Keresés

Részletes keresés

Csimpolya Creative Commons License 1 napja 0 0 30090

Gondolom, nem véletlen, hogy mindhárom címben színek szerepelnek.

Előzmény: wizardry8 (30089)
wizardry8 Creative Commons License 3 napja 0 0 30089

Én is folytattam a Pendergast sorozatot. Szerencsére abbahagyták ezt a csupa-akció vonalat. 

Fehér tűz

Kék labirintus

Vérvörös part

Mindhárom írás inkább a régebbi regényekre emlékeztet a stílusában. Egész jók. 

Előzmény: Csimpolya (30087)
Rokakoma Creative Commons License 2024.03.31 0 0 30088

Yuval Noah Harari  - 21 lecke a 21. századra

 

Rebecca Wragg Sykes  - Rokonság

Előzmény: Rokakoma (30067)
Csimpolya Creative Commons License 2024.03.28 0 1 30087

Nemrég fejeztem be Douglas Preston – Lincoln Child: A csontok rejtélye című könyvét. Afféle régészeti krimi. Gyorsan olvastatja magát, bár sok hátborzongató részlet van benne. Viszont legalább pontos értesüléseket szereztem a Donner-csoport tragikus sorsáról.

Meg kell adni, érdekes, cselekményes a könyv, egy nap alatt befejeztem. Viszont azt javaslom, hogy senki ne olvassa ebéd vagy vacsora előtt, vagy ha mégis, kérjen vegán kosztot!

Csimpolya Creative Commons License 2024.03.18 0 0 30086

A legújabban olvasott könyvem: Bruckner Éva: A tengerszemű hölgy rejtélye. Az egyik kedvenc Jókai-regényem a fentebbi könyv főhőse. A szerző azt állítja, hogy a modell nem Asztalos Etelka, hanem Domonkos Terézia, az ő története eléggé hasonlít a könyvben leírt történetre. A negyedik férjét tényleg megölte, mert bántalmazó kapcsolatban élt vele. Csakhogy utánagondoltam, számba véve Erzsike ( a regényben lévő név) férjeit és majdnem férjeit, és azok öten voltak! Először Bagotay Muki, aztán egy gulyás, aztán egy színész, aztán egy katonatiszt, végül pedig egy kántor.

Ami a katonatisztet illeti, eszményi férjnek tartották. Katonatiszt és osztrák létére is. Egy bezárt várban pipázott, nem volt a magyarok ellen. Nem sokat ivott, nem kártyázott, viszont sajnos, azt nem árulta el, hogy már van egy felesége Lengyelországban. Elgondolkodtam, hogy ezt a katonaság iránti rajongásból maradt ki, vagy tényleg nem volt ilyen!

Továbbá elmondja, hogy Bagotay Muki mintaképe, Zámory Adolf karaktergyilkosság áldozata, mert Jókai nem túl vonzó lépet festett a győztes vetélytársról. Lehet, hogy igaz, de azt még ő is elismeri, hogy Zámory úr elég sokat és nem túl szerencsésen kártyázott.

A könyv ennek ellenére érdekes, de nem tudom folyamatosan olvasni, egy  kis szünetet tartva viszont jó! Az  lesz a vége, hogy előveszem az eredetit!

abelian1 Creative Commons License 2024.03.17 0 0 30085

Az a ritka helyzet állt elő, hogy létezik riport egy íróval. Az alább említett 2006 -ban elhunyt Lázár Ervin:

 

https://videa.hu/videok/emberek-vlogok/lehetetlen-lazar-ervin-KEfxMzZtjz4Y2bSW

Előzmény: abelian1 (30084)
abelian1 Creative Commons License 2024.03.13 0 0 30084

Lázár Ervin: Buddha szomorú

 

Nőismerős beszélt róla, én meg rájöttem itt van a polcon régen, csak el kell olvasni.

A mesék gyerekeknek íródnak, a felnőttek meg szégyenlik elolvasni.

Ez mesekönyvnek tekinthető, de egy gyereknek még korai lenne talán.

Felvetődik, hogy mi is a mese, mert tulajdonképpen minden művészeti ág egyben mese is,

az irodalom is, csak nagyon komoly neveket adományozunk néha a különböző történeteknek.

A könyv, rövid novellák, elolvasása után oda képzeltem egy cirkuszi bohócot kifestett arccal, krumpli orral,

felgyűrt ujjú fehéringben, hózentrógeres bő gatyában .... vagy mint főszereplő, vagy mint hátul figyelő statiszta.

 

https://www.mek.oszk.hu/02700/02729/02729.htm

Csimpolya Creative Commons License 2024.02.27 0 0 30083

A legújabb olvasmányom a Csészében a világ – A kávé füveskönyve című könyv. A szerkesztője, Praznovszky Mihály, bámulatos munkát végzett, annyi helyről szedte össze az anyagát, számba venni is nehéz. Lassan olvastam, hogy úgy mondjam, kortyonként fogyasztottam. Van benne kávétörténet, kávéhamisítás, pótkávé, reformkori kávélikőr (a pontos receptje nem ismert, de jó lehetett), kávéházak, kasszírnők, irodalmi kávéházak, később presszók is.

