Keresés

Részletes keresés

glowyan Creative Commons License 3 napja 0 0 2133

alapvető kérdés, hogy volt-e vmilyen feltétele az ajándékozásnak ?

ha volt is- ez bizonyitható -e  ( szerződés tartalmazza-e ) ?

ha az bizonyítható, hogy volt - akkor ez meghiúsult-e ?

és egyáltalán ezek a körülmények a megajándékozott rosszhiszeműségét vagy egyébként jó erkölcsbe ütközőséget feltételez -e  illetve ezek - a társadalmi felfogás szerint azok  - e - és az ajándékozó helyzete ( élethelyzete / létfenntartása mennyire került veszélybe - mi indította az ajándékozásra - pláne,  itt fontos, hogy a létfenntartását megalapozó körülmények  mennyire különbözőek az ajándékozás idején és a öröklés időpontjában ) 

egyébként a Pk. 76. most is az új Ptk - nál is irányadó állásfoglalás.

Előzmény: Avaka (2132)
Avaka Creative Commons License 3 napja 0 0 2132

Találtam egy ilyen kitételt, ha még érvényes:

Az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása miatt az ajándék – az egyéb feltételek megléte esetén is – csak akkor követelhető vissza a megajándékozott örökösétől, illetőleg az örököstől csak akkor követelhető az ajándék helyébe lépett érték, ha e jog gyakorlása a feltevés jellegére, az ajándékozás körülményeire és az ajándékozó életviszonyainak alakulására tekintettel a társadalmi felfogás szerint indokolt. 

Előzmény: glowyan (2128)

Avaka Creative Commons License 2017.09.12 0 0 2131

Igen, valóban nem mi vagyunk a kedvezményezettek. 

Nem feltételezzük a szándékosságot. Sajnos, az elhunyt tett pár furcsa dolgot az utóbbi időben...

Előzmény: glowyan (2130)
glowyan Creative Commons License 2017.09.12 0 0 2130

hát igen, mindjárt gondoltam, hogy nem Ti vagytok a végrendeleti örökösök ... 

( megtéveszteni csak szándékosan lehet valakit - viszont az tény, hogy mindig mondom, ha valaki végrendelkezik onnantól fogva, ha bármikor mást gondol már - azonnal készítenie kell egy újat...  )

Előzmény: Avaka (2129)
Avaka Creative Commons License 2017.09.12 0 0 2129

Köszönjük a választ!

Ez nem túl jó hír számunkra...

Az ajándékozási szerződéssel még a további gond: ha tudjuk azt, hogy van egy végrendelet, ami ráadásul számunkra kedvezőtlen, akkor nem is ajándékozzuk el az ingatlant. De ezt nem tudtuk, így valójában meg lettünk tévesztve, mégha nem is tételezzük fel a szándékosságot. Nagy valószínűséggel az elhunyt el is feledkezett a végrendeletről, ami régen készült. Több minden is erre utal.

Előzmény: glowyan (2128)
glowyan Creative Commons License 2017.09.12 0 0 2128

Álláspontom szerint nem támadható meg sem egyik sem másik. 

A végrendelet a halála esetére szól az örökhagyónak-  a hagyaték tárgya a halál időpontjában meglévő vagyon - álláspontom szerint irreleváns, hogy a végrendelkezés idején nem volt az övé. 

Ha az ajándékozási szerződéssel került a nevére és ezt támadnátok meg- ez megint csak lehetetlen- ugyanis halott embernek nincs jogképessége - ergo nem perelhető.

Előzmény: Avaka (2127)
Avaka Creative Commons License 2017.09.12 0 0 2127

A segítségeteket kérnénk!

Megtámadható-e a végrendelet, ha olyan dologról (ingatlan) végrendelkezett az elhunyt, ami a végrendelet írásának az időpontjában nem volt a tulajdonában? Ugyanis, az csak utólag lett az ő tulajdona, mi ajándékoztuk neki ebben az évben, de a végrendelet több mint 10 évvel ezelőtt keletkezett.

