Keresés

Részletes keresés

janijani Creative Commons License 2019.11.27 0 0 235

Kifelejtettem, hogy mikor teszem bele a margarint, akkor teszem bele amikor össze van keverve a liszt a rizzsel és a sóval, fakanállal szétkapargatom a margarint, ezután jön bele a tejfel és a tojás.

Előzmény: janijani (234)
janijani Creative Commons License 2019.11.26 0 0 234

Most rizses pogácsát sütöttem, nagyon finom lett.

 

2 kg (2,2 kg) liszt

1 kg főtt rizs

750 g Rama margarin

850 g tejfel

5 dkg élesztő 1,5 deci langyos cukros tejben felfuttatva (5 púpos mokkáskanálnyi cukorral)

4+2 tojás (4 a tésztába és 2-vel megkentem a tetejét)

5 +1 púpos kávéskanál (55 + 11 g) só (5 a tésztába 1 a tojásba amivel a tetejét megkentem)

 

Először a főtt rizst tettem a vájlingba és fakanállal szétnyomkodtam hogy ne legyenek összeállt nagy darabok. Majd rá a lisztet, 5 kávéskanál sót és fakanállal összekevertem. Ezután rá a tejfelt és 4 tojást, fakanállal ezt is összekevertem. Nem szeretek sok mosatlant csinálni, ezért a tejfeles kisvederben futtattam fel az élesztőt (beleöntöttem a tejet, beleraktam a cukrot és mikróban megmelegítettem kb 35-40 fokosra. Belemorzsoltam az élesztőt, megkavartam és 10 perc alatt felfutott) Ezt is hozzáöntöttem a tésztához és fakanállal belekevertem. Ezután kézzel meggyúrtam a tésztát, ragacsos lett, kellett még hozzágyúrni kb 20 deka lisztet. Így már jó lett a tészta, kitettem lisztezett gyúródeszkára és kinyújtottam kb 1,5-2 cm vastagra. Pontosan beterítette a gyúródeszkát. Késsel berácsoztam a tetejét. A tejfeles kisvedret ismét munkára fogtam, ebbe ütöttem bele a két tojást és egy kávéskanál sóval összekevertem. Ecsettel rákentem a tészta tetejére. Begyujtottam a sütőt hogy előmelegedjen és 4 centis pogácsaszaggatóval elkezdtem kiszaggatni a pogácsákat. Hogy ne ragadjon a tészta a pogácsaszaggatóba öntöttem egy kevés étolajat a tejfeles kisveder tetejére és ebbe mártogattam a pogácsaszaggatót kb minden harmadik pogácsa után. Két tepsibe 25+25=50 darabot tettem és betettem a 200 fokos sütőbe. 32 percig sütöttem, félidőben 16 percnél megcseréltem a tepsiket, amelyik alul volt felülre, amelyik felül volt alulra tettem. Összesen 318 db pogácsa lett, ha kihül nylonzacskókba rakom és be a fagyasztóba. Amikor kiveszek a fagyasztóból egy zacskó pogácsát nem szoktam melegíteni, hanem pl ha reggel akarom enni kiveszem előző este és reggelre szobahőmérsékleten kiolvad magától.

 

janijani Creative Commons License 2018.02.14 0 0 233

Előzmény: janijani (232)
janijani Creative Commons License 2018.02.14 0 0 232

Ismét változtattam a recepten: a margarin mennyiségét csökkentettem, a tejfölt növeltem, az élesztő ha friss fele is elég.

 

2 kg (2,2 kg) liszt

1 kg áttört főtt krumpli

750 g Rama margarin

850 g tejfel

5 dkg élesztő 1 deci langyos cukros tejben felfuttatva (5 púpos mokkáskanálnyi cukorral)

4+2 tojás (4 a tésztába és 2-vel megkentem a tetejét)

4 +1 púpos kávéskanál (44 + 11 g) só (4 a tésztába 1 a tojásba amivel a tetejét megkentem)

 

