Keresés

Részletes keresés

Fogibaby81 Creative Commons License 20 perce 0 0 8352

kösz,de már haza is értünk :D

Előzmény: cindoretto1 (8350)
Fogibaby81 Creative Commons License 20 perce 0 0 8351

sziasztok!

Megérkeztünk 6 napos utunkról.

Igaz nem konkrétan Nápoly-de környéke.

Agerola-Amalfi-Positani-Capri-Pompei.

Tapasztalataim.

Az olaszok alig makognak olaszon kívül mást-borzalmasan zavart, hogy angol nyelvtudással is tök hülyén érzem magam,mert alig tudom megértetni magam.

A buszok kaotikusan közlekednek. Menetrendet kb tartják-buszmegálló táblák nem jelölik a megállót sok helyen- SITA SUD vonalra értem most.

A jegyeket kb senki sem ellenőrzi...

Az Amalfi-Positano-Sorrento vonalon klassz a busz útvonala,de autóval is kényelmesen lehetett volna menni.

Nem tudom ki írta,hogy nem lehet megállni fotózni-ő vsz sosem járt erre, mert jópár parkoló/kiálló van kialakítva pont emiatt...a busz meg csak tép ezerrel-de tényleg félelmetes-sokkal keményebben közlekednek mint az autósok-szóval a busz mögötti töttyögés-októberben biztosan nincs...vagy mi fogtuk ki az összes versenyző sofőrt.

Időnk csodaszép volt,szikrázó napsütés.

A vonatközlekedés-ez a Circumvesuviana is egy szakadt undormány, menetrendet az sem tartja-és mint a heringek úgy voltunk benne...mindehez ritkán jár. Nem tudom nyáron mi lehet...borzalmas. 

Amennyit Nápolyból láttam az bőven elég volt-szemetes,koszos-tele furcsa alakokkal...lehet h vhol van egy szép belvárosa-majd lehet vmkor máskor megkeressük.

Viszont a vidék amerre jártunk gyönyörűszép...sajnálom kicsit,hogy sok időnk elment a buszozással,sakkozással,hogy melyik busszal melyik hajót,hogy érjük el-és vissza ue...persze így szabadabban is voltunk picit, a parkolás valóban drága-és minden autó törve zúzva,nem vigyáznak rá-akkor sem,ha bérelt-ilyen esetben pedig 1600 eut bukni luxus.

Amúgy én Sorrentoban láttam Artecardot hirdetni a CV megállóban,mi nem vettünk-nem kérdeztem rá,hogy van-e....mert addigra annyira untam,hogy kérdezek angolul és csak néznek bárgyún....pedig kedvelem az olaszokat-de ezek itt délen tényleg nem értem,hogy élhetnek turizmusból zéró nyelvtudással.

Bejártuk Agerolat,Amalfit,Positanot,kis Sorrento,Capri és Pompei.

Vezúvra már nem tudtunk felmenni és a Herculaneumba sem voltunk-ez autósan belefért volna,de így tömeggel nem.

Így is 3x jöttünk el a szállásról reggeli nélkül,mert 8:30-9:30 ig volt reggeli,de a buszok meg 8kor indultak,vagy 10 után...szóval én azért ettől a vidékibb buszhálózattól nem vagyok elájulva...kb mint nálunk vidéki járatok jó ritkán járnak. 

De mondom,ez Agerola és környéke-inkább ugye Sorrentoi fsz,mint Nápoly.

Hasznos alkalmazás:

Gira Napoli...android/apple

cindoretto1 Creative Commons License 5 napja 0 0 8350

Nekünk a visszaigazoláson 900 euro szerepelt, de csak 300 eurot zároltak. Hétfőn 12 kor adtuk le az autót, csütörtök reggel oldották fel a zárolást.

Előzmény: Fogibaby81 (8348)
ubladen Creative Commons License 6 napja 0 0 8349

Sziasztok!

Köszönöm a tanácsokat.

Valószínűleg kihagyom Nápolyt, elsősorban a Sorrentói-félsziget a cél. 

Előzmény: Törölt nick (8339)
Fogibaby81 Creative Commons License 2017.10.11 -1 0 8348

szia

holnap indulunk és egy gyors kérdésem lenne

tényleg kellett 1600 euro hitelkártyán zárolt összegként önrészre?

