Keresés

Részletes keresés

matter.trafic Creative Commons License 2 napja 0 0 14519
Sziasztok!

A Petik és a Gurbán családnevek eredetére lennék kíváncsi!

Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv.

Márk
Vilmos8888 Creative Commons License 4 napja -1 0 14518

Vegyük át magyarorszàg felett az irányitást. 

2xkiss Creative Commons License 6 napja 0 0 14517

A régi anyakönyvekben a Csincs név is létezett. Ehhez járulhatott az -ák (-ak) szláv kicsinyítő képző.

A Csincs névtőből más képzőkkel is keletkeztek nevek a Felvidéken. Mivel az egyházi anyakönyvek szerint a Csincsák név a Felföldön és a Délvidéken volt gyakoribb, illetve olyan köztes megyékben ahol szintén megjelentek szlovákok, talán hozzájuk köthető a név. Aztán, hogy korábban esetleg voltak-e vlach őseik, ... ?

Előzmény: Msve (14514)
keményen dolgozó kisember Creative Commons License 6 napja 0 0 14516

A szláv -ovce/-ovec végű településnevek a magyarban jellemzően -óc (régebben -ócz) végződésre módosulnak. Horvátország északi részén van egy Rinkovec nevű település, valószínűleg ezt nevezhették a környékbeli magyarok Rinkócznak. Azért is valószínű, hogy erről a helységről ered a név, mert a "locatemyname" weboldal kizárólag Somogy megyéből adatolja a Rinkóczi nevet...

https://hu.wikipedia.org/wiki/Rinkovec

Előzmény: Rinkóczi József (14515)
Rinkóczi József Creative Commons License 2016.07.17 0 0 14515

Szia ! RINKÓCZI -név eredetéről szeretnék többet megtudni. Esetleg jelentéséről .Köszi

Msve Creative Commons License 2016.07.17 0 0 14514

Köszönöm a leírást.

A "csincsá" részre jó tippeket ad, viszont egyik se magyarázza a "K" betűt a végén.

Előzmény: voszi (14509)
2xkiss Creative Commons License 2016.07.12 0 0 14513

Szia!

A régi nevekben szereplő ch-t feloldhatták c és cs hangként is. A Drávucz cz-je a mai c, akkori helyesírással. Lehet ugyanígy a -cz helyett -tz is, ha máshol, vagy más időben írták, ez is csak helyesírási különbség. A név ugyanaz. A Drávucz mellett ott van a Jászságban is a Drávutz alak, még Jászladányban is, ahol népesek voltak a Drávuczok.

A Drávucz mellett a Drávocz (és hasonló írásmódjai) is előfordulnak, kissé távolabbi vidéken.

Szerintem még ez a két név is ugyanaz, csak valamiféle nyelvjárási különbség (?) lehet köztük.

Ehhez nem értek. A Drávecz - Drávicz és a belőlük továbbképzett neveket meg főleg nem tudom, hogy viszonyulhatnak a te alapnevedhez.

A RadixIndex családneveinél még találsz változatokat a névre. Elég számos a Drav névtőből képzett nevek száma.

http://www.radixindex.com/hu/vezeteknevek/abc_szerinti_mutato/dr

Szerintem a Hungaricana adatbázisában találhatsz még esetleg adatokat, felbukkanásokat a neved valamelyik kicsit eltérő, - leírt- formájára. Eddig is sikerült elég régi adatokat gyűjtened a névre. 

Előzmény: Pancho97 (14512)
Pancho97 Creative Commons License 2016.07.11 0 0 14512

Szia!

Amúgy egy kicsit utána néztem már ezen az oldalon is, de mindig érdekelt a teljes jelentése. Én a hungaricana oldalán találtam rá a név egyik régebbi változatára ami még Drawoch volt amit később magyarítottak Dravocs-ra ha jól tudom, de ez közel se biztos.

Egyébként ezt említettem:

http://library.hungaricana.hu/hu/view/JNSM_Ek_13/?query=drawoch&pg=435&layout=s

UI: Közben meg találtam ennek a névnek egy még régebbi említését is:

http://library.hungaricana.hu/hu/view/HEVM_Fk_03/?query=drawoch&pg=318&layout=s

Előzmény: 2xkiss (14511)
2xkiss Creative Commons License 2016.07.11 0 0 14511

Szia!

Miért is kellene magyarosítani? Bár ez szigorúan a te magánügyed.

