Keresés

Részletes keresés

Taltos77 Creative Commons License 1 napja 0 0 14557

Sziasztok!

Hogyan tudnam kideriteni az Olicsek es a Bozo csaladnevek eredetet? Koszi a segitseget!

déká dr. Creative Commons License 4 napja 0 0 14556

Köszönöm Fulco!

Előzmény: fulco (14552)
Bozonth Creative Commons License 5 napja 0 0 14555

Nemrég olvastam Hahner P. történelmi tévhitekkel foglalkozó könyvét. Azt írja, hogy a franciák furának találták a császár nevét, ezért mindenféle mendemondát találtak ki az eredetéről: Nápolyból származó férfi, Nápoly oroszlánja, Niebelung, de még egy sosem létezett Szent Napoleont is kitaláltak, - de a valójában ismeretlen eredetű név, amiről csak annyit tudni, már a középkorban elterjedt volt Itáliában és Korzikán is, többféle változatban.

Ez kíváncsivá tett, olvasgattam nevek eredetével foglalkozó honlapokat, mind egyértelműen azt írja, hogy Nápolyból származó férfi - akkor ez lenne az eredete vagy tényleg ismeretlen?

És ha már Napóleon, honnan ered a Bonaparte név? Bona-parte = jó-rész ?

fulco Creative Commons License 5 napja 0 0 14554

Hello,

szerintem eredetileg olasz eredetü. Consigli egy többesszam a Consiglio csaladnevnek, amel hosszabban is Buonaconsiglio-kent is szerepel = jó tanács

Üdv Fulco

Előzmény: Mezőbándi (14546)
fulco Creative Commons License 5 napja 0 0 14553

Karap > karp = Ponty >> Halasz volt az elöd aki a nevet adta.

Üdv Fulco

Előzmény: nusii28 (14547)
fulco Creative Commons License 5 napja 0 0 14552

Hello,

Nikolicza : roman. -ița kicsinyitö vegzödessel a Nikol > Miklosbol

Baczakó : -ó kicsinyitö vegzödessel a szlav Baczak = Bácskai -bol

Bulath : roman bulat = Kádárnak a kése

Üdv Fulco

Előzmény: déká dr. (14550)
fulco Creative Commons License 5 napja 0 0 14551

Sziasztok,

a Six a Sixtus latin kereszt- es szentnevböl ered. (Sixtus = a a hatodik , ehhez hasonloan Qintus,Tertius,Septimus......) A nev nemet vatozatai csaladnevekben Sixt, Sextl...

Üdv. Fulco

Előzmény: hunrus (14529)
déká dr. Creative Commons License 2016.09.22 0 0 14550

Szeretnék segitséget kérni- Nikolicza, Baczakó, Bulath- családnevek eredete felöl és minden ezzel kapcsolatos tudnivalót. Köszönöm szépen, Domokos Katalin 

András Sz Creative Commons License 2016.09.20 0 0 14549

Tisztelt LvT,
A 10405 -ös hozzászólásában a Szeltner családnevekkel kapcsolatban írt. Illetve más alkalommal a cseh-morva területekről volt szó. Hogyan tudnánk kapcsolatba lépni? Ebben a témában kérdeznék.

karoly.szeltner@indamail.hu e-mail címre várom válaszát,mivel nem vagyok internetközelben,csak nagyon ritkán.
Köszönettel,

Szeltner Károly

vörösvári Creative Commons License 2016.09.15 0 0 14548

nekem olyan ukránosan hangzik, persze LvT tudná igazából megmondani

Előzmény: [fidelio] Pirandus (14544)
nusii28 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 14547

Én Karap vagyok :) felmenőim a hajdúságbol származnak.. ott rengeteg éll

Előzmény: h-alga (4575)
Mezőbándi Creative Commons License 2016.09.15 0 0 14546

Sajnos úgy tűnik, hogy most egy kicsit pihen a fórum.

Mindenesetre én is bedobok egy családnevet, aztán majd csak lesz valami:

Konzili

[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2016.09.14 0 0 14545

Több mint egy hét múltán megismétlem a kérdést.

Előzmény: [fidelio] Pirandus (14544)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2016.09.06 0 0 14544

Üdv. Érdekes és magyarázatlan (?) név: Gledura (a magyar sakkválogatott benjáminja).

vrobee Creative Commons License 2016.09.01 0 0 14543
Előzmény: Mezőbándi (14542)
Mezőbándi Creative Commons License 2016.08.27 0 0 14542

A témához illeszkedik a Pesti Napló 1922. augusztus 30-i írása. (Remélem, olvasható a méret.)

Mezőbándi Creative Commons License 2016.08.27 0 0 14541

Ha magyarországi névről van szó, akkor szerintem a Peabody - Pabody kapcsolat felejtős. Főleg akkor, ha kapcsolatban áll a Lábay/Lábody névvel. P, T, L - Ezeket a nagy kezdőbetűket könnyű összekeverni.

Látom, hogy van a neten Pabody családnév, de abból nem derül ki számomra, hogy magyar származású lenne.

Szóval, HA egy autentikus magyar forrásban létező Pabody névről van szó, annak az etimológiájára nem tudok megoldást.

A Familysearch találatai között viszont szinte kizárólag nem magyar Pabodyk vannak. Az egyetlen 1736-os "Pabody" pedig biztosan nem az (talán inkább Petródy):

Ha tehát nem kifejezetten hivatalos forrrásban fordul elő, akkor talán csak egy félreolvasott Labody. Vagy Tabody.

