Keresés

Részletes keresés

pesszim Creative Commons License 2 órája 0 0 41724

Szép estét!

Készítettem egy kis videót a legifjabb lepke almokról, amint élvezik a frissen kaszált zöldet.

http://indavideo.hu/video/A_kis_lepkek_es_a_friss_zold

Deryan Creative Commons License 3 órája 0 0 41723

A lényeg a fontos :)

Nincs sértő szándék és nincs sértődés.

Gyerekkorom egy részét falun töltöttem. Ott nyulat nem is láttam. Később, felnőttként külföldön ettem s vettem nyúlhúst. Az első nyuszit élve bő 10 évvel vettem Tiszanánán. Ott vágnivaló/süldő nyúlnak emlegették. Elcsodálkoztam, hogy kb. a fele maradt meg a fazékba a szép nagy nyusziból. 

Előzmény: ecomix90 (41715)
kemorgo Creative Commons License 3 órája 0 0 41722

Nálam egy alom egy ketrecben nevelkedik vágásig. Baj akkor van, ha korán eljön az ivarérettség, és elkezdik rontani a hús minőségét. Vagyis verekszenek...

Akkor az volt nálam a bejáratott út, hogy mivel sok időt töltök közöttük, figyelem őket, és a renitenseket kiemelem. Ha máskor nem, de ilyenkor jól jött a szükségszállás :D

Ez általában működni szokott. A nyúl társas lény. Szereti egymás közelségét. Még ha kergetőzni is van helye, akkor is egymás hegyén-hátán, összebújva vannak sok időt. Én nem szeparálnám őket, csak ha nagyon muszáj.

Előzmény: ecomix90 (41721)
ecomix90 Creative Commons License 4 órája 0 0 41721

Most az a tervem hogy betonacélbol csinálnám a vázát 2m x60cm x50cm minden oldala ponthegesztett rács vagy vmi hasonló a padlója is és falra lesz szerelve csak nem tudom h osszam e fel 4fele vagy maradjon egy. Fejlődés szempontjából melyik lenne a jobb szerinted. Egy ismerős kettesével tartja őket mondván jobban esznek nem eszik el egymástól a kaját egy másik ismerősöm viszont egy anya köjkeit egy ketrecba neveli. A fene se tudja melyik a jobb.

Előzmény: kemorgo (41719)
ecomix90 Creative Commons License 4 órája 0 0 41720

Nekem a ketreceim saját gyártásúak:  160x60x60 ez ketté van osztva közepén tehát 80x60x60. Ez a ketrec két baknak lett csinálva ennek a tetején van egy másik az ugyan ekkora ugyan úgy ketté osztva de viszont ez csak 50cm magas ezt a fialo anyáknak csináltuk kívülről lehet felakasztani rá a dobozt. Van még egy kétszemélyes ketrec amit a pihenö  illetve a kicsiktöl levälasztott anyäknak tartok fenn.

A kicsiket eddig egy kültèri faketrecbe neveltem.

Jelenleg egy anya van egy bak meg egy anya jelölt de a mostani kicsikből egyet meg tartok anyának meg hozok egy fiatal bakot is júniusba addigra ígérte egy ismerős és úgy akkor lesz egy tartalék  bak ha Sándor kiöregedne most volt májusban 4éves nálam már 3.éve fedez 

Előzmény: Katka64 (41711)
kemorgo Creative Commons License 4 órája 0 0 41719

Nálam a nevelőketrec  130x70x55 cm-es. 

Ebben nőtt már fel vágásig általában 8-12 vágásig.

A 12-nek már azért kicsit szűkös volt.

Én amikor indultam a nyulakkal, bartelben szereztem egy kétszintes vasdrótból készült ketrecet, amit függőlegesen le lehetett választani félben, tehát 4 férőhelyes. De amúgy nem nagyon vált be, a felső, összenyitott lakosztály volt a baké, alatta szükségszállásként funkcionált. Nagyon szűk volt az ajtónyilás, plusz a felső szint padlója volt az alatta levő plafonja, nem volt lecsurgója.

Cserébe rengeteg egyéb anyagot kaptam vele, főleg feles méretű rácsokat, önetetőket, szénarácsot és sima, nagyméretű rácsokat, amikből a nevelőketrec padlózatát csináltam egyik oldalon, a másik oldal telepadlós, a rács felőli részen a fronton egy szénarács és egy önetető. A rács alatt lemeztálca. 

