Keresés

Részletes keresés

Mezőbándi Creative Commons License 15 órája 0 0 14542

A témához illeszkedik a Pesti Napló 1922. augusztus 30-i írása. (Remélem, olvasható a méret.)

Mezőbándi Creative Commons License 19 órája 0 0 14541

Ha magyarországi névről van szó, akkor szerintem a Peabody - Pabody kapcsolat felejtős. Főleg akkor, ha kapcsolatban áll a Lábay/Lábody névvel. P, T, L - Ezeket a nagy kezdőbetűket könnyű összekeverni.

Látom, hogy van a neten Pabody családnév, de abból nem derül ki számomra, hogy magyar származású lenne.

Szóval, HA egy autentikus magyar forrásban létező Pabody névről van szó, annak az etimológiájára nem tudok megoldást.

A Familysearch találatai között viszont szinte kizárólag nem magyar Pabodyk vannak. Az egyetlen 1736-os "Pabody" pedig biztosan nem az (talán inkább Petródy):

Ha tehát nem kifejezetten hivatalos forrrásban fordul elő, akkor talán csak egy félreolvasott Labody. Vagy Tabody.

Előzmény: Amna93 (14539)
pemm Creative Commons License 20 órája 0 0 14540

Egy lehetőség:

Létezik Somogybabod nevű falu. Meg biztosan van máshol is még Babod nevű hely. Ha valakit úgy emlegetnek "babodi", elképzelhető, hogy a másik ember úgy hallja: "pabodi". Főleg, ha Babod neve neki semmit sem mond, nem hallott még erről a faluról. Aztán rajta marad a családon, hogy "Pabody".

Előzmény: Amna93 (14539)
Amna93 Creative Commons License 22 órája 0 0 14539

Sziasztok! A Pabody nevet illetően szeretnék segítséget kérni, egyszerűen nem találok róla semmit azon kívül, hogy a Lábady/Lábody névvel kapcsolata van.

A Peabody név egyik változatának tűnik a találatok alapján, de jöttek volna angolok a középkorban Magyarországra? Vagy ismer valaki reálisabb forrást?

2xkiss Creative Commons License 2016.08.11 0 0 14538

Szívesen segítenék neked, de ebben én sajnos nem tudok. Remélem, mások igen.

Előzmény: Pancho97 (14537)
Pancho97 Creative Commons License 2016.08.09 0 0 14537

Szia!

Ma volt megint időm keresgélni egy kicsit és addig jutottam, hogy szerintem nem szláv, hanem szász név lesz ez. Ezt onnan gondolom, hogy rákerestem Szászberekre ahonnan a név eddigi legrégebbi felbukkanását találtam és azt írták a weboldalukon, hogy "A településnév előtagja (szász) a középkori - török idők előtti -német nyelvterületről történt betelepülés emléke", ami szerintem azt jelenti, hogy itt szász telepesek laktak főként. Szóval számomra még mindig érdekes, hogy mit jelenthet ez a Drawoch? 

A válaszodat előre is köszönöm!

Előzmény: 2xkiss (14513)
hunrus Creative Commons License 2016.08.09 0 0 14536

A Viniczai helynévi eredetűnek tűnik. A szlovákiai Vinica (Ipolynyék) kizárható, mert csak a XX. sz-ban kapta ezt a nevet. Viszont Horvátországban van Vinica, Varasdtól (Varaždin) nyugatra.

Az ukrajnai Vinnicja (oroszosan Vinnyica) túl távolinak tűnik, hogy ilyen típusú családnév keletkezzen belőle, de ebben nem vagyok egész biztos.

Előzmény: ezusthegy (14535)
ezusthegy Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14535

További keresett családnevek: Viniczai, Renkecz

ezusthegy Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14534

Szerintem is német lesz, mert a kinézetük eléggé északnémetes a családban: kék szem, magas termet, világosbarna/ szőkésbarna haj. Még annyi, hogy a Fejér megyei Szikszekről volt szó akik családfája többnyire német és nem az erdélyi, partiumi személyekről ugyanezzel a névvel.

Előzmény: vörösvári (14530)
ezusthegy Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14533

Értem, én már a magyarországi elnémetesedésükre gondoltam saját és familysearch.org-os tapasztalat alapján.

Előzmény: hunrus (14532)
hunrus Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14532

> A Szirbek családok ezekszerint elnémetesedett nyugati szlávok voltak.

Nem egészen, inkább úgy mondanám, hogy szorb származású csehek. A szorbok nincsenek (vagy csak részben vannak) elnémetesedve, a mai napig tartják kultúrájukat és szláv nyelvüket. Persze, mint szinte mindenhol a világban, a XX. sz.-ban felgyorsult a kisebbségek asszimilációja.

