Keresés

Részletes keresés

peterch Creative Commons License 3 órája 0 0 92205

Szia !

 

Teljesen egyetértek veled Én is így gondolom , ahogyan írod . :-)

Előzmény: fireolto1 (92198)
MZ/Y Creative Commons License 4 órája 0 0 92204

Ha _mindenkit_ lebeszél, hülye. Ha valaki gondolkodás nélkül elfogadja, az is.

Agglomerációból, városban tökéletes lehet.

Előzmény: fireolto1 (92198)
ojeh Creative Commons License 5 órája -1 0 92203

Ugyanúgy lehet >> 400-300 km egy tankolás, normál autópálya tempóban 300-250 km

Úgy 60-100 km-enként találsz gyorstöltőket a főbb utak mentén.
Amik mentén ugye MESSZIRE autózol. 

(lassan tülteni pedig kb. mindehol lehet és ha baj támad akkor
hamarabb találsz egy alkalmas konnektort, mint egy benzinkutat)

----
Avagy, egyre inkább bugyutaság a töltés miatti aggódás az EU főbb útjain.
Az (50)-60-70 kWh körüli akkukkal és a (44/55)-75-100-150-(250) kW töltökkel.
----

 


Ami némi hátrány az a kicsit nagyobb töltési/pihenő idő a hosszabb utakon.
Egy mondjuk 600 km-es >> 6 órás út általában 30-40 perc körüli megállással/pihenővel teljesül.
(ha nem sietős-rohanós, akkor még többel is, simán összejün 1 óra is pláne családi/gyermekes utazáskor)

A töltésre ezzel szemben normál esetben is elmehet akár 50-60 perc is. 

****

Node, számít-e érdemben egy 600 km-en úton plusz negyed-félóra ?
Az átlagos célba érési időben nem jelent nagy változást.
kb. mindegy, hogy 6,5 vagy 7 óra alatt érkezel meg...



Előzmény: Domi (92201)
peterch Creative Commons License 5 órája -1 0 92202

Igen , igazad van !

 

Stuttgartot nem kellett volna említenem a két másik várossal . Arra az átlag 100km óránkénti megtett út érvényes az indulástól érkezésig eltelt időt figyelembe véve . :-)

 

Neked bejött az EV , nekem meg nem kellene hossző utakra , maradok a sima benzínesnél . Nagyvárosban élnék , akkor egy helyes EV kisautót azért beszereznék . Mivel már nyugdíjas vagyok , így hosszú utakra már nem járok autóval , ha meg nyaralni megyek akkor repülővel . Majd az idő múlásával megkapjuk a választ , hogy mi a fenntarthatóbb és " zöldebb ".

Előzmény: a8lang (92199)
Domi Creative Commons License 15 órája -1 0 92201

Gondolom a biztonság érzés miatt, hogy nem marad ott az út szélén. Sajnos az elektromosok nehézkes és főleg bizonytalan tankolás tervezése épp azt a szabdság érzést veszik el az autózástól amit Ford adott meg a T-modellel. Amikor majd úgy lehet tankolni áramot, mint folyékony üzemanyagot, akkor jön el az egál. 

Előzmény: ojeh (92200)
ojeh Creative Commons License 17 órája -1 0 92200

A 4,5 km/kWh >> 22 kWh/100km az rendes autópálya tempó...
kmóra szerint 135-140 és 115-120 km/h célba érési átlag sebesség.

-----------------
Alapvetés: utánfutóval a limit 80 km/h >> autópályán is!!!
Jóreggelt!
-----------------

De legyen kicsit bátrabb és némileg szabályszegő...

A 600 km legyen meg 100 km/h átlagtempóval >> óra szerint 110-115
Ami úgy 18 kWh/km fogyasztás tipikusan.

Kell tehát ~110 kWh delej és 6 óra autózási idő.



Legyen neki csak 50-60 kWh akkus átlag villanyautója.
Akkor kell még 60-50 kWh töltés útközben.

A töltésre marad 7,5-6=1,5 órája a példád szerint.
Vagyis elég >> ha 60/1,5=40 kW-al tud tölteni átlagosan.

