Keresés

Részletes keresés

[fidelio] Pirandus Creative Commons License 3 órája 0 0 14688

Bocs, rosszul írtam. Tehát: Szelják.

Előzmény: [fidelio] Pirandus (14686)
GergHUN Creative Commons License 6 órája 0 0 14687

Üdvözlök mindenkit! :)

A Pászka családnév eredete érdekelne engem.

Köszönöm, előre is! :)

[fidelio] Pirandus Creative Commons License 25 órája 0 0 14686

Na, akkor egy másik érdekes családnév: Szelják. = ?

[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2 napja 0 0 14685

Mások örménynek mondják.

Előzmény: budapestlive (14683)
Szmirtnik Roland Creative Commons License 2 napja 0 0 14684

Köszönöm, már én is utána olvastam. Most próbálok Szmirtnik, vagy hasonló vezetéknevűekkel felvenni a kapcsolatot...

Előzmény: vrobee (14682)
budapestlive Creative Commons License 6 napja 0 0 14683

A Domján név eredeti, ősi cigány név illetve roma név. A DOMJÁN név, már több évszázaddal ezelőtti feljegyzésekben is szerepelt, mint ROMA / CIGÁNY vezetéknév.

vrobee Creative Commons License 2017.06.14 0 0 14682

Szia!

Most ez lehet, hogy furcsa lesz, meg ne vedd készpénznek, de ami nekem beugrik, az a szláv "halál" szó (cseh smrt, orosz szmerty stb.). Ahogy nézem, délszláv nyelvekben a smrtnik jelentése "halandó".

http://www.englesko.hrvatski-rjecnik.com/default.asp?action=search&lang=en

Mindenesetre a Smrtnik létező szlovén név (pl. itt: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDiga_Smrtnik).

Előzmény: Szmirtnik Roland (14681)
Szmirtnik Roland Creative Commons License 2017.06.14 0 0 14681

Sziasztok!

A Szmirtnik családnévvel kapcsolatban van ötlete valakinek? Vagy, ismer esetleg valaki Szmirtniket, vagy hasonló családnevűt?

Köszönöm :)

Z0155 Creative Commons License 2017.05.29 0 0 14680

Tudja valaki hogy a Kánnár név milyen eredetű vagy hogy mit jelenthet? Előre is köszönöm.

keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2017.05.26 0 0 14679

mészár

‘marha, juh és ló levágásával, húsának kimérésével foglalkozó iparos’. Származékai: mészáros, mészárol, mészárlás. 

A ~ mára már elavult, szláv eredetű szó: szerb-horvát, szlovén mesar, szlovák mäsiar (‘mészáros’), ezek a szláv meso, mäso (‘hús’) származékai -ar foglalkozásnév-képzővel. Nyelvünkbe először egy igen korai, még nazális magánhangzót őrző menszár alak került, ez már csak a Menszáros, Mensáros családnevekben él. A ~ későbbi, új átvétel, a hajós, szekeres mintájára ez is fölösen felvette a foglalkozást jelző magyar -s képzőt (akárcsak a csapláros, esztergályos, kocsmáros), és ebből lett a ma általános mészáros forma. A mészárol, mészárlás, mészárszék viszont csakis az eredeti ~ alakból vezethető le.

Magyar etimológiai nagyszótár (Tótfalusi István)

Előzmény: dzsonivir. (14678)
dzsonivir. Creative Commons License 2017.05.23 0 0 14678

múltkor a tv-ben láttam a szlován műsorban,hogy egy pasi neve alá írva: Böllér-mesar

Akkor a mészáros szó is szláv lenne?

ÉRdekes, mert a kovácsról már tudtam, hogy szláv...

Előzmény: keltomán (14677)
keltomán Creative Commons License 2017.05.22 0 0 14677

Sarkament:

Szerintem biztosra vehető, hogy ez a Sakrament (latin "sacramentum" - szentség) szóval függ össze, annak népetimológiás torzulása.

Előzmény: hegesztő89 (14673)
Ggábor Garab Creative Commons License 2017.05.15 0 0 14676

Sziasztok, azt szeretnem kerdezni, hogy a Borkesz csaladnev eredetere van-e valami otletetek?