Egyébként, mint arra topikszakértőnk, LvT is többször rámutatott, a népnév jelentésű vezetéknevek (Horváth, Németh, vagy más nyelveken pl. Ungár, Polák, stb.) nem feltétlenül utalnak tényleges "etnikai" származásra. Egy "Horváth" úgy is megkaphatta a nevét, hogy többségben horvátok lakta vidékről jött, úgy öltözködött, viselkedett, mint a horvátok, baráti, rokoni kapcsolatai voltak, kereskedett horvátokkal, beszélt horvátul, stb.

Előzmény: ezusthegy (14531)
ezusthegy Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14531

Így már értem, hogy helyezhető el az egykori sváb-szláv bakonyi közegben. A Szirbek családok ezekszerint elnémetesedett nyugati szlávok voltak.

Előzmény: hunrus (14529)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.06 0 0 14530

Kár hogy nincs itt LvT, nekem németesen hangzik, talán Six lehet eredetileg, van ilyen német név.

Előzmény: ezusthegy (14528)
hunrus Creative Commons License 2016.08.06 0 0 14529

A Sziksz névhez sajnos nem tudok hozzászólni. 

A Szirbek név minden bizonnyal a cseh Srbek név magyarosodott formája, kiejtéskönnyítő magánhangzó betoldásával. A cseh név töve a srb népnév, ehhez járul az -ek kicsinyítőképző. A srb szó a szerbekre is vonatkozhat, de ebben az esetben a csehekhez földrajzilag és nyelvileg is jóval közelibb szláv népcsoportról van szó, a szorbokról. A szorbok a mai Németország területén élnek, a német-lengyel-cseh hármashatár közelében, nagyjából Drezdától keletre, északkeletre.

Előzmény: ezusthegy (14528)
ezusthegy Creative Commons License 2016.07.30 0 0 14528

Keresem a Szirbek családnév konkrét eredetét. Illetve mi a helyzet a Sziksz családnévvel?

keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2016.07.27 0 0 14527

Még annyit hozzátennék, hogy a Kuhar egy elég gyakori családnév a délszláv vidéken, a jelentése pedig szakács... Nem zárnám ki, hogy a Kohár névhez lehet némi köze...

Előzmény: Gerhat (14526)
Gerhat Creative Commons License 2016.07.26 0 0 14526

Köszi!

Előzmény: keményen dolgozó kisember (14525)
keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2016.07.25 0 0 14525
Előzmény: Gerhat (14524)
Gerhat Creative Commons License 2016.07.25 0 0 14524

Elképzelhető, viszont a román határ mentén nem láttam Kohár nevű pusztát. Ezt hol találtad?

Előzmény: keményen dolgozó kisember (14523)
keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2016.07.25 0 0 14523

Ezek szerint a Kohár helységnév több helyen is előfordul az országban, ez is erősíti, hogy ez egy régi férfi személynév lehetett...

Előzmény: Gerhat (14522)
Gerhat Creative Commons License 2016.07.25 0 0 14522

Közben találtam egy Kohár nevű települést, amely Veszprém megyében, Kolontár határában, Devecser mellett volt, ma már csak egy puszta.

1274-es említés: http://library.hungaricana.hu/en/view/MEGY_VESZ_Veszprem06/?query=SZO%3D(koh%C3%A1r)&pg=134&layout=s

1542-es említés: http://library.hungaricana.hu/en/view/MEGY_VESZ_Veszprem17/?query=koh%C3%A1r&pg=260&layout=s

Itt is éltek nemes Koháriak, de elvileg semmi közük nincs a hercegi családhoz, ezt itt is taglalják:

http://mek.oszk.hu/09500/09536/html/0011/21.html

A szlovákiai Kohárokra/Koháriakra szerintem az lehet a megoldás, hogy a Jászságból a török időkben hatalmas kivándorlás volt főleg északra és északkeletre. Közülük aztán sokan visszatelepültek az 1600-as évek végén, de számos család maradt, bár sajnos nincsen konkrét adat erre. Mindenesetre ez a veszprémi Kohár nekem igen valószínűnek tűnik, valószínűbbnek, mint a "Kóvár-teória", ettől függetlenül fenntartásokkal kezelem.

Köszönöm a választ!

Előzmény: keményen dolgozó kisember (14521)
keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2016.07.25 0 0 14521

A régi nagy családok eredetmítoszait mindig kellő óvatossággal kell kezelni. A Kóvár - Koháry származtatással nem csak az a probléma, hogy nehéz elképzelni egy ilyen v-h átalakulást, de az is, hogy létezett egy Kóváry család is, amely már az 1300-as évektől birtokolta Kóvárt egészen a 18. századig. Ha a két család valóban közös tőről szakadt volna, arról biztosan tudtak volna, és ez megjelenne a korabeli okleveles anyagban.