Csak egy baj van vele: folyton kávét akartam inni, amíg olvastam.

Ha valahol meglátom, alighanem meg is veszem.

Csimpolya Creative Commons License 2024.02.27 0 1 30082

Nyolcat üt az óra – visznek a bitóra,

Vigyorog a család, mert a család galád!

Ipad mondja juhaha, becsukták a dutyiba,

Napad mondja, halihó, várja már a nyaktiló,

Sógor mondja kuss, akármerre fuss,

Akárhová menekülj, hóhérkézre juss!

Egyedem-begyedem, tengertánc, sógorasszony, mit kívánsz?

Nem kívánok egyebet, tányéron a fejedet%

Mert a rokon kaján, röhög a rokona baján!

Ha nem röhög, püföli, ha teheti, megöli!

Öccs a bátyját bajba dönti, nagynénéd a mérget önti,

Nagybácsikád kardot ragad, ha nem hiszed, nézd meg magad!

Hetet üt az óra, most hallgass a szóra:

Pusztuljon a rokon, akármilyen fokon!

Nem folytatom, bár még tart. Nem is csoda, ha Fondor nagybácsi ezek után menekülni próbált.

Viszont murányi Beatrix csodás munkát végzett ezzel a fordítással.

A Kiberiáda 1971-es kiadásából másoltam, szó szerint szétesőfélban van, csak a ragasztószalag és a megszokás tartja össze.

wizardry8 Creative Commons License 2024.02.26 0 0 30081

„Vígan dalol minden robot, verik már a mágnesdobot, ideáll, odaáll, egész éjjel iterál!”

Előzmény: Csimpolya (30080)
Csimpolya Creative Commons License 2024.02.16 0 0 30080

A zseniális mérnökök, akik úgy tologatták a csillagokat, mint az építőkockát, arra a következtetésre jutottak, hogy a boldogságról álmodozni lehet, művien elérni nem. Fejlegföld lakói is rájöttek erre, de hiába igyekeztek erről jeles mérnökeinket meggyőzni.

Előzmény: wizardry8 (30078)
abelian1 Creative Commons License 2024.02.15 0 0 30079

Nyugat - 1938. 12. szám - Szerb Antal: Száz éves dolgok , Pest-Buda

 

https://epa.oszk.hu/00000/00022/00635/20356.htm

 

Egy klasszikus novella Budapestről a 'Gondolatok a könyvtárban' (és talán 'A varázsló eltöri pálcáját') kötetben.

Előzmény: Csimpolya (30077)
wizardry8 Creative Commons License 2024.02.15 0 0 30078

Olvasom Lem: Álmatlanság novelláskötetét. Ez is van benne:

Megteremthető-e a tökéletes és abszolút boldogság? Trurl és Klapanciusz, a Kiberiádából ismert, két zseniális robotkonstruktőr újra meg újra megkísérlik a lehetetlent. 

Jámbori remetéről is megemlékeznek.

Előzmény: Csimpolya (30076)
Csimpolya Creative Commons License 2024.02.15 0 0 30077

Felpanaszolnivalóm akadt, és meg is teszem. Kézbe vettem a Budapest nagyregény című könyvet. ez - legalábbis elvileg - az összes kerületnek szentel egy-egy novellát. Szorgosan nekiláttam. Az első novella borzasztó, a második rémes, a harmadik, Vámos Miklósé, elfogadható, a többit nyolc mondat után hagytam abba. Galandféreghosszúságú, pocsékul szerkesztett mondatok, undok szereplők, érdektelen vagy gusztustalan történetek, már nem vesztegetem ilyesmire a drága időmet. Persze attól, hogy én ki nem álltam, még akár jó is lehet.

Csimpolya Creative Commons License 2024.02.15 0 1 30076

DE mennyire! Még szerencse, hogy a tapasztalatai alapján lemondott arról, hogy boldoggá tegye az élőlénytársait.

Előzmény: wizardry8 (30075)
wizardry8 Creative Commons License 2024.02.14 0 0 30075

Jámbori remetét ismered?

Előzmény: Csimpolya (30063)
wizardry8 Creative Commons License 2024.02.09 0 0 30074

Nagyon nehéz olvasmány volt A kudarc. A története is ismertem, az is sokat levont az újra olvasási  élvezetből. 

Viszont az Éden nagyon jó. Van humora is, mint a Kiberiádának.

27 évvel később írta Lem a Kudarcot, lehet azért is különböznek. Megkomolyodott :-)

Előzmény: wizardry8 (30069)
Csimpolya Creative Commons License 2024.02.08 0 0 30073

Csak az első részét olvastam, de ettől még nem esek pánikba! Tudom a megoldást: 42!