A valaszokat elore is koszonom!

pemm Creative Commons License 2017.05.07 0 0 14675

Létezett ilyen néven település:

http://www.magyarorszag-szep.hu/Tiszabog/index.html

Az elsőnek elnevezett lehetett onnan elszármazott ember (valahol a közelben, ahol a névnek volt megkülönböztető ereje), vagy esetleg ott birtokos nemes.

Előzmény: hell1982 (14674)
hell1982 Creative Commons License 2017.05.07 0 0 14674

Valaki valamit tud a Bögi névröl ,mit jelent ,Magyar név?

hegesztő89 Creative Commons License 2017.04.22 0 0 14673

Üdv! Sarkament családnévről mit lehet tudni? Köszönöm.

szakor Creative Commons License 2017.04.21 0 0 14672

Igen. ez motoszkált az én fejemben is. Amikor a családnevek kialakultak, akkor gyakran a nemesi nevek a településről kapták a nevüket, tehát Buji lett volna. Ha maradt Buj, akkor aligha függ össze a településnévvel, így az eredet sem szükségszerűen ugyanaz a név. 

Egyébként a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Buj első előfordulásakor Bul alakban jelenik meg, a végén feltehetően egy lágy "szlávos" l van, ami kiejtve lj, s a magyar ely hang előzménye(?). Így érthető a mai Buj forma. (Bár a név eredetét bizonytalannak mondja Kiss Lajos). Azért említettem a román Pui nevet, mert az viszont elég elterjedt, s Magyarországon is vannak. Az idegen hangzást meg esetenként "magyarossá igazították", akár például az említett Buj hatására. 

S ha a család esetleg vándorcigány felmenőkkel is rendelkezne, akkor még reálisabb a felvetés. (Nem pejoratív értelemben mondom, hanem lehetséges magyarázatként.)

Előzmény: pemm (14671)
pemm Creative Commons License 2017.04.19 0 0 14671

Igen, csak a két esemény között évszázadok teltek el. Az Árpád-korban volt az a szokás, hogy egy emberről úgy neveztek el települést, hogy semmit sem változtattak a nevén. Csanád nevű ispán vára melletti falu egész egyszerűen Csanád lett. Évszázadokkal később az onnan elszármazott embereket, vagy akinek ott volt birtoka, Csanádi-nak kezdték nevezni.

Előzmény: Városliget Fényőre (14670)
Városliget Fényőre Creative Commons License 2017.04.19 0 0 14670

Érdekes gondolat, de akább valahol azt idézik, hogy a Buj (kelet.mo.i) helységnév tulajdonnévi eredetú. Vagyis tulajdonnévből helységnév lett, majd a helységnévből származók némelyike ismét tulajdonnév?

Előzmény: szakor (14669)
szakor Creative Commons License 2017.04.15 0 0 14669

Esetleg ha Békés vagy Hajdú megyeiek, akkor szóba jöhet a román eredet is. Bár némi módosítással. A Pui az román név eredetileg. P>B átalakulás elvileg végbemehet...

Előzmény: Városliget Fényőre (14668)
Városliget Fényőre Creative Commons License 2017.04.12 0 0 14668

Buj? thx

Előzmény: Értökös (14665)
dzsonivir. Creative Commons License 2017.04.12 0 0 14667

Békéscsabán vannak Krupák, szerintem szlovák

Békéscsaba  szlovák nevei

https://hu.wikipedia.org/wiki/Csal%C3%A1dnevek_B%C3%A9k%C3%A9scsab%C3%A1n

Előzmény: ARAKfan (14666)
ARAKfan Creative Commons License 2017.04.12 0 0 14666

Sziasztok!

A Krupa nevet megtudnátok fejteni?

Értökös Creative Commons License 2017.04.09 0 0 14665

Kiss Lajos Földrajzi nevek etimológiai szótára szerint van ilyen nevű magyar település: "...puszta szn.-ből keletkezett magyar névadással; vö. 1237-40: Bul szn. Az alapjául szolgáló szn. eredete bizonytalan."