Előzmény: cindoretto1 (8335)
OrSoLy Creative Commons License 2017.10.10 -1 0 8347

De sajnos ezzel csak elérte a célját :( Miért nem ikszelitek ki azt, aki idegesít és akkor nem kell olvasni, amiket ír? 

Előzmény: Törölt nick (8344)
cscs0827 Creative Commons License 2017.10.10 -2 2 8346

Anno én is Trenitaliával közelítettem meg Pompeit, bár én Salerno felől. Ha van Artecardod, az jó a Trenitalia regionale vonataira is. Pompei helyes városka, megér egy sétát, kb amíg elsétálsz az ásatásokig, meg is tudod nézni.

Előzmény: Szofi6 (8336)
cscs0827 Creative Commons License 2017.10.10 -2 2 8345

Mondd, te képtelen vagy változtatni az útszéli stílusodon?????

Előzmény: juhlacii (8342)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.10 -3 3 8344

Mondjuk sosem értettem, hogy emberek miért törlik magukat és miért hagynak ott évek óta látogatott fórumokat. De már tudom. 

A témához szólva: pár napja jöttem haza, két hetes út volt, ismerem és használom a googli útvonaltervezőt. Tökéletesen fölösleges volt. Soha, sehol, semmi nem akkor és nem úgy járt. A betervezett programok mentek a kukába, egytől egyig. Ezért mertem javasolni az átgondolást.

Egyébként meg mindenki azt tesz, amit akar.

Minden jót nektek.

bonnita Creative Commons License 2017.10.10 -2 4 8343

Persze ezt nem tudtad ezúttal sem normális, kulturált hangnemben leírni, ugye ?

Te szerencsétlen... aki lájkolja saját magát a két másik nickjével :) 

Előzmény: juhlacii (8342)
juhlacii Creative Commons License 2017.10.10 -7 1 8342

Ne hagyd magad bevinni az erdőbe mert itt vannak okosok akik eltérítenének a saját elképzelésedtől. A Piazza Amadeóról fél óránként indulnak a kétszintes vonatok / Metropolitan o/ Pompei , Salerno felé. Még az kellene, hogy a Napoli Centralénál leszállnátok erről és vennétek a Circumvesuviara jegyet közben múlik az idő. Komolyan nem értem ezeket a nőket akik adják az észt és azt hiszik a sok hozzászólás az őket igazolja. Nézd meg a linket és  tégy a belátásod szerint.  https://www.google.hu/maps/dir/Pompei,+80045+Pompei+NA,+Olaszorsz%C3%A1g/Archeological+Zone+Entry+-+Excavations,+Via+Roma,+127,+80045+Pompei+NA,+Olaszorsz%C3%A1g/@40.7477961,14.496207,17z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x133bbc940910e283:0x5388cedd5f7fbf6e!2m2!1d14.5012674!2d40.7460351!1m5!1m1!1s0x133bbcbd89a5c019:0xd3d96abbe81fe17d!2m2!1d14.4954703!2d40.7493032

Szofi6 Creative Commons License 2017.10.10 0 0 8341

Köszönöm, így fogunk utazni.

Előzmény: Törölt nick (8337)
geodo1 Creative Commons License 2017.10.10 0 0 8340

sorrentóban is vannak autóbérlő cégek, még europcar iroda is van. szerintem ha bemész nápolyba, akkor egyszerűbb onnan a circummal elmenni sorrentóba, és majd ott felvenni az autót.

Előzmény: ubladen (8338)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.10 -1 2 8339

Hááááááát, ha mindenképp be akarsz menni, akkor én a reptéri Alibust használnám a helyedben, ami a Garibaldira visz. Nem tudom meddig kell elfoglalni a szállást Sorrentoban, de azért számolj egy kicsit. Landolás, gépkocsifelvétel, vissza az Alibushoz, el a pizzázóba, kivárni a sort, körbenézni a városban, vissza a reptérre, el Sorrentoba. Nekem kicsit sűrűnek tűnik... Elméletileg - ha vezetsz úgy, mint egy olasz buszsofőr - Sorrentoba lehet érni egy óra alatt. De azért nem vennék rá mérget.

Előzmény: ubladen (8338)
ubladen Creative Commons License 2017.10.10 0 0 8338

Sziasztok!