Előzmény: Törölt nick (30072)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.08 0 0 30072

Olvasom a Douglas Adams - Galaxis Útikalauz stopposoknak - A világ leghosszabb trilógiája öt részben

LadySz92 Creative Commons License 2024.02.07 0 0 30071

 

Üdv. mindenkinek

K.F.Breene: A rózsák romjai című könyvet keresem

szilviakocsis1992@freemail.hu

Előre is köszönöm

Csimpolya Creative Commons License 2024.02.07 0 1 30070

Igen, lehet, hogy ezt kellett volna tennie a fordítónak, de ez már elkésett ötlet.

Előzmény: wizardry8 (30069)
wizardry8 Creative Commons License 2024.02.07 0 0 30069

Nagyon nehéz olvasmány A kudarc. Itt aztán van tudomány dögivel. A fordítót se irigylem. Ráadásul nem fordított sok mindent. Rengeteg latin kifejezés van. Meg az űrhajó szuperszámítógépe is maradt GOD néven. General Operational Device. Nem kellett volna ezt ISTEN-nek fordítani? Így az angolul nem tudó magyar olvasó nem érti a célzást.

Előzmény: wizardry8 (30068)
wizardry8 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 30068

Bizony a Kiberiáda is nagyon jó. Én most belekezdtem újra a Kudarcba magyarul. Régen csak angolul olvastam. Fiasco. Még Londonban vettem.

Előzmény: Csimpolya (30063)
Rokakoma Creative Commons License 2024.02.02 0 0 30067

Steve Brusatte  - A dinoszauruszok tündöklése és bukása

Előzmény: Rokakoma (30057)
Csimpolya Creative Commons License 2024.01.30 0 0 30066

Maughamot én is szívesen olvasom, az ő novellái elég sok összeállításban jelentek meg. A Színház című regénye is remek!

Előzmény: Törölt nick (30064)
oyster_card Creative Commons License 2024.01.30 0 0 30065

A történetek, drámák egy kicsit hasonlóak Hemingway novelláihoz, ahol tovább lehet gondolkodni a végén

("jéghegy csúcsa" stílus), persze Hemingway jóval tömörebb, valamint nem is tudom ki publikált előbb, talán Maugham.

Előzmény: Törölt nick (30064)
Törölt nick Creative Commons License 2024.01.29 0 0 30064

W. Somerset Maugham: Ashenden a hírszerző

 

"A képzelet terméke valamennyi. A valóság nem jó mesemondó.

Az író dolga, hogy összefüggést teremtsen a részletek között,

hogy az elbeszélést drámaisággal ruházza fel, és hogy az egészet hihetővé tegye.

Nos – ezen igyekeztem jómagam is e kötet novelláiban.”

Idéztem az Író megjegyzéséből (borító hátlap).

 

Aki krimire, vagy kémtörténetre vágyik, ezt a könyvet felejtse el. Az író ürügynek használta a "hírszerző" szót,

egyrészt egybegyűjtve 7 különböző novelláját, másrészt ügyes, laza vonzást csúsztatott a kötetnek ezzel,

aminek első eredeti címe "Rövid történetek gyűjteménye v.3", amely nem volt olyan feltűnő.

 

A kötet novellái külső-belső emberi tulajdonságok rövid remek ábrázolása, valamennyi sztori egyben dráma is. 

Csimpolya Creative Commons License 2024.01.27 0 0 30063

Én is nagyon szeretem. Az első nagy élményem még a Pirx pilóta kalandjai volt, no, nem a tévéjáték, hanem a könyv. De az igazi kedvencem a Kiberiáda lett, utána viszont mindent elolvastam, ami csak megjelent tőle.

Előzmény: wizardry8 (30062)
wizardry8 Creative Commons License 2024.01.26 0 0 30062

Nekem Lem a kedvenc sci-fi íróm. A legyőzhetetlen, Az Úr hangja, Éden, A kudarc tetszettek a legjobban. De minden könyve jó. 

Előzmény: Csimpolya (30061)
Csimpolya Creative Commons License 2024.01.26 0 0 30061

Újraolvastam Stanislaw Lem: Csillagnapló című könyívét, Olyasmire vágytam, ami szellemes és elgondolkodtató egyben, és ez ilyen szempontból tökéletes volt! Nem lehet nem észrevennei Murányi Beatrix csodás fordítását! Szép lassan olvastam az olyan mondatokat, mint például: Bolygónk lakosság ősidők óta üdvérekre, dölyfökre és gürcökre oszlott. Az üdvérek mély áhítattal elmélkedtek, a dölyfök kivetették a dézsmákat, megvilágították az állami törvények jelentőségét, és igazgatták a gyárakat, amiben serényen dolgoztak a gürcök. Így mindannyian vállvetve munkálkodtak a köz javáért.

Nem is beszélve az olyan újsághírekről, (ez egy másik novellából való) miszerint: Az Király uronknak, Ő Vellanyosságának két pandúri ezen nap tikszó koron vitézkő dolgot mívelének.

Nem sietek az olvasással, igyekszem a finomságokat kiélvezni!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!