Ha nem nézted még, a Drávucz név előélete a topikban:

http://forum.index.hu/Search/showArticleResult?topic_id=9056730&aq_ext=1&aq_text=Dr%E1vucz

A történeti névváltoztatások során legjellemzőbben vagy lefordították az idegen hangzásúnak ítélt, vélt nevet, vagy a név kezdőbetűjét, esetleg nagyobb részét igyekeztek megtartani az új családnév kiválasztása során. Nyilván voltak olyan esetek is, amikor a régi és új névnek semmi köze sem volt egymáshoz, sem tartalmi, sem formai.

LvT elég régi névfejtése szerint a Drávucz név már átmehetett esetleg egy korai névmagyarosításon. A névtő jelentését írja, miszerint vad, heves, stb.

A Vad , Heves ma is használt magyar családnevek.

Ha a kezdőbetűt kívánják megtartani, vagy a névalakhoz hasonló nevet választanak, akkor eléggé szabadon szárnyalhat a fantázia.

Ha valaki ma kíván nevet változtatni, akkor a mai szabályozásokkal kell tisztában lennie, mert emlékezetem szerint bizonyos történelmi nevek felvételét, (stb.) manapság nem engedélyezik. Korábban azért születtek így új Petőfik, Rákóczik, Hunyadik.

Előzmény: Pancho97 (14510)
Pancho97 Creative Commons License 2016.07.09 0 0 14510

Sziasztok!

Szerintetek mire lehetne a Drávucz családnevet magyarítani?

voszi Creative Commons License 2016.06.30 0 0 14509
Előzmény: Msve (14505)
voszi Creative Commons License 2016.06.30 0 0 14508

Az egyik felmenőm vezetékneve Krajcsirovics alias Csizmár volt. A Krajcsi(r) jelentése, LvT megfejtése alapján szabó. (Vö.: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=52783436&t=9056730.) Ráadásul tényleg csizmadia volt az a felmenő, akinél megjelent az alias név.

Előzmény: vrobee (14507)
vrobee Creative Commons License 2016.06.29 0 0 14507

Üdv!

Mivel a név Csizsmár formában is létezik, elég valószínűnek látszik, hogy a tő a csizma közszó (török eredetű, de pl. a szlovákban čižma alakú) , az -ár végződés pedig a viszonylag gyakori foglalkozást, tevékenységet jelentő (többforrású, itt valszg. szláv) képző. Tehát a jelentés "csizmás", "csizmadia" lenne.

Hogy pontosan milyen útvonalon jött a név, arra talán egyszer LvT tud válaszolni, mindenesetre a RadixIndex szerint északkeleti-keleti (szlovák-ukrán-román lakosságú területről való) eredet valószínű.

Előzmény: sTarrrz (14506)
sTarrrz Creative Commons License 2016.06.29 0 0 14506

Sziasztok!

A Csizmár családnév eredetére lennék kíváncsi.

köszönöm!

Msve Creative Commons License 2016.06.28 0 0 14505

A Csincsák családnévnek keresem a jelentését, származását.

Tud-e segíteni valaki ebben?

Előre is köszönöm! !!

keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2016.06.25 0 0 14504

Az -ndi / -ndli végű nevek egy része Magyarországon német eredetű. A Machandel egy német névváltozat a borókára...

https://de.wikipedia.org/wiki/Machandel

Nem zárnám ki, hogy a kettőnek köze lehet egymáshoz, bár fogalmam sincs...

Előzmény: makhandi (14503)
makhandi Creative Commons License 2016.06.25 0 0 14503

Sziasztok! Tavaly ilyenkor már kértem segítséget a Makhándi vagy Machandi családnévvel kapcsolatban.  Sajnos az utóbbi hónapokban sem jutottam előrébb a kutatásban, gondoltam még egyszer megpróbálkozom itt is, hátha valaki mégis hallott valamit, mert látom, hogy nagyon aktív a fórum és ez reményt ad. Előre is köszönöm az esetleges információt. 

2xkiss Creative Commons License 2016.06.16 0 0 14502

Szia!

LvT visszaérkezéséig...,  talán ebből : Sutó > Sutai > Suti.

A helynevek záró ó-jából gyakran lett 'a' a családneveknél. ( Szikszó-Szikszai, Makó-Makai stb.)

Ennek nyelvi okát LvT, vagy más már biztosan leírta itt.  

Az 'a' hang kiesése pedig a név rövidebb alakjának megjelenéséhez vezet.