Az októberi hosszú hétvégére párommal Nápolyba repülünk, onnan pedig bérelt autóval Sorrentóban ahol a szállásunk lesz. A kora délutáni érkezés miatt azon gondolkodok, hogy a bérelt autót a felvevő helyén hagynám (ingyenes és őrzött) onnan pedig tömegközlekedéssel pár órára bemennénk a központban. Az Europcar autókölcsönző telephelye a reptéri P1-es parkoló és a Viale Comandante Umberto Maddalena között található. Onnan milyen, melyik tömegközlekedési eszközzel tanácsoljátok bemenni a központban? Elsősorban a Sorrentói-félsziget a cél és nem Nápoly, csak nagyon megszeretném kóstolni az igazi nápolyi pizzát a L'antica Pizzeria da Michele, melyek a Via Cesare Sersale található és esetleg egy kicsit szétnézni a városban. Köszönettel, Ubi.

Törölt nick Creative Commons License 2017.10.10 -1 0 8337

A Trenitalia Pompei városába visz. Szerintem az a legegyszerűbb, ha a Garibalditól mentek a Circummal Pompei Scavi megállóig. 

Szofi6 Creative Commons License 2017.10.10 0 0 8336

Sziasztok!

Köszönöm a sok hasznos infót!

Kérdésem lenne, tudna-e valaki segíteni? Kinyomtattam metrótérképet, megtaláltam a számunkra tervezett látnivalókat, a nyitva tartásukat stb., de a pompei-i szervezésnél kicsit megakadtam. Nekem ezt az útvonalat adja a tervező: Piazza Amedeo állomástól indulunk - 9 megálló Pompei, ahonnan 20 perc sétát jelez a célig (Scavi di Pompei). Szolgáltató Trenitalia, melynek a honlapját is megnéztem, 8,40 Euro ötünknek (célként nem is tudom megjelölni Scavi di Pompei-t). Sehogy nem ad ki másik megközelítési lehetőséget. Vagy menjünk a di Napoli Centrale állomásig, ott szálljunk át a Sorrento felé tartó vonatra? Illetve még próbálkoztam Garibalditól, onnan a SitaSud-ot (busz) kínálja fel. Gyerekekkel megyünk, ezért próbálom hibátlanul megszervezni. Előre is köszönöm!

cindoretto1 Creative Commons License 2017.10.05 -3 0 8335

Sziasztok, akkor egy kicsit részletezem:

Árak viszonyításhoz:

2017. SZEPTEMBER 29. OKTÓBER 2.

NÁPOLY

EASYJET

VIE – NAP           14:30     -              16:15

NAP – VIE           12:10     -              13:55

139,34 EURO

GYŐR  – BÉCS  – GYŐR

8.000.-

PARKOLÓ BÉRLÉS                                                                                        34 EURO

CESARE AUGUSTO NAPOLY                                                                      175,50 EURO

EUROPCAR         FIAT 500 AUTOBÉRLÉS                                                 45,03 EURO

CASCO  ÖNRÉSZVISSZATÉRÍTÉSSEL                                                         28,94 EURO

PÉNTEK                               UTAZÁS, SZÁLLÁS ELFOGLALÁSA,            AUTÓS VÁROSNÉZÉS

BÉCS PARKOLÓ                                                               2431 ENZERSDORF FISCHA, INDUSTRIESTRASE 19.

Parkvian keresztül foglalva, teljesen korrekt, leparkoltunk 3 percen belül indultunk.

10 perc helyett inkább 15 perc és nem aszfaltos ahogy írják hanem murvás, ezért utána kocsit kell mosni mert elég poros lett.

Easyjet sima eseménymentes repülés, élveztük minden pillanatát, Zadar és Pescara érintésével, szárazföld felöli leszállással, Vezúv rálátással.

Autókölcsönző, autoberlesonline –n keresztül Europcar –nál foglaltunk, előzetes információ és telefonhívás, hogy csak betéti  kártyánk volt és itt elfogadták.

Repülőtér kijárat balra van a P5 parkoló innen mennek a transferbuszok a kölcsönzőhöz, de akkora tömeg volt inkább sétáltunk, kb 600 méter.

