Keresés

Részletes keresés

scasc Creative Commons License 2011.03.09 0 0 8120

Létezô, de kimondottan nagyon ritka német név.

Előzmény: neofrix baszmacs (8118)
milyennincs Creative Commons License 2011.03.09 0 0 8119

Szia!

Itt van a Magyar Néprajzi Lexikon szerinti definíciója. Fontos, hogy a pásztoroktól némileg eltérő volt a státusa. A számadó más feltételekkel szerződött vele, mint a pásztorokkal, s épp ebből ered a megnevezés önálló családnévként való szereplésének indokoltsága. Mert egy speciális társadalmi helyzetet rögzít (még a pásztortársadalomban is). Azaz nem Pásztor, hanem Lakos, máshol mások Talyigások.

A jászok, kunok megjegyzés annyiban helytálló, hogy náluk is, de nem csak náluk. Azaz nem kizárólagos jász-kun nyelvhasználati (néprajzi) jelenség. Az 1715. évi összeírrásban már számos Lakos nevű szerepel, teljesen más területeken.

Előzmény: Hunnia53 (8117)
neofrix baszmacs Creative Commons License 2011.03.09 0 0 8118

Az én Lakó nevű ismerősöm felmenői pedig Wohner névre hallgattak.

Előzmény: rkyra (8114)
Hunnia53 Creative Commons License 2011.03.08 0 0 8117

Azért még sem olyan messze. Az én családomban vannak LAKOS nevűek. Őket azért nevezik így, mert a pásztorok közül egy, általában a fiatalabbak közül valamelyik vigyázott a szállásra azon a területen ami messze esett a tényleges lakóhelytől. Ezért nem készült szárnyék. Ezek általában a kunok és a jászok voltak. Például a Kiskunok elhajtották a nyájat, gulyát legeltetni Debrecen alá is. Míg a jászoknak Kiskunfélegyháza határában is volt legeltető területük nyáron. Nos itt kialakított ideiglenes szállást felügyelte a fiatalpásztor, mint lakos és vándorló pásztor.

 

Farkas István Kiskunhalas.

Előzmény: rkyra (8116)
rkyra Creative Commons License 2011.03.07 0 0 8116

Nagyon szépen köszönöm. Akkor messze jártam az igazságtól.

Előzmény: rumci (8115)
rumci Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8115

Vsz. ’zsellér, béreslakó’ (l. Kázmér).

Előzmény: rkyra (8114)
rkyra Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8114

Tudna nekem valaki tippet adni, hogy a Lakó név mit tükrözhet? Már gondoltam arra, hogy talán aki nem másik településről származott, így nem tudták azzal behelyettesíteni a nevét, valamint jelzőt sem tudtak ráaggatni. Így maradt az, hogy lakó. Vagy nagyon messze járok az igazságtól?

3x Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8113

Én személyesen ismertem egy Guillermot-t (akit más is ismerhet a hírekből)

Előzmény: scasc (8112)
scasc Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8112

Zserbó.

Előzmény: Medvebocs_25 (8038)
scasc Creative Commons License 2011.03.06 0 0 8111

Igen, a szk. runo 'gyapjú'-ból való eredeztetés igen valószínű. Már korábban láttuk (ha jól emlékszem) pl. a Hriczu körüli kutakodásban, hogy a szk. -o végű szavak, lévén -o nincs a magyarban, csak -ó, vagy -a-ként, vagy -u-ként vetetnek át. Itt, mint látjuk, -a-val.

Előzmény: Mezőbándi (8107)
Shianna Creative Commons License 2011.03.04 0 0 8110

Szia! Én Taszáron nőttem fel. A taszar.hu weboldalon rengeteg anyag van a település történetéről, illetve a somogy megyei levéltárban is érdemes elmenni.

Előzmény: zerge48 (8099)
Hunnia53 Creative Commons License 2011.03.03 0 0 8109

Mint korábban jeleztem a családfámmal bajlódok. Tud-e valaki bővebb információt nyújtani a Szabadka-i és Kisszállás-i Taskovicsokról?

Tudom, hogy eredetileg szerbek, de nekem ettől több kellene.

