Keresés

Részletes keresés

proszim Creative Commons License 2018.06.22 0 0 14801

Kocsonya és a Nudli nevek viselője nem a nemes étkek után, hanem egyrészt az illető lassú mozgásáról, másrészt az apró termetéről híresült el.

http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/telepulesek_ertekei/100_falu/Tapiobicske/pages/018_hagyomanyban_szegenyseg.htm

Paater Altenburg Creative Commons License 2018.06.19 0 0 14800

Cseh (sőt szlovén) nyelvterületen nem ritka a "Tejföl"-t jelentő szó családnévként. Egy híres zeneszerző is.

Előzmény: proszim (14797)
2xkiss Creative Commons License 2018.06.19 0 0 14799

Szemerei ?

Előzmény: sTarrrz (14798)
sTarrrz Creative Commons License 2018.06.19 0 0 14798

Sziasztok!

A Szemerszky családnév eredetére és jelentésére lennék kíváncsi.

Köszönöm!

proszim Creative Commons License 2018.06.01 0 0 14797

Kocsonya  családnév honnan?

Tudom én,hogy a kocsonya egy étel,na de miért van  valaki ilyen neet?

Rubili Creative Commons License 2018.05.21 0 0 14795

Szente5! Én Rubos családfát kutatok. Valahol azt olvastam, hogy a Rubos a Hrubos névből módosult. 

Előzmény: Szente5 (7561)
2xkiss Creative Commons License 2018.05.18 0 0 14794

Ha beírod a nevet a keresőbe, kapsz rá találatot, talán az valamennyire eligazít.

Előzmény: Jozsef Csincsa (14793)
Jozsef Csincsa Creative Commons License 2018.05.17 0 0 14793

sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy milyen eredetű, illetve milyen jelentése van a Csincsa vezetéknévnek ??

Hallottam olyat hogy szerb dee nem vagyok benne teljesen biztos es kiemelném *Csincsa* a válaszokat előre is köszönöm, további szép napot ! 

_321 Creative Commons License 2018.05.14 0 0 14791

Sziasztok! Az Eschler, Brúz/Mrúz (ugyanaz a család, de minden anyakönyvi bejegyzésnél máshogy írják), Mitnik/Mitnyik, Retska/Recska, Szlátsik/Szlácsik/Szlácsek, illetve a Szvitek nevekre lennék kíváncsi. Felvidékiek, az első, németes nevet leszámítva kézenfekvő a szláv eredet, de szívesen veszem a részletes, szakszerű megfejtéseket. Köszönet értük előre is!

Sipirtz Creative Commons License 2018.05.14 0 0 14790

Sziasztok,

 

a Kurfis névről mit gondoltok?

 

Köszönöm!

Lara123 Creative Commons License 2018.05.01 0 0 14788

Bocsi, egy 2005-ös levelezésre reagáltam előző levelemben.

Előzmény: Lara123 (14787)
Lara123 Creative Commons License 2018.05.01 0 0 14787

Sziasztok!

 

Most találtam rá a bejegyzéseitekre.

Én is Justin vagyok, mi s-sel írjuk még a nevünket.

Én is arra gondoltam, hogy talán vmi francia-vallon telepesek lehettek.

Édesapán Csongrádról jött, ő is említette, hogy ott nagyon sok Justin van és foglalkozások, egyéb dolgok  alapján különböztették meg egymástól őket. PL. én nagyapám volt a vasutas Justin.

Egy Jusztin Péter nevű levéltáros kutatásai alapján a Jusztinok között nagyon sok molnár volt.

A források szerin a Jusztin/Justin  családnév  legkorábbi említése 1730-as évekből származik, egy Jusztin vagy Justin (már nem emlékszem) Albert nevű molnár.

 

 

Előzmény: LvT (2748)
akhiles Creative Commons License 2018.04.23 0 0 14786

Köszönöm szépen a választ! Akhiles

Előzmény: fulco (14785)
fulco Creative Commons License 2018.04.22 0 0 14785

Szia, feltehetöleg ez egy humanista nev egy latinizalo -us vegzödessel. Eredetileg tehat Kren vagy Krenn lehetett. Ez viszont vagy egy tormaval (kren) foglalkozo ember volt vagy egy fabol keszitett esöcsatorna gyarto (Krenn)

Üdv Fulco

Előzmény: akhiles (14783)
fulco Creative Commons License 2018.04.21 0 0 14784

Hello , a Hinek a cseh Hynek valtozata. Eredete a Hinrik = Heinrich keresztnev ek patronym -ek vegzödessel

 

Üdv Fulco

Előzmény: hegesztő89 (14781)
akhiles Creative Commons License 2018.03.30 0 0 14783

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy valaki tud-e valamit a Krénusz nevezetű névről

equilibrator Creative Commons License 2018.03.26 0 0 14782

Van egy Fülek nevű dél-szlovák (azaz magyar :) város, amelynek a neve szlovákul Fiľakovo.

