Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2023.08.13 0 1 3981

A borostyán nagy túlélő, én biztos, ami biztos alapon bedarálnám.

Előzmény: wizardry8 (3979)
Ali-bá Creative Commons License 2023.08.13 0 1 3980

A vastag is komposztálódik, csak lassabban.  Ledarálva hamarabb.

Előzmény: wizardry8 (3979)
wizardry8 Creative Commons License 2023.08.13 0 0 3979

De akkor is ha már vastag fás szára van a borostyánnak? Vagy le kell darálni? 

Előzmény: 55judit (3977)
Subferro Creative Commons License 2023.05.22 0 0 3978

Köszönöm a segítséget

 

Előzmény: 55judit (3977)
55judit Creative Commons License 2023.05.18 0 0 3977

Hát persze.😀

Előzmény: Subferro (3976)
Subferro Creative Commons License 2023.05.18 0 0 3976

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy a talajról és a fatörzsekről letépett borostyánt lehet-e komposztálni?

Teaway Creative Commons License 2023.04.19 0 0 3975

És mikor lesz belőle rózsabogár?

 

Előzmény: CBNora (3972)
antialkohol Creative Commons License 2023.04.19 0 0 3974

Sziasztok.

Bár nem komposztálás de köze van hozzá.

A kérdésem, hogy lehet -e mulcsolni benzinmotoros láncfűrész után keletkező forgáccsal?

A kenőolaj miatt kérdezem.

Köszönöm.

 

Zavo Creative Commons License 2023.04.01 0 0 3973

Köszi a gyors választ, mindent értek!

 

János

Előzmény: CBNora (3972)
CBNora Creative Commons License 2023.04.01 0 1 3972

Rózsabogár pajor.

Segíti a komposztkészítést, gyökeret nem eszik, csak korhadékot. A kertben nem lesznek jó helyen, vissza kell tenni őket a komposzt megmaradó részébe. A növényeidnek nem árt, ha a talajba kerül, de a pajornak nem jó.

A mozgása alapján meg lehet különböztetni a cserebogár pajortól:

https://youtu.be/KvKl_zd-PcA

De a komposztban nem szokott cserebogárlárva lakni, csak rózsabogár.

Előzmény: Zavo (3971)
Zavo Creative Commons License 2023.04.01 0 0 3971

Sziasztok!

 

Megbontottam a komposztot, tele van valamilyen pajorral. 

Milyen pajor ez, ki kell-e szednem, vagy elfér a veteményben?

 

 

 

János

vizus Creative Commons License 2022.11.18 0 0 3970

Átrostáltam a komposztot, az ágakat külön raktam. Amikor két hónap múlva összehánytam egy csomóba, a negyede már közben komposztálódott. De azok az ágak is szépen roppantak szét a talpam alatt, amit az új komposzthalom alá terítettem. Volt egy tavasszal megkezdett halmom is, tele, rózsabogár ( már, ha azok) lárvákkal. gilisztával. Gondolkodtam, túlélik-e a giliszták, ha közé szórom az új levélhalomnak? Túlélték, pedig legalább negyven fokig felment a hőmérséklete. ( Hetente forgatom, meg csövekkel hagytam belső lélegzőjáratokat is.)

Előzmény: 55judit (3967)
Didergő Király Creative Commons License 2022.10.05 0 0 3969

hehe, nálunk is ugyanez. :) 

Előzmény: vizus (3968)
vizus Creative Commons License 2022.10.03 0 0 3968

Nyilván egyre nagyobb keletje lesz a komposztnak, a műtrágya árak elszabadulása miatt. A két közeli lovardától már eltűntek a sok éve ott növekvő trágyahalmok.

 

55judit Creative Commons License 2022.09.07 -1 0 3967

Én csak olyasmit teszek a komposztba ami 2 év alatt elkomposztálódik. ha maradnak még darabok, azt visszateszem. Nálad elég sok az ág, én ledarálva komposztálnám még 1 évet.

Előzmény: vizus (3966)
vizus Creative Commons License 2022.09.07 0 0 3966

Mit csináljak a kirostált ágakkal? Két évvel ezelőtt kerültek be a halomba. Tegyem el egy félreeső helyre, pár év alatt beérik, vagy daráljam le?

Előzmény: vizus (3965)
vizus Creative Commons License 2022.09.07 0 0 3965

Közben kaptam egy kis segítséget. https://eth-erd.hu/komposzt.pdf

vizus Creative Commons License 2022.09.05 0 0 3964

Milyen vastagon terítsem a komposztot ásás előtt?

lacas65 Creative Commons License 2022.07.13 0 2 3963

Én először kicsit körbejártam a témát. Kifejezetten arra támaszkodtam, ami nem szubjektív, hanem mérésekkel igazolt. Az elkészült anyagot én is teszteltem, úgy lett palántázva, hogy volt olyan ami kapott belőle és ami nem. A különbség brutálisan látványos volt a komposzt keverékes javára. A virágföldet is messze verte.

Nem használok keretet, egyszerűen halomba rakom az egészet.

