Keresés

Részletes keresés

Zsuzsika.... Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29028

Apósomnak adtam nyulakat!enyémekből majdnem 1,5kg nehezebbek mint az enyémek!és pont ugyan az fajta és nem ad tápot!ő is ugyanaz. A takarmányt adja

Előzmény: juhosttt (29027)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29027

Ezek mind nem háztáji jellegű fajták... A hollandtarka kiemelkedően nem egy húsnyúl... Nézd meg az enyémeket. Abba nem ismersz fel semmilyen telepi fajtát... 

Ha nagyon kell a hús, akkor inkább egy jó vérvonalú német óriást keverj be keverék házinyúlba, vagy óriás kosorrú bakkal és jó húskihozatalú keverék anyákkal próbálkozz! Az óriás kosorú elég lomha, nehezen párzik, de viszont nagyon jó a hús:csont aránya. 

Előzmény: Zsuzsika.... (29025)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29026

Elleni általában a (természetesen emlős) patás állatok szoktak, amelyek átlagosan 1-2 utódot (tudom kecskénél vannak extrémebb 3-4-es esetek is) hoznak a világra és egy évben maximum 1x hoznak világra utódot.
Fijalás szót nevezünk azon emlősökre, akik általában 3+ egyedet hoznak a világra, továbbá 1 évben legalább 2x tud világrahozni utódot. (Persze itt is vannak extrém kivételek, amikor kisebb az alom létszám.) Egy tehén nem tud, egy kecske sem, egy bárány se. Egy disznó, kutya, nyúl tud.

Van a másik szekció, az ember, aki mivel felsőbb rendű így ott nem állati szavakat használ, hanem minden körülmények között a szülés szót. Persze ezt az állatoknál is használni lehet. Ha világra jön egy kutya, tegyük fel pincsi. Pincsi annya megfijalta pincsit, vagyis pincsi megszületett... Pincsi ebben az esetben nem fijalhatott, mert az annya fijalta... (Ha van rá valami más szakszó, akkor nyugodtan várom!)
Ezek tájfüggetlen kifejezések, amelyeket jó lenne egységesen használni.

 

Na viszont a nemek elnevezése az ami nem egybefüggő. Ott mindenki úgy nevezi ahogy felnőtt rajta. Én úgy nőttem fel, hogy itt mindenki szukának és baknak hívja a 2 nyúl nemet. Kaptam is érte régen oltást... De ez olyan dolog, hogyha valaki magyarok közt nő fel, magyarul tanul meg beszélni, akármilyen nemzetiségű volt csecsemőként... Ha pedig más nyelven beszélnek hozzá, akkor úgy...

 

De hogy valami nyulasat is írjak:

Megyek megreggelizem a tegnapi sült nyulat, hogy legyen türelmem kacsát tokolni...

Előzmény: kona.king (29014)
Zsuzsika.... Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29025

Vannak még keverék anyák újzélandi fehér és kaliforniaiak! De ezek is úgy nőnek!van egy lepketarkaa keverék anya! Őt pannon x kaliforniai keverék bakkal lett pároztatva!és ők is gyengén nőnek!2napra elegendő kaját teszek nekik,önetetőjük van

Előzmény: Chezulu (29023)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29024

A tápban egy komplex cucc, így valamilyen formában természetes hogy nem vitaminozod külön őket, meg nem kell külön kiegészítőket venni. Ezért van a táp, hogy csak odateszed és mindent meg kap. Csak az a gond, hogy túl sokat is... A sok vegyszeres takarmányt, meg sajna már a legtöbb nyúltápban is ott a gmo szója, ami számomra érthetetlen...
A himihumi az mit takar pontosan?

 

 

Előzmény: pockorocki (29013)
Chezulu Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29023

Ha esznek az jó, viszont ha hamar elfogyik ami előttük van az nem jó. Bár úgy gondolom adsz nekik eleget. Viszont az is igaz, hogy ezek a fajták sima háztályin nem produkálnak jól. Más papíron etetni egy nyulat és más gyakorlatban tenni ezt. Nem tudom más hogy van vele, de szoptatás alatt pl. az anyának szerintem kevés a zab, árpa, búza trió. 