2 kg liszttel kezdtem, de ragacsos lett a tészta felvett még 20 dkg lisztet. Hidegben pihent egy órát, kinyujtottam kb 2 cm vastagra, éles késsel berácsoztam, 2 sózott tojással megkentem és 5 cm-es pogácsaszaggatóval hulladék nélkül kiszaggattam, ettől nem lesz szép kerek hanem érdekes formája lesz. Ha ragad a tészta a pogácsaszaggatóra pici étolajba meg lehet mártani a pogácsaszaggató élét. Még hidegen gyorsan ki kell szaggatni az összes pogácsát, mert ha elkezd kelni már nem jó mert összeesik. Nagy lángon 2 tepsivel, tepsinként 25-25 db sütöttem 30 percig. 15 percnél megcseréltem a két tepsit hogy alul-fölül egyformán süljön meg, amikor pirulni kezd a tetején a tojás akkor van kész. 

Előzmény: janijani (216)
originalqszi Creative Commons License 2014.02.22 0 0 231

Hurkazsír újra hasznosítása:

- 65 dkg liszt, harmada lehet rozs is! Lennmag liszt is tehető bele (Lennmagot kávédarálon darálva!)

- 15 dkg hamísitatlan pápai hurkából és kolbászból kisült, több napos zsíradék

- a lisztbe elmorzsolva 1 lapos evőkanál sóval (szép piros lesz tőle:DDDD)

- 5 dkg élesztő, kávéskanál cukros, 1 dl tejben megfuttatva

- összedagaszt simára, elég puhára hagyva.

- 1/2 - 1 óra kelesztés

- kinyújtás ujjnyi vastagra és megszórva reszelt akármilyen sajttal, 20dkg!!

- összeteker majd 15cm szélesre, hosszúra kinyújtva, kb. 2 cm vastagra!!!

- megrecézve, tojásozva és sajttal leszórva,

- csíkokra és keresztbe vágva tepsibe téve 20 percig nagyon, majd 20 percig kicsin megsütve nagyon fííííííínom:)))))

janijani Creative Commons License 2014.02.12 0 0 230

Ez kb 35-40 db lehet, nálunk ennyi rögtön az első félórában elfogy, aztán kisül a többi, 2 napig nyulkálunk a vájlingba, 48 órát nem szokott megérni. 

Előzmény: újmóni (229)
újmóni Creative Commons License 2014.02.11 0 0 229

Nem szoktam vájdling mennyiségű pogácsát csinálni. :)))

 

Fél kiló lisztből 4 személyre pont elég pogácsa készül - 180 ft a különbség (Rama 269 ft - Aldi vaj 449 ft)

 

Bakfitty. :-DDD

 

 

Előzmény: janijani (228)
janijani Creative Commons License 2014.02.11 0 0 228

Nézd, nem kell különösebben győzködnöd, én is tudom hogy a vaj finomabb mint a margarin, a libamáj finomabb mint a csirkemáj és a kaviár finomabb mint a szalonnásrántotta, de az ember húz egy ésszerű határt hogy mit egyen és az mennyibe kerüljön. Egy vájling pogácsa margarinnal kb 1100 Ft, vajjal ugyanez kb 2000 Ft. Nekem itt van az ésszerű határ neked máshol, ez szemlélet és a buksza vastagságának a függvénye. Nincs ebből semmi probléma.

Előzmény: újmóni (227)
újmóni Creative Commons License 2014.02.11 0 0 227

Félreértesz, ha azt hiszed, hogy téged akarlak meggyőzni.

 

Engem abszolút nem érdekel, hogy ki milyen vegyipari izével mérgezi a családját.

 

De vannak itt bőven read-onlyk (sok tapasztalatlan, kezdő háziasszony), akik innen tájékozódnak. Hadd lássák a választékot. :)

 

 

Előzmény: janijani (226)
janijani Creative Commons License 2014.02.11 0 0 226

Nem könnyű veled, Móni. Gyere süssünk pogácsát! Te meggyúrod a tésztát én meg megkenem a tetejét (egyben) :D

Előzmény: újmóni (225)
újmóni Creative Commons License 2014.02.11 0 0 225

. sütöttem pogácsát saját részre, de esküvőre, farsangra is, mind elfogyott és dicsérték.

 

 

Az aluljárós junkfood pogácsákat is megveszik, sőt, van, akik dícsérik....

 

Lsd. még gasztronómiai Stockholm-szindróma.