A kérdésem az, hogy ebből eredhet-e a Filakovszki családnév (~ Füleki?).

Köszönettel.

hegesztő89 Creative Commons License 2018.03.25 0 0 14781

Sziasztok, érdekelne a Hinek csaladnév eredete. Ha tud valaki segíteni, köszönöm.

fulco Creative Commons License 2018.02.19 0 0 14780

Szia, ha nemet eredetü akkor ket lehetöseg van 1. Egy keresztnev lehet az eredete egy BOD (Hirvivö) gyökerrel Mint Bodo  Marbod pl.  2. Ha eszaknemet:Bot-   egy idegen vagy kivülallo

 

Üdv Fulco

Előzmény: geryboot (14768)
fulco Creative Commons License 2018.02.19 0 0 14779

Hello , az alairas szerint lehetne Bajoni is es igy megtalaljuk a Kazmerben. Bajomi- bol jön es igy van helysegnev is Nagybajom peldaul

Üdv Fulco

Előzmény: Sasakos (14777)
fulco Creative Commons License 2018.02.19 0 0 14778

Hello, Hodul cseh eredetü ill. cseh forrasokban talalhato es egy szlav keresztnevböl szarmaztathato HODISLAV ( Jaras + hires) Üdv Fulco

 

Előzmény: Mókusci (14767)
Sasakos Creative Commons License 2018.02.18 0 0 14777

Sziasztok kedves fórumozók!

 

Nagyapám vezetékneve fiatal korában Bajonó volt, amit a későbbi időkben magyarosítottak. 

Mivel ő 1902-ben született és én a 80-as években, nem volt lehetőségem kifaggatni sajnos a családfáról, édesapámat meg nem foglalkoztatta a dolog igy ő nem tud segíteni.

Kérdésem a Bajonó név származása lenne.

 

Egy családi fotón megmaradt az aláírása is.

 

Segítségeteket és fáradozásotokat előre is köszönöm!

 

 

proszim Creative Commons License 2018.02.17 0 0 14776
keményen dolgozó kisember Creative Commons License 2018.01.21 0 1 14775

Megjegyzés a Bodzsár családnévhez:

 

Duna-Tisza közi városi anyakönyvben a következő 18-19. századi változás figyelhető meg:

 

Kezdetben Boldizsár alak fordul elő, majd később a Bódizsár, még később pedig a Bodzsár. Bár nem ez(eke)t a családo(kat)t kutattam, így nem 100%, hogy egyenesági leszármazottakról van szó, de mindenesetre elgondolkodtató, hogy ez is egy lehetséges eredete ennek a névnek.

Előzmény: skoumi (2183)
milyennincs Creative Commons License 2018.01.16 0 0 14774

Szia, írod "az 1840-es évekig vannak születési anyakönyvi kivonatok". 

 

Házassági van-e? Ott ugyanis megjelölik a házasulandók lakhelyét, azt is, ha az más település. Az első oda nősülő Androkity-nak - ha még nőtlenként érkezik - a származási területe abból olvasható ki. Ha családosan érkezett, akkor meg kell nézni, hogy az immár ott anyakönyvezett apa, mikor meghalt, miket írtak be a halottijába. Néha beírják a születési helyét, de a korát mindenképp, amiből az első ott született  gyereke születésekori kora kiszámolható. Az, hogy kb. hány évesen költözött a településre. Ebből pedig az deríthető ki tovább, hogy ha túl fiatal volt, mondjuk a húszas éveiben, elején, akkor vszeg többedmagával költözött, ha már nem annyira, akkor sokadik település lehetett már. Megannyi lehetőség felmerül, erről már lehet tovább beszélgetni (némi kapaszkodót kell keresni). meg kell nézni kik voltak akkor birtokosok, voltak-e jobbágy telepítések.

