Keresés

Részletes keresés

2xkiss Creative Commons License 15 perce 0 0 14044

Re: Lakhata

Hódmezővásárhely történetével ismerkedve találtam a következőt: 1776 és 1777-ben a Károlyiak, hogy a reformátusok hegemóniáját megtörjék a városban, 260 katolikus családot telepítenek be, hogy "benépesítsék a Lóger-t, és Lakhat-ot". Ezek városrészek Hódmezővásárhelyen.

Ezt ismerve úgy tűnik, hogy ennek a földrajzi névnek volt valamilyen hatása a LAKHATA családnévre,

ha esetleg tényleg itt szilárdult meg a családnév ezen formája Hódmezővásárhelyen...

Előzmény: 2xkiss (14030)
Nostra Creative Commons License 24 órája 0 0 14043

Az alábbi nevekhez szeretnék kiindulási pontot kapni:

Kilácskó
Czibusák,
Helenkár
Bödök

hujederek Creative Commons License 3 napja 0 0 14042

Košál csehül a zöldség szárát jelenti,pld fejes káposzta.

košte-seprű

voszi Creative Commons License 4 napja 0 0 14041

Hat ugy, hogy LvT-ettem. :) Egyebkent egyszeruen emlekeztem ra.

Előzmény: Mezőbándi (14040)
Mezőbándi Creative Commons License 4 napja 0 0 14040

Re Szopucs. Hú, ezt hogy találtad meg? Nekem nem adta ki :) Köszi. Szóval kémény, kürtő...

Előzmény: voszi (14036)
2xkiss Creative Commons License 4 napja 0 0 14039

jav.: 1827= 1727 ; 1830=1730

Előzmény: 2xkiss (14038)
2xkiss Creative Commons License 4 napja 0 0 14038

"a Csatordai név honnan származik, ...  hogy alakult ki "

Voszi már utalt az első lehetőségre, miszerint egy esetleges *Csatorda település nevéből adódhat, de ilyet én sem találtam. Kizárható a Ferenczi-Balassi-Adami típusú apai nevekhez való tartozása is, továbbá az is, hogy 19. vagy 20. századi névmagyarosítás által jött volna létre, mert már anyakönyvi nyoma van a 18. században is.

Az elérhető anyakönyvi adatok alapján az látszik, hogy a családnév 1755-ben Szegváron

(Csongrád m.) tűnik fel először, de a család már legalább 1749 óta itt van, csak elírt neveken.

Innen terjed szét aztán a Csatordai család. Legelőször Vadkerten (P-P-S-K vm. - Soltvadkert) bukkan fel a következő generációjuk, ami talán arra utal, hogy valamiféle kötődésük esetleg lehetett erre felé. ( Egy férfi, és két nő alapít itt családot.)

Ugyanez a generáció más tagjai pedig először a Szegvárhoz közeli és katolikus Csongrád városába jutnak el, majd a következők a megyében többfelé, és utódaik pedig, -erős túlzással- a fél országban szétszélednek.

Azért sokáig Szegvár a család központja, itt élnek legnagyobb számban Csatordaiak. 

A leírtak alapján feltételezem én azt, hogy talán a Csatordai családnév Szegváron alakulhatott ki,   és innen származott szét. Természetesen ha korábbi adat máshol fellelhető a névre, akkor az állításom hamis,- téves. 

A korai névelírásaik Szegváron 1749-55 között Galordai-Csenrdai-Csarnai-Csatvrdai-Tsatordai. 

(Lesz vagy 30 év mikor a kezdő Cs helyett Ts van, de ez csak helyesírási különbség, nem névelírás.)

Ezen elírásokból én nem tudom megítélni, mi lehetett a nevük, -ha más volt.

A fent említett vadkerti ágnál volt elírásként Csafordai névalak többször is, amiről én a létező, és a Dunántúlon nem ritka Csa(á)for-Csáford-Csáforda-Csafordi névre asszociáltam, mint esetlegesen lehetséges előzményekre. ( Csáford-Zalaszentgrót)

Nyelvészetileg majd ezt talán LvT megítéli, hogy ilyen névátalakulás lehetséges -e. (t-f csere, és plusz egy a)

Én logikai alapon vetettem el ezt a lehetőséget, mert a sokkal tömegesebb létszámú más Csatordai ágak között soha nem fordult elő a Csafordai típusú névelírás. Így talán csak egy helyi hatás lehetett a Csafordai alak felbukkanása Vadkerten, egy ismert Csafordi név hatására, és talán nem ez volt a Csatordai név eredeti előzménye. ( Ha volt neki egyáltalán.)

