Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4999
Nyugi, majd.
Előzmény: nannaa (4996)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4998
É-K-Magyarországon aligha hiszem, hogy a serfőzés zsidó foglalkozás lett volna. Ott a jellemző zsidó foglalkozás a borkereskedelem volt, ami összefügghet a pálinkafőzéssel. Egyáltalán nem tudom, mennyire söröztek arrafelé.
Előzmény: Kvász Ivor (4990)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4997

És a Kohn?

Előzmény: Kvász Ivor (4985)
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4996

Ja tényleg - mivel ez mellékág, ezért nem valószinű, hogy nagyapám rájuk értette volna. :-)

 

És a Popélyról nem jut eszetekbe semmi?

Előzmény: nannaa (4994)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4995
Bottyán? Nem ismerem a név eredeti alakját, de nyilván valami egyházi keresztnév lehetett. Valaki?
Előzmény: nannaa (4994)
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4994

Értem. Szóval marad a bocián szóból való eredete.

Előzmény: Kvász Ivor (4993)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4993
Persze telepedtek székelyek az Alföld szélére a török után, ha nem is nagy számban (ld. pl. Börvélynél). De mindehhez az kellene, hogy a Székelyföldön valahol fölbukkanjon egy román eredetű valaki ezzel a névvel, aki aztán elmagyarosodjék, majd részt vegyen egy telepes akcióban. Nos, a "Boczán"-t .ro domainre szűkítve egy személyt ismer a gugli, az is magyarországi, tehát kijelenthető, hogy székelyek között ilyen családnév legalábbis nem maradt fenn.
Előzmény: nannaa (4991)
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4992
Ezt én sem tudom - de jó nyom. Megpróbálok valahol utánna nézni. Köszi szépen. :-)
Előzmény: Kvász Ivor (4990)
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4991

Csak e miatt ne keresd, de ha esetleg a kezedbe kerülne, megköszönném, ha megnéznéd és begépelnéd ide.

 

Ez valójában azért érdekel, mert fennmarad az öregek beszédeiben, hogy valamikor székelyek is kerültek ide fel, és - ahogy nagyapám mondta - nekünk is vannak székely gyökereink. Ezért akár lehet is, hogy onnan keveredett fel ide ez a név. De lehet, hogy ettől függetlenül alakult ki.  

 

Előzmény: Kvász Ivor (4989)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4990
Ha engem kérdezel, valószínűtlen, hogy ezt a nevet a II. József-féle névtörvény alapján kapta. Különben a pálinkafőzés akkoriban jellegzetesen zsidó mesterség volt, nem tudom, vidéken a sörfőzés mennyire.
Előzmény: nannaa (4988)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4989
Nem hiszem, hogy a Bodrogközre releváns lenne. Erdélyben biztosan előfordul, de talán másfelé is és azt hiszem, egyelemű személynévre mehet vissza - a Boţa családnév se látszik ritkának. Ha gondolod, megnézem a Constantinescu-féle névszótárban, amennyiben rájövök, hogy hol van. De tippem szerint azt fogja írni, hogy valami szláv egyházi keresztnévből való.
Előzmény: nannaa (4987)
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4988
Ha jól értem, akkor ez a névváltoztatás akár lehet kapcsolatban a zsidósággal, de nem valószinű?
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4987
És azt nem tudjátok, hogy ez a Boţan micsoda lehet?
Előzmény: Kvász Ivor (4986)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4986
Szeged vidéki pásztor neve az meg jöhet a Boţanból is.
Előzmény: Kis Ádám (4983)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4985
Nem fönnmaradtak, hanem akkor választották őket családnévnek épp azért, mert német közszói jelentésük is van. Ami a Habsburg- és egyéb zsidó családneveket illeti, a következő könyvben olvastam egy igen jó összefoglalást róluk: Steven M. Lowenstein: The Jewish Cultural Tapestry: International Jewish Folk Traditions. OUP, 2002. Ez most nincs nálam, de ajánlom mindenki figyelmébe. Különben családnevek már korábban is kialakultak, de elég rendszertelenül. Én is olvastam arról, amit rumci írt: voltak magyar családnevű zsidó családok, igaz, én úgy hittem, hogy II. József alatt tettek szert ilyenre.
Előzmény: Kis Ádám (4984)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4984
Nem nagyon hihető, hogy mindenkinek új nevet kellett felvennie, illetve ha így is van, bizonyos nevek megőrződte, és később visszavették. Másképp nem maradtak volna meg az olyan ősi zsidó nevek, mint a Kohn és a Löwy (bár ez az utóbbi kettős - héber és német is lehet). Emellett a szláv vezetéknevek is megmaradhattak.
Előzmény: rumci (4982)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4983
Az észak-magyarországi előfordulás nyilvánvaló, én nem is erre gondoltam, hanem arra, hogy mivel ez a név már a 20. század elején mindenfelé előfordult, kicsit kivonja a lokális szférából. Pl. Mórának van egy pásztorelbeszélése, amelyben szerepel a Bóczán név.
Előzmény: Kvász Ivor (4980)
rumci Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4982
„II. József 1788-as vezetéknév-rendelete után a zsidók többsége német nevet vett fel”
Nem többsége, hanem mindenki. A rendelet ugyanis azt mondta ki, hogy német közszóra menő családnevet kell viselniük. És ez azért váltott ki felháborodást, mert azokra is vonatkozott, akiknek korábban már volt magyar családnevük. Szóval voltak ilyenek, ha nem is sokan, nem elhanyagolható mértékben. Azon kívül azonban, hogy ilyen volt, nem tudok semmit erről a névállományról.
Előzmény: Kis Ádám (4981)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4981