Ami azért nem egy extrém kihívás egy ekkora akkus autónál.
A 75-100 kW-os töltés (sőt akár még több is) jellemző már ezekre.

Vagyis, a 600 km megtehető 
- 1 hosszabb (1x 45-60 perces) és esetleg egy rövidke töltéssel
vagy
- 2 rövidebb (2x 25-30-35 perces) töltéssel.

Ami azt is jelenti, hogy akár a mondott 7,5 óránál  hamarabb is célba érhet.
Ha jól jön ki a lépés.

------------------

De akkor,
Mi a jó fenének vontatna egy pöfögő benzinzabáló utánfutót?!!!
Amire még fiygelni is kell vezetés közben.

Nem hülye...

 

Előzmény: Domi (92197)
a8lang Creative Commons License 17 órája -1 1 92199

Hát nem tudom, azért Stuttgartba biztos nem értél oda 5-6 óra alatt egy polo-val. Nekem A8-am volt mindig is mint a nick-em is mutatja. Azzal kb 600km-t tudtam menni egy tankolással, meg is tettem sokszor megállás nélkül ha egyedül mentem, de nem normális. 300km-enként nem árt kicsit megállni, és egy normális EV max 30-35perc  alatt megint 90%-on van amivel megint tudsz menni 300km-t.

Aztán az EV gyors is, sokkal gyorsabb ha nem messzire mész, de még ha messze, pl plaid-del óvatosan adagolva a gázt 170-180-as tempóval el tudok menni 300km-t egy töltéssel, utána fél óra pihi. Y LR-el meg Hamburgból hazajöttem összesen 3 töltéssel úgy hogy ott 100% akkuval indultam. Összesen 3x55percet töltöttem mindig 100-ra és végig alapvetően 140-nel jöttem. 1240km volt a táv. Szerintem nem rossz.  Odafelé meg 5x töltöttem rövideket 15-20perceket, inkább 20.

Nekem nem kéne már ICE. Nem olyan nagy kompromisszum ez a megállás 300km-enként. Cserébe sokkal simábban fut az autó, szinte nulla szervizköltség, akár 100e km -t is elmész úgy hogy egyetlen egyszer is szervizbe kéne menni. Párszáz km-es körzetben autózva közel a nullához az üzemanyagköltség, és ha távolra mész akkor is kevesebb mint egy ICE, főleg benzines. Jóval erősebbek az EV-k általában, pl M Y LR 514Le  MS Plaid 1020Le és hát úgy is mennek, nem mint a csiga. Alig kell nyomni a gázt és nagyon könnyedén rezgésmentesen gyorsul, ez minden pénzt megér. Nekem nagyon bevált az EV közlekedés. 200e km-nél járok EV-vel 2018 óta.  

Előzmény: peterch (92196)
fireolto1 Creative Commons License 17 órája -1 0 92198

Mindenkit lebeszél a villanyosról? Rosszul teszi.

Villanyautó annak való aki tudja, és kitudja használni.

Tudom, nem EV fórum, csak informálódjatok már mielőtt pálcát törtök az elektromos autó felett.

Aki utálja (bármiért is.. nem tudja kifizetni, irigy a másikra stb.) ne is vegyen.

Viszont aki tud egy kis kompromisszumot kötni és beválallja, annak bátran ajánlom. Főleg agglomerációs autónak kíváló.

Átlag ember napi 40 km-nél többet nem is autózik. Minek a 400 km hatótáv?

Szinte minden családban 2 autó van. A másik lehet egy 1000 km-es dízel. Azzal évi 1x lemehet a Balatonra.

Nekem 40 kwh-s leaf-em van, mellette 2. autónak Scenic 1.6 benzin. Életem egyik legjobb döntése volt, hogy megvettem a Nissant.

Évi 15 ezret megyek vele. Gyerekek mellé, ide-oda hurcolászni nincs jobb megoldás. Pláne, hogy  tetőn az ingyenáram. Egyelőre.

Nem akarok vitát indítani, ne is reagáljon senki. Valakinek jó az EV, valakinek nem. Elfogadjuk.