Hunnia53

Mezőbándi Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8108

"MATKÓ", "HIRKÓ" és "MARKÓ" - így együtt szláv

 

ezen belül szerintem a rutén (ruszin), ukrán leginkább azok, ahol mindez egyszerre előfordulhat

 

külön-külön lehet más is a magyarázat, pl a Markó, ami simán lehet magyar (a Márk, Márkus személynévből, vö. Ferenc - Ferkó, János - Jankó)

 

 

Előzmény: Hunnia53 (8093)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8107

hoppá, Runa választ elnyelte a gép... mindegy, nem volt hosszú

 

telefonos tudakozóba beírva főleg Békéscsaba a hazai fészek, tehát nyilván tót nevet keresünk

 

náluk van rúno, ami gyapjút jelent

 

sőt, lengyeleknél van runa, ami szintén gyapjút jelent

 

tehát a név jelentése szerintem Gyapjú, eredete pedig valahol északon (pl. lengyel, tót közvetítéssel...)

 

Előzmény: Shianna (8094)
milyennincs Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8106

Nagy valószínűséggel "vad, erőszakos, durva, heves’ melléknévből származó személynév."  Forrás : 4221 hsz

Előzmény: kiper97 (8104)
neofrix baszmacs Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8105

A hivatkozott magyarázat alapján szerintem lehet

 

1. vad, durva stb. természetű ember gyermeke

2. vad, durva stb. természetű ember, becézve, mint pl. vadóc, vadócka.

Előzmény: kiper97 (8104)
kiper97 Creative Commons License 2011.03.01 0 0 8104

Még mindig nem tudom hogy mit jelent .

 

Előzmény: milyennincs (8103)
milyennincs Creative Commons License 2011.02.28 0 0 8103
Előzmény: kiper97 (8102)
kiper97 Creative Commons License 2011.02.28 0 0 8102

Jó napot!

 

Ha valaki tud valamit a Drávucz névről az kérem írja le mert nagyon érdekel hogy mit jelent a vezetéknevem?

neofrix baszmacs Creative Commons License 2011.02.26 0 0 8101

Köszönöm, így már értem a kérdést. Klebersz Erzsébet nevét Rétén találtam a református temető egyik sírkövén, az Úrban boldogult ura Ns. Karátsony Mihály. Nem tudok róla többet. Nem a családfára tettem, hanem mellé, a többi egyelemű halmaz társaságába.

 

Hubert dédapámnál tovább nem látok, ő Rétén született, de 1904-ben már Budapesten élt. Őt próbálnám kapcsolni a réteiekhez, de eddig nem sikerült.

 

Azt hiszem, az Elefánthy-teórára kár több szót: ezen a fórumon épp Denis Pongracz érvel ellene, gondolom a ...de Réthe blog névtelenségbe burkolt szerzőjével vitatkozik.

 

A Nagy Ivánban nem szerepel a név, a Kempelenhez még nem volt szerencsém.

 

 

 

 

Előzmény: milyennincs (8097)
3x Creative Commons License 2011.02.25 0 0 8100
Előzmény: zerge48 (8099)
zerge48 Creative Commons License 2011.02.25 0 0 8099

Kérdezem, hogy a Taszár névről mit lehet tudni.

milyennincs Creative Commons License 2011.02.24 0 0 8098

Jó estét!

 

Sok válallkozás foglalkozik ilyesmivel, ajánlani nem akarok, de ha csak beletúr a témába (mondjuk begépeli a google-ba, hogy családfakutatás, vagy családfakutató, számos ilyen vállalkozás jön egyből elő, szép portálokkal.)

Javaslom előtte tájékozódjon, mert ugyanolyan piac ez, mint bármi más szolgáltatás.

ajánlom még figyelmébe: Családfakutatás 

Előzmény: katee1818 (8095)
milyennincs Creative Commons License 2011.02.24 0 0 8097

Szervusz!

Klebersz Erzsébettel azt akartam kérdezni, hogy hogyan került a családfára, mert mindenki fiatalabb nála, s vele egyidős ffi sehol. Azaz senkinek sem a testvére, de akkor hogyan kapcsolódik az első Klebersz nevú ffi-hoz a listáról?

Kell ott még néhány 'alak'nak lennie. Továbbra is kérdés, ki a legidősebb ősöd e néven? Meddig látsz vissza?

 

Ha a Kelepcsicsekből lett névváltással Klebersz, akkor pláne nincs közük a Nyitra vármegyei névadó településhez (mert, hogy Kelepcsicsek nem Nyitrában voltak/lehettek, hanem délszláv nyelvi közegben)

 

Nagy Ivánt, Kempelent nézted már? a wikin a nagy Iván szócikknél ott vannak az egyes kötetek on line, de abban nincs sem Kelepcsics, sem Klebersz.

