Keresés

Részletes keresés

mainsail Creative Commons License 2010.07.18 0 0 2118
Üdvözlöm!

Egymillió forint megtakarítással rendelkezem, lakáscélú hitelt szeretnék felvenni. Gyermekemet egyedül nevelem, jelenleg évente megújított szerződéssel dolgozom. Kérdéseim a következők: egyedülállóként és szerződéses munkaviszonnyal vehetek-e fel azonnali áthidaló kölcsönt? Ha a megvásárolni kívánt lakást esetlegesen a hitel teljes törlesztése előtt el kívánom adni és másikat venni, megtehetem-e?

Válaszait nagyon szépen köszönöm!
Axióma Creative Commons License 2010.07.16 0 0 2117
Ja es arra figyelj, hogy a szerzodeses osszeg NEM emelkedik, tehat az extra (szerzodotthoz kepest) befizetesek csokkentik a felveheto hitelt. (Termeszetesen idoben - lejarat elott min. 1/2 ev - lehet meg modositani az SZO-n, 2e Ft + a nyitasidij-kulonbozet aran.)
Előzmény: Axióma (2116)
Axióma Creative Commons License 2010.07.16 0 0 2116
Nem. Csak az adott evet lehet feltolteni. Csak az nalatok 40e per ho, igy a 15 melle befer +20, meg a +25 is. A lenti peldak exhas szamok, a datumok miatt irtam igy.
Előzmény: Gyurco78 (2115)
Gyurco78 Creative Commons License 2010.07.16 0 0 2115
Értem, szóval az utolsó években (de nem az évek utolsó hónapjaiban) érdemes feltölteni a kasszát annyira, hogy a 4 évre elérhető max. állami támogatás meglegyen. Jól gondolom?

Ami a 4 évre 300.000 Ft, tehát 1.000.000 Ft-ig ha feltöltjük, akkor járunk a legjobban.
Előzmény: Axióma (2114)
Axióma Creative Commons License 2010.07.15 0 0 2114
Milyen arra is? Valoszinuleg arra gondolsz, hogy lehet olyat, hogy egyreszt van egy kolcsonszakaszban jaro ltp (azaz mar elhasznaltatok a penzt es fizetitek vissza), es emellett indithato egy masik ltp, amire jar alltam. Mert sokszor azt mondjak, hogy nem lehet "utkozo" ltp-re alltamot kapni (kulon ltp-ben sem, azaz egyik funda masik otp), de ez csak a megtak. idoszakra igaz.
Nem, a kolcsonre nem kerheto vissza semmi! Az kolcson, meghozza kedvezo. Csak ha _mellette_ tudtok masikat fizetni. (Bar egyebkent neha egy minimalis is eleg, hogy ketyegjen addig is a taxiora...)
Utolso evekben: a 3. es 4. negyedev befizeteseire nem adnak tobb alltamot, mint az eves megerdemelt alltam negyede. Ez azert jott ez a szablay, mert korabban lehetett azt, hogy a 12. honapban befizettek az eves dijat, addig nem ott ketyegett 1-3%-on.
Az mindig tuti jo, ha adott evben egyenletes a befizetes, ket ev kozott (ugyfelev!) megemelkedik. Pelda:
szerzodes: 2010. jul. 26.
megtak. evek: minden ev jul.1-jun.30
Jo befiz. 1: havi 15e 2012 jun.30-ig, havi 20e onnan 2013 jun.30-ig, havi 40e lejaratig.
Jo befiz. 2: havi 15e 2012 jun.30-ig, 2013 dec.-ben +120e, 2014 marc.-ban +60e, 2014 juniusban +60e. (az elso felev vegen, meg a 3. es 4. negyedev vegen lehet pluszolni, de ugy hogy a felev vegi felet a negyedevek vegen -> mar ha az osszes fillerre meg akarjatok kapni a teljes 30% alltam-ot)
Rossz befiz: 2013 jun.20-an +240e (erre csak 7.5% alltam jutna a 30 helyett).


