Keresés

Részletes keresés

erbe Creative Commons License 5 órája 0 0 56137

A Fronius az Fronius. Nem mindegy, hogy "nyugdíjaskorú" (>70 év) cég vagy "tini" termékeiről beszélünk. :-)

Előzmény: BSOD64 (56136)
BSOD64 Creative Commons License 7 órája 0 0 56136

Ezt így nem jelenteném ki. A fronius primo pl. 80V startfesz, MPP fesz.tartomány 200-800V, max 1000V.

Előzmény: erbe (56133)
a8lang Creative Commons License 8 órája 0 0 56135

Tavaly szeptemberhez képest mindenképp lehangoló.

Tavaly 1414kwh-t termeltem szeptemberben. Idén kb 2800kwh-nak kéne lennie a nagyobb mezővel.

Ehhez képest ez még sehol sincs, 1550kwh van eddig. Tehát már 10 végig napos nap esetén se lesz annyi mint a tavalyi termés és ilyen időről szó sincs a következő 10napban.

Előzmény: mzsombi (56122)

erbe Creative Commons License 10 órája 0 0 56134

Elnézést, elírtam. Nem "különféle bemenő feszültségtartományra készített napelem modulok" hanem "különféle bemenő feszültségtartományra készített inverterek".

Előzmény: erbe (56133)
erbe Creative Commons License 10 órája 0 0 56133

Nem marketing. Vannak különféle bemenő feszültségtartományra készített napelem modulok. Aminek alacsony az induló feszültsége, általában a DC csúcsfeszültsége is alacsonyabb.

Előzmény: _koko_ (56131)
erbe Creative Commons License 10 órája 0 0 56132

Inkább a 72 és 96 cellásoknál jöhetne szóba. Azoknak nagyobb az üzemi feszültségük és a régebbieknek az árama is kisebb, így belefér az inverter max. bemenő áramába.

Előzmény: 8lazo8 (56130)
_koko_ Creative Commons License 10 órája 0 0 56131

A gyakorlatban mekkora jelentősége van hogy az inverter 80-100-150 Volton indul, ideális tájolás és 2 string/8-8 panel esetén? Vagy ez is csak marketing?

8lazo8 Creative Commons License 11 órája 0 0 56130

A régi 1 MPPT-s verziókon akkor lehetett szerintem létjogosultsága a párhuzamos sztringeknek amikor még kisebb teljesítményűek (180,200W) voltak a panelek de a sztringfeszültség az megvolt. Meg túlpanelezni is lehet őket normális határokon belül, a 30% ott is játszik.
Én úgy 17% túlpanelezésnél tartok és ritka az a nap amikor van egy kis csúcsvágás.

Előzmény: erbe (56129)
erbe Creative Commons License 11 órája 0 0 56129

"mindnek van adatlapja csak gondolkozni kell tudni"

Akárhogy erőlködök, az interneten fellehető adatlapok alapján nem jutok dűlőre. Ahhoz a telepített inverter képességeinek pontos ismerete kellene. :-(

Egyébként mindegy, melyik Growatt 3000-es inverterről van szó, a két stringes alacsony feszültségű táplálás nem jöhet szóba, hiába van az inverteren 2 string csatlakozó. :-(

Előzmény: 8lazo8 (56127)
8lazo8 Creative Commons License 12 órája 0 0 56128

Shinedesign irányadónak jó de azért csak az alapján én nem terveznék rendszert.

Előzmény: pgyafi (56120)
8lazo8 Creative Commons License 12 órája 0 0 56127

Van sokféle, de mindnek van adatlapja csak gondolkozni kell tudni :)

Előzmény: Krinyo (56119)
Krinyo Creative Commons License 13 órája 0 0 56126

Ha a szeptember lehangoló, akkor a december-január különösen az lesz. :D

Kb. ilyesmire kell számítanod:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gFsqkL4S5-sKLwqYjWJ5ja7-Hy6PDJpRLe8glaI1nsY/edit?usp=sharing

Előzmény: mzsombi (56122)
Frónius Creative Commons License 14 órája 0 0 56125

Köszi átböngészem.

janman Creative Commons License 14 órája 0 0 56124

Szia Frónius!

Például itt is megnézheted a nicknevedhez hasonló invertergyártó demó adatait: DEMO

Olvass jó sokat vissza a fórumban, sokat fog tisztulni a kép. 