Az 1700-as években a zsidóknak  nem volt rendszeresített vezetéknevük, bár a 15. századtól előfordultak kételemű nevek. Jellemzően az apa nevét viselték a fiak (Jehuda bar Simon), vagy a törzsük nevét  (Kohn, Kohner, Cohen a kohaniták, Lövi, Löw, Lévy)

II. József 1788-as vezetéknév-rendelete után a zsidók többsége német nevet vett fel, ,elyek magyarosítása kb. 100 évvel később indult meg.

 

Szerintem 1700 körül a Serfőző mint zsidó vezetéknév nagyon valószínűtlen,  hacsak nem kitérés révén. Tehát a feltételezéseddel ellentétben éppenséggel a valláscsere járhatotrt névcserével.

 

Előzmény: nannaa (4975)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4980
Én az iwiw-en néztem meg (ha Péterfalvi úr is egyetért...) és Budapesten valamint Szentendrén kívül elég specifikus az előfordulása: Encs, Miskolc, Szerencs, Sárospatak, Kassa.
Előzmény: Kis Ádám (4977)
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4979

Ezt csak most vettem észre - köszi szépen, ezeket nem tudtam.

Előzmény: Kvász Ivor (4964)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4978
A zsidóknak föl kellett venniük családnevet. Az új családnév a legritkább esetben volt magyar, általában német vagy szláv volt (ld. egyébként a Rab Rábyt Jókaitól). Nem hiszem, hogy itt erről lenne szó. Egyes családok jóval gyakrabban változtatták a nevüket az állami anyakönyvezés bevezetése előtt (és különösen jobbágycsaládok nagyjából épp a XVIII. század végéig), mint azóta. Ilyenkor gyakran meg is lehet találni azt a személyt, akit még a régi családnevén is ismernek, de aki az új, később öröklődő ragadványnevet kapta.
Előzmény: nannaa (4975)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4977
Körülnézve a gugliban, úgy tűnik, a Boczán név egész Magyarország területén elterjedt.
Előzmény: nannaa (4973)
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4976
Ezt viszont nem tudtam. Biztosra vettem, hogy a Csuri csak a veréb szóból lehet. :-) És azt lehet tudni, hogy ez a Csúr - ez milyen szó?  
Előzmény: Kis Ádám (4974)
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4975

Bocs. Szóval arról van szó, hogy - tudom, ez nem ide tartozik, és bocsánatot kérek miatta - de még régebben próbáltam valahogy kideriteni a családfámat, ami viszont az egyik ágnál épp az 1700-as évek végén, 1800as évek elején a ködbe vész. Nagyapám emlegette még annak idején,hogy akkoriban volt egy vezetéknév csere, de nem tudta megmondani, hogy miért, és hogy miről változott meg a név, sem azt, hogy mire. Csak utánna járás után jutottam el odáig, hogy - a miről nincs meg, de a mire Serfőző. Nekem is eszembe jutott, hogy talán valami köze lehet ennek a névváltoztatásnak a zsidósághoz, viszont ez a Serfőző ág református volt. Én meg úgy tudom, hogy abban az időben nem volt üldözve a zsidó vallás - szóval, ha zsidók voltak, és nevet cseréltek - a vallásnak meg kellett volna maradnia.

 

Mégegyszer bocs, hogy nem ide tartozó dolgot is belekevertem. :-)

Előzmény: Kvász Ivor (4972)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4974

Írod:

 

"

Meg Csuri - de gondolom, ez a veréb szóból lesz."

 

Éppen nem. KissLajos ismer Csúr földrajzi nevet (lehetséges, létező változatai Súr, Csór)

Előzmény: nannaa (4963)
nannaa Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4973

Igen, ezért mondam, hogy inkább a magyarokra jellemző és nem a szlovákokra - de mindenképpen szlovák eredetű névnek tűnik. :-)

 

(Tetszik ez a : egy Bocián átköltözzön hozzátok, és ott megsokasodjanak az utódai: :-))))

Előzmény: Kvász Ivor (4970)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4972
Mint ahogy a délszlávoknak és a románoknak is megvoltak az ezzel analóg, közhasználatú kételemű neveik (ilyenek mint Vuk Obradović ill. Vasilica al lui George).
Előzmény: hive (4971)
hive Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4971
Annál is inkább, mert a zsidóknak korábban sem csak keresztnevük volt (X Y fia vagy lánya). Végül is ezt az ősi névadási formát kellett megváltoztatniuk II. József rendeletére.
Előzmény: hive (4969)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.07.20 0 0 4970
Nyilván az kellett, hogy valahol szlovák környezetben kialakuljon a Bocian családnév, aztán egy Bocian átköltözzön hozzátok és ott megsokasodjanak az utódai - de ezt nyilván Te is tudod. A magyarban abszolút létező a Gólya családnév. Most beírtam a gugliba a "Bocian"-t, szlovák nyelvre szűkítve és nem sok ilyen családnevet találok.
Előzmény: nannaa (4965)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!