Keresés

Részletes keresés

sr1 Creative Commons License 2024.03.29 0 1 103332

Az a betonjárda nem oda való. 

Meg szokott történni, hogy befolyik a víz a járda és a lábazat közé és az teszi tönkre a vábazat vakolatát. 

Vagy felcsap egy nagyobb eső és a fal nehezen száradt ki.

Nálad a xps vastagabb lesz mind a fal síkja és a be kell építeni a XPS tetejére egy csepedtető profilt. Amit vagy bevágsz a falba (pont a beton alap felett), vagy felfordítod a falra, felfúród és rásímitod a nemesvakolatot.

 Ha nem akarod feltőrni a betonjárdát, a következőt kéne megcsinálni:

Levakolsz egy 10-12 cm magass sávot a betonfalon, a Baumittal. A betonrajárdára felragasztasz egy térkő szegélykövet flexi csemperagasztóval (létezik kerti szegélykő 100x20x5-ös, abból levágsz hosszában valamennyit és lapjára ragasztod le), a fal és a szegégykő között készitesz egy kenhető szigetelést két rétegben , egy élszalaggal az első rétegben.Onnan kezded az XPS ragasztását.   Így nem fog behatolni a víz az járda és a alap közé és nem szívja fel a vizet a beton a lábazat alatt.   

 

Előzmény: ko_PETi (103329)
kiggyo Creative Commons License 2024.03.28 0 0 103331

Felesleges vakolgatni, még egy rétegnyi hibalehetőség. 

Mélyalapozó esetleg nem árt, aztán mehet a ragasztás 

Előzmény: ko_PETi (103328)
Gyurco78 Creative Commons License 2024.03.28 0 1 103330

Én egyszer csináltam életemben egy lábazat-szigetelést, az se volt jobb, mint ez, és nem volt gond a ragasztással. Szerintem ez se vészes, legfeljebb több ragasztó fogy majd.

Előzmény: ko_PETi (103329)
ko_PETi Creative Commons License 2024.03.28 0 0 103329

ko_PETi Creative Commons License 2024.03.28 0 0 103328

Sziasztok!

 

Hőszigetelés előtt szeretném az alapvakolatot helyreállítani.

Sajnos a kőporozás több helyen levált a felületről, ezért az egészet leverem. Lábazat felületét már eltávolítottam, mert a rajta lévő millió festékréteged egyszerűbb volt véséssel leszedni. Eléggé össze-vissza áll a lábazat, amit a Baumit Sockelputz alapvakolattal szeretném helyre hozni. Szerintetek érdemes ezzel az anyaggal kialakítani a felületet az xps ragasztása előtt?

 

Válaszokat előre is köszönöm.

 ui.: kép a mesterműről

kiggyo Creative Commons License 2024.03.25 0 0 103327

Még nincs vége a szezonnak, de valóban enyhének ígérkezik. Pár hét múlva ha vége akkor aktualizálom a táblázatot és beteszem ide, kb 10 évre visszamenőleg van tényleges hőmennyiség adatom is.

 

Cseles amúgy, nem mindegy hogy naptári évet vagy szezont nézel, van sokszor hogy a naptáriban nincs nagy eltérés de szezonban igen, enyhe volt az ősz és a tavasz is.

 

Előzmény: _lala_ (103326)
_lala_ Creative Commons License 2024.03.25 0 0 103326

Ez a tél az előző egy-két évhez képest mennyire volt meleg? A válasz leginkább gázfogyasztás (energiafelhasználás) változásának oldaláról érdekes számomra, nem a hőmérséklet szempontjából.)

 

Nálam az előző télhez képest kb. 10%-kal volt nagyobb eddig a mostani télen a fogyasztás. A tavalyi extrém meleg volt SZVSZ.