Előzmény: W140S300TD (92190)
Domi Creative Commons License 18 órája -1 0 92197

4,5 km = 1 kWh (elfogadjuk a korábbi hozzászólások alapján)
Trabant motor 20 LE = 15 kW
Megy 600 km -t reggeltől estig
Elhasznál a 80kWh -aksijából 600 / 4,5 = 133kWh -t, tehát útközben legalább 133-80 = 53 kWh -t kell pótolni, hogy a célba érjen
600 km -t megtesz 80 km átlagsebességgel (merthogy pihenőket is tart, és a villanyjárgány 120 km/h -nál nem hajt gyorsabban - bezzeg én a benzinessel, csak úgy döngetek), tehát 600/80 = 7,5 óra
7,5 óra alatt a csúcsra járatott trabi motor teljesít 7,5 x 15 kW x 0,8 generátor hatásfok = 90 kWh

Tehát 90 kWh > 53 kWh, azaz nem kutyafüle, hanem nagyon is van létjogosultsága a mankó-aksinak.

 

........> Egy alsó kategóriás kempingben.
Gondolod bármely kategóriás kempingben eltűrnék az éjjel-nappali berregést? A Balaton É-i partján levő kempingekbe már a 70'-es években sem lehetett 22°° után kocsival behajtani a sátorhelyre, ott kellett hagyni a bejáratnál, épp azért, hogy ne zavarják meg a többiek álmát.

Előzmény: XANTIi (92195)
peterch Creative Commons License 22 órája -2 0 92196

Szia !

 

Mivel hosszú éveken át jártam a " világot "  egy VW Pólóval 1,4 benzín . Ha indultam , akkor teli tartállyal . Első megálló 500-520 km megtétele után .  Ha csak ide jártam a szomszédba , München , Ingolstadt , Stuttgart , akkor az út durván 5,5 - 6 órát vett igénybe tankolással együtt . Átlagosan a megtett km átlag indulás - érkezés idejét figyelembe véve 100km óránként , hosszabb utakon . 

Jelenleg lehet , hogy az otthon töltött EV olcsóbban teszi meg a rövid távokat nagy sebességgel . Viszont szépen eljön az idö , amikor az otthon töltött EV után is fizetned kell a megtett km-ek alapján .

Előzmény: a8lang (92188)
XANTIi Creative Commons License 25 órája -1 0 92195

Az kutyafülét sem éri a pár kW teljesítményével. Ha megáll egy éjszakára valahol a prérin, akkor lehet haszna. Esetleg tábori munkahelyen. Egy alsó kategóriás kempingben.

Előzmény: Domi (92194)
Domi Creative Commons License 26 órája -1 0 92194

Multkor láttam egy promóciós videot, amiben személygépkocsi vonóhorgára köthető keskeny, kis méretű két kerekes utánfutóban elektromos tartalékenergiát lehet vinni hosszabb utazás, nyaralás esetén.  Ezer € alatt várható az ára és kis teljesítményű robbanómotor van benne, ami menetközben is tud tölteni.

Domi Creative Commons License 26 órája -1 0 92193

Ezt már 500 évvel ezelőtt is tudták, ezért jöttek létre a fogadók, postakocsi állomások, ahonnan váltott lovakkal mehettek tovább szünet nélkül. Napoleon például sokat aludt menet közben a nyeregben. (mint az önvezető Teslában ahogy próbálták már ma)

Előzmény: ParkingPlace (92192)
ParkingPlace Creative Commons License 28 órája -1 0 92192

Hosszabb úton a lovaskocsival is meg kell állni itatni, abrakolni. 

 

Előzmény: kiggyo (92191)
kiggyo Creative Commons License 29 órája -1 0 92191

Nem is való mindenkinek, sokan ugyanígy jártak az első autójukkal, és lovaskocsiban kivárták míg kiforrja magát a töltőhálózat.

 

Mondjuk ezek nem váratlan történések, pontosan tudod hogy meg kell-e állni tölteni, jól tervez a töltőkkel az autó, stb... 

Előzmény: W140S300TD (92190)
W140S300TD Creative Commons License 1 napja -2 2 92190

Egyik ismerősöm nagy villanyautó hívő volt. Most eladta és azt mondta, soha többet!

