Keresés

Részletes keresés

Gergő_ke Creative Commons License 2013.08.02 0 0 28443

Az a baj, hogy így teljesen elkanyarodik a téma off irányba, aminek a többi "nyulas úr" nem feltétlenül örül. (Akiket nem érdekel a pelletálás, illetve a takarmány gyártás: ígérem egy darabig nem "szennyezek" többet.)

 

Kínával az a helyzet, hogy nagyüzemben gyártja azt, amire igény van. Az egyik gyártó csinálja ezeket a babakocsis pelletáló gépecskéket, és árulja őket néhányezer dollárért. Csinálja, mert van rá igény. Aztán a másik oldalon ott van például a Muyang. Takarmánypellet tekintetében a világ top3 gyártójának egyike, és a tűzipellet esetében is az élbolyban van. 100 millió alatt nem is nagyon lehet megúszni egy általa kínált sort (igaz, teljesen más kapacitástartományban dolgoznak az ő soraik). Jellemzően az amerikai és a német konkurencia árszintjén kínálja a rendszereket, talán 10-20% differencia ha van. (Érzékeltetve a különbséget: német gyártótól egy 7,5 kW-os, tehát a babakocsis kínai kapacitásának megfelelő gép kb nettó 5-7 mft. A babakocsis kínai 1 mft, és akkor abban már benne a van a behajóztatás is.)

 

Egyébként még egy mondat erejéig visszakanyarodva a pelletálás kapcsán fellépő problémákra (szárítás, aprítás stb.):
Ebben a cikkben a brikettáló gépek vásárlása során felmerülő nehézségekről írok, de az analógia ugyanaz, mint a pelletáló berendezések esetében.

 

Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de szerintem a takarmány pelletálásnak kellene készíteni egy külön témát, mert tényleg lehet, valakit zavar, hogy részben elkanyarodtunk a nyúltenyésztéstől (bár gondolom, mindenkinek megváltás lenne a költséghatékony, házi takarmányozás).

 

Egyébként nagyon szépek a nyuszik, öröm nézni a témában elő-előbukkanó képeket. :)

Előzmény: N.Jani (28437)
Nagy-Imre Creative Commons License 2013.08.02 0 0 28442

Előzmény: Nagy-Imre (28441)
Nagy-Imre Creative Commons License 2013.08.02 0 0 28441

Pár bevezető kép az állományról:

Nagy-Imre Creative Commons License 2013.08.02 0 0 28440

Üdv!Kitartást kívánok a munkádhoz!

Előzmény: Attila314 (28422)
Nagy-Imre Creative Commons License 2013.08.02 0 0 28439

Üdvözlök minden fórumozót!Régebben már irtam ide,de akkor Hb-i Imi néven ,de meg kelett változtatnom a nick nevemet mert valami oknál fogva nem működött.Hajdúböszörményben élek és német óriás keverék,pannon fehér és keverék nagytestű nyulaim vannak jelenleg, mert ezek váltak be nekem a legjobban.Jelenleg 10 anya és 2 bak van.Nagyon jól nevelnek jó a húskihozataluk is és 1 hónap alatt 1kg-ot gyarapodnak.

Nagy-Imre Creative Commons License 2013.08.02 0 0 28438

próba

N.Jani Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28437

A kínai szériában csinálja a "szart"!

Előzmény: Gergő_ke (28435)
Gergő_ke Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28436

Nem leszünk kint kiállítóként. Egyébiránt nálunk a tűzipellet és "tűzibrikett" a fő csapásirány, a takarmánypellet előállítására azért más gépek kellenek. Az elv és az ökölszabályok viszont azonosak. Muyang nevű gyártónknak vannak takarmánypelletáló rendszerei, de a minimum kapacitás 1 t/h. Valljuk be, nincs túl nagy piaca itthon...

Előzmény: N.Jani (28434)
Gergő_ke Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28435

Nagyon forró az output, így erősen ajánlott, ha az a cél, hogy az anyag egyben maradjon.

Hozzá kell tennem, hogy az üzemi pelletálással kapcsolatban van tapasztalatom, 300 kg/h alatt nincs is gépsorunk. Próbálkoztunk kisebb kapacitású, de "normálisan működő" gépet találni, végül letettünk róla... Ezekre fizetőképes kereslet sincs.