Juhosttt is jó dolgot írt, bár én személy szerint az utóbbi megállapítására gyanakszom, hogy sajnos rosszak a szülők.

Ha én a helyedben lennék hoznék egy sima keverék bakot meg egy anyát és a nyulakat ezekkel pároztatnám és megnézném, hogy mi sül ki belőlle. Lehet csak a bak örökít rossz tulajdonságokat.

Előzmény: Zsuzsika.... (29021)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29022

1. Nem csak a májat kell nézni, hanem a hús-csont arányt is... Ha nagy a csont mennyiség, de nincs rajta hús, akkor is kokciról beszélünk. Bél kokciról.
2. Milyen a vágásra szánt egyedek széklete? Erről kellene egy közeli jó minőségű kép. (A bogyók tisztán kivehetőek legyenek)
3. jó dolog a vitamin, de magában nem elég... Nem árt néha valamilyen kokci prevenció sem!

4. Te pont belefijaltattál a legrosszabb időbe. Május körül megindult a bodza virágzás ezt páran már felmertük tenni, mint gond okozót. Aztán jött a nagy meleg, ami eleve rosszabb takarmányhasznosítást eredményez.
5. Végül az utolsó lehetőség: Szimplán rosszak a tenyész állatok. Attól hogy szépen felnőtte 5-6kg-osra, az nem jelenti, hogy olyan jó húskihozatalú utódokat hoznak létre.

Előzmény: Zsuzsika.... (29010)
Zsuzsika.... Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29021

Megeszik az abrakot!a szülők 5kg! a pannon bak 5,8kg ! 6 hónaposan pároztattam!

Mindegyik alom ilyen gyenge! BÉLFÉRGET NEM TUDOM!

Én úgy etetem 2liter árpa, 2liter zab,1liter búza! 

És nekem táppal is gyengén híztak!

 

Előzmény: Chezulu (29012)
Deryan Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29020

Itt egy a lényeg: sok szép egészséges nyuszika legyen az ellés eredménye! :))

Előzmény: kona.king (29014)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29019

(Írásoddal egyetértek!)

 

Ez fórum!

 

De(!), ha értelmesebb tág körnek írunk, érdemes csillaggal megjelölni a nem általános kifejezést, és lábjegyzetben kifejezni.

2. Értelmes kérdést is lehet írója felé tenni>>>Mit is jelent??

 

Előzmény: juhosttt (29006)
Deryan Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29018

Igaz, nem topicba vágó, de azért megkérdezem.

Miért szereted a német nyelvet jobban?

Előzmény: Törölt nick (28996)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29017

Szerintem értik(érti mindenki)! Csak a megszokottság miatt kötekednek.

 

Ettől nem halad előre a magyar nyúltenyésztés. Mert nem a hagyomány ragad le, hanem a butaság.

Előzmény: Törölt nick (29002)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29016

;-)

 

A nyúl háziasítása később kezdődött!

 

Talán ezért "lopták" a szavakat innen-onnan(pl.: fióka, süldő)

 

Nekem ezek a szavak tetszenek:

 

Fialás(fial), nyúlfi, választott, süldő, emse, előhasú, öreg, nőstény, bak, baksüldő, nősténysüldő, anyasüldő(emse)...

Előzmény: Törölt nick (28994)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29015

Kösz. De 47 nyulas-szakkönyvön vagyok túl. :-) Visszaolvasok,...de nem ez végett!

 

A nyelvet az írók, költők teremtik...!

Előzmény: Törölt nick (28993)
kona.king Creative Commons License 2013.08.20 0 0 29014

pedig az én nyulaim is ellenek :)

Előzmény: Deryan (28962)
pockorocki Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29013

Miért nem veszel nekik tápot?

Nem szégyen az, ha gondoskodsz az állataidról. A táp nem az ördögtől való!

Magam, gyógyszeres és normál táp keverékét, kukoricát, árpát adok a nyulaknak és természetesen adlib. saját kaszálású réti szénát. Télen, lucerna szénát kapnak. Semmi himuhumi, vitamingyász és illesmi kiegészítés. Néha (havonta 2 nap) almaecetes víz akkor, mikor nincs nagy meleg. (25 C alatt).

