Keresés

Részletes keresés

a8lang Creative Commons License 3 órája 0 0 54650

Nem szerencsére. A szomszéd jóval nagyobb magasabb ház kéményébe csapott 6-8éve.

Előzmény: RangerJoe (54648)
Vicuska Horváth Creative Commons License 5 órája 0 0 54649

sziasztok bocsi ,hogy közbe szólok én is ebben gondolkodtam ,de sajnos a  SolarEdge és a  JINKO MX panel nem párosítható.

Én Saj 10kw  inverterben és jinko szolár max panelba gondolkodom tovább szerintetek jó ötlet?

üdv. Vicuska

Előzmény: vudergraf (54189)
RangerJoe Creative Commons License 28 órája 0 0 54648

Csapott már oda?

Előzmény: a8lang (54647)

a8lang Creative Commons License 1 napja 0 0 54647

Ja, sajnos telefossák az antenna környékét. Gondolkozom a kábel tv behozásán az utcai oszlopról. Telekom is idehozta az optikát és van gigabites net, be is adtam egy igénybejelntést rá. Akkor úgy is fel kell bontani az utcán a térkőből 2 sort, és betenni az út alá egy védőcsövet, akkor már a kábeltv-nek is beteszek egyet, végre megszűnhetne az antenna rúd ami csak a villámokat vonzza.

Előzmény: RangerJoe (54643)
erbe Creative Commons License 1 napja 0 0 54646

Rám is rámfogták, hogy .facsaló, pedig én itthon vettem, országon belül vettem át, csak a számla jött külföldről. :-( Az egész utólag derült ki.

Előzmény: Krinyo (54644)
a8lang Creative Commons License 1 napja 0 0 54645

Nettó árat említettem, de tudsz vásárolni külföldön bruttóért is ami kedvezőbb mint itthon. A nettó ár csak az összehasonlíthatóság miatt.

Egyébként itthon is van pl canadian.hu a canadian solar itthoni képviseletének mondja magát, nettó 37ezer egy 270w-os panel, szóval alakul ez.

A baj csak az hogy az kb egy 265w-os más márkájú panelnek felel meg.

Előzmény: Krinyo (54644)
Krinyo Creative Commons License 1 napja 0 0 54644

"külföldön", "nettó", csupa nagyszerű hívószavak hétköznapi vásárlók számára. :D

Előzmény: a8lang (54642)
RangerJoe Creative Commons License 1 napja 0 0 54643

Úgy látom, a madarak nagyon szeretik az antennát. :)

Előzmény: a8lang (54638)
a8lang Creative Commons License 2 napja 0 0 54642

Hát itthon sehol. De külföldön már van nettó harmincpárezerért panel most is, ez még javulni fog a jövőben és az áfa se 27% hanem 20körül. Már most is van 270w-os panel 108eur-ért. Lesz az még 100eur alatt is. Egyébként itthon is van már több helyen amerisolar és canadian solar 50ezer alatt bruttó.

Előzmény: BJaca (54640)
a8lang Creative Commons License 2 napja 0 0 54641

MEssze van még az nagyon, de hamarosan ha felraktam a még egy optimizert akkor 1 panellel körbe járom a tető összes még üres felületét pár napokra ott hagyom az egy panelt és össze tudom hasonlítani a termelést, a jól termelő területekkel. Már azt is kitaláltam hogy rögzítem ideiglenesen a panelt. 4kicsi lyuk marad csak amit zsindelyragasztóval letömítek ha felszedtem. 

Előzmény: geosol (54639)
BJaca Creative Commons License 2 napja 0 0 54640

És így született meg a villanyzsindely :D Hol lehet találni 30 körül napelemet? Én eddig csak 60 felett láttam, pedig a hűtőmet szeretném átszoktatni a napra.

geosol Creative Commons License 2 napja 0 0 54639

Lassan eléred a bűvös 50 kWp-t. :)

a8lang Creative Commons License 2 napja 0 1 54638

Én továbbra is számítok ebben a hónapban min. 4000kwh-s termelésre, ami reális lehet. Tekintve, hogy már kb2800kwh-nál tart ez a hónap és még van 10 nap. A meleg miatt elmaradnak a napi rekordok, de azért a mai 157,4kwh se volt rossz ilyen melegben. Ha csak átlagosan napi 140kwh jön még 10 napig akkor is kb 4200kwh-t hoz ez a hónap. Kell is mert a hőszipkák megzabálják a többletemet, lehet elég sem lesz. Hacsak el nem éri a víz hőmérséklete a 30 fokot és vissza nem vesz a teljesítményből mert akkor akár felét vagy negyedét is fogyaszthatják naponta. Mindenesetre ha marad többlet szept elejére, nem lesz nehéz elhasználni. Elég csak 24 órás üzemre kapcsolni a hőszipkákat és már is felzabálják 1 héten belül a maradékot.