Olyan is van, hogy ha egy nagyobb közösség települ be egy már működő egyházkerület területére, akkor arról tesznek megjegyzést az anyakönyvbe, hiszen a gyülekezetnek lettek immár tagjai.

Előzmény: g.a.marcsi (14769)
milyennincs Creative Commons License 2018.01.16 0 0 14773

Szervusz

 

Az, hogy, mint írod, "felbukkanása után 2 generációval" történik meg a latin írásmódról a magyaros hangzású - és szóképű - írásmódra váltás, az véletlen egybeesés (azaz nem feltétlen 2 emberöltő kell hozzá, hanem az, hogy pont  az a generáció élt abban a korban, mikor ez más nevekkel is megtörtént. Nevezzük korszellemnek). A magyar nyelv használatáért folytatott küzdelem egyik állomása volt az 1840. évi VI. tv. (ill. előtte már az 1836. évi III tv. is), melynek hatása a közéletben, a nevek magyarosításában is jelentkezett. 

 

Korábban LvT többször utalt azokra a hatásokra, fejleményekre, amelyek a német eredetű latin vezetékneveken lehetett nyomon követni (s ez egyben mutat ezen nevek származására, mint egy lehetséges kutatási irányra esetedben)

 

13984 hsz:

"A XVI–XVIII. sz.-ban az akkori humanista értelmiség körében gyakori volt az, hogy latin szövegkörnyezetben adaptálták a nevüket: vagy lefordították, vagy latinos végződéssel látták el. L. például Comenius, aki a Komenský ’Komňa településre való’ vezetéknevét latinosította; vagy Szenczi Molnár Albert apjának a családneve még Molitoris volt, amely a latin molitor foglalkozásnév birtokos esetű alakja, és jelentése az újkorban ’molnár’ (a klasszikus latinban pedig ’építő[mester], tervező’). — Ezt a latinosított formával aztán sokuk leváltotta az eredeti vezetéknevét. Ez a szokás nálunk a „szász” népesség körében kezdődött, de utóbb átterjedt a velük élő más nációkra is. Ez a korabeli globalizáció egyik jelensége volt, s mint ilyen az egyik célja is az volt, hogy a népi kötődés helyett az európai közműveltségbe emelje az illetőt, így éppen nem tudható, hogy a felmenő német, magyar, szlovák, román stb. volt-e."

 

Illetve utalt annak a jelenségnek az összefüggésére az evangélikus vallású felső-magyarországi vármegyékben élő humanisták által saját maguk nevével végbevitt gyakorlatára. Ennek későbbi fejleménye az a csonkolás, amiről Te is írsz.

Azaz német eredet, latinizálás, majd magyarosíítás (rövidítés).

Itt e topikban a 'latin', 'latinizált' szavakra rákeresve előjönnek az előzményei e témának.

Előzmény: szurcsikj (14770)
vrobee Creative Commons License 2018.01.15 0 0 14772

nem is tudom, miért nem angol nyelvterületre költözött

Előzmény: Sarkel-a (14771)
Sarkel-a Creative Commons License 2018.01.15 0 0 14771

Nem biztos, hogy segít amit írok, inkább csak érdekesség: egy pakisztáni származású ismerősömet hívják így: Butt. Khalid Butt. 

 

 

Előzmény: geryboot (14768)
szurcsikj Creative Commons License 2018.01.10 0 0 14770

Tisztelt fórumozók! Régóta kutatom Filérius nevű ősöm eredetét. Felbukkanása után 2 generációval már Filéri (később Filléri) maradt csak belőle. Egy-egy régi németalföldi könyvben felbukkant /néha Vilérius/ formában. A név ilyetén formája latinnak tűnik, melynek a képzését sajnos latin ismeretem hiányában nem tudom. Találkozott-e valaki ezzel a névvel esetleg? Köszönöm...

g.a.marcsi Creative Commons License 2018.01.09 0 0 14769

Sziasztok!

 

Tudna nekem valaki segíteni az Androkity név eredetével kapcsolatban? (esetleg horváth, szerb??) A családi elbeszélésekből annyit tudok,hogy Mária Terézia korában telepítették be őket a mai  Baranya és Somogy megye területére.  Buzsákon élt a család (somogy). Nagyjából az 1840 es évekig vannak születési anyakönyvi kivonatok de  az az elötti idök is  érdekelnének! Elöre is köszönöm :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!