Egyébként a pannon és a kalis nem arra van kitenyésztve, hogy háztáji körülmények közt hiperszuper termelési eredményeket produkáljon. A meleg, külön problémát jelent a hízlalás során.

Előzmény: Zsuzsika.... (29010)
Chezulu Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29012

Ennyi idő alatt elvileg ütniük kéne a vágósúlyt. Megeszik az abrakot? Az sem mindegy milyen arányban kevered. Nálam a nyulak jelenleg zabot kapnak kevés napraforgóval és táppal keverve. Estére meg ráhintek egy kevés tápot,főleg a hízóknak és a jobban igénybevett anyáknak kedvezek. Nem lehet,hogy bélféreg? A szülők mekkorák? Mindegyik alom ekkorka vagy csak egy alom? Milyen korban lettek pároztatava az anyák és mekkora súllyal?

Előzmény: Zsuzsika.... (29010)
Chezulu Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29011

Az ételtémához:

 a párom készítette, természetesen nyúl húsból.

Zsuzsika.... Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29010

Sziasztok!

 

Én úgy veszek észre feladtam a ynúl tartást!:(((

El ment a kedvem az egésztől!

Kaliforniai nyulam van!4db és pannon fehér!És keverékei!Úgy vettem őket kiállításról még  áprilisban!május 15-én születtek a kicsik!És most kb 80dkg  :((((

Nem veszek nekik tápot! Árpát!Búzát!Zabot! És lucernát és szénát  is kapnak!

Itatom őket Vitaminnal!És mégis ilyen kicsik! :(((

Én n aponta 1xer etetek és itatok!Mert úgy dolgozok!

Önetetők vannak és csatornából vizesvályú!

8hetes korukik vannak az anya alatt

Forgácsos teli padlón vannak!

Ott kapnának valami fertőzést????Amiért nem nőnek!?Itatom őket  trisulmixal is!De semmi javulás!És mikor le vannak vágva nem köves a májuk!Mi lehet a baj???

Már teljesen kivagyok ez végett!

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29009

Én a saját nyulaimat biztos, hogy nem nyírnám ki szándékosan ilyen vírussal, de szerintem senki se.  Azt a másik betegséget, ami hasonlít a myxomatózishoz egy parazita okozza, de nem kell egyből arra gondolni, hogy minden myxomatózisos nyúl nem is myxomatózissal fertőzött, hanem Treponema sp. parazitával. Eleve már a paraziták is ritkábbak a nyulaknál, mint más jószágoknál.Ha a másik linkedet nézed, abban leírják, hogy meggyógyulhat a nyúl.Biztos, hogy a nyulai myxomatzist kaptak el.

 

Én már idén nem, de tavasztól oltatni fogok inkább, és akkor nem kell ilyenekkel foglalkozni.

 

Nekem aztán már csak egyszer fialt a nyúl,de a kicsik se kapták, de lehet, hogy csak szerencsém volt, meg azokat amúgy is csak nappal engedtem ki a tyúkokhoz. De sok szúnyog volt/van itt. A ketrecét is egyszer felejtettem nyitva és el is kapták az akkori kicsikkel együtt.Én azzal kísérleteznék, de már nincs meg egyik se, ahogy mondtam egyiket a héja fogta meg, másikat a róka. 

Előzmény: juhosttt (29008)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29008