AIRPORT EUROPCAR                                     80144 NÁPOLY, VIALE FULCO RUFFO DI CALABRIA 10.

Már rég odaértünk mikor jött a busz a tömeggel. Sorszám nyomos hívás, Europcarnál és a nagyoknál 3 munkahely, SicilyCarnál 1. Körülbelül 15 perc és miénk volt az autó. Itt is rá akartak beszélni egy akcióra de 20 euro per nap felárért, egy Alfa Juliettára. Minél kisebb legyen az a utó!!!

Fiat 500 elfogyott ezért egy Smart FourFour lett. 2017 es 17000km-rel.

HOTEL  CESARE AUGUSTO                                                         80125 NÁPOLY, VIALE DI AUGUSTO 42.

Repülőtérről autópályán 15 perc dugó nélkül, dugóval fél óra ez visszafelé volt. Pályadíj 0,9 euro.

A hotelben voltak innen én is azért választottam, zárt parkoló, kedvesek, biztonságos jó környék, kicsit hangos utcával, de nekünk tetszett a teraszon üldögélve. A hotelre rá férne a felújítás, és a változatosabb reggeli.

Gyors zuhany, és autós városnézés.

FONTANA DEL SEBETO RAKPART KEZDETE             80123 NÁPOLY, VIA POSILLIPO 1.

CASTEL DELL OVO                                                          80132 NÁPOLY, VIA ELDORADO 3.

FONTANA DEL GIGANTE                                              80132 NÁPOLY, VIA PARTENOPE 56.

SANT ELMO ERŐD                                                         80100 NÁPOLY, LARGO S. MARTINO 5.

PIEDONE ORAZIO                                                           80122 NÁPOLY, VIA ORAZIO 52.

Nápoly egyik legszebb panorámájú utcája. Piedone a zsaru, forgatási helyszín.

SZENT ANTONIO POSILLIPO                                      80122 NÁPOLY, VIA MINUCIO FELICE 7.

Szállástól 50m Pizza de Napoli tökéletes egy vacsorához, és innen 60 méterre van egy diszkont, minden kapható. Itt vásárolt Limonchelloval töltöttük az éjszakát a teraszon 22 fokban.

Vasárnap a hotel előtti téren piac is volt. Kicsi de helyi.

SZOMBAT                           PAESTUM                           AMALFI PART

Irány dél. Autópályán mentünk, a hegyi utakon Amalfin át jöttünk. Pályadíj 2,9 euro

Az autópályán ahol a kéz fent van a táblán ott ül ember a bódéban, máshol automata van. Az automata becsületesen visszaad, az ember trükközik.

PAESTUM                                                                          84047 PAESTUM, VIA MAGNA GRAECIA 839.

Nagyon szép 7 euro per fő, parkolás 2,5 per nap. Nincs kevesebb, és ahogy haladtunk délre minden olcsóbb és elhanyagoltabb.

MINORI                                                                             84010 MINORI, VIA ROMA 32.

Csak fotó erejéig álltunk meg, és nem távolodtunk el az autótól.

RAVELLO                                                                            84010 RAVELLO, PIAZZA DUOMO

Ebéd, Rufolo villa 13 euro per fő. Csoda, parkoló a főtérnél 7 euro. Mindig a legközelebbi parkolóban álltunk meg, soha nem az elsőben, sőt mentem be oda is ahol telét írt ki és a kisautoval simán megálltam.

AMALFI                                                                       84011 AMALFI, VIA PANTALEONE COMITE 35.

Csak egy kávé, az autóhoz közel.

POSITANO                                                                        84017 POSITANO, VIALE PASITEA 213.

Gyönyörű, a legnyüzsgöbb település és a legtöbben itt voltak. Parkolás út szélén kék helyen fizetéssel 2 euró. 10 perc séta a parttól.

SORRENTO                                                                        80067 SORRENTO, VIA CORREALE 25.

Csak átmentünk rajta este volt már.

HOTEL                                                                                 80125 NÁPOLY, VIALE DI AUGUSTO 42.

VASÁRNAP                        POMPEII             HERCULANEUM              VEZÚV

POMPEII                                                                            80045 POMPEII, VIA TENENTE RAVALLESE 8.

Hónap első vasárnapja, ingyen volt amúgy 13 per fő. Szólni kell mert mindenkivel fizetettek, velem is akartak, de aztán adták a jegyet.