Brutális mennyiségű dió és egyéb levelet rakok bele. Több vizsgálatot is átolvastam, és 5-6 hónap után már nyomát sem találták a növekedés gátló hormonnak. Igazából 1,5-2 hónap után már elenyésző a mennyisége.

A leveleket elektromos fűkaszával gyakorlatilag teljesen szétcsapom, marha gyorsan pár milliméteresre szét lehet őket dolgozni.

Beleteszem simán a gyomokat is, akár felmagozva, mert ha jól ketyeg a domb, akkor úgy is sterilizálja a hőmérséklet és a baktériumok.

Időnkén oldalról belefúrom a kezem a közepe felé, és így érezni lehet, hogy melegszik e, és hogy megvan e a nedvesség tartalma.

Magát a folyamatot úgy lehet az elején gyorsítani, ha pár naponta teljesen megkeveri az ember. A tetejét és az oldalát alulra, az addigi közepét a a tetejére. Plusz ponyvával letakarni, hogy meglegyen a hőmérséklet és a nedvesség se dobbantson le.

A locsolására nem találtam okosságot, kell neki a nedvesség, de igazából ami gond lehet, ha túl van locsolva. Akkor bizony rohad, és a cucc is leszivárog a földbe. Inkább legyen kicsit szárazabb, ha pedig túl kevés a nedvesség, úgy is leáll a melegedés, tehát amikor belenyúlsz, érzed hogy hűvös és száraz. Nedvesítés után már másnap újraindul.

Utána néztem annak is, hogy mi az a pernyeszerű fehér cucc benne, ami gombásodásnak tűnik. Hát nem az, egy nagyon hasznos baktérium, ami a magas hőfokon és a nem túl nedves anyagban jelenik meg.

Kora tavasszal átrostálom az egészet, a kész anyag megy egy kupacba, és abba buliznak a földigiliszták és persze azt használjuk fel. A maradék, ami nem kevés, pedig a frissel folyamatosan keverve gyakorlatilag pár nap alatt berobbantja a friss cuccot, mire jön a falevél már egy nagy mennyiségű szépen dolgozó cucc várja.

A faágakkal sem csinálok nagy ügyet, de még a dióval sem. 2 év alatt azok is teljesen lebomlanak, a rostáláskor úgy is fennmaradnak a hálón. Elméletileg szellősebb is lesz tőlük a cucc. Persze max 20 centis darabok kerülnek csak bele.

Hát ennyi a tapasztalatom. :)

 

CBNora Creative Commons License 2022.06.19 0 0 3962

Így van. Én is rakom, ahogy és ami keletkezik.

Előzmény: öreg_néne_b (3960)
55judit Creative Commons License 2022.06.19 -2 0 3961

A lényeg, citrus héjat ne tegyél a komposztálóba. Narancs, citrom, grapefruit. Banán héjat bármennyit tehetsz. A gesztenye és dió levele később komposztálódik el mint más egyéb, ezért nem tesszük a többi közé. De külön lehet komposztálni azokat is. Fenyő tűlevelet is. Fás anyagok is lassan komosztálódnak.

 

Én ősztől a falevélből kb. 10-12 zsákkal a komposztáló mellett tárolok. Mikor csak zöld hulladék van nyáron, gyomok, fűnyesedék, akkor időnként teszek közé 1 zsáknyi levél réteget. A napokban fogyott el. Nem csinálunk a keverésből nagy ügyet. Mikor hetekig a forróság mellett nem esik eső, hetente 2 locsolókanna vizet öntök a komosztra hogy haladjon. Nálam raklapból van 2 komposztáló. Amit tavaly befejeztem, azt idén ősszel használom fel, és zsákolok belőle rostáltat jövő évre. Arra idén nem rakok. Ősszel elkezdtem rakni azt amit idén folytatok. Ezt jövő ősszel használom fel. A tetejét már nem érem el. A ma reggel és tegnap levágott földieper lombját ideiglenesen mellette kell tárolni amíg meg nem süllyed. Néha egy kanna víz segít rajta.

 

 

Előzmény: bmycene (3959)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.06.19 0 0 3960

Túlaggódod a dolgot. Szén-nitrogén arányt csak laborban lehet mérni, amire te gondolsz, az nem az.
De egyébként az ember úgyis azt rak a komposztra, ami éppen van a kertben, ilyenkor sok benne a nyírt fű, ősszel meg a hullott levél. Kiválóan komposztálódik teljesen tudománytalanul is.

Előzmény: bmycene (3959)
bmycene Creative Commons License 2022.06.19 0 0 3959

kb. 3 hete kezdtem el komposztálni egy 320 literes műanyag komposztládában.

 

Több ismertetőt elolvastam, de ezekre a kérdésimre nem találok egyértelmű választ.

 

1/A barna anyag (szén) és nitrogén (zöld anyag) arányát 30:1-ben adják meg??

Ez azt jelenti , hogy 30 vödör barna anyaghoz 1 vödör zöld anyagot adhatok?

Nem 3:1 az arány? Még az sem kevés.