Előzmény: Gyurco78 (2113)
Gyurco78 Creative Commons License 2010.07.15 0 0 2113
Felújítási cél az biztos lenne, már most van, és kb. annyi pénz kéne, mint amennyit a funda adni fog a 4. év végén + a kölcsön. Ezt hogy kell érteni, hogy arra is felvehető az állami támogatás?
Mondjuk van a 15-es befizetés, erre adnak a lejárat után + 3 hónap havi 25.000-es törlesztőre. Akkor ebből évi 75000 visszakérhető?
Ez az utolsó években dobjuk meg szabály hogy értendő?
Előzmény: Axióma (2111)
Axióma Creative Commons License 2010.07.13 0 0 2112
Igeny eseten (ha Bp vonzaskorzete) tudok ajanlani ugyintezot (hangsulyozottan nem sajat magamat).
Előzmény: Axióma (2111)
Axióma Creative Commons License 2010.07.13 0 0 2111
Tarsashazi kerdesekben nem igazan vagyok otthon, de az alapok: latszolag minimum nem alacsonyabb, mint a term.szemelyeknel, maximum 6 lakasra havi 40e lehet, szoval ez alapjan jo a havi 15e.
Igen, az athidalo (nem is tudom, megy-e egyaltalan th-ra) eleve csak akkor jogos, ha nagyon fontos a hamarabb penz (meg egyuttal biztos, hogy kesobb nem lenne lakascel ami fedezne a sima megtakaritast).
Viszont a kolcsonreszt erdemes kihasznalni, ha van mire kolteni, es jo tudni, hogy a kolcsonresz alatt amr ujra igenyelheto az all.tam.
A tarsashazira is igaz, hogy - foleg az utolso vagy utolso ket evben - figyelembe veve a 3. es 4. negyedeves szabalyt nagyon erdemes pluszban rafizetni, ha van egy kis maradek penz. Az ltp lehet a felujitasi alap ami ugyis kotelezo!
Előzmény: Gyurco78 (2110)
Gyurco78 Creative Commons License 2010.07.13 0 0 2110
Igen, én vagyok a közös képviselő, ez egy 6 lakásos társasház, egyforma alapterületű lakásokkal. Mivel a lakók fele nem igazán akar közös költséget emelni, ezért muszáj valamilyen formában pénzt szerezni a felújításokra, innen jött a lakástakarék.
Összesen fizenénk havi 15.000-t (ez a mostani össz. közös költség fele...).
Mivel a közös költségből menne, ezért mindenki fizeti...

De akkor túl sok értelme nincs az áthidalónak, inkább kivárjuk a lejáratot.
Előzmény: Axióma (2108)
Axióma Creative Commons License 2010.07.13 0 0 2109
Ja es ha jol sejtem, hogy nem tudod, hogy pontosan hogyan muxik az athidalo, akkor kerdezz (pl. hogy megy a megtakaritas is kozben, es igy amig athidalsz, addig kapod az alltam-ot, tehat masodik szerzodesre nem kaphatsz).
Előzmény: Axióma (2108)
Axióma Creative Commons License 2010.07.13 0 0 2108
Na varj, itt valami elcsuszott.
Mit ertesz az alatt, hogy a tarsashaznak szeretnel, es havi 15e? Havi 15e per lakas? Vagy hogy? Mekkora a th (hany lakas)? Es olyan helyrajzi szama van-e, amin azok es csak azok a lakasok vannak, akik fizetnek az ltp-t? Kozos kepviselokent akarod csinalni?