 

Elmondta, hogy kétszer is úgy járt, hogy útközben meg kellett álljon tölteni. Az első esetben hárman voltak előtte az egyetlen töltőállomáson, a másodikban ugyan csak ketten, de időre kellett volna odaérni egy tárgyalásra, amit így szépen lekésett.

 

Most egy nagyvérű dízellel jár és mindenkit lebeszél a villanyosról. Meg is értem.

Előzmény: a8lang (92188)
Domi Creative Commons License 1 napja -1 0 92189

Jó, jó, de mi lesz amikor akkut kell cserélni?

Előzmény: a8lang (92188)
a8lang Creative Commons License 1 napja -2 1 92188

A dízellel is megállsz 300km-enként kicsit kaja, pia, pisi célból. Hibáa megy 700-1000km-t. Mellesleg egy nagy dízel sem megy el 1000km-t pályán ha nyomod neki. Az Ev-vel is megállsz 300km-enként 20-30percre, ez nem olyan nagy kompromisszum. Cserébe nincs vagy minimális szervizköltség, és ha általában otthon töltesz akkor az üzemanyagköltség is minimális az ICE-hez képest. Én nem vennék több ICE-t az biztos. De most pl készülök egy Cabrio Camaro SS-t venni. Ha lenne EV akkor inkább olyan kabriót vennék, de nem igazán van. Addig amíg lesz jó lesz 6,2 v8, ez is elmegy 12-15L-rel ha nem városban kell neki, csak vidéken, évi pár ezer km-t kibírjuk a tankolást. MEg van ugyanilyen motoros autó már egy(szerencsére az se megy sokat). De napi használatra csak EV.  Ha gyorsan mész pályán nem túl messzire (100-200km) akkor meg főleg. Nagyságrendekkel olcsóbb mint bármilyen ICE 180 vagy akár 200-as tempóval, meg hát sokkal jobban is megy.

Előzmény: peterch (92184)
ojeh Creative Commons License 1 napja -1 0 92187

Tesla ?

Normál pályázás (135-140 óra szerint) ~ 22 kWh/100 km
Ha nincs extrém rossz időjárás. 

Az 1800 km >> ~400 kWh delej...

Kezdésnek van az akkuban 60-70-80 kWh
Tölteni kell 340 kWh-t útközben nagyjából.

340/5,5=62 kWh töltési tempó átlagosan csak.
Ami elég karcsúnak tűnik.

----------

Tájkép... 2240 km
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=164319089&t=9073728 

Előzmény: peterch (92184)
erbe Creative Commons License 1 napja 0 0 92186

A táblázat jó. Már csak azt kellene tudni, hogy a mérőnél szétválasztották-e a PEN-t, vagy nem. Ha nem, akkor elég a 4 eres kábel. Akár a 2 eres is megfelelne a vezérelthez, de emiatt mindenképpen a regisztrált villanyszerelőt kell kérdezni. Ha a 3 fázissal megy be a PEN, arról elvben mehet a kapcsolt áramkör védővezetéke is. Az EPH miatt mindenképpen össze kell kötni és a földelést is rá kell kötni.

Viszont ha a mérőnél is van földelés meg az elosztónál is, az további gondokat okozhat. Védővezetékben nem folyhat üzemi áram. Ami a földelések között védővezeték és nem PEN (értelmezési feladat :-( ).

Előzmény: topikolos (92178)
XANTIi Creative Commons License 1 napja 0 0 92185

Nincs ilyen kategorikus szétválás. De nincs fekete fehér világ sem. Mindenki máshol húzza meg a határokat. A bazi nagy tankszerű vasak használatánál sokszor a felsőbbrendűség vágya testesül meg. Biztonságnak feltüntetve. Az, hogy mikor hol olcsóbb vagy nem a villanyautó, döntően politikai kérdés. Mert mint a villanynak, úgy a benya/dízelnek az energia ára is alapvetően ezen alapul.

Minden országban más arányban, más prekoncepciók és jövő tervezés mellett.