 

3/ Barna anyagnak számít a tavalyról megmaradt teljesen elszáradt, és bebarnult páfrány?

 

4/Mindenféle virág szirom belekerülhet? pl. az alábbi virágokból mi keverhető bele? Ezek lehetnek frissek, teljesen megszáradtak, vagy csak fonnyadtak … ?

(pl. a futó lila akác, oleander, örökzöld magnólia, kardvirág, muskátli, petúnia, liliomfélék, begónia, rózsa)

 

5/A déli gyümölcsöket csak kis mennyiségben javasolt komposztálni. Ez mennyiségben mit jelent egy 320-literes komposztládában? Pl. napi egy banán, vagy egy narancs/citrom héja? Ezeket ajánlott alaposan megmosni?

 

6/Lehullott zöld (esetleg férges) körtéből (feldarabolva, kevés földdel keverve) mennyi rakható bele? Vagy a férgeseket dobjam ki?

 

7/A futó lila akácnál a folyamatos metszéskor keletkező levél és szár részek? Frissen levágva, vagy fonnyadtan, vagy teljesen „ropogósra” megszárítva.  (Ebből nálunk elég sok keletkezik májustól novemberig.)

Jóformán meg tudnám tölteni vele egy hónapon belül a 320 literes ládát!

 

8/Oleander a visszametszésekor keletkező zöld levelei, és fás szára, elvirágzott kardvirág felaprítva?

 

9/Azt írja egy ismertető, hogy pl. a vadgesztenye avarja nem vagy csak igen kismértékben használható? Ha így van, akkor kb. hány liter a 320 literes komposztládában?

 

Végül egy fontos kérdés:

Korhadó félben lévő akácból morzsalékos vagy 2-3 cm-es darabok barna anyagként netán felgyorsíthatják a korhadást, azaz katalizátorként működnek? Ha igen, akkor netán célszerű minden új rétegbe egy kicsit ebből belekeverni? Ebből is meglehetősen sok lenne, mert egy közeli elhagyatott kis erdőben nagy mennyiségre bukkantam.

Akár a barna anyag 60-80%-át is képezhetné ez?

 

Előre is köszönjük a reagálásokat, ötleteket!

 

vizus Creative Commons License 2022.05.27 0 0 3958

Kaptam egy jó tippet. Amikor átforgatom a komposztot (Azaz elkezdem egy méterrel arrébb pakolni, átforgatva), tegyek bele vastagabb műanyag csöveket, majd néhány nap múlva húzzam ki, és meg lesz az állandó levegőztetés. Megtettem, a következő átforgatásnál meglátom az eredményt.

Előzmény: vizus (3956)
W_B Creative Commons License 2022.05.27 0 0 3957

Csigát? Nem.

Az elpusztul, hús, rothad. Esetleg patkányok is jöhetnek rá.

A csigaház meg egyben marad.

 

Nem tudok a csigákra jobb megoldást, mint a kukába kidobni őket.

Előzmény: Evif (3947)
vizus Creative Commons License 2022.05.09 0 0 3956

Mondjuk azt nem nagyon értem, hogy a február végén, március elején összerakott levélhalom miért gőzölgött még mindig, amikor átraktam, összeforgattam a régi halommal. Berkecz Szilvia azt írta, több hétig is eltarthat a meleg erjedés. Na de két hónapig is? Lehet, hogy a nagy tömeg az oka? http://laurusalapitvany.hu/dokumentumtar/komposztalas_utmutato.pdf Az is érdekes, hogy néhány foltban a meleg ( 40 fok körüli) anyag is tele volt gilisztával. Mivel mellettünk van egy kutyaiskola, ahonnan hozzám kerül a lenyírt fű, ezzel, valamint az őszi levelekkel, plusz a környékbeli gazdák meg a saját metszésem ágainak daráléka, úgy tűnik biztosítva van a komposzt utánpótlás.

Előzmény: vizus (3954)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.05.09 0 0 3955

Persze, számos előnye van a talajtakarásnak, de a nem a komposztban élő gombák fognak a gyökerekhez kapcsolódni.

Előzmény: CBNora (3953)
vizus Creative Commons License 2022.05.09 0 0 3954

Természetesen megvárom a komposztálódást. Mivel összekevertem a tavalyelőtti-tavalyi -félig-meddig már komposztálódott anyaggal, remélem őszre ki lehet belőle rostálni a megfelelő mennyiséget. A talajt muszáj lazítani a leendő gyökérzet körzetében, mert a meglévő barackfák eléggé sínylődnek.  

Előzmény: CBNora (3953)
CBNora Creative Commons License 2022.05.09 0 0 3953

Ez igaz, de ettől függetlenül én se a gödrökbe tenném a lombot, hanem vastagon takarnék vele. Vagy megvárnám, míg komposztálódik, és akkor ásnám be.

Előzmény: öreg_néne_b (3952)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.05.09 0 0 3952

segíti, hogy a fa körül erős gombás kapcsolatok alakuljanaki ki

A korhadékbontó gombák nem gyökérkapcsoltak és viszont. 

Előzmény: TK421 (3951)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!