Mas: athidalo kolcson piaci forinthitel kamatain megy, es rendes hitelbiralat elozi meg. Vagyis sokkal tobb, mint a lejarat utani lakaskolcsone.
Elotorlesztes: 1. annak az elotorlesztese max. addig erdemes, amig a megtakaritas felett marad, mert egyebkent a megtakaritast majd csak ujra lakascel igazolassal kaphatnad meg - egyebkent jo kerdes, soha nem gondolkodtam me'g az athidalo elotorlesztesen, csak a lakaskolcsonere tudni, hogy ingyenes es barmikor (na de az negativ realkamaton megy, igy azt meg nem erdemes, na jo most mar csak az uj tipusra igaz); 2. az ltp barmely kolcsontipusa NEM ker.banki kolcson, tehat a _masik_ ltp-nek nem felel meg mint lakascel (alltam nelkul termeszetesen belerakhatod, semmi akadalya)
Az OTP LTP es a Fundamenta-Lakaskassza LTP mint ket lak.tak.penztar kulonbozo modozatokat kinalnak, de nagy kulonbseg nincs, hiszen ugyanaz az (eleg jol behatarolo) rendelet ervenyes rajuk. A regi tipusu megtakaritasok beturol beture megegyeznek, az uj tipusuaknal szazalekpontnyi kulonbsegek vannak a kondiciokban (OTP: 1,5% beteti kamat, 4,5+1% kolcsonkamat; Funda 1% beteti, 3,9+1% kolcson). Valamint a futamidok kulonboznek meg, hogy pontosan hany honap, de vannak nagyon hasonloak. Az athidalos kondiciot nezd meg, azt nem kovetem.
Előzmény: Gyurco78 (2107)
Gyurco78 Creative Commons License 2010.07.13 0 0 2107
Üdv!

Társasháznak szeretnénk egy lakáskassza számlát nyitni, 49 hónapost, havi 15.000-es befizetéssel. Milyen költségekkel járna ez? Tényleg kell adószámot kiváltani hozzá az APEH-nél? Áthidaló kölcsönnek hasonló a kamata, mint amit a futamidő+3 hónap után adnak? És ezt lehet törleszteni a fundás befizetésből?
És még utoljára - az OTP lakáskassza jobb, mint a funda?
maszek10 Creative Commons License 2010.07.13 0 0 2106
Közben Rókalány segített megoldani pü.-ben a hibát. A csekken levő számlaszám a Fundamentáé, az én számlaszámom a visszaigazolási lapon van rajta.
Lényegében Te is ezt írtad, csak akkor nem volt időm ezen agyalni, meg marha fáradt is voltam, aztán mikor Pü.-ben megírták ugyanezt és már kialudva olvastam, akkor ugrott be, hogy nem a csekken levő számlatulajdonosnak kell utalni, mint egy közüzemi szolgáltatónak, hanem a saját számlámra, mint egy betétet. Bár az első havi díjat feladtam csekken, a többi már menni fog a neten keresztül.
Előzmény: Axióma (2105)
Axióma Creative Commons License 2010.07.11 0 0 2105
Ja a csekk: ki a cimzett, a Funda, vagy Te? Nem a felado, a cimzett! Bar nem volt mostanaban a kezemben ilyesmi, de elvileg a sajat szamlaszamodhoz a sajat neved kellene szerepeljen mint kedvezmenyezett. Aztan nem biztos hogy igy van, remelhetoleg jon valaki aki kijavit.
Addig viszont nezd meg a tobbi lapodat, hogy milyen szam van rajta. De holnap mar az ajanlati szamoddal is fel tudod hivni a 411-81-81-et, es megmondjak a hozza tartozo 3x8-ast, ha addig nem talalod meg.
Előzmény: maszek10 (2103)
Axióma Creative Commons License 2010.07.11 0 0 2104
Azonnali athidalo lehetne csak 1 ev utan, de nem tudom, hogy mikor aktiv eppen (az nem a rendeletben eleve letezo lehetoseg). Erdeklodni kell elotte.
Kiutalas valoszinuleg a hitelbiralat miatt nem 2 nap. Nem beszelve egyes "kedves" ugyintezokrol, szoval lehet hogy jobban jarsz ha magad intezed (volt itt mar kiutalasi gyorsitas ami 3 honap helyett 1 honap kulon dijert, es "veletlenul" majd 2 honap kesessel erkezett be...). Az valoszinu, hogy ertekeles csak minden honap vegen van, tehat juni 2. feleben tudod esetleg beadni, de az AAK az alapos hitelvizsgalattal jar, szoval ne szamits a ker.banki ugyintezesnel gyrosabbra (2-3 ho).
Előzmény: maszek10 (2103)
maszek10 Creative Commons License 2010.07.11 0 0 2103
A számlaszám, ami a csekken volt : 88000019-00000000. Netes utaláskor visszadobta a rendszer, hogy "Érvénytelen számlaszám. "