Előzmény: nemertemenezt (103319)
trebront Creative Commons License 2024.03.23 0 0 103325

ja, ez így megvolt munkafolyamatnak.

valamiért a "láb"="lábazat"-ra gondoltam alul, ami miatt nem értettem h alul minek egy vizszintes lábazatot elővakolni.. de akkor tényleg félrevitt a fejem, mert nem erről van szó. köszi.

láttam már ugy csinálni, h friss vakolás közben (miután kicsit megszívta magát) visszaszedték a fém vakolóprofilt, aztán azt a sávot gyorsan bejavították.

Előzmény: sr1 (103322)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.03.23 0 0 103324

Ha csak a fogyasztás érdekel, szokásoktól függően 10-20% lehet a csökkenés egy "normál" télhez képest. Az előző tél nálunk 10%-kal volt lejjebb a sokéves átlagtól, ez a mostani tél pedig még enyhébb volt az előzőtől is, ugye (csak már nem gázozok).

Előzmény: nemertemenezt (103323)
nemertemenezt Creative Commons License 2024.03.23 0 0 103323

Kösz szépen, nem ezt kérdeztem.

Hagyjuk.

ű

Előzmény: JAMIE222 (103320)
sr1 Creative Commons License 2024.03.23 0 0 103322

Azt érted, hogy tömör téglából nem lehet függőleges és sík falat falazni? Legalábbis a régi falazási szabvány hibahatárain belül sem.  

Ezért ki kell síkolni a falakat vakolattal.  

Lábazás.

Kihúzznak 2-3 zsinort saroktól-sarokig és beállitják, hogy a három zsinor egy függőleges síkot képezzen.. 

Gipsszel felragasztnak a falra fa talpakat (a szinorok szerint) és függőlegesen készitenek egy kb. 15 cm széles vakolást, összehúzva a fa talpakat. Ezek a lábak. 

Amiután megkötöttek a lábak, kitőltik vakolattal a lábak között és fa volnalzóval (gyalult fenyőléc) lehúzzák.

 

 

Műemlék épületben leverjük a vakolatot teljesen, mert a kötőanyag átalakult 150 év alatt- ki kell vésni a fugákból is a régi maltert.

Pontosan így vakolunk. Néha 8-10 cm is kell vakolni, hogy egy 4 méteres magass falat ki tudj húzni síkba. Ezt 3 rétegbe kell felcsapni, aztán az utolsónál jön a volanzó.

 

 

Most léteznek fém vakoló profilok is (sínek), de elég drágák és bent maradnak a vakolatba. Van fém vonalzó is, de azokat ellopják. 

 

 

 

Előzmény: trebront (103321)
trebront Creative Commons License 2024.03.23 0 0 103321

ez a "lábazás" mit jelent? ebben nem vagyok képben.

ház: valszeg 2010-ben Poro.44-es épült EPS nélkül (ez épp megfelelt akkor az előírásoknak), és aztán felújításkor EPS-sel beborították.

km. téglából sorházat nagyon régóta nem épített vállalkozó, hacsak nem börtönön belül, ahol volt ingyen munkaerő :)

Előzmény: sr1 (103318)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.03.23 0 0 103320

Az én szubjektív emlékeim szerint a legmelegebb tél az elmúlt 50 évből. A gázfogyasztás pedig összefügg a hőmérséklettel.

Előzmény: nemertemenezt (103319)
nemertemenezt Creative Commons License 2024.03.23 0 0 103319

Ez a tél az előző egy-két évhez képest mennyire volt meleg? A válasz leginkább gázfogyasztás (energiafelhasználás) változásának oldaláról érdekes számomra, nem a hőmérséklet szempontjából.)

Ez az első telünk a házban, így csak az utolsó 12 hónap gázfelhasználásáról vannak megbízható ismereteink. (A szigetelés kb 70%-a van kész, a fűtéshez még nem nyúltunk.)

sr1 Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103318

A kisméretű tömör téglát csak kötésbe lehet falazni. Egytéglás fal vakolva kb. 30- 31cm. Másféles 45-46cm. Két téglás 57-58cm. A vakoláskor lábazni kellett a falat, hogy síkba lehessen hozni. 38 falazóblokkból vannak azok a házak kifalazva. Csak azokkal tudtak a kőművesek lábazás nélkül kivakolni, így elég volt rá a 1.5cm vakolás, a gúzolással együtt. A lábazási művelettel megoldották , hogy a sarkok szép függőlegesek legyenek. 