Honnan jöhetett a Csatordai család Szegvárra, ami talán segíthet a néveredet felderítésében?

A nyelvészek szerint Szegvár nyelvjárás szempontjából egy homogén nyelvsziget, amire ugyan hatottak a környező nyelvjárások -de jelentősen eltér azoktól. ( Tehát volt betelepülés a környező falvakból, de nem ez volt a meghatározó.)

Szegvárt 1827-ben telepítette újra a tulajdonosa Károlyi Sándor,  a saját és felesége birtokairól, katolikus magyarokkal.

Ezt a nyelvészek is megerősítik, amikor Szegvár nyelvjárásának alapjaként egy palócos-jászos eredetű nyelvjárást határoznak meg, amelynek származási vidéke Eger- Pásztó környéke.

Állításuk szerint erre az alap nyelvjárásra volt valamennyi hatással a környezetének nyelvjárása, de ezen kívül más jelentős magyar nyelvjárási hatás, vagy más nyelvi hatás (német, szláv) nem érte. 1830-ban járt itt Bél Mátyás, aki szintén azt írja Szegvárról, hogy magyarok telepítették újra.

Ezekből az adatokból úgy látszik, hogy magyarok lakják a falut.

Az anyakönyv 1742-től kezdődik, és a családi nevek - amennyire persze ezt lehetséges azokból megítélni- arról tanúskodnak, hogy a többség magyar. De akadnak azért olyan nevek is kisebb számban, amelynek viselői lehetnek katolikus déli szlávok, németek, szlovákok.

Tehát a Csatordai család származása az itt rendelkezésre álló adatokból nem megállapítható.

A nevük eredetének kibogozása pedig továbbra is a nyelvészre vár, - LvT-re- aki talán megfejti, hogy

volt-e esetleg egy szláv, horvát- szlovák, vagy egy német előzménye a névnek, vagy teljesen máshol van a megoldás. 

Előzmény: ESZ-361 (14011)
georgie49 Creative Commons License 4 napja 0 0 14037

2xkiss,  voszi  Köszi az  infót.

georgie

voszi Creative Commons License 4 napja 0 0 14036

Szopucs: #11185

Ennyivel tudtam LvT melóját könnyíteni.

Előzmény: Mezőbándi (14017)
voszi Creative Commons License 4 napja 0 0 14035

Szia!

Addig is bemelegítésképp olvasd el a #13934-es bejegyzést, ahol LvT már a Kostyák vezetéknevet megfejtette. Ha minden igaz, annak a füzérén van a Kostyál is és a többi említetted alak.

Előzmény: georgie49 (14033)
2xkiss Creative Commons License 4 napja 0 0 14034

Szia!

A topik előzményekből úgy tudom, hogy az ezt elindító Pivovar sajnos már több éve nincs köztünk...

A névvel kapcsolatos kérdésedre talán leghamarabb majd LvT -től kaphatsz érdemi választ, ha visszatér szabadságáról, és újra lesz ideje kiszolgálni bennünket.

Előzmény: georgie49 (14033)
georgie49 Creative Commons License 5 napja 0 0 14033

Szia Pivovar

Kutakodásaid  közben  találkoztál  e  a  Kostyál  névvel ?  

Mind  erdélyi mind szlovákiai  területen  fel lelhető,  népdalban  megénekelt  név,  bár  a  szerzőről  nem találni  adatot.

Össze  kapcsolható  e  a  volt  szovjet  birodalom  területén  fellelhető  Kostya  nével.

ezen kivül  is  sok változat  található  Kostyá>n, >k,  Kostyala, Kostyalik stb.

Keresem a  gyökereimet.

Meg akarom ismerni származásomat!