Nem tudod véletlenül, hogy az egy év után felvehető áthidaló kölcsön kiutalásának mennyi az ideje ? Júliusban volt az első befizetés, akkor 2011. Júliusban felvehető a kölcsön ?
Előzmény: Axióma (2102)
Axióma Creative Commons License 2010.07.10 0 0 2102
Valami nem stimmel, vagy valami valtozott, miota en ilyet lattam. Ha barmit kaptal levelben, amit nem az ugyintezo adott neked, akkor abban kell lennie szamlaszamnak. Valamikor fel volt irva nekem, hogy hogyan kezdodnek a megtakaritasok szamlaszamai, de most nem tudom eloszedni. A csekken is 3x8 szamjegy kene legyen, a kozepso talan lehet hogy csupa nulla, bar most ez se biztos... A lenyeg, hogy barmi ami ugy nez ki, az kivulrol utalhato szamlaszam, nem pedig csak egy belso funda szamlaazonosito. [Talan 88000019 kezdetu volt?]
Előzmény: maszek10 (2101)
maszek10 Creative Commons License 2010.07.10 0 0 2101
Csak a szerződés visszaigazolása van meg, a számlaszámot meg a kiküldött, 3 db csekkről vettem le, amit visszadobott a rendszer, ami egyébként csak 2*8 jegyű volt, abból is a 2. 8-as sorozat, csupa 0.
Előzmény: Axióma (2099)
Caipi Creative Commons License 2010.07.09 0 0 2100
Én is neten utalok, beállítottam a csekk adataival rendszeres átutalást minden hónap 5-ére.
Előzmény: maszek10 (2098)
Axióma Creative Commons License 2010.07.09 0 0 2099
Mar miert ne lehetne utalni? En mindegyik ltp-t ugy fizetem. Igaz, elkerik a szamlaszamot elore hogy honnan fogsz utalni, de nincs jelentosege, barhonnan erkezhet.
3x8 jegyu szamlaszamot a vegleges szerzodes kikuldesekor kapsz. Addig csak ajanlatszamod van, es akkor meg az inkasszo sem el, tehat csak az elso dijas csekkel lehet befizetni.
Előzmény: maszek10 (2098)
maszek10 Creative Commons License 2010.07.09 0 0 2098
Egyébként, neten keresztül miért nem enged utalni ? A sárga csekken megadott számlaszámuk nem érvényes, cska az első 8 számjegy van megadva. Vagy inkasszó, vagy csekkes befizetést enged, de a csekkesre lehúz 150 ft-ot.
Ha lejár a négy év, a megkapott összeg felhasználható olyan formában, hogy egy részéből pl. telket venni, a fennmaradó részt pedig a házra költeni ?
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.05 0 0 2097
2010.07.01 10:17:29

Mi is kivancsian varjuk..
Előzmény: mjuditha (2096)
mjuditha Creative Commons License 2010.07.05 0 0 2096
Azt szeretném megkérdezni, hogy szerintetek most érdemes megvárni az új feltételeket és csak ősszel nyitni lakáskasszát, mert nem mindegy, mennyivel támogatja az állam a megtakarítást? Tud valaki erről valami konkrétumot?
Axióma Creative Commons License 2010.07.05 0 0 2095
Nem ertem.
A felveheto hitel - ha arra gondolsz mint korlatra, ami most lepett eletbe - 75%-a az osszes fedezetnek. Ha van 2 db 1.3 megtakaritasu ltp, akkor az rogton 2.6 onero, tehat 10M-s lakasra jo ugy is, hogy csak az a fedezet. Ha ugyesen veszitek fel az ltp kolcsont (vagy addigra javulnak a feltetelek, most - nem tudom, mennyire hivatalos de letezo gyakorlat szerint - 1,5M-ig nem tesznek jelzalogot, bar a ket szerzodest azert eszre fogjak venni, de ha hivatalos akkor egy szot se szolhatnak) lehet akar 5.6M oneronek szamito is(*), igaz a kolcsonresz fizetese azert a jovedelem oldalt rontja.
Mellesleg gozunk sincs, mi lesz 4 ev mulva. Lehet sokkal rosszabb meg jobb is. De most szerintem neked csak a kovetkezot kell eldonteni: vagy hagyod bebukni azt a 64e Ft-ot, es tobbet nem; vagy most bealdozol meg 2x20e-et a fenntartasara, amibol legrosszabb esetben is 2x18e-et visszakapsz 4 ev mulva (ennyit csak le tudsz igazolni:)), es ezert a tulajdonkeppeni 4 ev alatt max. 6e vesztesegert (ugyanennek a penznek a kamata + 2e effektiv veszteseg) aran megveszed annak a lehetoseget, hogy kijojjel ebbol lakascelu tamogatassal, pozitivan. Ezt el tudod donteni? Akkor lepd meg. Es utana, mikor felhasznalnad, akkor majd kitalaljuk, hogy mi a legjobb modja a dolognak! Sot, meg azt is, hogy ha takarekoskodni kezdenel, akkor pontosan mikor es mit kell a maximalis nyereseghez fizetni.