Ez egy lehetőség, esetleg lehet más magyarázat is...

https://hu.wikipedia.org/wiki/Sut%C3%B3

Előzmény: sTarrrz (14490)
ESZ-361 Creative Commons License 2016.06.15 0 0 14501
sziasztok érdeklödni szeretnék tud e valaki a Turcsik,Czékus,Haska,Deme nevekröl eredetük esetleg jelentésük
válaszokat elöre is köszönöm
Rafek Creative Commons License 2016.06.10 0 0 14500

Sziasztok!

Érdeklődnék, tudtok-e valamit a Szenyán név jelentéséről, eredetéről, esetleg van-e valami ötletetek? Évek óta próbálkozom rábukkanni valamire, de annyira ellentmondásosak az információk, hogy kezdtem feladni. Nagyon szépen köszönöm előre is, a kérésemre fordított időt! :)

vrobee Creative Commons License 2016.06.07 0 1 14499

Azért ennyire ne bánjunk nagyvonalúan a részletekkel... A szlovák /d/ többnyire d-ként íródik át. A szlovák /gy/ (ď , illetve sokszor /gye/, /gyi/ hangkapcsolatokban d) gy-ként íródik át. A szlovák Ďuďák (és nem Dudák, ami másik név) név ejtése Gyugyák, de , nekem nem világos, hogy a gy-ből hogyan lesz a dzs, azért egy ilyen átmenetet csak meg kellene magyarázni.

Előzmény: keményen dolgozó kisember (14494)
mezeicica Creative Commons License 2016.06.07 0 0 14498

Pesztránszki/y név eredetét sehol nem találom.

Sarkel-a Creative Commons License 2016.06.07 0 0 14497

Logikusnak tűnik, ha a D - Gy - Dzs hang-változás-sorozat nyelvészetileg lehetséges. És akkor az eredeti a "Dudák" lenne? És szlovák környezetbe illeszkedik egy lengyel eredetű név? Persze szomszéd-népek...

Előzmény: keményen dolgozó kisember (14495)
hujederek Creative Commons License 2016.06.07 0 0 14496

Szia,a Poncsák név eredete érdekelne,köszi.

keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2016.06.07 0 0 14495

Az alábbi analógia alapján én egy Duda-Gyugya-Dzsudzsa átmenetre tippelnék... A Duda tudtommal lengyel név...

Előzmény: Mezőbándi (14493)
keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2016.06.07 0 0 14494

A szlovák Dudák névből jön Dudák-Gyugyák-Dzsudzsák átmenettel. A szlovák "d" a magyarban rendre "gy"-re íródik át (Durcan-Gyurcsány, Durica-Gyurica, stb.). 

Egyébként Dzsudzsák nyíregyházi, s az a környék 250 évvel ezelőtt gyakorlatilag színszlovák volt...

Előzmény: Sarkel-a (14491)
Mezőbándi Creative Commons License 2016.06.07 0 0 14493

Tényleg, látom, hogy ezt én is kérdeztem 6 éve a 7582-ben a Dzsudzsa név apropóján, de úgy tűnik, hogy akkor végül nem lett megválaszolva. Hátha most sikerül megvilágosodnunk :)

Előzmény: Sarkel-a (14491)
chab7hu Creative Commons License 2016.06.07 0 0 14492

Nagyon köszönöm a néveredeztetéseket! Irtó érdekesek, főleg összevetve az anyakönyvi kutatásaimmal.

Pl így már látom, hogy a Gembiczki (ahogyan a mai leszármazottak is viselik a nevet) itt alakult át Gömbiczkivé (talán a palócos nyelvezet miatt) aztán az 1800-as évek vége felé újra Gembiczki lett belőle.

Kicsit még érdekesebb a Kubala, amivel ebben a formájában csak a szorosan jelenkorban jelentkezik ez a forma. Előtte egész a 1900-as évek eleje-közepéig Gubala/Gubola formában találkozni.

A Glauber/Klauber is hasonlóan alakult itt ahogy a fentiek. kb az 1800-as évek vége felé szerepelnek már Klauber formában.

Még egyszer köszönöm az adatokat!

Előzmény: LvT (14470)
Sarkel-a Creative Commons License 2016.06.06 0 0 14491

Szép napot! A Foci EB kapcsán jutott eszembe a Dzsudzsák név, többször is már megakadtam a furcsaságán és a különösségén. Van ötletek az eredetére? (kicsit hasonlít a Jumurdzsák-ra -Egri Csillagok)

Köszi!!

sTarrrz Creative Commons License 2016.06.03 0 0 14490

Sziasztok!

A Suti családnév eredetére lennék kíváncsi.

Köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!