Azért is volt jó, mert az anyák megtanították általában a gyerekeiknek, hogy hova intézzék az ürítést, így a telepadlós rész volt a pihenőhely, a rácsról meg kipotyogott a cucc az alatta lévő lemezre. És mivel nem jártak térdig az ürülékben, így viszonylag ritkán betegedtek meg. Én meg mániásan takarítottam állandóan. És mivel volt plusz rács, nálam minimum kéthetente, de akár gyakrabban is kicseréltem a rácsot, így mindig tiszta állapotban volt, nem tömődött el.

Előzmény: ecomix90 (41716)
ecomix90 Creative Commons License 4 órája 0 0 41718

Alakulnak a picik kezd nyúlformájuk lenni. 

Előzmény: kivancsi253 (41673)
kemorgo Creative Commons License 4 órája 0 0 41717

Nekem van egy szolgáló nagyezüst bakom. Legalább még egy év van benne tenyészbakként.

Épp itt siránkozok már egy ideje, ha Gyuszikának nem lesz gazdija, pörkölt lesz belőle.

Felszámolok éppen, már csak a bak maradt, és egy csapat növendék az anyjával. Ha ők megnőnek itt a vége a történetnek.

Olcsón megszámolom, ha eljössz érte :D

Amúgy a táphoz, ha jársz Eger felé, autópályán, akkor Mezőkövesdig, ha elmész, onnan pár kilométer Szentistván, ott olcsó és jó minőségű nyúltáphoz lehet hozzájutni az üzemben. 

Hátránya, hogy a 40 kg-os zsákot kell megvenni, nem adnak kevesebbet. Fénykoromba lejártunk érte, 2-3 zsák elég volt egy jó ideig, és még olcsóbb volt, mint a helyi táposnál a purinás nyúltáp. Beltartalmi értékei a szentistváninak kiválóak, és még gmo-t sem tartalmaz.

Előzmény: kramoto99 (41704)
ecomix90 Creative Commons License 4 órája 0 0 41716

Szóval akkor milyen ketrecet csináljak a vágásra szánt nyulaknak? Ti csoportosan nevelitek őket vagy kettessével?

ecomix90 Creative Commons License 5 órája 0 0 41715

Én se sértődtem meg nem az a típusú ember vagyok.

Csak mifelénk így emlegetik vagy vágónyul. A fiú az bak a lány nőstény vagy anya bár nálunk is van olyan aki kocázza és kanizza a nyulakat. A lényeg h részemről nincs harag.

Előzmény: Deryan (41705)
ecomix90 Creative Commons License 5 órája 0 0 41714

bocs a rosz fogalmazásért. igazad van vágónyulra gondoltam vagy nem tudom ti hogy hivjätok mifelénk így szokták emlegetni a finomságoknak szánt nyulakat. 

Előzmény: Ladybee (41703)
kivancsi253 Creative Commons License 8 órája 0 0 41713

Valószínűleg azért nevezik hízótápnak, mert van a törpenyúlnak való táp is, ami gondolom kisebb energiatartalmú, hogy a kedvencek el ne hízzanak és sokáig éljenek. Szemben a vágásra szánt nyulakkal.

Előzmény: kramoto99 (41707)
kramoto99 Creative Commons License 9 órája 0 0 41712

Köszi a nyuszik nevében a feléjük intézett dícsérő szavakat:)

Azt hiszem jövőhét végén megyek a nagyezüst bakért ide: http://www.startapro.hu/hirdetes/allat_noveny-haszonallat/nemet_tarka_orias_nemet_vilagos_nagyezust_es_ujzelandi_voros_nyulak_eladok/magyarorszag/3858417

Van különdféle korosztály és az is ami pont nekem kellene, még 1-1,5 hónap és ivarérett lesz a bak.

Persze a párom is jön, és majd meglátjuk egy vagy több nyuszival térünk haza.

Könnyen elcsábul a nyuszik láttán, és a vörös újzélandi is nagyon tetszik neki:)

Mondjuk az út egyirányban kicsit több mint 2 óra, de majd keresünk kiránduló helyeket a környéken, persze az utolsó érintési pont lesz a tenyészet, ne kelljen sok időt dobozban tölteni a nyuszinak, éspersze a meleg miatt sem.

Következő hétvége ketrecépítéssel fog tellni ha ehynél több nyuszival térünk haza, mert már csak 1 szabad helyem van.