 

http://buvosszakacs.blog.hu/20 07/05/12/aromaprofetak

 

Az emlősnek létfenntartó ösztöne az ízlelés: így tudja megkülönböztetni a táplálékot a nem-tápláléktól. Az alig- vagy nem-táplálékkal folyamatosan „dezinformált” emberi szervezet viszont elveszti az iránytűt: nem tudja többé, mi az igazi és mi a hamis. Megszokja az értéktelent, sőt, megszereti, ragaszkodni kezd hozzá, hagyományként kezdi ápolni, s ezzel, mint a nehézdrog-fogyasztó, lassú de biztos önpusztításba kezd. Ez a gasztronómiai Stockholm-szindróma. A gyarmatosítás egyik kézenfekvő eszköze.

Előzmény: janijani (222)
újmóni Creative Commons License 2014.02.11 0 0 224

Nekem viszont megint felírta az orvos a koleszterincsökkentő tablettát...

 

 

Ez teljesen független attól, hogy megeszel-e napi 3-4 dkg vajat...

 

EGy ismerősöm, aki megrögzött vegetariánus, nemrégiben iszonyat magas koleszterinszint miatt került orvoshoz. Nem fogyaszt semmiféle állati zsiradékot.

A szervezete túlkompenzálta, és beindult a koleszterintermelés.

 

 

Nem divattrend vagy más hóbort, hanem bizonyított tény: a táplálékkal bevitt koleszterin max. (!!!) 20%-ban befolyásolja a vér koleszterinszintjét.

 

 

Előzmény: janijani (222)
újmóni Creative Commons License 2014.02.11 0 0 223

Ha egykiló vajat teszel bele, akkor biztosan nem 100 ft a különbség. :-D

 

De 20 dekánál...?

 

Na jó, legyen 200.....

Elhanyagolható a sajt, tojás, egyéb hozzávalók mellett....

 

 

Előzmény: janijani (222)
janijani Creative Commons License 2014.02.11 0 0 222

A tudomány már sokmindent feülírt és az ellenkezőjét is.

A margarinnak kb 800 Ft kilója, a vajnak meg kb 2600. Nem 100 Ft a különbség.

Ízben és minőségben.. sütöttem pogácsát saját részre, de esküvőre, farsangra is, mind elfogyott és dicsérték.

Nekem viszont megint felírta az orvos a koleszterincsökkentő tablettát...

Előzmény: újmóni (221)
újmóni Creative Commons License 2014.02.11 0 0 221

szívgyilkos koleszteringyár

 

 

Ez nettó bullshit. Rég felülírta a tudomány.

Egyrészt a táplálékkal bevitt koleszterin elhanyagolható mértékű (ha nem eszel semmi zsírosat, a szervezeted maga állítja elő, néha többet, mint kellene....), másrészt olvasgass egy picit, hogy milyen "gyilkos" anyagokat tartalmaz a margarin.

 

A drágaság meg viszonylagos...

 

Egy ezer ft nagyságrendű tepsi süteménynél kb. 100 ft a különbség...

 

Ízben és minőségben viszont SOKKAL több. Pozitív irányban.

 

 

Előzmény: janijani (220)
janijani Creative Commons License 2014.02.11 0 0 220

Szeretjük a vajat csak 2 baj van vele, az egyik az hogy drága, a másik meg az hogy ebből sem jó sokat enni mert ez is egy szívgyilkos koleszteringyár. Fiatalon nem ártott semmi, de ahogy vénül az ember ilyenekre is gondolni kell.

Előzmény: újmóni (219)
újmóni Creative Commons License 2014.02.11 0 0 219

Ne kevesebb margarint tegyél bele, hanem margarin HELYETT vajat.

 

 

Előzmény: janijani (218)
janijani Creative Commons License 2014.02.11 0 0 218

Mostanában átírtam a receptet kevesebb margarinra és több tejfelre. Nehezebb szaggatni mert jobban ragad, de egészségesebb:

 

Tejfölös pogácsa

 

2 kg liszt

50 dkg rama margarin

90 dkg tejföl (legjobb a metrós Aro)

3 tojás a tésztába gyúrva

5 dkg élesztő

1 dl tej

2 tk cukor

5 tk só a tésztába gyúrva

2 tojás + 1 tk só megkenni a tetejét

janijani Creative Commons License 2010.03.02 0 0 216

Végülis változott a recept, beleborult egy pohár tejfel is a vájlingba így tejfeles-krumplis pogácsa lett.