 

 

.

Előzmény: digix (103303)
digix Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103317

Holnap reggel nézem meg először, eddig csak minimális infóm van, de már abban találtam ez kis furcsaságot, amivel kapcsolatban titeket kérdeztelek.

 

Kiváncsi vagyok, hogy mi derül ki a helyszínen, és miért nem adták még el.

Előzmény: Téli nap (103316)
Téli nap Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103316

  Egyáltalán láttad már azt a kiszemelt házat ?

 

Vétel előtt többször is meg kell tekinteni!

Előzmény: digix (103305)
szilentium3 Creative Commons License 2024.03.22 -1 1 103315

Ha 2010-ben épült , akkor a terveket megnézheted az építésügyi hatóságnál . Az 50cm-es tömör téglafal ad némi okot a gyanakodásra , hogy valaki kamuzik . 

Előzmény: digix (103310)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.03.22 -6 0 103314

Ha ez egy hagsúlyos érv volt a ház mellett (lásd alábbi %-ok) akkor az ingatlanos vagy ennyire ért hozzá, vagy ennyi az összes pozitív érv.

Előzmény: digix (103310)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.03.22 -5 0 103313

Basszus tényleg. Volt a habarcs nélkül rakott félkész ház ami minősítés után akár a szomszéd faluban is felépült újra.... meg újra.

Előzmény: trebront (103308)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.03.22 -5 0 103312

Így van.

Ha ma építkeznék (Istenments) én is így csinálnám.

Itt viszint más a helyzet.

Ezt eladásra építették, így lehet ezer csapda.

Vagy nagyon alaposan szakertően át kell vizsgálni vagy kalkulálni és majd lakva javítani.

Előzmény: kiggyo (103306)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2024.03.22 -5 0 103311

Már majdnem kikerestem a hőtechnikai adatokat mikor látom, hogy sorház, középső lakása.

Inkább leírom mit kérdeztél.

A ház hőveszteségének alig 1/3-át adó felület 1/4 része milyen műszaki tartalommal bír? 

Tehát rákérdeztél a ház hőszigetelésének 8.33%-ára.

 

Előzmény: digix (103305)
digix Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103310

Igen. Ezért is sokkal nagyobb lutri a házvásárlás, mert annyiféleképpen lehet elrontani, amiket nem lát az ember, vagy nem is ért hozzá kellőképpen.

 

Statika.

Falak vizesedése.

Ablakok környéke.

Hőhidak

Fűtés csövezése, méretezése.

Szigetelés

Tető.

 

(A fal anyagát csak azért emeltem ki, mert ez az infó már a telefonbeszélgetésből kiderült.)

Előzmény: Téli nap (103307)
digix Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103309

Ez még az átalakítás közbeni félkész állapotú, és nem is valós fotókat, csak látványtervet láttam róla.

Szóval a turpisságokat, hőhidakat, penészt, stb nem fogom észrevenni.

Hazugságvizsgáló nem lesz nálam, meg ha már nem az első tulaj, akkor még kilátástalanabb kideríteni, hogy miből épült.

A vályogot is sokan dicsérik, de olyanról is hallottam, hogy csak a szerencsén múlt, hogy nem omlott rá a családra.

 

A holnapi személyes megtekintés után remélem okosabb leszek.