Előzmény: Frónius (56123)
Frónius Creative Commons License 14 órája 0 0 56123

Hol nézed a havi becslést?

Vagy hogy álapitod meg?

mzsombi Creative Commons License 14 órája 0 0 56122

Mihez képest lehangoló? Nem lehet minden nap verőfényes napsütés... :) Számok szintjén egyelőre nincs gond, szeptember 20. van, és eddig a havi becslés 70%-nál jár a termés.

Előzmény: Frónius (56121)
Frónius Creative Commons License 14 órája 0 0 56121

Sziasztok !

Új vagyok itt de márciustól figyelem a fórumot.

Júliustól nekem is van napelemek.

5kw frónius

21db amerisolar panelal.(265w/db)

eddig szépen termelt a nyáron de ez a szeptember kezd lehangoló lenni.

Ez általában így van vagy csak most ilyen szélsőséges az idő?

pgyafi Creative Commons License 28 órája 0 0 56120

Ahogy itt már a többiek megírták, elvi hibásan van összerakva a rendszered. Habár konkrét panel típust még nem írtál (vagy csak én nem találtam).

ShineDesign -ban összerakva Grovatt 3000TL és 14db mondjuk Amerisolar AS-6P30 260W panel - sehogyan sem lesz zöld. 1 stringen 10-11db panel konfiguráció ami zöldet kap; 2 stringen nincs jó megoldás.

Előzmény: gonczollaszlo (56109)
Krinyo Creative Commons License 1 napja 0 0 56119

És akkor még kérdezitek, hogy mi a baj a Growattal. Kapásból van 3-féle 3000-es, amit különbözőképpen kell konfigurálni. Lolka. :D

Előzmény: erbe (56118)
erbe Creative Commons License 1 napja 0 0 56118

Erre nem emlékeztem, hogy párhuzamosan van kötve, pedig így már rémlik, hogy már annak idején megírtuk, hogy nem lesz jó. Sorba kötve éppen jó lenne. Itt a közelben is van egy 3000-es, ami néha-néha leáll túlfeszültség miatt. Az még a régebbi, aminek a DC csúcsa 500V. Ha bármi miatt újraindulásra kényszerül szikrázó napsütésben és hidegben, 501-509 V-tal kiakad. :-( Nyáron semmi gondja.

Bár a pontos változatát nem tudom, de az újabbaknak 580 V a DC csúcsa.

Előzmény: 8lazo8 (56117)
8lazo8 Creative Commons License 1 napja 0 0 56117

Eléggé egyértelmű nála a hiba.

Ebben a pillanatban pvoutput alapján a DC feszültsége 216V. Úgy emlékszem, hogy 2x7 panel van párhuzamosan kötve így most terhelve panelenként 30,8V oszlik el ami teljesen normális. Ugyanebben a pillanatban nálam 11 panel 338V-ot produkál ez leosztva kb 30,7V panelenként.

Mivel felhős idő van és nincs meleg nagyon részterhelésen mennek az inverterek itt az övé is olyan hatásfokkal termel mint az enyém vagy bármelyik a környéken és ez látszik a listán is. Ilyen időben arányaiban pont ugyanúgy termel mint a többi rendszer.

Viszont nyáron mikor meleg van nála is esik a sztring feszültség ami normális, csakhogy abban az esetben nem éri el a megfelelő feszültséget (250V). A grafikonokat elnézve melegben, verőfényes napsütésben úgy 205V és alatta áll meg a feszültség ami nagyon kevés.
Ezért nem fog az invertere max-on termelni mert nem megfelelő rajta a napelem konfiguráció.

Pont szerencsétlen a helyzet mert így ez kevés, ha egy sztringre felfűzné a 14 panelt az meg a felső határát feszegetné a DC bemenetnek de matek szerint még bele kell férnie.

Első körben én ezt próbálnám meg a helyében.

Előzmény: erbe (56116)
erbe Creative Commons License 2 napja 0 0 56116

Adatlap szerint a Growatt 3000 Tl teljes terhelésnél megengedett bemeneti feszültség tartománya 250-450 V. Ebbe a napelemeid termelése beleférne. Már csak annyit kellene megtenned, hogy vélhetően maximális teljesítménynél leolvasd a DC feszültség és áram adatokat. Nem ártana hozzá a környezeti hőmérséklet is, de most már egyre hűvösebbek lesznek, ami segít. Ha ezeket látjuk, esetleg rá lehet fogni, hogy valamelyik panel nem dolgozik, be kell jelenteni garanciában. Mérjék ki!