 

Ha nem forró a végtermék, akkor ott valami hiba van...

 

 

Ráadásul a szárítás kis kapacitásban nem gazdaságos, így a "mini pelletálóknak" csak akkor lenne létjogosultsága, ha az alapanyag száraz és megfelelő szemcseméretű.

 

A motorra meg: a kapacitás majdhogynem egyenes arányban van a motor teljesítményével. Pl van 1,5 t/h-s pelletprésünk is, azon 160 kW-os motor van :)

 

Ezekről a pici gépecskékről (mi babakocsis pelletálónak hívjuk) annyit tudunk, hogy nem nagyon akaródznak működni. A szervíz-mérnökök szétszedtek már 2-őt is, de lesújtó véleményük volt az anyagminőségről, a kialakításról és úgy en block az egészről.

Előzmény: N.Jani (28433)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28434

Szentlőrinci Gazdanapra jön a cég?

Előzmény: Gergő_ke (28432)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28433

A napraforgó préselőkön van hütő?

Előzmény: Gergő_ke (28432)
Gergő_ke Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28432

A videót hang nélkül néztem, így lehet, hogy a pasas gépén más motor van (vagy mást mond), de az említett ügyfelek masináin 7,5 kW-os az egység. (kinézet dettó, még a szín is ez a csúnyácska zöld.) Azokra a gyártó 160-220 kg/h-t füllentet, valójában 50-80 kg-ot sem tudtak, ráadásul a forró pellet azonnal szétesett. Nézegettük több alapanyaggal, de sehogy sem akart működni.

 

Ha valaki biztosra akarna menni, akkor kellene egy normális aprítógép (pl. egy kalapácsos malom), egy szárító (hogy a nedvesebb alapanyag se okozzon gondot), maga a prés és a végére egy pellethűtő sem ártana, hogy ne essen szét a cucc.

Előzmény: N.Jani (28430)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28431

Egy profi lakatos ezt megcsinálja olyan anyagból ami nem kopik hamar el!

 

Én 2,5 kW-os, a max. 220-as teljesítményűben gondolkodok.

 

Már majdnem mindent megtermelek. Alig jön be "kívülről" valami.

(Már hogyne érné meg!?)

Előzmény: Attila314 (28422)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28430

A 7,5 kW-tal nem értek egyet!

Előzmény: Gergő_ke (28427)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28429

Én most a lágyeleségnél tartok.

 

Sokkal jobb beltartalmilag mint a táp, csak sok a munka vele.

Előzmény: Attila314 (28422)
japipapi Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28428

Attila, szia!

Igazad van, kezdek én is beleszeretni a gondolatba. Tényleg, sok mindent lehetne pelletáni! Na, milyen szuper műszót kreáltam? :-)) Lehet csinálni szárított csülkös bablevest! 20-30 szem puffantott pelet, 4 doboz sőr, kész a vacsi. :-))))

Micsoda praktikus dolog, pl. nem kellene mosogadni, gondol el mekkora piaca lehetne? 

Előzmény: Attila314 (28423)
Gergő_ke Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28427

Sziasztok!

 

Én vagyok az, aki az alább található Best Machinery Kft.-s, pelletálásról szóló cikket írta. A statisztikában láttam, hogy rengetegen érkeztek ma rá az Indexről, így találtam ide.

 

Első körben azt tanácsolom, hogy akinek nincs rengeteg ideje, energiája és egyből sikerre vágyik, az ne kezdjen bele a pelletálásba. Sokkal-sokkal összetettebb folyamat, mintsem azt az ember gondolná. Az alább becsatolt videón egy kínai "csoda" pelletáló gép látható. 7,5 kW-os(!) motor hajtja, amely gyakorlatilag semmire sem elég (!), mert túl kicsi (!). Már csak ebből az egy adatból látszik, hogy itt azért több dolog együttállása is szükséges a működéshez. A videón látható gép itthoni ára durván nettó 1-1,3 millió (!) forint. Rendkívül gyorsan kopnak benne a görgők, valamint a matrica. Ha szennyezett anyag (pl kő) kerül bele, akkor azonnal vége. Gyakorlatilag semmire sem jó.