Erről földhivatali bejegyzések is tanúskodnak, hogy ez év elejéig a miénk volt a kérdéses ingatlan. Erről, hogy átkerült (ingyen) az elhunyt tulajdonába, készült egy ajándékozási szerződés is, amit most fel szeretnénk bontani, mert a halálesettel egy olyan helyzet állt elő, hogy az ingatlan a megélhetésünk forrása. Ezt elviekben fel lehet bontani, erről vannak infók a neten, de az eddig általunk megkeresett ügyvédek eltérően nyilatkoztak erről...

glowyan Creative Commons License 2017.05.24 0 0 2126

Azert irtam a masodik versiont ☺

Előzmény: Herold (2125)
Herold Creative Commons License 2017.05.24 0 0 2125

Köszi megpróbálom. Online (ügyfélkapun) csak sajátot lehet kérni, legalábbis az anyakönyvi kivonat menüpontnál.

Előzmény: glowyan (2124)
glowyan Creative Commons License 2017.05.23 0 0 2124

Okmányiroda- ahol született .

azt hiszem már online is lehet kérni, de még úgy nem tettem- fel szoktam hívni az önkormányzatot- kéred az anyakönyvi előadót- elmondod mit akarsz - elmondja hogy miként kérvényezd - küldik.  :)

Előzmény: Herold (2123)
Herold Creative Commons License 2017.05.23 0 0 2123

Sziasztok

Hagyatéki eljáráshoz szükség lenne az egyik nagymamám (már nem él) születési anyakönyvi kivonatára. Hogy lehet ezt beszerezni?

kígyószisz Creative Commons License 2017.04.22 0 0 2122

Ők nem jogcím nélküliek, ha ott laknak, hanem szívességi lakáshasználók, a haszonélvező engedélyével lakták a lakást. 

Ha a haszonélvező már nem él és neked, mint tulajdonosnak, szükséged van a lakásra, akkor szépen fel kell őket szólítani a távozásra, határidővel és csak akkor bírósághoz fordulni lakáskiürítés miatt, ha erre nem hajlandók.

Persze, ez csak akkor érvényes, ha ott is laknak. 

A haszonélvező életében ő szólíthatja fel őket távozásra, ha akarja, persze. 

Ha nem laknak ott, akkor az előttem szóló tanács a járható út: ún. kényszerkijelentés vagy lakcím-fiktiválás, két tanú kell hozzá és kérelem az önkormányzathoz.  

Előzmény: LéderLászló (2119)
LéderLászló Creative Commons License 2017.04.18 0 0 2121

kösz - remélem csak rémeket látok... :-)

Előzmény: glowyan (2120)
glowyan Creative Commons License 2017.04.18 0 0 2120

az nem érdekes h nincs hová menniük illetve úgy mondom, h neked nem kell az elhelyezésükről gondoskodnod, sőt használati dij is  felszámitható  a benntalakás idejére 

Előzmény: LéderLászló (2119)
LéderLászló Creative Commons License 2017.04.18 0 0 2119

"lakhely elhagyásra kötelezést kell kérni a bíróságon."

jogcim nélküli otttartózkodás miatt? és ha azt mondja, nincs hova menniük?

Előzmény: glowyan (2118)
glowyan Creative Commons License 2017.04.17 0 0 2118

ez nagyon egyszerű lesz majd - ha nem is laknak ott és esetleg önként nem szüntetik meg  a lakcimüket akkor kérheted a kijelentésüket az illetékes jegyzőnél. ha netán ott laknának akkor pedig  -ha felszólitásra sem költöznek ki- lakhely elhagyásra kötelezést kell kérni a bíróságon.  

Előzmény: LéderLászló (2117)
LéderLászló Creative Commons License 2017.04.17 0 0 2117

Tisztelt Fórumlakók! ;-)

Anyám nekem ajándékozta az ingatlanát (az ö haszonélvezetével), mivel (örökbefogadott) testvérem már kapott egy belvárosi lakást. Nos a dolgok ugy alakultak hogy egy kölcsön folytán testvérem ezt a lakást is elvesztette. Most kieröszakolta hogy Anyám (a haszonélvezö) megengedje neki és nagykorú gyermekének hogy az ingatlanba bejelentkezzenek. Nekem nem lenne kifogásom ellene, ha Anyám halála után (amit nem kivánok) a testvérem és gyermeke kijelentkezne onnan, mert az ingatlant el akarom adni. A testvérem és gyermeke nem lakik ott, csak névlegesen kellett a bejelentett cím.
Most bizonytalan vagyok, annyi rosszat hallottam a jogcimnélküli lakókkal való problémákról, nem tudom hogy egyszerü lesz-e az eltávolításuk. A bejelentöt Anyám irta alá - hozzájárulásom nélkül (ami nem is szükséges, ö a haszonélvezö).