 

2 kg (2,2 kg) liszt

1 kg áttört főtt krumpli

1 kg Rama margarin

450 g tejfel

10 dkg élesztő

3+2 tojás

4 púpos kávéskanál (44g) só

 

2 kg liszttel kezdtem, de ragacsos lett a tészta felvett még 20 dkg lisztet. Hidegben pihent egy órát, kinyujtottam kb 1,5 cm vastagra, berácsoztam, 2 tojással megkentem és 5 cm-es pogácsaszaggatóval hulladék nélkül kiszaggattam, ettől nem lesz szép kerek hanem érdekes formája lesz. Ha ragad a tészta a pogácsaszaggatóra pici étolajba meg lehet mártani a pogácsaszaggató élét. Még hidegen gyorsan ki kell szaggatni az összes pogácsát, mert ha elkezd kelni már nem jó mert összeesik. Nagy lángon 2 tepsivel, tepsinként 20-20 db sütöttem, amikor pirulni kezd a tetején a tojás akkor van kész. 

 

 

Előzmény: Spanci (213)
janijani Creative Commons License 2010.03.02 0 0 215

Azaz, pontosan olyan! Kérd kölcsön és gyúrjál benne pogácsának tésztát.

 

A mienk vasárnap megint tele volt 210 db tejfeles-krumplis pogácsával. Még van benne, de már erősen fogy.

 

Előzmény: ágika1 (214)
ágika1 Creative Commons License 2010.03.01 0 0 214
Anyámnak van ilyen, jó magasan felakasztva a spejz falára. Kívül piros, belül kendermagos.
Előzmény: janijani (212)
Spanci Creative Commons License 2010.02.28 0 0 213
Jujjjj:o))))))))))))
Előzmény: janijani (211)
janijani Creative Commons License 2010.02.27 0 0 212

Tudod nősülni tudni kell, az anyóstól örököltük a vájlingot. 

Egyébként 40 centis békebeli Bonyhádi vájling és belefért volna még kb 50 pogácsa.

Előzmény: ágika1 (210)
janijani Creative Commons License 2010.02.27 0 0 211

Már a fiam megjegyezte, hogy legközelebb krumplispogácsát kellene sütni.

A recept úgy fog kezdődni, hogy 1 kg liszt, 1 kg krumpli, 1 kg margarin.

Olyan fogalom hogy sok pogácsa nem létezik, 2 nap alatt megesszük.

Előzmény: Zitka (209)
ágika1 Creative Commons License 2010.02.26 0 0 210
Mekkora vájling-od van? :))
Előzmény: janijani (208)
Zitka Creative Commons License 2010.02.25 0 0 209

Úgy vágytam egy kis pogácsára

 

Hát te aztán nem aprózod el a mennyiséget.... :-)))

 

 

Előzmény: janijani (208)
janijani Creative Commons License 2010.02.25 0 0 208

Úgy vágytam egy kis pogácsára, sütöttem 235 db sajtospogácsát. Nagyon szép és finom lett, nem is érte meg a 48 órát, mindet megettük (hárman).

 

Hozzávalók:

2 kg liszt

1 kg Rama margarin

10 dkg élesztő

60 + 20 dkg reszelt sajt

3 + 1 tojás

450 g tejföl

3 púpos kávéskanál só

 

Egy vájlingban a liszttel elmorzsoltam a margarint és az élesztőt, bele a 60 dkg reszelt sajtot és 3 tojást, a tejfölt meg a sót. Az egészet összekevertem, összegyúrtam és egy félórát pihentettem. Megint meggyúrtam és megint egy félórát pihentettem. Gázsütőt begyujtottam 200 fokosra(legnagyobb fokozat).Kitettem meglisztezett gyúrótáblára, egy ujjnyi vastagra kinyujtottam, a tetejét késsel bekockáztam, megkentem egy ecsettel a negyedik tojással, rászórtam a 20 dkg reszelt sajtot és kb 1,5 x 1,5 cm-es kockákat vágva tepsibe raktam, egy tepsibe 20 db-ot. Egyszerre mindíg 2 tepsivel sütöttem, az új tepsit mindíg alulra tettem be, amikor a felső tepsi megsült az alsót fölülre tettem és alulra mindíg az új tepsivel.Amikor kicsit megpirulnak a tetején a kockák akkor van kész. Frissen is jó, de vájlingban  dupla konyharuhával letakarva másnapra kicsit megpuhul akkor is nagyon finom.