Valahol valami nem teljes, ezt látni régebbi hozzászólásaid alapján is.

erbe Creative Commons License 2 napja 0 0 56115

Pedig én csak leírtam, hogy a jelzett problémák nem ".és.és.és" hanem ".vagy.vagy.vagy". :-(

Előzmény: Acelfalu (56107)
VéPeti Creative Commons License 2 napja 0 0 56114

Az új OTSZ-t nem nagyon ismerem, de régebben nem nagyon voltak elektromos tűzre alkalmas, TMT-vel rendelkező (Tűzvédelmi Megfelelőségi Tanusítvány) haboltók. Max csak a halon az, ami után nem megy automatikusan kukába a nem érintett berendezés, mint pölö az oltó por, vagy víz után. Repülőgépeken, szervertermekben is az egyetlen használható oltóberendezés a halon. Hátránya, hogy az oltás kezdetekor nagy levegőt kell venni, és benntartani.

Ja igen, és közben a TMT is megszűnt, helyett lett valami új ÉMI-s, EU-s tanusítvány. (a franc se tudja követni).

Előzmény: vudergraf (56103)
8lazo8 Creative Commons License 2 napja 0 0 56113

A pvoutput adataid alapján a sztringfeszültséged nagyon alacsony.
Ahogy korábban írtam szívesen segítek neked amiben lehet.

Krinyo Creative Commons License 2 napja 0 0 56112

Froniusnál ez kapcsolható, 7 W a fogyasztása, ha éjszaka is akarsz róla adatot olvasni. Egyébként meg kikapcsol teljesen, amíg a fentről jövő DC fel nem ébreszi...

Előzmény: a8lang (56064)
kiggyo Creative Commons License 2 napja 0 0 56111

Össze sem hasonlítható egy ablak és egy légkollektor, viszont utóbbinak a jól szigetelt, kis hőtehetetlenségű modern házak okozták a halálát.

Egyszerűen nem komfortos a dolog. Nappal ha süt a nap túlfűtöd vele a szobát, este pedig hideg van. Nem szabályozható, stb.

Olyan helyen vált be ahol

- amúgy is nagy a hőveszteség, és ezt tudod vele csökkenteni

- nyaralóknál, ideiglenesen használt épületeknél szellőztetésre, kicsit a fagyveszély csökkentésére. Ha süt a nap egy kicsit emel a ház hőfokán, nem hűl ki annyira.

A mai házaknál, elvárásoknál már szerintem nehezen illeszthetó egy légkollektor.

Előzmény: Acelfalu (56110)
Acelfalu Creative Commons License 2 napja 0 0 56110

En nem aggodom emiatt, szerintem ha a lathato feny betalal es eler valami matt feluletet ami nem hofereher, akkor elnyelodik, mas esetben pedig leginkabb mar bent fog ping-pongozni, amig el nem nyelodik, az infravoros meg mar bent marad.

Valoszinuleg az ablaktabla meredek szoge a tetoablaknal az alacsonyan suto nap eseten nagyobb feszteseg mint a belter fenyelnyelo kepessegenek a hianya, de "kutyaolat" nem akarok epittetni.

A feny telen nekem tobbet er mint a kimaxolt napenergia.

A legkollektor nalam kikerul a lakoter futesebol.

Hogy egy modern ablakon mennyi hot veszitek ejszaka a falhoz kepest az jo kerdes, de a kollektornal meg egy laza pillangoszelep fogna az ejszakai hideg levegot, maradok az ablaknal.

Előzmény: BJaca (56108)
gonczollaszlo Creative Commons License 2 napja 0 0 56109

Még mindig fennáll a gyanúm, hogy a rendszerem nem teljesen optmálisan üzemel.

Ki kellene méretni, de nem ismerek senkit, aki szakszerűen meg tudná mérni az egész rendszert.

Tud valaki segíteni?

Kösz.

BJaca Creative Commons License 2 napja 0 0 56108

Én meg azon gondolkodtam, hogy van két tetőablakom, ami nyáron amúgy is le van takarva, mert dől rajt be a meleg, és van azokon kívül még egy 150X180-as meg egy 90X60-as ablak, hogy a télre belülre teszek valami fekete, fényelnyelő, jól melegedő nemtudommit, és úgy fog működni, mint egy radiátor.

Előzmény: Acelfalu (56107)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!