üdv:  georgie

Mezőbándi Creative Commons License 5 napja 0 0 14032

Re "Joannes Revai Dzurek "

A gazdasági kapcsolat csak feltételezés részemről. Végül is csak anyakönyvet látok, abból is a soványabb adattartalmú félét (pl. házasságnál, gyerek halálozásánál nincsenek szülők; foglalkozások is csak elvétve vannak feltüntetve). Még csak annyi sem derül ki, hogy esetleg házatlan zsellérekről van-e szó, akik egy másik család portáján laknak, és talán innen a ragadványnév. (Végül is nagyjából te is ezt a motivációt írod, és akkor mindkét elmélet igaz lenne: a valahol lakás egyúttal gazdasági kapcsolat is egy házatlan zsellér esetén.)

Csak annyi biztos, hogy ebben az anykönyvben máshol nem ütött szemen a feleség neve a férj ragadványneveként, ezért gondoltam, hogy ez kivételes egybeesés, és más lehet az eredeti motiváció.

Ja, és igen, más szaporább családoknál is vannak ragadványnevek. Pl. a Vrchovina esetében. De nem csak szapora családoknál.

Amúgy látszólag a gazdasági kapcsolat sem mindig magyarázza a motivációt, mert többször is van olyan családnév ragadványnévként, amelynek amúgy nincs "saját jogú" viselője a településen (pl. a Buob vagy a Gálik). Persze a gazdasági kapcsolat nem csak településen belüli lehet - de pusztán anyakönyv alapján azért nem akarom túlkombinálni az elméleteket.

Előzmény: 2xkiss (14031)
2xkiss Creative Commons License 5 napja 0 0 14031

Re "Joannes Revai Dzurek "

Érdekesnek vélem amit találtál, és logikusnak hangzik a következtetésed, hogy miként jöhetett létre a megkülönböztető névforma. Én még nem találkoztam hasonlóval, s mivel nem jött eddig erre reakció, talán még más sem.

A Révaiakon kívül megfigyelhető-e ez a névadás más, gyakori nevű családoknál? Vagy ezt még nem vizsgáltad?

Esetleg lehet olyan magyarázata is, hogy a fenti jelentése : " a Dzurek mellett lakó Révai János" ? Vagy az általad említett gazdasági kapcsolat már bizonyított is?

De ha nem is, az általad hozott változat nekem továbbra is szimpatikusabb, mint amit én felvetettem.

Esetleg előfordulnak-e ugyanazon megkülönböztető nevek más , nem Révai családnév előtt?

Mert akkor lehetne olyan értelme is, hogy a " Dzurek utcájában - soron- lakó xy. "

A feltételezéseimben én a Dzurek családot valamilyen módon, mint a hely meghatározóját, és ezáltal a családot is azonosíthatóvá tehetőt, - gondolom szerepelni, - de továbbra sem elvetve a

te ötletedet.

Re " férj-feleség névfelvétele"

Olyan ragadványnév változattal már találkoztam viszont, -én színmagyar nyelvterületen, - ahol a férjet a feleség nevével különböztettek meg. Élő beszédben legalább is. Ez ma is előfordul még falun, főleg az idősebbek között. 

pl.: Csordás Oláh. ( a feleség Csordás- a férj Oláh)

A 19.-20. század fordulóján az állami anyakönyvekben még néha előjött Cs. Oláh formában.

Előtte a református egyházi anyakönyvben is csak néha bukkant fel teljesen kiírva Csordás Oláhként.

De ebből következik, hogy azért a mindennapi beszédben jelen volt, mint ragadványnév.

Előzmény: Mezőbándi (14013)
2xkiss Creative Commons License 5 napja 0 0 14030

És férfiágon fenn maradt-e a LAKHATA név? Mert az a gyanúm, hogy Hódmezővásárhely előtt

talán nem ezen a névváltozaton szerepelhetett a család.

A FamilySearch római katolikus anyakönyvében 'Vásárhelyen én ezeket a változatokat találtam, ugyanarra az ágra: 2 Lakhata, 1 Lokhata, ( ez érdemben ugyanaz), 1 Lakhati, 1 Sakhati, ( ez vélhetőleg  elírás-olvasás hiba S=L), 1 Sattisa (ez nagyon elírva?).