Előzmény: neofrix baszmacs (8096)
neofrix baszmacs Creative Commons License 2011.02.24 0 0 8096

 

Köszönöm, milyennincs!

 

> (a címert is akkor kapta?)

Sajnos fogalmam sincs, mikor kapta a címert, de ha intéző volt Esterházynál, akkor nem túl valószínű, hogy az armális mellé az Elefántyakkal összemérhető birtokot kapott. :)

 

> Klebersz Erzsébet (sz:1806) testvérét nem látom a családfán.

Laikus (eufemizmus) családfafaragóként időnként elveszítek egy-egy őst. Most épp fogalmam sincs, honnan lehet tudni, hogy neki testvére volt?

 

> Harmadik megjegyzésem (igazán nem bántó éllel): A Kelepcsicsbe vizionálni az Elefánthyt  nem vall jártasságra a témában.

Én is így sejtem, csak szeretnék mellé pár nyelvészeti érvet.

 

> (Pongracz D.

Mielőtt szegény Denis Pongraczra kennénk: én úgy látom, hogy ezt nem feltétlenül Pongracz írta, az írás szerzője csak hivatkozik Pongracz csoportjára.

 

> akárki is legyen)

Nem ismerem az illetőt, de ennek ő az egyik szerzője, ennek pedig ő az egyik szerkesztője.

 

Utóbbi link egyben lehet egy válasz katee1818 kérdésére. Ha .sk címet adott meg, akkor lehet, hogy ő is Felvidéken keresgél.

 

 

Előzmény: milyennincs (8091)
katee1818 Creative Commons License 2011.02.24 0 0 8095

jo napot, nekem lenne egy olyan kerdesem, h nem e tudna nekem valaki segiteni abban, h hogyan is kell a csaladfat megrendelni...pontosabban hallottam, h vannak ezzel foglalkozo egyenek, akik ennek utanajarnak, megrajzoljak, s keszn atadjak. mennyibe kerul az ilyesmi? kit lehet erre megfogadni? valaszukat kerem szepen erre irjak: katee18@azet.sk. elore is koszonom

Shianna Creative Commons License 2011.02.24 0 0 8094

Sziasztok! Én a Runa családnévről szeretnék többet megtudni. Egyenlőre zéró eredmény. Előre is köszönöm

Hunnia53 Creative Commons License 2011.02.24 0 0 8093

A családfámat építem. Az oldalágakon megjelentek "MATKÓ", "HIRKÓ" és "MARKÓ" családnevek. Szeretném tudni, hogy ezek milyen nyelvet, milyen népcsoportot reprezentálnak és mit jelentenek. Esetleg merre vannak elterjedve.

Hunni53

milyennincs Creative Commons License 2011.02.23 0 0 8092

Harmadik megjegyzésem (igazán nem bántó éllel): A Kelepcsicsbe vizionálni az Elefánthyt (Pongracz D. akárki is legyen) nem vall jártasságra a témában.

Előzmény: neofrix baszmacs (8087)
milyennincs Creative Commons License 2011.02.23 0 0 8091

Szia!

Ha Klebers 1633-ban armalista, akkor nem birtokadományozással nyerte el a nemességet. (a címert is akkor kapta?) Így a második állításnak, azaz a "birtokok közötti jelentős területi egyezések vannak" megfogalmazásnak ellentmond. ill. nincs kapcsolat, mert a birtokszerzés, ha volt, később is történhetett (ezért érdekes a címerszerzés időpontja), ill. házasság útján is szerezhette, ha olyan lányt vett az Elefánthy családból, akinek nem voltak fiútestvérei.

Megjegyzem a Borovszky amellett, hogy részletesen többhelyütt tárgyalja az Elefánthy családot (másutt, más vármegyéknél az oda átszármazottakról is évszázadokkal később említést tesz), nem említi s  em a Kelepcsics, sem a Klebercz családot, mint birtokos, abban az időben, amikor kiadták.

 

Másik megjegyzésem : Klebersz Erzsébet (sz:1806) testvérét nem látom a családfán. Ki a legidősebb ősöd e néven, s milyen családi kapcsolatban áll nevezett Erzsébettel.

Előzmény: neofrix baszmacs (8087)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!