Előzmény: Városliget Fényőre (14664)
Városliget Fényőre Creative Commons License 2017.03.27 0 0 14664

Üdv. Furcsa hazai családnévre bukkantam: Buj - Ki tud róla, milyen eredet?

keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2017.03.21 0 0 14663

Érdekes, hogy a wikipédia gond nélkül összekapcsolja a két családot:

"A tatárjárás után tűnik fel a Kóvári és Kicsalomjai ág, melynek őse Lampert egri püspök (1246-1275) testvére Miklós. Miklósnak két fia közül Pázmány a Kóvári, Miklós, pedig a Kiscsalomjai család ősatyja. Pázmány fia László 1338-ban királyi emberként már a Kóvári nevet viseli. Unokája Pál (1388-1425) Garai Miklós nádor ítélőmestere volt. Az ő unokáját, Györgyöt (aki 1472-ben Mátyás király udvarnoka volt) tartják a források a mai Koháry család ősének (Nobilis Georgius Koháry Matthiae Corvini Regis Hungariae Aulicus)."

A konkrét forrást nem tünteti föl, az azonban bizonyos, hogy a klasszikus genealógiai munkák (Nagy Iván, Kempelen Béla) egyike sem írja azt a Koháry családról, hogy a Kóváryakkal azonos eredetűek lennének, csupán annyit, hogy a 15. században tűnik föl ilyen nevű nemesi család...

Előzmény: vrobee (14662)
vrobee Creative Commons License 2017.03.21 0 0 14662

Én meg egyikhez sem értek, csak érdekelnek ezek a kérdések :) .

A szláv eredet vagy közvetítés szerintem is elég valószínű a név alakja miatt.

Az intervokális helyzetben azért előfordul v~h ingadozás (csalán~csóvány~csihány), mintha kettős átvételekben sem ritka, a kova~kohász  példa talán releváns is.

A Kóvári~Kohári tekintetében amit írsz, megfontolandó. Ténynek vettem, hogy a Koháry család Kóvári eredetű, de ez lehet tévedés. Ami még érdekes lehet, az magának a településnévnek az eredete: egyik verzió szerint pont a kovár 'kovács' eredetről van szó, a másik szerint személynévi, Koch+vár. Ez utóbbi eset érdekes, mert akár mindkét verzió jöhetne innen, csak mondjuk két különböző időszakban, tehát a családok közt nem feltétlen kell kapcsolatnak lennie. De ez persze mind csak tipp.

Előzmény: keményen dolgozó kisember (14661)
keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2017.03.21 0 0 14661

1. A név szláv eredetét, mint az látható, te sem cáfolod...

2. Én alapvetően családtörténeti kutatásokban vagyok otthon, a nevek etimológiájába is így sodródtam bele, nem vagyok szakértő, de azért már ragadt rám némi ismeret... Én egy korábbi bejegyzésemben a Koháry és Kóváry családokkal kapcsolatban jegyeztem meg, hogy a Koháry családnév eredetét Kóvár település nevéből azért problémás eredeztetni, mert ebben az esetben a Kóváry és Koháry családok között is illene kimutatni az azonos eredetet, erre pedig nincs adat a szakirodalomban. Ez nem nyelvészeti érvelés, itt két nemes család eredetéről van szó, ami közvetetten szerintem cáfolja a Koháry név Kóvár település nevéből való származtatását. Erre jegyeztem meg, hogy talán nyelvészetileg sem magától értetődő az ilyen v-h átalakulás... 

Előzmény: vrobee (14660)
vrobee Creative Commons License 2017.03.21 0 0 14660

Biztosra vehető a szláv eredet és a szakács jelentés.

Teljesen?

A nyugati szlávban is kuchár vagy hasonló a szakács, ukránban hasonló, szláv nyelvet hirtelen nem találok, ahol az o-s változat lenne. Persze ennyi ingadozás épp elképzelhető, de nem tudom, hogy az adott pozícióban a rövid o-u ingadozás akár a szlávban, akér a magyarban mennyire valószínű. Viszont a szerbben a szakács "kuvar", v-vel. Innen két dolog jut eszembe.

1. Ismert családi név a Kohári/Kohári, és ezt a Wikipedia a Kóvár (Koláre) településhez köti. Itt gondolom, a v egyfajta hiátustöltővé gyengült, és úgy lett belőle h, a magyarban ez az ingadozás néha előfordul.

2. A kov (fém) szláv szóból ill. valamelyik alakjából (pl. cseh kovář "kovács") is lehetett hasonlóan. Ld. kova, de kohász.

+1. A csehben és  szlovákban a kochat se, kochať sa létező ige, kb. "csodál" jelentéssel. Ez nem tudom, valaha adhatott-e személynevet.

Előzmény: keményen dolgozó kisember (14653)
ARAKfan Creative Commons License 2017.03.21 0 0 14659

Köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!