(*) Azert ehhez tudni kellene a pontos szoveget, nem lehet tobb a kolcsonok osszege, vagy nem lehet tobb a jelzalog.
Előzmény: maszek10 (2094)
maszek10 Creative Commons License 2010.07.05 0 0 2094
A gond az, hogy a felvehető hitelnek nyilván van korlátja, az LTP-s kölcsön pedig nem fedezi le a teljes vételárat.
Előzmény: Axióma (2093)
Axióma Creative Commons License 2010.07.05 0 0 2093
Elvileg barmeddig. Gyakorlatilag nagy valoszinuseggel ha elerne egy bizonyos idot (mondjuk tovabbi 10 evnel mar tuti), akkor rosszabbul jarnal kivenni akkor alltam-mal, mint azonnal az alltam nelkul. Annyit romlik bent a penz. Szovla ezt a forgatokonyvet nem erdemes jatszani!
A masik elmeleteddel meg az a baj, hogy hulyeseg:) Mar bocs, de ha siman nekiallsz gyujtogetni, akkor arra kapsz valami banki kamatot. Ha betenned azt is pluszban az ltp-re, akkor kapnal alltam-ot is. Szoval annak nincs ertelme, hogy "utana" me'g takarekoskodj kulon. Vayg az ltp-be erdemes azt is nyomni, vagy felvenni hitelben, de annak ugy sok ertelme nincs, hogy tam. nelkul gyujtogetsz, mikor tamogatassal is gyujtogethetnel. Mar persze ha 8 even belul vagy.
Nyilvan ha tobb mint 2x20e felretennivalo penzed van, akkor a maradekot gyujtsd kulon.
Előzmény: maszek10 (2092)
maszek10 Creative Commons License 2010.07.05 0 0 2092
Ha lejár a 4 év és rendben volt fizetve minden, akkor meddig "halogathatom" a pénzfelvételt ? Mondjuk, ha pl. gyűjteni akarok mellé saját kp.-t is 1-2 évig, hogy a kettőt együtt használjam fel egy ingatlanvásárlásra, mert a 2 db LTP + LTP kölcsön esetleg nem fedezné önmagában. ( " LTP-re max. 3,2 M ft. kapható, de egy kisebb lakás 8 M ft. ) ?
Előzmény: Axióma (2091)
Axióma Creative Commons License 2010.07.04 0 0 2091
A celertekszamot, vagy a halasztast?
Nem kell a lejarat utan rogton legyen a 3 honap. Ha nem fogadod el a kiutalast, akkor - akar fizeted tovabb, akar csak varakozol - felreteszik, es 3 honappal a penz kivant megerkezese elott kell jelezni, hogy most mar kered (inkabb 3,5-4 attol fuggoen, hogy mikor inditod el ujra, mert ho vegen van csak mindig ertekeles meg az utalas is 15 nap mulva van). Ez fuggetlen attol, hogy 4 eves vagy nem, asszem meg modositasi (hosszabbitasi) dijat se feltetlen kell fizetned.
A celertekszam az egy kamatokbol eredo szam, konstanssal szorozgatjak hogy egyforma legyen a kulonbozo modozatokra a "jo" takarekoskodo. Egyreszt azert van, hogy amig nem ered el addig nem kerul kiutalasra (nem idegeskedni: a felmondasnal NEM vizsgaljak a celertekszamot, igaz, felmondaskor csak a megtakaritasra tarthatsz igenyt, 4 ev utan lakascelra alltamostul, de a kolcsonre nem; meg azert se idegeskedni, mert eleg sok tartalek van benne, vagyis kisebb elmaradasok ellenere a normal utemben elerheted a celertekszamot, meg ami ennel gyengebb feltetel, a megtakaritasi hanyadot). Masreszt elvileg minden ho vegen sorbanallas van, hogy ha nem lenne eleg penz a kasszaban abban a honapban kiutalhatonak, akkor a "jobb" szammal rendelkezok kapnak csak, a tobbieket halasztjak. De en nem tudok olyan esetrol, hogy a minimalisan elerendore nem lehetett volna penzt kapni. Egyebkent valaki (lehet hogy te) emlegette hogy van olyan mondat az aszf-ben, hgy nem vallal semmi kiutalasi hataridot: hat peldaul ezert is, elvi szinten lehetne keses is.
Előzmény: maszek10 (2090)
maszek10 Creative Commons License 2010.07.04 0 0 2090
"Egyebkent ahhoz, hogy halogasd, nem kell egy befizetest kihagynod... egyszeruen nem fogadod el a kiutalast. A celertekszamot ami a kiutalashoz kell azzal az egy hianyzoval is siman el fogod erni, tehat attol lemondani ugyanugy kene (ha nem valaszolsz az is lemondas). "