 

Ami a legfontosabb: pelletálás során a kulcs a nedvességtartalom. A videós kisgép 12-15% közötti nedvességtartalom mellett működik - relatíve - jól. Egyébként több ügyfelünk befürdött már vele, beállították a sarokba, és vagy beruháztak egy normálisba (10x ennyiért), vagy letettek a dologról.

 

Házi körülmények között épített brikettáló még csak-csak előfordul, de a pelletálás egy árnyalatnyit bonyolultabb, költségesebb hadművelet.

 

Ha valakiben a pelletálással kapcsolatos kérdés merülne fel, akkor nyugodtan tegye itt fel, holnap, illetve holnapután benézek és válaszolok.

(Ha túl összetett a kérdés, akkor meg válaszol valamelyik mérnök kollégám).

 

Összefoglalva: nagyon jól hangzik az otthoni takarmánypellet előállítás, de sokkal nehezebb és költségesebb, mint azt első blikkre a laikus vagy félig laikus gondolná.

 

ps.: a nyulakhoz sajnos nem értek. :)

Előzmény: Dirtyfree (28405)
Scar22 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28426

Sziasztok

 

Sajnos a napokban elpusztult az idős bakom, és még nem sikerült a helyére egy igazi "tökös" legényt szerezni, a fiával pedig nem szeretném visszapároztatni az állományt.

Ezért a srácot cserére kínálom (március eleji születésű, apuka 6kg németlepke, anyuka 5kg pannon), szeretnék érte egy hasonló kaliberű baknyulat, 1 év körülit, ha kell értékegyeztetéssel. A nyuszi Vácdukán van.

Öreg?halász Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28425

Szia!

Nincs nyulam,de szorgalmasan olvasgatok néhány topikot,többek közt ezt is!Van némi gépépítő múltam,így adódik néhány kérdésem! Sikk  vagy kör matricás gépen gondolkozol? Mekkora motor teljesítményre ,fordulatra gondolsz ? Végül: ezt mekkora fordulatra áttételezed le?

 

Előzmény: Attila314 (28422)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28424

Hát ez nézőpont kérdése. Haszna van, csak nem biztos hogy költséghatékony. Ez olyan mint a néma kacsa tartás. Hasznos, mert már nincs legyünk, meg megesszük, meg néha sikerül eladni párat, de 100 kacsát nevelni így se gazdaságos, mert több az anyagi ráfordítás mint amennyit ér. Persze hobbi is, így fektetek bele energiát (és pénzt)
De a pellet gyártás az inkább luxus kategória, amit csak akkor éri meg igazán űzni, ha legalább 0-ra kijön a költésg. Persze ez csak a saját meglátásom! Mint mondottam én is szeretnék pelletálni, de ez a videó nem győzött meg. Pontosabb számadatokkal lehetne csak meggyőzni, hogy mennyire éri meg.

Előzmény: Attila314 (28423)
Attila314 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28423

Gergő. Ezen nem sokat kell számolgatni...

Ha nem nyúltápot akkor csirketápot készítek.

Ha egyiket sem kell akkor meget bele a faforgács meg a papírzuzalék,vagy szalma, kukoricaszár aztán bele a pelletes kazánba.

Hoppá!!!

Előzmény: juhosttt (28414)
Attila314 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28422

Szerintem is jó. Keveset gyárt de kevés áramot is fogyaszt. Ez a méret háztájiba szerintem tökéletes.

Forradalmat???? Igen miért ne!

A szemes takarmány 4-5 Ehuf/mázsa. Lucenerna kisbálás 500 FT. Széna 250-300. Szalmát tudok 100Ft-ért is. A nyúltáp meg 12-15 ezer/mázsa...

Akkor miért ne csinálnám magamnak meg a barátoknak??!?!??!?! 

Ilyen "mini nonprofit gazdasági társaságot" lehetne csinálni. Asszem tőled is hallottam már ilyen próbálkozást.

 

Előzmény: N.Jani (28412)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28421

Lehet adni neki. Én mikroelemeset szoktam venni. Van szelénes és van sima. A legdrágább a legelső, a legolcsóbb az utolsó.
Csak akkor fogják nyalni, ha sóhiányuk van. Ez takarmányozás függő, hogy mennyi sót tartalmaz az adott takarmány. Ez meg területfüggő, hogy hol milyen a talaj...