Van-e adatod arra, tudod-e, hogy honnan került ide a család? Hogy hol született, és milyen néven Lakhata István, aki vélhetőleg a dédmamád édesapja?  (Felesége: Zsadányi Rozália, illetve a név másabb elírásai.)

Konkrét adatok hiányában csak tippem lenne arra, hogy milyen névből " fejlődött ki" a Lakhata,

de itt Csongrád megyében is akadnak lehetséges előzményei, szerintem főleg Szegeden, - de máshol is. ( Csongrád, Sándorfalva-Algyő, ? ) Távolabb pedig még több.

Persze nem biztos az, hogy feltétlenül van megyei előzménye a Lakhata családnévnek. 

Abban szerintem igazad lehet, hogy a név eredendően a történeti Magyarország felső vármegyéiből származhat, és szláv (szlovák) gyökere van.

Az általam alapnévnek feltételezett lehetséges változatok ott tömegesen fordultak elő, majd lefelé  haladva felbukkannak délebbre is.

A Lachata 1-2 esetben tényleg előfordul északon az anyakönyvekben, de a hozzá esetleg közelálló névváltozatok viszont nagyon-nagy tömegben, így én inkább azokat gondolnám a kiinduló névnek.

Hangsúlyozom, hogy a véleményem csak egy laikus okoskodása, amit esetleg kapásból megcáfol majd a hozzáértő szakember... 

Előzmény: erendeesign (14026)
Mezőbándi Creative Commons License 6 napja 0 0 14029

"Vagy a Révay családoknál szolgálók kapták meg a nevet"

Hmmm... Tulajdonképpen nem elképzelhetetlen, hogy a ragadványnevek már az anyakönyvezés előtti időszakban is hasonló logika mentén működtek arrafelé, mint amilyet felfedezni véltem, és akkor egy valamiféle tartós gazdasági kapcsolat simán eredményezhetett egy ragadványnevet, ami azután még az anyakönyvezés kezdete előtt ki is szorította az eredetit.

Köszi, ez is egy jó elméletnek hangzik.

Előzmény: vadász2 (14028)
vadász2 Creative Commons License 2015.08.27 0 0 14028

Vagy a Révay családoknál szolgálók kapták meg a nevet. Vagy simán csak felvették "kérkedésből", hamis nemesség okán.

Előzmény: Mezőbándi (14024)
Mezőbándi Creative Commons License 2015.08.27 0 0 14027

Re Gotsal

Köszi, logikusan hangzik. Északon gyakorlatilag mindenki asszimilálódott a szláv népességbe, beleértve a német telepeseket is, szóval ez megmagyarázná.

Re Oszadjan

Közben rájöttem, hogy volt Oszada nevű település nem olyan messze Trsztenától.

Előzmény: fulco (14021)
erendeesign Creative Commons License 2015.08.26 0 0 14026

Az én dédnagyanyámat LAKHATA-nak hívták. Ez egy "magyarosodott" Lachata lehet. Nekem azt mondták valamilyen szláv (szlovák) eredetű családnév lehet.
Itt Hódmezővásárhely környékén egyébként soha nem hallottam hasonló családnévről.... pedig keresem a lehetséges távoli rokonokat.

makhandi Creative Commons License 2015.08.24 0 0 14025

Sziasztok! A Makhándi!Machandi családnévvel kapcsolatban kérnék segítséget. Előre is köszi!

Mezőbándi Creative Commons License 2015.08.24 0 0 14024

És akkor egy apró fejtörő, amihez a névetimológia csak érintőleges segítséget nyújthat, de mégis...

Létezhet a Trsztenán oly gyakori Revaj, Revai, Révai, Révay, Revay családnévnek más etimológiája, mint a messzi Réváról való elszármazás?

A trsztenai család(ok) következetesen nincsenek nemesként feltüntetve (sőt: néhol kifejezetten ignobilisként szerepelnek), ám Trsztena viszonylag közel van a Révay család fészkeihez (Túrócbeszterce, Torboszló, Bisztricska, Szklabinya stb.). Oké, szomszéd vármegye. De mégis jóval közelebb van, mint a vajdasági Réva, ahonnan a Révay család (Szklabinai és blatniczai báró, trebosztói és bisztricskai nemes) biztosan vette a nevét, és ahonnan Mohács után elmenekült.