Ez tipikus hogyan nem lehet hozzáállás. A facebookon mindent lehet postolni, azért kellene valami amivel alá lehet támasztani. Mint már korábban szó volt róla, a myxomat és egy hasonló krónikus betegség, nem ugyanaz, vagyis az egyikre van esély, a másikra meg szinte 0. Szóval lehet nem is myxomatot kapott el a tag nyula. De tegyük fel hogy igen! Tegyük fel, hogy jövőre megint jön az invázió. Megint elkapják a nyulak, de az a 30 db nem. Akkor lehet már kezdeni valamit. Ha szerencséje van a 30 nyúl közt van nem rokoni kapcsolatú 2 eltérő nemű egyed. Ezekkel meg lehet kezdeni a szaporítást. Még mindig nem tartunk ott, hogy nyúltelep kelljen nagy pénzekkel, amelyet hozzáteszek, hogy nem érdeke nagyon sok embernek, hogy legyen ilyennel foglalkozó telep.
A telepre meg valahonnan kellene élő vírus, ami nem gyengített. Ez a laborkörülmények közt végzett cuccolás meg nem áll hozzám közel. Pont az a lényeg, hogy a háztáji nyulászok nyulai legyenek immunisak, nem egy kísérleti nyúl...


A te nyulaid 1.5 után úgy nem kapták el a myxomatot, hogy volt amelyik egyed elkapta? Mert csak úgy lehet biztosra állítani hogy immunis, ha az állományban van fertőzött, oltatlan egyed, aki elkapta, és megvan az a nyulad, aki még így sem kapta el.

Nekem az egy szem nyulam ami túlélte a myxomatot, nem kizárt hogy immunis, de lehet szimplán szerencsém volt... Ezt csak úgy tudnám meg, ha újra betörne a baj, és ő túlélné oltás nélkül. Ezt azért nem szeretném, max akkor ha legalább 4-5 ilyen egyedem lenne. Mióta nem törpézek, azóta nem is oltok... Szerencsére nem volt myxomattal bajom, de nem is szeretnék. De aki megteheti, annak érdemes belevágni.

 

Előzmény: Törölt nick (29007)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29007

Tegnap olvastam a facebookon, hogy egy nyúltartónak 30 nyula gyógyult ki a myxomatózisból.Sokan azt hiszik terméketlenek lesznek a kocák utána, de hülyeség.A múltkor írt valamit erről japipapi, hogy elkaphatják vagy mi. Nekm nem kapták el utána már, még úgy se, hogy szabadon szaldgáltak majd 1.5 évig.Pedig itt a Tisza mellett bőven van szúnyog.

Azért kell vagy 10 év, hogy az immunitás kialakuljan. Biztos lesz olyan, ami nem kapja el, de olyan is lesz elkapja és meg döglik stb.

Ha akarnának, akkor már biztos tesztelték volna nagy üzemek, mi ehhez kicsik vagyunk, sőt extra minik. Úgyhogy ezt csak úgy lehetne tesztelni, ha valaki támogatást adna egy nagy nyúltelepre,ami hermetikusan lezárt, hogy ne terjeszthessék a szúnyogok a nyvaját. De erre semmi esély nincs.

Előzmény: juhosttt (29006)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29006

A wiki-t bárki szerkesztheti, nem kell hozzá tudás.
Melyik szakkönyvben olvastad ezt konkrétan? Én amelyeket olvastam, nem tértek ki rá ennyire, hogy mi a helyes megnevezés.

 

A magyar nyelv nagyon bő szókincsű. Mint ahogy vannak egyes tájfajú növények/állatok, úgy tájfajú szavak/kifejezés használat is van.

 

Azt aláírom, vannak nagyon rosszul megszokott elnevezések is egyes tájakon, de ebből csak az esik le, hogy kicsiny országunkban mennyire máshogy beszélnek. Mi lenne ha nagyobb lenne az ország? Háború, hogy mely szavakat lehet használni?

Egyre több fórumon a nyelvtanba kötnek bele. Persze jó ha olvashatóan ír az ember úgy, hogy ne kelljen hozzá kódfejtő, de azért ha valaki telóról ír, vagy siet, vagy álmos és elüt pár billt, még nem kell lehurrogni.

 

Mindenki inkább azzal tünnyün ki az adott fórumon, hogy milyen kiemelkedően tart nyulat, milyen kiemelkedően keltet, kertészkedik, olt, vagy tartja a baromfiakat.
A nyelvtant meg haggyuk meg a tanároknak, nekik is meg kell élni valamiből.