Amióta ennyi panel van a tetőn érezhetően nem melegszik fel a ház ilyen melegben sem annyira mint eddig. Klímázni csak a télikertben kell de ott is csak pár órát délután amikor besüt a nap az üvegen. De a garázs pl ami telibe van napelemezve, az egyáltalán nem melegszik fel ha csukva van minden, eddig elég meleg volt. A nappali és a szobák is kellemesek, nem kellett eddig klímázni. Pedig még a padlás hőszigetelést se csináltam meg.

Most így néz ki a tető:

További 8 panelt tudnék elhelyezni, ha szükséges lenne. 6db a kocsibeállón és még kettő a télikert tetején a mostani kettő alá fölé. Ezzel ki is fújt a jól termelő helyek száma.

De nemsokára felteszem azt az egy optmizert bal alulra hogy a két eltérő tájolású panel külön optimizeren legyen és akkor a napelem kábelt megtoldva szinte bárhova át tudok helyezni 1 panelt teszt jelleggel. Nagyon kíváncsi vagyok a nyugati keleti és északi oldalakra is hogy mennyit hoznak a jó oldalakhoz képest.

Mivel tudnám ideiglenesen rögzíteni a napelemet úgy hogyne kelljen agyon lyukasztani a tetőt?

Ha van értelmes termelés akkor telibe fogom napelemezni mindenhol a tetőt ha találok nettó 30e ft alatti új min 270w-os panelt, legalább még hűvösebb lesz a padlástér és nem látszik a ronda zsindely, ami már ki kéne cserélni pár év múlva, de ha eltakarom akkor ráér még sokáig.

Csak sajnos az inverterem ennyit tud kezelni max. Várnom kell amig kijönnek az új inverterek, akkor lecserélem egy nagyobbra, vagy felteszek még egy ekkorát.

8lazo8 Creative Commons License 4 napja 0 0 54637

Nálam az elmúlt 3 nap gyenge volt, és a hónap végéig be van harangozva két nap ELMŰ-s karbantartás kikapcsolással ami kiesés lesz.

Előzmény: Krinyo (54636)
Krinyo Creative Commons License 4 napja 0 0 54636

A várható időjárást elnézve ez a hónap eléggé rekordgyanúsnak tűnik...

Nap_Pali Creative Commons License 5 napja -3 0 54635

Az első egy következtetés, ami akkor érvényes, ha a HMKE üzemeltetőjének a profilos tarifát kell fizetnie.

A második a mostani tényleges helyzet, válasz a konkrét kérdésedre.

Előzmény: TFD (54634)
TFD Creative Commons License 5 napja 0 0 54634

"Ha megváltozik a 0 értékű tarifa, akkor a profilos felhasználók továbbra is mentesek maradnak a fizetés alól, ha nem üzemeltetnek HMKE-t."

"A táblázatban szereplő díjat fizeti.

Szintén függetlenül attól, hogy üzemeltet HMKE-t, vagy sem."

Mindkét idézet tőled. Szerintem ellentmondás.

Ezért adtam fel, sajnos nem tudlak követni...

Előzmény: Nap_Pali (54633)
Nap_Pali Creative Commons License 5 napja -3 0 54633

Ebben egyetértünk. És a megváltozott, már nem 0 tarifát kinek kell majd fizetni?

Ezt a kérdést konkrét példán keresztül itt feltettem én is.

Még nem próbálkozott senki a megfejtésével.

Ez alapján a profilos sorban lévő elosztói teljesítménydíj (összegtől függetlenül) senkire sem vonatkozik.

Dehogynem.

A profilos felhasználóra,.

Csak éppen függetlenül a HMKE-től.

A táblázatban szereplő díjat fizeti.

Szintén függetlenül attól, hogy üzemeltet HMKE-t, vagy sem.

A'sszem feladtam...

Ugyan, egy kis agytornának kiváló. :D

Előzmény: TFD (54631)
vudergraf Creative Commons License 5 napja 0 1 54632

Ha valaki profilos fogyasztó,

akkor totál nyilvánvaló, hogy

rá HMKE-sként is a profilos tarifa

marad érvényes.

Hisz nem kell tarifát váltania a HMKE miatt!!!!! ugye?

De akkor, mit nem lehet ezen érteni-felfogni?!

---

A profilos pedig jelenleg 0 Ft/kW tarifával van beárazva ezen díj szempontjából.

Előzmény: Nap_Pali (54630)
TFD Creative Commons License 5 napja 0 0 54631

"16. § (1) A profil elszámolású felhasználónak minősülő rendszerhasználó akkor köteles elosztói teljesítménydíjat fizetni, ha olyan háztartási méretű kiserőművet üzemeltet, amelyre vonatkozóan....stb.