Ezt bővebben kifejtenéd ?
Előzmény: Axióma (2089)
Axióma Creative Commons License 2010.07.04 0 0 2089
Azert az ASZF nem akkora problema, lasd fundamenta.hu-n is fent van. De tenyleg kellett volna kapnod... [mas kerdes, hogy valoban van olyan ugyfeljelolt-reteg, akiknek ha mutogatnak az aszf-et, meg hangsulyoznak, hogy ez szerzodes, attol megijedne, igy hallottam en is olyat, hogy direkte nem adjak, persze ettol meg inkorrekt).
Az baromsag, hogy elobb fizetsz, mint hogy a penz kell, azzal rontod rendesen a hozamodat, akkor akar bele se kezdj (pl. 8 eves rendesen fizetve 6,4% korul, a 4 eves rendesen fizetve 13%, a 8 eves masodik 4 eve fizetve majdnem ua. mint elobbi csak a szamlanyitasi korabbi befizetese rontja, namarmost akkor az elso 4 evben fizetett az vajon mennyi lehet a 8 evre atlagolva, ha a 13% csak masodik 4 ev befizeteset ezzel az elso 4-gyel atlagolva lemegy 6,4-re... jo persze csalok, mert ezekben a szlanyitasi is bele van szamitva, de hidd el, az nagyon hulyeseg, hogy 4 evig fizetsz 4-et nem, akkor mar inkabb kesobb kezdj el fizetni.
Egyebkent ahhoz, hogy halogasd, nem kell egy befizetest kihagynod... egyszeruen nem fogadod el a kiutalast. A celertekszamot ami a kiutalashoz kell azzal az egy hianyzoval is siman el fogod erni, tehat attol lemondani ugyanugy kene (ha nem valaszolsz az is lemondas).
Szamlavezetesit a szamla letezeseert fizetsz, szoval de, amikor nem fizetsz be akkor is (szuneteltetest nem tudom, de lehet hogy akkor nem kell).
Ugyfelev szemleletesen: augusztus 22-en befizeted az elso havi megtakaritast, akkor neked augusztus 1-tol indul az ugyfeleved, es a 3. negyedev a feb-apr, 4. negyedev az maj-jul (ezekre figyelnek mikor az alltam-hoz a "folyamatossagot" ellenorzik), es minden evben augusztusban irjak jova az elozo eves befizetesre az alltam-ot, meg az ltp altal adott 1% kamatot.
Előzmény: maszek10 (2088)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!