A locatemyname oldal a Kohár nevet Szlovákia középső részéről, Magyarország északi részéről, valamint a magyar-horvát határ mellől adatolja. Mindent egybe véve én arra tippelnék, hogy ez a Kohár név egy régi személynév lehetett, és -i képzővel keletkezett belőle a Koháry név. Mindkét család esetében... 

(Egyébként a magyar-román határ mellett létezik egy kohár puszta nevű hely, ezt sem lehet kizárni, mint egykori potenciális névadót...) 

Előzmény: Gerhat (14520)
Gerhat Creative Commons License 2016.07.25 0 0 14520

Sziasztok, a Kohári névről érdeklődnék.

Tudtommal két család létezik/-zett ezzel a névvel, az egyik a hercegi család (Koháry), amely a XIX. században kihalt, a másik pedig egy nemtelen család Jászberényben, akik még ma is élnek. Az előbbinek a nevét a szlovákiai Kóvár helységből vezeti le. Ez az állítás helyénvaló?

A másik Kohári család már az 1670-es években is Jászberényben élt, tovább viszont már nemigen lehet kutatni. Egy 1550-es összeírásban viszont (A hatvani szandzsák 1550. évi adóösszeírása) a szomszédos Jászapátin jelenik meg a Kohár név. Elképzelhető, hogy ezesetben nem településnévből, hanem ebből lett -i képzővel "létrehozva" a név? A XVII-XVIII század fordulóján tapasztaltam már, hogy a Bartal nevet Bartalyként is írták, szintén -i képzővel.

Lehetséges, hogy a Kohár egy jász eredetű név lenne?

matter.trafic Creative Commons License 2016.07.22 0 0 14519
Sziasztok!

A Petik és a Gurbán családnevek eredetére lennék kíváncsi!

Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv.

Márk
Vilmos8888 Creative Commons License 2016.07.20 -1 0 14518

Vegyük át magyarorszàg felett az irányitást. 

2xkiss Creative Commons License 2016.07.18 0 0 14517

A régi anyakönyvekben a Csincs név is létezett. Ehhez járulhatott az -ák (-ak) szláv kicsinyítő képző.

A Csincs névtőből más képzőkkel is keletkeztek nevek a Felvidéken. Mivel az egyházi anyakönyvek szerint a Csincsák név a Felföldön és a Délvidéken volt gyakoribb, illetve olyan köztes megyékben ahol szintén megjelentek szlovákok, talán hozzájuk köthető a név. Aztán, hogy korábban esetleg voltak-e vlach őseik, ... ?

Előzmény: Msve (14514)
keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2016.07.18 0 0 14516

A szláv -ovce/-ovec végű településnevek a magyarban jellemzően -óc (régebben -ócz) végződésre módosulnak. Horvátország északi részén van egy Rinkovec nevű település, valószínűleg ezt nevezhették a környékbeli magyarok Rinkócznak. Azért is valószínű, hogy erről a helységről ered a név, mert a "locatemyname" weboldal kizárólag Somogy megyéből adatolja a Rinkóczi nevet...

https://hu.wikipedia.org/wiki/Rinkovec

Előzmény: Rinkóczi József (14515)
Rinkóczi József Creative Commons License 2016.07.17 0 0 14515

Szia ! RINKÓCZI -név eredetéről szeretnék többet megtudni. Esetleg jelentéséről .Köszi

Msve Creative Commons License 2016.07.17 0 0 14514

Köszönöm a leírást.

A "csincsá" részre jó tippeket ad, viszont egyik se magyarázza a "K" betűt a végén.

Előzmény: voszi (14509)
2xkiss Creative Commons License 2016.07.12 0 0 14513

Szia!

A régi nevekben szereplő ch-t feloldhatták c és cs hangként is. A Drávucz cz-je a mai c, akkori helyesírással. Lehet ugyanígy a -cz helyett -tz is, ha máshol, vagy más időben írták, ez is csak helyesírási különbség. A név ugyanaz. A Drávucz mellett ott van a Jászságban is a Drávutz alak, még Jászladányban is, ahol népesek voltak a Drávuczok.

A Drávucz mellett a Drávocz (és hasonló írásmódjai) is előfordulnak, kissé távolabbi vidéken.

Szerintem még ez a két név is ugyanaz, csak valamiféle nyelvjárási különbség (?) lehet köztük.

Ehhez nem értek. A Drávecz - Drávicz és a belőlük továbbképzett neveket meg főleg nem tudom, hogy viszonyulhatnak a te alapnevedhez.

A RadixIndex családneveinél még találsz változatokat a névre. Elég számos a Drav névtőből képzett nevek száma.

http://www.radixindex.com/hu/vezeteknevek/abc_szerinti_mutato/dr

Szerintem a Hungaricana adatbázisában találhatsz még esetleg adatokat, felbukkanásokat a neved valamelyik kicsit eltérő, - leírt- formájára. Eddig is sikerült elég régi adatokat gyűjtened a névre. 

Előzmény: Pancho97 (14512)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!