Szóval, elképzelhető-e vajon, hogy a Révay család rengeteg ismert leszármazottjának egyike - pl. a köznemesi ágból - egy ilyen "lecsúszott" ágat nemzzen? Ugyan a nemességet nem lehet elveszíteni, de mi van, ha elvesztek az irataik, nem tudták igazolni a nemességüket, nem tudták Árva vármegyében kihirdettetni/érvényesíteni, mert a Túrócz megyei fő ág nem adta ki az iratokat, ők meg nem erőltették tovább stb. Létezhet ilyen?

Vagy inkább az történhetett, hogy a Révay családdal együtt más, nem rokon családok is költöztek Révából északra, egészen a peremvidékre, akik az új lakóhelyen a Révai nevet kapták (és azután szép lassan asszimilálódtak a szláv környezetbe)?

Vagy az is lehet, hogy van a névnek valamilyen szóba jöhető szláv etimológiája, és nem is kell Réva-i kapcsolatot keresgélni?

Szóval, ilyeneken töröm a fejem, hátha el tudom dönteni a két család azonosságának vagy nem azonosságának kérdését az anyakönyvek nélkül is (mert ugye Mohács és az anyakönyvek között van kb. 250 évnyi hézag).

Mezőbándi Creative Commons License 2015.08.23 0 0 14023

Bevallom, most nem kerestem rá a nevekre, olyan sok volt belőlük.

Szóval kb. Mojmir -> Momir -> Mamira a lehetséges magyarázat.

Előzmény: keltomán (14020)
shuggy Creative Commons License 2015.08.23 0 0 14022

Köszönöm szépen :)

Előzmény: LvT (13985)
fulco Creative Commons License 2015.08.20 0 0 14021

Szia ,

ezek közül csak a Gotsal-hoz tudok hozzaszolni. eGyanakszom hogy ez egy german keresztnev Gottschalk - bol szarmazik (GOT = isten vagy Gót (nep) schalk =

Szolga) Üdv Fulco

keltomán Creative Commons License 2015.08.20 0 0 14020

A zacskónyi névből a Mamirát már én is kérdeztem, Lvt válaszolt is rá a 12879-esben. Trsztenát említi ő is.

2xkiss Creative Commons License 2015.08.19 0 0 14019

Én is jártam már így, korábban.

Előzmény: Mezőbándi (14018)
Mezőbándi Creative Commons License 2015.08.19 0 0 14018

Igazad van, köszi. Én nem találtam semmit korábban, most meg tele van Lekivel. Valószínűleg a klaviatúra bűvölése közben bent hagytam véletlenül egy szűkítő paramétert a keresőben, és úgy már nem adott ki nekem találatot. Több szem... :)

És így akkor nagyjából meg is van a magyarázat: a sok Leki közül az egyik ág kaphatta a Kurucz ragadványnevet. Leki Kurucz / Kurucz Leki / Kuruczleki.

Előzmény: 2xkiss (14016)
Mezőbándi Creative Commons License 2015.08.19 0 0 14017

És még ideborítok egy zacskónyi nevet Trsztenáról, így a nyári pihenés után :)

Lohaz(z)a

Dilong (később Dilonk alakban is)

Sikinya

Sikalák

Sikutyák

Skaplák

Lolják

Lusbetják

Kijak

Tjarbak

Mamira

Gotsal [gocsal/(gocsaj?)]

Oszadjan

Szopucs

Szadlis

Kitajka

Luty/Luti

2xkiss Creative Commons License 2015.08.18 0 0 14016

A FS. katolikus adatbázisában van bőven Leki-Léki csalánév. Csongrádon pedig Leki Kurucz is.

Lehetséges, hogy ez volt előbb, és később lett ebből Kuruczleki?

Előzmény: Mezőbándi (14014)
Mezőbándi Creative Commons License 2015.08.17 0 0 14015

Re: Furdok

Furdek is van. Lehet, hogy a Furdok elírás, vagy két külön család.

Előzmény: Mezőbándi (14013)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!