Köszönöm a válaszokat, esetleg ha valaki utalna a megfelelö jogszabályra vagy bírósági gyakorlatra.

- üdv -

glowyan Creative Commons License 2017.04.12 0 0 2116

szerintem ezekre a kérdésekre a válasz meghaladja a topik kereteit

mert gondolom, nemcsak olyan kb . válaszokat várnál- ahhoz viszont ezek  elég részletes kérdések, amikre a részletes válaszok itt nem lehetségesek- legalábbis magam részéről nem tudok segíteni - mert ezekről egy regényt lehetne írni - de legalábbis alapvetően több órás tanácsadás keretében lehetne rá válaszolni.

de azért röviden a kezdő kérdésre adott válaszból talán a következőket is érteni véled: minden közös a házasság alatt szerzett vagyonból tök mindegy kinek a nevén van- kivéve az örökölt és az ajándékba kapott vagyontárgy.  tehát az a lényeg, miként került a nevére- ha ajándékba kapta- különvagyon.

Előzmény: Sanyi sok (2115)
Sanyi sok Creative Commons License 2017.04.11 0 0 2115

Sziasztok!

A házassági külön- és  közös vagyonról lenne néhány kérdésem:

- A házasság ideje alatt az egyik fél számláján megtakarított pénzből vásárolt (és a fél nevére írt) ingatlan közös vagyonnak, vagy külön vagyonnak minősül?

- Ugyanebből a megtakarításból indított vállalkozás és annak tulajdonai, nyeresége, tartozása, stb. közös- vagy külön vagyon?

- Ugyanebből a megtakarításból származó más részére történő ajándékozás későbbiekben visszakövetelhető-e, vagy annak megosztása követelhető-e a másik fél által? (családtagnak ajándékozás, majd visszaajándékozás kiskapu-e?)

- Milyen eszköz létezik a "költekező házastárs" közös vagyon megosztására irányuló szándékának ellehetetlenítésére?

Előre is köszönöm a válaszokat

csobilla Creative Commons License 2017.04.05 0 0 2114

Sziasztok!

Ági-örökéssel kapcsolatban kérnék tanácsot.

Balaton-parti szőlő pincével generációk óta (1800-as évek közepe) anyai ágon a nagyanyám tulajdona volt.

Nagyanyámnaki két lánya született. Nagynéném nevére került ez az ingatlan. Neki férje van, de gyerekük nem született.

A nagybátyám eladhatja-e ezt az ingatlant? Vagy öröklésnél csak a nagynéném rokonai (én és húgom) jöhetnek számításba. ( Nagybátyámnak is vannak unokahúgai.)

A segítséget köszönöm előre is.

zsolt0330 Creative Commons License 2017.04.05 0 0 2113

Sziasztok!

Következőkben kérnék tanácsot.

Édesapámmal soha nem tartottam a kapcsolatot/csak tartásdij/

Hogy tudnám vele felvenni a kapcsolatot,illetve esetleges öröklésnél mire számithatok,

és ennek az elévülése mennyi idő ha esetleg már nem él.

Köszönettel és üdvözlettel

mzdude Creative Commons License 2017.03.06 0 0 2112

Sziasztok!