Ahogy a nap/szél energia helye is egy ország energia gazdálkodásában. Amit itt tiltanak, eltaposnak, az máshol bevált már hosszabb távon is. A buta egybites gondolkodás csak kárt okoz. Mert bénák, képtelenek normális szabályozást megalkotni és végrehajtani, ellenőrizni. Egyszerűbb tiltani, abból nem lehet baja a rendelet hozójának.

Előzmény: peterch (92182)
peterch Creative Commons License 1 napja -1 0 92184

Szerinted melyik elektromos autó teszi meg gyorsabban azt az 1800 km-ert ( töltésidőre gondolok ) , ha úgy haladnak vele , mint egy belsőégésűvel ?  Mert a tapasztalatom az , hogy a sztrádán még egy villanyautó sem előzött meg , mert 120-nál gyorsabban nem haladtak , inkább a 110 km-es sebesség a jellemző . Ha lehet , ne a gyártó elméletileg megtehető km-es adatait használd ! Ha van saját tapasztalatod , szívesen elolvasom . :-)

Előzmény: ojeh (92183)
ojeh Creative Commons License 1 napja 0 0 92183

"1800 km-ert tettek meg . A töltés 5,5 órát vett igénybe"

???!
Valami kis akkus és nem gyorsan töltő >> nem erre a célra célszerű villanyutó volt...?

Előzmény: peterch (92182)
peterch Creative Commons License 1 napja -1 0 92182

Én megértem , hogy a dízel SUV is sz.r a városban . Viszont , azt nem értem meg , hogy ha már valakinek van rá pénze és " zöld " gondolkodású , akkor minek veszi meg a SUV-ot ? Miért nem vesz a városi közlekedésre kis autót ? Az üzemeltetése a villanyautónak sem olcsóbb a dízelnél . Jó , jössz majd azzal , hogy a HMKE termeli az odaszánt energiát . De ez sem igaz , csak esetleg 10-ből 1 autó esetében . Pár napja olvastam egy tesztet , ahol 1800 km-ert tettek meg . A töltés 5,5 órát vett igénybe és az energia ára sem volt kisebb , mint ugyan az az út megtéve egy dízellel . Tehát hosszú útra dízel , városban kis elektromos autó . Továbbra is a kis városi autók amik nekem elfogadhatók . :-)

Ennyi .

Előzmény: XANTIi (92165)
ojeh Creative Commons License 1 napja -1 0 92181

Mindegy... elásni a 32 Amperre valót érdemes, szerintem.

Előzmény: topikolos (92177)
ojeh Creative Commons License 1 napja -1 0 92180

A napelemes inverter esetén >> a minél vastagabb a csatlakozó vezeték annál jobb elve érvényes!!!

A lehetőleg minél kisebb feszültség>>teljesítmény veszteség okán.

Előzmény: topikolos (92178)
ojeh Creative Commons License 1 napja -1 0 92179

Kábel kalkulátor...

https://photovoltaic-software.com/solar-tools/voltage-drop-calculator-dc-ac

 


Jól mondta >> a 30 méter vezeték hosszra.
3 fázis esetén 3x32 Amperig okés a 10mm2 réz vagy a 16mm2 ALU

1 fázis esetén 1x32 Amperig viszont vagy 16mm2 réz 25mm2 ALU illik...
(mivel a NULLA vezető teliben játszik ekkor)

-------------

3 fázis...





1 fázis...

 

Előzmény: topikolos (92173)
topikolos Creative Commons License 1 napja 0 0 92178

Ezt találtam, ez alapján rézből elég a 10-es. Alu meg akkor 16-os.

Előzmény: kiggyo (92175)
topikolos Creative Commons License 1 napja 0 0 92177

20-10-10 A-t kértem a 3 fázisra. Erre kaptam ezeket a számokat.

 

A 70 cm a mélység vagy a védőtávolság?

Előzmény: kiggyo (92175)
ojeh Creative Commons License 1 napja 0 0 92176

ALU földkábel 32 Amperre ... kitudja mit hoz a jövő alapon.

----------

Ha már ások megfontolnám a 4/5 eres kábelt....kitudja mit hoz a jövő alapon.
Lehet egyszer akár még 3x32Amper is az igény az ALU kábel meg annyira drága.

************
A már elásott védőcső jó lehet még másra :-)

Előzmény: topikolos (92167)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!