Előzmény: trebront (103308)
trebront Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103308

az ingatlanosok 90%-a max a vakolatszínt írja helyesen.. és később azt  is letagadja. bármit mond: "lehet, h kb. igaza van"-kategória. (a többi 10%-tól elnézést kérek).

piros színű= nekik tömör tégla. valóságban inkább porotherm 44-es vázkerámia, vakolva. ha még ezen van 12cm ESP, akkor az jó lehet neked. nem kell tőle félni, ha jól építették meg.

padló/menyezet/ablakokkörbe körül keress feketefoltot, elszíneződést: ebből valamennyire látható a hőhídas=szarabb építés. meg a falakhoz tolt bútorok mögé is próbálj benézni. minden nyílászárót nyiss/dönts meg. kapcsolgass fűtést, lépkedd végig a járólapokat. kopogtasd a falakat. ha kong: nincs vakolva hanem gipszkarton, ami a külső falaknál nem ideális

mert ha sorház, akkor "nagyüzemben" épült szocpol-eladásra.. volt ezekből jó és volt visszabontandó is. amit persze sosem bontottak vissza, hanem megvette a következő vevő.

Előzmény: digix (103305)
Téli nap Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103307

   Egy házat -egy lakást  sok féle paraméter alapján vesz meg az ember.

 

 A falvastagság  1 a sok közül.

 Az első általában az hogy hol van.

 

Meg kell kérdezni az ingatlanost és az eladót is. Aztán nemárt érdeklődni a szomszédoknál is.

 

 

 

Egy 40-50 centi vastag, tömör téglából rakott fal, 12-15cm-es szigeteléssel mennyire jó választás?

 

 

Ebből a szempontból jó választás .

Előzmény: digix (103303)
kiggyo Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103306

szia!

 

2010-ben már bizonyos körökben divat volt a minél tömörebb tégla, igaz 25-30cm vastagságban + sok szigetelés.

 

Én még 2002-2003 között gondolkodtam az új építésen, és akkor már sokan kiábrándultak az egyre hitványabb porotherm téglából, és inkább különválasztották a két funkciót (hőtárolás és statikai)

 

A tömör tégla jó hőtároló és statikailag erős, a vékonyabb fal alá vékonyabb lábazat, alap kell.

Arra pedig sok szigetelés.

 

Ha így valahogy épült az lehet nagyon jó is.

Előzmény: digix (103305)
digix Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103305

Majd személyesen talán több kiderül a falazatról.

 

Egy átalakított sorházról van szó, ami az ingatlannos szerint eredetileg 2010-ben épült...

Ezért furcsa, hogy tömör téglából van. Az ingatlanos csak nem titkolná, hogy valójában 38-as porothermből épült.

Még erre az 50 centire jön rá a leírásban szereplő 15, szóban már csak 12cm szigetelés.

 

Ahogy a streetview-n néztem a környéket, nekem is pont ez az érzésem volt, hogy lehet, hogy a ház nem álmaim háza (mert egy, csak egy égtájra néző középső sorházi lakás alapból nem az), de a környéknek, és a nyugalomnak olyan feltöltő ereje van, és így tényleg ezt veszi meg az ember.

 

 

Előzmény: trebront (103304)
trebront Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103304

nyers 45-50 cm az vályog vagy (sárba) rakott kőfal. vagy 5 szintes téglaépület földszintje.

ha az 50cm.-ben már a 10-15cm hőszig is benne van, akkor normál/megszokott sima téglafal.

régen luxus volt a radiátoros fűtés is. azért épült igy, mert a padlófűtés aztán tényleg extraluxus volt (és túl meleg lett volna a benne keringetett vegyestüzeléses forróvíz).

a környéket-helyet-szomszédokat veszed meg.

Előzmény: digix (103303)
digix Creative Commons License 2024.03.22 0 0 103303

Sziasztok!

 

Egy 40-50 centi vastag, tömör téglából rakott fal, 12-15cm-es szigeteléssel mennyire jó választás?

 

Ilyen falazatú eladó sorházat találtam és (lehet, hogy nem ez  a baja, de) gyanús, hogy a normál árazása ellenére régóta nem keltek el.

 

(Nem ide tartozó, de ezzel kapcsolatban is elfogadok véleményt: 

Emellett mindenhol padlófűtése (és hűtő-fűtő klíma) van, ami megint csak nem szokványos, ha jól tudom, mert anno a hálóhelyiségekbe padlófütés helyett radiátort használtak - amennyire én tudom - egészségügyi okok miatt.)

 

Köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!