Örököltünk egy autót (23 éves Suzuki...), és szeretnénk hasznosítani. Eladni vagy legalább kölcsönadni - meglenne rá a vevő. A hagyatéki eljárásnak még az első fordulója sem volt meg. Van bármi lehetőségünk arra, hogy szerződésszerűen rendelkezzünk az autóval? Vagy mindképpen meg kell várni, amíg a nevünkre kerül? Köszönöm.

xxAxx Creative Commons License 2017.02.19 0 0 2111

Sziasztok! Külföldről történő öröklés témában kéne egy kis segítség. Ha az örökhagyó országában leadózzák az örökölt összeget, azt pontosan milyen dokumentációval kell igazolni, hogy itthon elfogadják, és ne kelljen illetéket fizetni?

Met#45 Creative Commons License 2017.02.15 0 0 2110

Leadtam a papírokat, esetleg majd jelentkeznek ha szemlézni akarnak, ha nem akkor a közjegyző jelentkezik, keresztanyám húga is kap egy értesítést hogy igényt tart-e valamire.

Azt hittem így hogy van végrendelet ő kikerül a képből, vagy ilyenkor lehet megtámadni a végrendeletet?

El akarjuk adni, 45nm-es panel, fel kell újítani. Se nekem se nővéremnek nincs pénze a felújításra hogy esetleg kiadjuk és később az albérlettel szenvedni.

zsanna Creative Commons License 2017.02.12 0 0 2109

Bocs, hogy belekotty...  de nem biztos, hogy célszerű alá-értékeltetni a lakást. Főleg ha azt tervezitek, hogy eladjátok.  Mert ha 5 éven belül eladjátok, akkor bekerülési értéknek az számít, amire most értékelve lesz, és ami után az örökösödési illetéket fizetitek majd. 

Az szja 15 % - jelenleg. Ha ennél több az illeték mértéke, akkor érdemes alkudozni, ha alacsonyabb, akkor nem. Feltéve persze, ha el akarjátok adni a közeljövőben. 

Előzmény: Met#45 (2105)
kígyószisz Creative Commons License 2017.02.12 0 0 2108

Ebbe most nem mennék bele, mert félreviszi a témát, valószínűleg a kezedben lévő végrendelet érvényes, így nincs probléma. 

Előzmény: Met#45 (2107)
Met#45 Creative Commons License 2017.02.11 0 0 2107

Köszönöm.

Mitől lehet érvénytelen egy végrendelet?

Ügyvéd írta, 4 példányban (1 nálam, 1 nővéremnél, 1 az elhunytnál, 1 az ügyvédnél) benne van hogy minden ingó és ingatlan vagyonát ránk hagyja, nem állt kényszer alatt, ez a jól megfontolt döntése stb. Pecsét, tanuk.

Előzmény: kígyószisz (2106)
kígyószisz Creative Commons License 2017.02.10 0 0 2106

Bele kell írni, de mivel nem jogosult kötelesrészre és van végrendelet (reméljük, érvényes is), amúgysem örököl. 

A lakás forgalmi értékét az önkormányzati hagyatéki ügyintézők jelzik a közjegyzőnek, a hagyatéki leltárban, velük kell egyeztetni.   

Előzmény: Met#45 (2105)
Met#45 Creative Commons License 2017.02.10 0 0 2105

Sziasztok!

Keresztanyám elhunyt, minden ingó és ingatlan vagyonát rám és a nővéremre hagyta (50-50%) a végrendelete szerint. Gyereke nincs, keresztapám már régen meghalt, egy élő huga van. A végrendeletben (ügyvédnél íratta) amiben ránk hagyja mindenét ott van hogy kötelesrészre jogosult leszármazója nincsen.

A hagyatéki kérvényen fel kell tüntetni a hugát? Úgy gondolom mivel van végrendelet, nem örökölne és csak bonyolítaná az ügymenetet. Megtámadni biztos hogy nem akarja a végrendeletet. Vagy be lehet írni (mert mi van ha utána néznek) de mivel van végrendelet ezért nem számít hogy van egy élő huga.

Láttam hogy linkelték az illeték kalkulátort, annak a számítása mennyire valós? Esetleg lehet-e kérni az illeték csökkentését mert elég lepukkant a lakás (panel lakás, 40 éve nem történt ott semmi állagmegőrzés) akár helyszíni szemlével is.

glowyan Creative Commons License 2017.01.27 0 0 2104

jól érti : fele-fele :)

Előzmény: tavaszi hóvirág (2103)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!