Kanyarodjunk vissza a nyulakhoz.
Felvetnék egy régi, de más irányból meg nem közelített témát:

Sokan állítják, hogy a nyulaik kibírta a myxomatot. Ez eddig szép és jó is. De magában kevés... Hogy biztosan lehessen ezt állítani, egy idő után (pl 1 év) elteltével újra fertőzött állatok közé kellene vinni, és tesztelni, hogy valóban immunis, vagy csak egy myxomat-ra hasonló betegséget kapott el... Tegyük fel, hogy ez egy szuka és tényleg átvészelt 2-t is.

Akkor is kell hozzá egy idegen vérvonalú, de ugyanilyen tulajdonságú bak. Ezek utódait kellene vírusfertőzött környezetben tesztelni. Ha van egyed amelyi túléli, jöhet az immunitás erősítése.
Várom a szakszerű, és kevésbé szakszerű véleményeket a témával kapcsolatosan!

Előzmény: Törölt nick (28993)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29005

Ahogy látom csak január óta van nyulad. Akkor te még nem sok mindent tudsz róluk. Majd meglátod, ha elkap valami nyvaját, akkor nem lesz ilyen nagy a szád.

Előzmény: Törölt nick (28993)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29004

A múltkor japipapi is megkérdezte, hogy mi az. Elmagyaráztam, hogy nálunk mindenki így hívja és nem feltűnő. Most akkor mégegyszer elmondom. Hajdú-Bihar megyétól teljesen Szabolcsig bárhova mész nagy eséllyel nem nevetnek ki, ha kocának hívod a nyulat. Főleg itt mifelénk a megye szabolcsi részén. De már nem akarok többet magyarázkodni, mert már ezerszer elmondtam, hogy így hívjuk és kész.

Előzmény: Törölt nick (29003)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29003

Tudok én úgy is beszélni, hogy azt tényleg ne nagyon értsék. De azt, hogy koca nyúl.... Ezen mi érthetetlen van. Amúgy meg szerintem unalmas már ez a téma. Inkább keresünk mást.

Előzmény: Törölt nick (29002)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29002

így van! mindenki úgy hívja, ahogy akarja.

csak akkor ne csodálkozzon, ha nem értik, mit beszél.

 

a kalampász madár meg csak Hadházi szerint vasi elnevezés:)

Előzmény: japipapi (29001)
japipapi Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29001

Bence! Ne civakodj már! Igazad van, ezek szakszavak, de mindenki úgy nevezi őket, ahogy akarja. Én pl. a baknyulat Sanyinak nevezem, akár hányan vannak, Nem kifejező? A koca tök jó nyúlnak, vedd humorosnak! Értsd meg, ahol Kristóf él ott úgy hívják, és ha oda mennél egy öreg fószerhoz, Ő röhögne ki Téged és ott többen vannak, megszégyenülnél. Tudod mi a kelempájsz madár? Mókus! Mennyi nyuszkót van? Látom keverékek, és kicsik. Csak hobbizol? Most hajtok német óriásra, talán összejön. Jövőre sok kolbászt akarok nyúlból.

Előzmény: Törölt nick (28993)
Rzola Creative Commons License 2013.08.19 0 0 29000

Szia!
A nyúlfióka a húsvéti piros tojásból kikelt egyedre vonatkozik :) Mert náluk a nyulak húsvétra nem csak húsvéti nyuszival szoktak megörvendeztetni van nekik piros tojásuk is igaz nem mindegyiknek :)

Előzmény: Törölt nick (28994)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.19 0 0 28999

Én szeretem pácolgatni.Szerintem sokkal omlósabb lez a hús. Most sütöttem kacsát is, egy napig pácoltam narancsleves,oregánós, majorannás, sós, borsos lében. Hát most is megenném.Szerinet jövőre inkább kacsát meg nyulat fogok csak szaporítani. Na meg a két libuskámat, meg pár csirkét. De ha lesz kotló, csak kacsa , liba megy alá. Géppel nem tudok keltetni,még nem is próbáltam ,de lehet veszek majd egyet.Most megkívántam minden kacsás, nyulas kaját. Kár hogy még kicsik.

Előzmény: japipapi (28997)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!