VEZÚV                                                                                80056 ERCOLANO, STRADA PROVINCIALE 114.

Teljesen nem engedtek fel, 5 euro a parkoló, busz visz onnan, és onnan még 20 perc séta.

Le van égve az egész oldala, siralmas, de a kilátás Pazar.

VÁROSNÉZÉS    GYALOGOS

Alagúton keresztül lementünk autóval a molóig, ott hagytuk 7 euró.    

PARKOLÓ MOLÓ                                                            80133 NÁPOLY, CALATA BEVERELLO 2.

40.837045, 14.253700

Onnan gyalog.

KIRÁLYI PALOTA                                                             80132 NÁPOLY, PIAZZA DEL PLEBISCITO

GALERIA UMBERTO                                                      80132 NÁPOLY, VIA SAN CARLO 15.

GESÚ NUOVO                                                                 80134 NÁPOLY, PIAZZA DEL GESÚ NUOVO 2.

CHIOSTRO SANTA CHIARA                                         80134 NÁPOLY, VIA SANTA CHIARA 10.

SÉTÁLÓUTCA                                                                   80134 NÁPOLY, VIA BENEDETTO CROCE 61.

CAPELLA SANSEVERO                                                   80134 NÁPOLY, VIA FRANCESCO DE SANCTIS 19.

DUOMO                                                                             80138 NÁPOLY, VIA DUOMO 149.

PIZZÉRIA DA MICHELLE                                               80139 NÁPOLY, VIA CESARE SERSALE 1.

SÉTÁLÓUTCA                                                                   80138 NÁPOLY, VIA SAN GREGORIO ARMENO 22-30.

CASTEL NUOVO                                                              80133 NÁPOLY, VIA VITTORIO EMANUELE III.

Vissza a szállásra.

Másnap, autóleadás és repülés haza. Haza is gyönyörű időben, időben érkeztünk.

Hát ennyi, menjetek el!!! Koszos mocskos, nincs annyi műemlék min Rómában, de jó hangulatú és nem éreztem sehol, hogy félnem kellene.

Ha még valami kérdezzetek. Ha szeretsz vezetni és tudsz bérelj autót.

:)

s_abel Creative Commons License 2017.10.04 0 0 8334

Szia!

Mi ketten e hó 19-22 között leszünk Nápolyban, repülővel megyünk.

Ha a bejárt látnivalókat (terved) megosztod velem, azt megköszönöm, akár itt, akár privátban. Az autó bérlés engem is foglakoztat, hol bérelted, mennyiért, milyen a közlekedés, mindenhová eljutottál (beengedtek) vele, stb? Mi az amit másképp (hogyan) csinálnál, ha legközelebb szintén Nápolyba mennél? Szóval minden érdekel. :)

Előre is köszönöm!

Előzmény: cindoretto1 (8332)
anblock_italia Creative Commons License 2017.10.03 -1 1 8333

Klassz, de azért ez így elég sovány..., szerintem többet érdemlünk!:-) Néhány kép, leírás néhány komolyabb kedvencről... ? Innánk minden új élményt!

Előzmény: cindoretto1 (8332)
cindoretto1 Creative Commons License 2017.10.03 -1 1 8332

Sziasztok, megjöttünk Nápolyból.

Mivel én is belőletek "éltem" én is etetlek benneteket, főleg aki még ezután érkezik Nápolyba.

Indulás Bécsből, Easyjet, időben késés nélkül teltházas járattal, gyönyörű időben.

Onnan P5 parkoló ahol annyian voltak, hogy inkább elsétáltunk az autó kölcsönzőbe Europcar és béreltünk egy Smart fourfour autót.

Szállás az általatok ajánlott Cesare Augusto ahol belső parkoló volt az autónak.

Kocsival jártuk be a környéket Paestumtól Nápolyig.

Én most is kocsival csinálnám, aki tud vezetni élvezni fogja.

Szívesen válaszolok, és információt adok, akár a teljes tervemet is ha kéritek.