Így a keverés-dagasztás fél óra, pihentetés 1 óra, a sütés 4,5 óra volt.

 

Zitka Creative Commons License 2010.01.26 0 0 207
beakodak Creative Commons License 2009.12.30 0 0 206

Hajtogatott krumplis pogácsa

 

Hozzávalók:

25 dkg héjában főtt, hámozott, áttört krumpli

25 dkg liszt

25 dkg margarin

1 púpos teáskanál só

3 dkg élesztő

2 tojás sárgája

1 dl tejföl

a tészta megkenéséhez 1 tojássárgája

Elkészítés:

Ha nem maradékból készül a pogácsa, főzzük meg héjában a burgonyát, hámozzuk meg, és még melegen törjük át, majd hagyjuk kihülni. A lisztet morzsoljuk el a margarinnal és az élesztővel, tegyük hozzá a tojások sárgáját, a krumplit és a sót, végül pedig annyi tejfölt, hogy rugalmas tésztát kapjunk. (Nekem most - lévén szó újkrumpliról - jóval több lisztre és kevesebb, talán kanálnyi tejfölre volt szükségem .) Letakarva kelesszük fél órát. Ezután lisztezett deszkán nyújtsuk ki négyzet alakúra, és hajtogassuk a következőképpen: harmadolással alulról fölfelé, majd felülről lefelé hajtsuk egymásra a részeket, aztán a bal oldali harmadot a tetejére, a jobb oldalit a tészta aljára hajtsuk. Takarjuk le, kelesszük fél órán át. Ezt cselekedjük meg még kétszer, és a harmadik hajtogatás után nyújtsuk ki a tésztát kb. 3-4 centi vastagra. Kenjük le a  a tojássárgájával, éles késsel haránt irányban irdaljuk be a tetejét, és közepes pogácsaszaggatóval szaggassuk ki. Sütőpapírral bélelt tepsin előmelegített 180 fokos sütőben süssük pirosra. Nem szabad nagyon barnára sütni, mert kiszárad.

Ez a tészta remek sör- illetve borkorcsolya, természetesen langyosan a legfinomabb.

Hajtogatott krumplis pogácsa
Spanci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 205
Sziasztok:o)
Bár nem pogácsa receptet teszek be, viszont egy kollegám, amikor búcsúztattuk hozta be ezt a csuda finomságot. Már akkor kértem, hogy adja meg a receptet, akkor elfelejtette. Most újra találkoztunk, régi kollegák összegyűltek, és felemlegettem neki a recepthiányt:o) Végre megküldte e-mailben. Ma én féladagból neki állok megcsinálni. Remélem olyan finom lesz mint az övé, bár nem kaptunk Pannónia sajtot, trappistából csinálom.

Nektek meg itt a recept:

Hozzávalók:
• 50 dkg liszt
• 25 dkg Rama
• 2 dl tejföl
• 2 kávéskanál só
• 2 tojás sárgája
• 20 dkg Pannónia sajt reszelve
• 2,5 dkg élesztő nem kell felfuttatni, elég szétmorzsolni
Összegyúrni, egy éjszakán át pihentetni (nem hűtőben). Másnap vékonyra kinyújtani, tojásfehérjével megkenni, sajtot reszelni a tetejére, derelyeszaggatóval minél apróbb négyszögekre vágni, elég lassú tűzön sütni (8 fokozatú gáztűzhelyen 3-as 4-es közt szoktam), megkelnek, mint a kis párnácskák, ne süsd nagyon sötétre, mert megkeseredik a sajt. Fémdobozban nagyon sokáig friss marad.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!