Jelenleg 2 ketrecnél kivettem az elválasztó rácsot, így 100x50-es helye van a lepkének és lesz a baknak, a kicsik még az 50x50-es helyen(két lány egy helyen és külön helyen a kis bak) vannak sajnos:(

Előzmény: Katka64 (41710)
Katka64 Creative Commons License 10 órája 0 0 41711

Nekem a nagyobbacska ketrecek szimpatikusabbak, bár szükségből van 50x80 és 50x60-as alapterületű is de ezekbe csak kettessével teszem őket és van egy polcuk is amire felugrálhatnak. Szerintem ketrecből nincs olyan nagy, hogy a túlzott mozgás miatt ne fejlődjenek rendesen.

Előzmény: kivancsi253 (41702)
Katka64 Creative Commons License 10 órája 0 0 41710

Nagyon szépek, gondolom nehéz lehet a döntés, melyik is maradjon. Mondjuk az sem jó hogy én meg egyet sem tarthatok meg, pedig könnyű lenne elcsábulni. Hátha még olyan színek jönnének a világra nálam mint az a cser, vagy az a fekete-fehér ünneplőbe öltözött szépség.

kramoto99 Creative Commons License 15 órája 0 0 41709

A településünkön jó drága a táp. Pl: nevelő nyúltáp, 180ft/kg.

Most keresgélek a közelben valami olcsóbb beszerzési forrást, bár az internet ebben nem segít. Nincs fent a terményboltok nagyrésze.

Ami épp fent van, arra meg nem szoktam járni.

Amerre megfordulok kb havonta egyszer pest-megyéből: M3- Egerig, M5- Szeged, M7- Zala, M1- Győr, és a 4-es  főúton Szolnok,-Mezőtúr vonal.

Tervezem, hogyha látok terményboltot útközben, biztoan megállok.

Előzmény: Deryan (41708)
Deryan Creative Commons License 16 órája 0 0 41708

Ezt jól kiszúrtad! :)

Ma megyek éppen gyógyszeres nyúltápot venni a 3 és 4 hetes piciknek.

Előzmény: kramoto99 (41707)
kramoto99 Creative Commons License 16 órája 0 0 41707

Amiket leírtál azt szépen alá is támasztja, hogy a nyúltápon is ez található.

CuniFort intenzív hízónyúl táp.

Ez félreértésre/ félreértelmezésre adhat okot.

Előzmény: Deryan (41705)
Deryan Creative Commons License 16 órája 0 0 41706

:)

Jól kezdem a napot ill. zárom az internetet a nyuszikáiddal és hangulatos hozzászólásoddal! :)

Deryan Creative Commons License 16 órája 0 0 41705

Bár én nem gazdálkodom, de nekem is megakadt a szemem a nyúl "hizlalása" kifejezésen.

Igen a malackát előbb nevelik, aztán a süldőt (gondolom én) a karámban hizlalásra fogják.

A városi embernek a kutyája, nyula "szül", pedig az fial.

A tehén ellik, de szakkönyvekben olvastam ezt nyúlra is.

Az állat vemhes vagy hasas (az utóbbi kifejezésnek utána kell majd még néznem...) de semmiképpen sem terhes.

Aztán itt van még a kan és a szuka szavak használata a bak és nőstény nyulak esetében.

Hirtelenjében ezek jutottak eszembe, amiket nem árt időről időre tisztázni a fórumban a félreértések elkerülése végett s egyébként is.

Úgy gondolom ezt nem szabad senkinek sem zokon vagy kioktatásnak venni. A pontosítás végett lehet vitatkozni is. Én a magam részéről köszönettel veszem ha engem kijavítanak a szakban jártasabbak, tanultabbak, mert ebből én is tanulok.

Előzmény: Ladybee (41703)
kramoto99 Creative Commons License 17 órája 0 0 41704

Sziasztok,

Pár kép a nyuszikról.

Keverék nőstény (újzélandi fehér anya és lepke bak keveréke) öt és fél hónapos. 5 hónaposan vettem, és akkor 4,1 kg-ot mértünk.

A fekete és vörös színű szüleiről nincs infó, de mint látszik nincsenek fajtajegyek, valamilyen keverékek, és 3 hónaposak. Nagyok nem lesznek az már biztos., Lehet a fekete lányt meghagyjuk. A a vörös az bak, de apai ágon testvére a feketének, így nem maradhat. Tegnap kitettük öket futkározni a kifutóba (a 3 kicsit) és a bak már próbálkozott a feketénél. Figyelnem kellett nehogy tinibaleset legyen.

Ez pedig egy roszcsont, minden lében kanál.

Az anyja kaliforniai, az apja valami kistestú fajtatiszta, színben tiszta apja. Gondolom kicsi marad, most 2,5 hónapos.