Nomost.

Ha megváltozik a 0 értékű tarifa, akkor a profilos felhasználók továbbra is mentesek maradnak a fizetés alól, ha nem üzemeltetnek HMKE-t."

Ebben egyetértünk. És a megváltozott, már nem 0 tarifát kinek kell majd fizetni?

"Ha azt akarja, hogy a profilos is fizessen a HMKE által lekötött teljesítmény után, akkor csakis az idősoros tarifa jöhet számításba."

Ez alapján a profilos sorban lévő elosztói teljesítménydíj (összegtől függetlenül) senkire sem vonatkozik. A jogszabály szerint a HMKE-t nem üzemeltetőkre nem, szerinted pedig a HMKE-t üzemeltetőkre sem, mert azoknál "csakis az idősoros tarifa jöhet számításba".

A'sszem feladtam...

Előzmény: Nap_Pali (54629)
Nap_Pali Creative Commons License 5 napja -3 0 54630

Ez van a jogszabályban.

Ez van a jogszabályban, ha a profilos tarifát alkalmazzuk érvényesnek.

Előzmény: Nap_Pali (54629)
Nap_Pali Creative Commons License 5 napja -3 0 54629

Jó, ne a profilos sorban lévőt fizesse. De akkor melyiket és főleg miért pont azt?

Pontosan ez a probléma lényege.

A díjszámítás alapjának meghatározását adja meg, de csak azt.

A tarifát nem jelölték meg, így legfeljebb valamiféle logikai levezetést lehet összeeszkábálni.

A profilos nem fizet jelenleg teljesítménydíjat, az idősoros fizet.

Ha azt akarja, hogy a profilos is fizessen a HMKE által lekötött teljesítmény után, akkor csakis az idősoros tarifa jöhet számításba.

Kisfeszültségen nincsen több érték a teljesítménydíjra, mint a profilos és az idősoros, ezért csakis az idősoros marad, amit a profilosnak a felsorolt feltételek esetén fizetnie kell.

Ez illeszkedik a helyzetre, a profilos tarifa nem.

De -mint mondtam- ez is egy értelmezés mindössze.

Ha alaposan és tüzetesen elolvassuk a jogszabály szövegét, amiben a fizetési kötelezettséget megállapítja:

16. § (1) A profil elszámolású felhasználónak minősülő rendszerhasználó akkor köteles elosztói teljesítménydíjat fizetni, ha olyan háztartási méretű kiserőművet üzemeltet, amelyre vonatkozóan....stb.

Nomost.

Ha megváltozik a 0 értékű tarifa, akkor a profilos felhasználók továbbra is mentesek maradnak a fizetés alól, ha nem üzemeltetnek HMKE-t.

Ez van a jogszabályban.

Előzmény: TFD (54628)
TFD Creative Commons License 5 napja 0 1 54628

"Azt nem tartom eléggé megalapozottnak, hogy azért profilos tarifát kell fizetni a a HMKE üzemeltetőjének, mert anélkül is azt fizet."

Jó, ne a profilos sorban lévőt fizesse. De akkor melyiket és főleg miért pont azt?

"Ez a profilos felhasználó akkor köteles teljesítménydíjat fizetni, ha......

Sehol nem írja a jogszabály, hogy a profilos tarifát kell emiatt fizetnie."

Hanem melyiket és miért pont azt?

Írj már egy konkrét sort a tábláézatból és annak "elosztói teljesítménydíj" oszlopában szereplő összeget, amit szerinted HMKE-t üzemeltető (mellékesen profilos elszámolású) felhasználónak kell fizetnie!

(Egyébként meg valószínűleg még sokkal bonyolultabb az egész, mert az alap számításba bekavarják a 'saját célú felhasználási arányt', mint szorzót. Bár ez csak a díjszámítás alapját érinti, az egységárat nem.)

Előzmény: Nap_Pali (54626)
vudergraf Creative Commons License 5 napja 0 1 54627

Sehol nem írja a jogszabály, hogy a profilos tarifát kell emiatt fizetnie.

Talán, azért nem írja mert egyértelmű.

Hisz ebben a díjszabásban van a HMKE üzemeltető...

NINCS külön HMKE tarifa :-)

----

Ha nem így lenne, akkor nyilván lenne egy másik adat/tarifa is, ami szerint fizetni kellene.

----

Jelenleg az is egy támogatás HMKE-s számára,

hogy

a gyakorlatban ezt a díjat sem kell megfizetnie.

Lévén 0 Ft/kWh a díj.

Előzmény: Nap_Pali (54626)
Nap_Pali Creative Commons License 5 napja -3 0 54626

Szerintem mindannyiunknál jobban értenek hozzá...