Forza Napoli

juhlacii Creative Commons License 2017.10.03 -1 0 8331

Ezen a linken látható, hogy mi van közel persze ha megfelelő a monitor felbontás / a +, - gomb segíteni fog. https://www.google.hu/maps/place/N%C3%A1poly,+Olaszorsz%C3%A1g/@40.8401328,14.2414657,16z/data=!4m5!3m4!1s0x133b0866db7afaeb:0xd23a43cc658cb87e!8m2!3d40.8517746!4d14.2681244

Előzmény: juhlacii (8330)
juhlacii Creative Commons License 2017.10.03 -1 0 8330

1 km es körzetbe bármit megnézhetsz a kikötő közelébe. (museum pl.) városnéző buszt nem ajánlanám mert a házaktól nem látod a várost (ötleteim vannak mint itt sokunknak de döntsd el te, én ha még nem lettem volna akkor végig járnám a királyi palotát  és ........

Előzmény: Akoka25 (8328)
Flower2000 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 8329

Hát ha átmész Caprira és nem tudsz visszajönni, mert olyan a tenger akkor megszívtad. Ha nagy hajóval mész akkor azoknak van olyan weboldaluk, hogy az egyes kikötőkben mit érdemes csinálni amíg kiköt a hajó. 

Előzmény: Akoka25 (8328)
Akoka25 Creative Commons License 2017.10.03 0 0 8328

Sziasztok!

Szeretném a véleményeteket kérni, hogy Nápolyban a kikötőből sétálva mit érdemes megnézni pár óra alatt?

2017.10.30.-án állunk meg hajóval a városban és 13-18 óra között lesz csak szabad időnk.

Először Caprira szerettem volna átmenni, de ilyen rövid idő szerintem kevés rá, szerintetek is?

Attól is tartok, hogy viharos lesz a tenger, dobálni fogja a szárnyashajót.

Azt már néztem, hogy a kék vonalú hopp-on busz megy a kikötő felé. Mit javasoltok?

Köszönöm szépen!

musseln Creative Commons License 2017.10.01 0 0 8327

Hú, nagyon jó infókat kaptam a leírásodból. Még csak az utazástervezés elején vagyok. Ami biztosnak tűnik, hogy januárban mennénk ketten a párommal 3 napra, wizzairrel. Az elsődleges cél a Vezúv és Pompeii meglátogatása lenne. 

Ha jól értem, akkor ne gondolkodjunk autóbérlésben, inkább tömegközlekedés?

Előzmény: Goldbaker (8307)
Réka68 Creative Commons License 2017.09.23 0 1 8326

Jó lett volna tudni! Mert sokszor volt olyan, főleg az első napokban, hogy véletlenül találtunk rá nevezetességre!!!

juhlaci Creative Commons License 2017.09.23 0 2 8325

Azért ha legközelebb mentek nem kell megvenni a térképet 4 € ért. Hanem bemenni  a Turist info irodába a Napoli Centralén pontosan a vágányt nem tudom, amelyiknek az irányában van, csak egy Italo biztos ott fog állni. Én Napoli Artecardot akartam venni és kértem térképet. ahol a hapsi bejelölte a térképen. a Box Office helyét ( az igazság, hogy az alapján nem találtuk vona meg ha nem kérdezek meg egy Milanoi Al'Italia pilótát akinek van Kecskeméti barátai) Az egyik oldalon Nápoly 65x50 cm nagyságban a főbb látnivalók számozva. A másik oldalon A4 nél nagyobb Metro térkép, és ugyanekkora főbb autóbusz utvonal térkép természetesen a számozások és az összes megálló feltüntetésével. Ezenkívül egy térképen a városból egy részlet a templomok és a főbb utak melett található épületek  nevével és a század megjelölésével. Remélem másnak is hasznos információ nem csak neked!

Előzmény: Réka68 (8323)
bonnita Creative Commons License 2017.09.23 -2 0 8324

Köszönöm :) Természetesen ezzel magam is megbirkózom.

Előzmény: Réka68 (8323)
Réka68 Creative Commons License 2017.09.23 -1 2 8323

Csak írd be a keresőbe,hogy Naples metro map, vagy Nápoly metró térkép.Letöltöd és kinyomtatod.Még egy jó tanács a Garibaldi v.á.-on  belül egy újságosszerű üzletben  árulnak Nápoly térképet/ 4 E/, A kirakatba is ki van téve.Sajnos mi már az utólsó nap vettük észre, de szerintem ez nagy segítség.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!