Belőlük biztosan csak a lepkeszerű marad anyának, és valószínű a többi nem lesz továbbtartva.

Még keresek bakot (a párom szeretné, ha egy német nagyezüst bakot be tudnánk szerezni) és még legalább egy anyánakvalót. Ezzel 2-3 nőstény és egy bakkal indítanánk.

Nincs itt valakinek tenyészérettség közelében lévő eladó nagyezüst bakja? A lepkét kb 1 hónap múlva tenyésztésbe állítanám és ahhoz kellene.

Üdv.

Ladybee Creative Commons License 25 órája 0 0 41703

Jól gondolod. A disznót szokták hízlalni, a nyulat nem, mert nem a zsírra hajtunk, a nyúlon ne legyen háj. Én a tíz heteseket vágom, 2,5 kg átlagsúlyban, csak hús ! :-)

Előzmény: kivancsi253 (41702)
kivancsi253 Creative Commons License 26 órája 0 0 41702

Nem teljesen értem ezt a nyúlhizlalás dolgot. Általában azzal a véleménnyel találkozom, hogy a nagy helyen tartott nyulak lassabban gyarapszanak, mert lemozogják, amit megesznek, ezért a hízónyulakat kis helyen kell tartani. Ezzel szemben nekem úgy lenne logikus, hogy a nyúlon nem a hájat, hanem a húst szeretnénk megenni, az izomtömeg pedig akkor gyarapszik, ha edzésben van tartva, vagyis a nagyobb mozgástérrel rendelkező nyulak a húsosabbak, combosabbak. Nem?

A bakot külön tartom most a többiektől, egy 1,5x0,5x0,5 m ketrecben, és nekem úgy tűnik, hogy nagyon kicsi neki ekkora hely, pedig nem is nagytermetű. Nyilván ez is relatív, ha azelőtt sokkal kisebb helyen voltak a nyulak, akkor ekkora ketrec palotának tűnhet.

ecomix90 Creative Commons License 29 órája 0 0 41701

a hízónyulakat ki hogy neveli csoportosan vagy kettesével esetleg hármassával elhelyezve.azért kérdezem mert hizlaló ketrecet akarok csinálni. Az elképzelés falrafügesztett 2m x 0.60 x 0.50 minden oldala rácsos az alja is. ez maradhat egy nagy vagy osszam fel 4 fakkra? Tippek tanácsok ötletek?a fejlődést befolyásolja hányan vannak egy ketrecben?

Katka64 Creative Commons License 1 napja 0 0 41700

Lesz bizony, nagyon szeretem, talán még grillezéshez is jut belőle, már csak jó idő kellene.:)

Előzmény: Deryan (41699)
Deryan Creative Commons License 2 napja 0 0 41699

Ez szép!

Akkor most lesz nyuszi pecsenye :)

Előzmény: Katka64 (41698)
Katka64 Creative Commons License 2 napja 0 0 41698

Ma sikerült időt szakítanom nyúlvágásra, sorra kirült az eddigi legjobban fejlődő növendék és a kicsit kisebb tesó. Ma voltak 13 hetesek, a nagyobbik 3420g, a kisebb 3030g volt,ez élő súly. Vágás után a test, 1742g és 1540g , májjal együtt:1850g és 1650g. A többi belsőséget nem mértem bele.

Katka64 Creative Commons License 2 napja 0 0 41697

A második bekezdés kivancsinak szólt. :)

Előzmény: Katka64 (41696)
Katka64 Creative Commons License 2 napja 0 0 41696

Ezeknek a bükköny féléknek én is utána nézek, lehet hogy etettem már velük, csak nem mutatkoztak be nekem illendően, így nem ismerem őket név szerint.

Juniorod szerintem egy kicsit korábban lett leválasztva,mint ideális lett volna, de még egy enyhébb lefolyású betegség is visszavethette a növekedésben. Lehet hogy később túlnövi a fajta társait is. Ki tudhatja?

Előzmény: pesszim (41688)
Deryan Creative Commons License 2 napja 0 0 41695

Ez csakugyan nagyon változatos eleség volt a nyusziknak.

A környékünkön zömében kaszanyűg bükköny van. Jó hogy felsoroltad a többit. Este lesz mit tanulmányozgatnom.

A nyusziknak borsószárat is szoktunk adni, amikor a borsót kiszedjük. Kiszárítva télen is kapnak. Volt olyan nyuszicsapatunk, amelyik ezt jobban ette mint a szénát. 

Mindent etetni kell velük, amit csak lehet, pici kortól, akkor jó evők lesznek.

Előzmény: pesszim (41694)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!