Ez nyilván a te meggyőződésed, te tudod, hogy mire alapozod.

Én pontosan azért kérdőjelezem meg a HMKE üzemeltetőjének 4 kW fölötti, 0 forintos  tarifáját, mert nem beleképzelek a jogszabály mondataiba mindenféle magam által vélt tartalmat, hanem azt értelmezem, amit odaírtak.

Jelenleg 0 forintos díjtételt fizet a profilos felhasználó.

Ennek a tarifának semmi köze a HMKE üzemeltetéséhez, alapvetően a lakossági kategória, ahol régebben lehetett választani több elszámolás között is.

Szóval az a táblázat az átlagos felhasználóra vonatkozó díjtétel, amit mindenki fizet, ha van HMKE az üzemeltetésében, akkor is és ha nincsen, akkor is.

Ez a profilos felhasználó akkor köteles teljesítménydíjat fizetni, ha......

Sehol nem írja a jogszabály, hogy a profilos tarifát kell emiatt fizetnie.

Tehát, ha nem nulla forint a táblázatban szereplő összeg, akkor a HMKE üzemeltetőjeként a profilos a táblázat összegét fizeti (a 0 alapot jelentő) 4 kW feletti teljesítményre?

Ez lenne az egyik elfogadható értelmezése, ám ez nem olvasható ki a jogszabályból.

Azt nem tartom eléggé megalapozottnak, hogy azért profilos tarifát kell fizetni a a HMKE üzemeltetőjének, mert anélkül is azt fizet.

Az idősoros felhasználónak nem kell fizetnie a HMKE üzemeltetőjeként.

Vajon miért?

Hát azért, mert az már kicsengeti a teljesítménydíjat.

Ezek mind benne vannak a jogszabályban.

Az, hogy a szolgáltató mit mond, az egy értékelés, de nem több.

Előzmény: TFD (54625)
TFD Creative Commons License 5 napja 0 2 54625

A Démászos dokumnetumból idézett, a 4 kW-os határt taglaló rész szó szerint a a szintén hatályos 10/2016. (XI. 14.) MEKH rendeletből van:

https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1600010.MEK

15. és 16. paragrafus.

Ne csak a táblázatot tartalmazó 15/2016. (XII. 20.) MEKH rendeletet nézd (https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=a1600015.mek), a kettőt együtt kell értelmezni, mint ahogyan azt az áramszolgáltató is teszi. Szerintem mindannyiunknál jobban értenek hozzá...

Előzmény: Nap_Pali (54624)
Nap_Pali Creative Commons License 5 napja -3 0 54624

Szerintem "elosztói teljesítménydíj" nevű fizetendő díjat meghatározó táblázat jelenleg ez az egyetlen létezik, ezért idézik ezt. Aztán lehet, hogy tévedek.

Nem tévedsz, ezen az egy helyen létezik, csakhogy a jogszabály nem azt mondja, hogy ezt kell a HMKE üzemeltetőnek fizetnie.

A fizetési kötelezettség a profilos felhasználóra vonatkozik, az a mondat alanya, neki kell fizetnie, ha HMKE-t üzemeltet.

Nem azt írja a jogszabály, hogy a profilos tarifát kell, hanem azt, hogy annak kell fizetnie, ha HMKE-t üzemeltet.

Azt sem írja, hogy a fizetendő díj felett kell fizetnie az üzemeltetőnek, vagy csak azt, ami a táblázatban van és 4 kW-ig az alap.

Előzmény: TFD (54619)
TFD Creative Commons License 5 napja 0 0 54623

Gumicsont ide vagy oda, felmerül a tájékozódni kívánók körében mint kérdés, lásd 54612. És valóban tisztázatlan kérdés. Ha egyértelmű lenne, akkor nem rágnánk...

(Az meg különösen nem használ a dolognak, hogy egyes médiumok hatásvadász megfogalmazásának köszönhetően, mint 'újabb büntető adó' kerül be köztudatba, ezzel még jobban összekavarva az érintetteket.)

Előzmény: dokeee (54620)
Nap_Pali Creative Commons License 5 napja -3 0 54622

Ha elfogadjuk, hogy a hivatkozott táblázat csak csak a HMKE-t NEM üzemeltetőkre vonatkozik, akkor hol van az (átlagos, profilos) üzemeltetőkre vonatkozó táblázat?

Az a táblázat azokra vonatkozik.

Előzmény: TFD (54619)
Nap_Pali Creative Commons License 5 napja -1 0 54621

Ne olvasd el, ha nem érdekel.

Egyébként egyáltalán nem közömbös ennek a kérdésnek a körüljárása.

Előzmény: dokeee (54620)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!