Előzmény: hodanyo (28418)
Mészáros Barna Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28420

Én adok nekik,de soha nem nyalogatják az biztos.Állítólag a fialó anyanyulaknak a fontos.

Előzmény: hodanyo (28418)
Mészáros Barna Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28419

Sziasztok.Lenne egy kérdésem hozzátok.Két előhasú anyanyulam 23 án fialt majd 25 én mind a kettő fialt még 1-1 et.Szerintetek miért van?Hűvösön vannak és a vizüket is cserélem .Én már kutakodtam az interneten de ilyet nem találtam.A szomszéd néni meg azt mondta hogy ilyen van. Neki még a disznó is csinált már ilyet régebben.Ha valaki tud segíteni hogy mi lehet ez azt megköszönném...

hodanyo Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28418

Kérdéssel is jöttem hozzátok!
Nyalósót kell adni a nyulaknak? Ti szoktatok adni nekik???

hodanyo Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28417

Én először és utoljára pároztattam nyáron!

Az elmúlt napok 40 fokos hősége  betett a nyusziknak:(

Először a 10 hetesek hullottak sorban.Most 2 napja a 4 hetesek pusztulnak el...:(

Érdekes módon viszont a lepketarka nyulam összes nyula ép és egészséges(eddig) .Süldők és a kicsik is mind megvannak:)

Megfizetjük rendesen a tanulópénzt:(

kemorgo Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28416

Szuperül nőnek, ügyesek!

 

Szerintem ivarérett.

 

 

Nálam, a két elpusztult anya pótlására megmaradt két anya, négy hónaposak, akkora ramazurit csinálnak, állandó jelleggel, mostanában, hogy rossz hallgatni őket. Ugrálnak, szaladgálnak éjszaka, gondolom, akkor már nincs melegük, borogatnak, ketrecet rendeznek, ha nem hagyják abba, hamarosan szét esik alattuk :D

Nem biztos, hogy rögtön érdemes nyakonvágni.

Nekem, a legelső anyám ilyen, hogy ahogy kiveszem a baktól, egészen, amíg a gyerekek három-négy hetesek nem lesznek, bolond.

Szó szerint.

Nekiugrik a kezemnek, jó, nem harap bele, (azt a törpe anya csinálta egyszer, kényszerszoptatáskor, majdnem elharapta az artériámat, millimétereken múlt), támad, karmol, makog rám. Azért a fészket tudom ellenőrizni, azt hagyja, csak őt ne piszkáljam, még takarítani is úgy takarítok nála, hogy nagy a ketrece, a gyerekeket kiveszem ládástól, őt meg arrébb tessékelem a spaklival, vagy átteszem egy üresbe addig.

 

De, minden bolondsága ellenére kiválóan nevel, árpilisban 12-t fialt, egy elpusztult három naposan, még a rácson is kituszkolta a ketrecből, a többi gurult, és csak a harmadik héten jöttek ki a fészekből. Igaz, választásra csont és bőr lett, pedig etettem rendesen.

Ezért én elnézem, hogy hasasan, meg aprónéppel bolond, tudom, hogy ilyen, aztán óvatos vagyok vele, ennyi.

Úgyhogy, amíg ki nem öregszik, nálam helye van, a jó anyaságáért elviselem a bolondériáját.

A lánya dettó ugyanilyen volt hasason, mondogattam is, bolond asszony gyereke :D

A másik anyám üresen és hasasan is plüssnyúl.

Előzmény: rampi (28410)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28415

Igazad van!

Előzmény: juhosttt (28414)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.01 0 0 28414

Hát attól függ hány w-os motort tesz bele. Ha ettől nem képes többre, akkor sztem nem gazdaságos. Na meg sima pellet előállítása nem is olyan célravezető. A többi alapanyaggal hogyan keveri össze az ember a szénát? A videón elég hosszúszálú volt a széna. Jó dolog a pelletállás én is csinálnám, csak előbb számolni kell, hogy mennyibe lesz 1 kg előállítási költsége. Alapanyag, munka, áram. 

Előzmény: N.Jani (28413)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!