Előzmény: Amna93 (14539)
pemm Creative Commons License 2016.08.27 0 0 14540

Egy lehetőség:

Létezik Somogybabod nevű falu. Meg biztosan van máshol is még Babod nevű hely. Ha valakit úgy emlegetnek "babodi", elképzelhető, hogy a másik ember úgy hallja: "pabodi". Főleg, ha Babod neve neki semmit sem mond, nem hallott még erről a faluról. Aztán rajta marad a családon, hogy "Pabody".

Előzmény: Amna93 (14539)
Amna93 Creative Commons License 2016.08.27 0 0 14539

Sziasztok! A Pabody nevet illetően szeretnék segítséget kérni, egyszerűen nem találok róla semmit azon kívül, hogy a Lábady/Lábody névvel kapcsolata van.

A Peabody név egyik változatának tűnik a találatok alapján, de jöttek volna angolok a középkorban Magyarországra? Vagy ismer valaki reálisabb forrást?

2xkiss Creative Commons License 2016.08.11 0 0 14538

Szívesen segítenék neked, de ebben én sajnos nem tudok. Remélem, mások igen.

Előzmény: Pancho97 (14537)
Pancho97 Creative Commons License 2016.08.09 0 0 14537

Szia!

Ma volt megint időm keresgélni egy kicsit és addig jutottam, hogy szerintem nem szláv, hanem szász név lesz ez. Ezt onnan gondolom, hogy rákerestem Szászberekre ahonnan a név eddigi legrégebbi felbukkanását találtam és azt írták a weboldalukon, hogy "A településnév előtagja (szász) a középkori - török idők előtti -német nyelvterületről történt betelepülés emléke", ami szerintem azt jelenti, hogy itt szász telepesek laktak főként. Szóval számomra még mindig érdekes, hogy mit jelenthet ez a Drawoch? 

A válaszodat előre is köszönöm!

Előzmény: 2xkiss (14513)
hunrus Creative Commons License 2016.08.09 0 0 14536

A Viniczai helynévi eredetűnek tűnik. A szlovákiai Vinica (Ipolynyék) kizárható, mert csak a XX. sz-ban kapta ezt a nevet. Viszont Horvátországban van Vinica, Varasdtól (Varaždin) nyugatra.

Az ukrajnai Vinnicja (oroszosan Vinnyica) túl távolinak tűnik, hogy ilyen típusú családnév keletkezzen belőle, de ebben nem vagyok egész biztos.

Előzmény: ezusthegy (14535)
ezusthegy Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14535

További keresett családnevek: Viniczai, Renkecz

ezusthegy Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14534

Szerintem is német lesz, mert a kinézetük eléggé északnémetes a családban: kék szem, magas termet, világosbarna/ szőkésbarna haj. Még annyi, hogy a Fejér megyei Szikszekről volt szó akik családfája többnyire német és nem az erdélyi, partiumi személyekről ugyanezzel a névvel.

Előzmény: vörösvári (14530)
ezusthegy Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14533

Értem, én már a magyarországi elnémetesedésükre gondoltam saját és familysearch.org-os tapasztalat alapján.

Előzmény: hunrus (14532)
hunrus Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14532

> A Szirbek családok ezekszerint elnémetesedett nyugati szlávok voltak.

Nem egészen, inkább úgy mondanám, hogy szorb származású csehek. A szorbok nincsenek (vagy csak részben vannak) elnémetesedve, a mai napig tartják kultúrájukat és szláv nyelvüket. Persze, mint szinte mindenhol a világban, a XX. sz.-ban felgyorsult a kisebbségek asszimilációja.

Egyébként, mint arra topikszakértőnk, LvT is többször rámutatott, a népnév jelentésű vezetéknevek (Horváth, Németh, vagy más nyelveken pl. Ungár, Polák, stb.) nem feltétlenül utalnak tényleges "etnikai" származásra. Egy "Horváth" úgy is megkaphatta a nevét, hogy többségben horvátok lakta vidékről jött, úgy öltözködött, viselkedett, mint a horvátok, baráti, rokoni kapcsolatai voltak, kereskedett horvátokkal, beszélt horvátul, stb.

Előzmény: ezusthegy (14531)
ezusthegy Creative Commons License 2016.08.07 0 0 14531

Így már értem, hogy helyezhető el az egykori sváb-szláv bakonyi közegben. A Szirbek családok ezekszerint elnémetesedett nyugati szlávok voltak.

Előzmény: hunrus (14529)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.06 0 0 14530

Kár hogy nincs itt LvT, nekem németesen hangzik, talán Six lehet eredetileg, van ilyen német név.

Előzmény: ezusthegy (14528)
hunrus Creative Commons License 2016.08.06 0 0 14529

A Sziksz névhez sajnos nem tudok hozzászólni. 

A Szirbek név minden bizonnyal a cseh Srbek név magyarosodott formája, kiejtéskönnyítő magánhangzó betoldásával. A cseh név töve a srb népnév, ehhez járul az -ek kicsinyítőképző. A srb szó a szerbekre is vonatkozhat, de ebben az esetben a csehekhez földrajzilag és nyelvileg is jóval közelibb szláv népcsoportról van szó, a szorbokról. A szorbok a mai Németország területén élnek, a német-lengyel-cseh hármashatár közelében, nagyjából Drezdától keletre, északkeletre.

Előzmény: ezusthegy (14528)
ezusthegy Creative Commons License 2016.07.30 0 0 14528

Keresem a Szirbek családnév konkrét eredetét. Illetve mi a helyzet a Sziksz családnévvel?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!