Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59435

Hátrány pl hogy nem minden fajta napkollektor használható fel iylen célra 

 

???

Előzmény: Törölt nick (59432)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 -1 1 59434

A napkollektor hatásfoka a külső hőmérséklettel romlik erősen...

Amin a hőszigetelés segítget valamennyit

Ezért is van a jó fajta vacuumos előnyben a sík kollektorhoz képest, nyár végétől tavasz végéig, de főleg télen :-)

 

Az viszont azt eredményezi, hogy pont nyáron jó a hatásfok és télen meg vacakabb, jóval.

Így aztán pont a nem nyári időszakban egyre kevésbé jó ötlet a napkollektor erre mifelénk.

 

Vagy ha az átmenti időre, sőt télre is tervezik, akkor  nyáron sok termel(ne) potyára...

Persze, ahogy esik a fajlagos ára  úgy lesz ez egyre kevésbé szempont!

Pont mint a napelemnél is.

 

HA ELÉG olcsó, akkor nem zavaró a rossz kihasználtság, a kisebb hatásfok.

 

Az érdemi mutatószám: az éves hasznos termelés Ft/kWh ára.

 

Pluszban felrakott napelemnél ez a mutató simán cekasszal fűtve a bojlert: 11-12 Ft/kWh

 

Ezzel kell összevetni a napkollektoros cucc ára és hasznos kWh-i plusz egyéb fizetnivalói alapján a napkollektoros melegvíz Ft/kWh mutatóját.

 

Ha vesszük a téma indító 60% x 3500 kWh=2100 kWh esetet és mellé a havi átlag  1500(kondikazán) - 2800(B tarifa) Ft-t másból.

 

Akkor az éves keret 3500x11,5=40250-(18000... 33600)=22...7 eFt/év napkollektoros cuccra.

Ha ezt is 25 évre szánjuk,akkor ~550...175  eFt költhető el rá cakkumpakk, első közelítésben.

 

- a bojler felárra

- a csövezésre+hőszigetelésre (ha kell)

- a vezérlő-keringető cuccra

- a szerelvényekre

- a kollektor mezőre

- a munkadíjra

- a fagyállóra (ha kell)

 

A téma indító 4 sellős családra és az éves 60%-ra pedig a 175-550 eFt szerintem igencsak szűk költségvetési keret...

 

Mondjuk az látszik belőle, hogy igazából csak kondikazán (vagy fás kazán) mellé érdemes napkollektort rakni.

 

A már meglévő B tarifa pedig eléggé bezavar a képbe.

Előzmény: Törölt nick (59428)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59433

jól

 

Előzmény: Törölt nick (59432)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 0 1 59432

Van azért hátrána is a db rendszernek, de szerintem több az előnye. Hátrány pl hogy nem minden fajta napkollektor használható fel iylen célra (nyílván olyat kell feltenni ami igen) és hogy "csurog" a víz. Ez nem minden esetben kezelhető ól, és van akiket nagyon zavarhat. de ez is orvosolható iylen olyan módon.

Előzmény: Törölt nick (59425)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 0 1 59431

A DB rendszerbe nicns semmilyen adalék a vízhez, csak sima víz van benne, minek is kellene más igazából. Se fagyni se forrni nem tud.

Előzmény: duraball (59423)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 0 1 59430

Mi úgy javítottunk a dolgon, hogy sok gép melegvizes lett (ház barkácsban, nem vettünk iylen miatt új gépet). A mosógép, mosogatógép melegvizesen - is  - használható. Ez nyáron nagyon jól tud jönni. Persze ez nem fogyasztja le valóban nyáron a 300 liter hmv-t, de sokat javít a kihasználtságban.

 

Mondjuk ilyenkor pl a mosógép melegvízzel öblít ami elég nagy luxus és pazarlás valahol....

Előzmény: szocske_ (59413)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 0 1 59429

A drain-back rendszer lényege, hogy:

- amikor nem üzemel a napkollektor (nem süt eléggé a nap, vagy kikapcsoltad, áramszünet, hiba)

- akkor KIFOLYIK a víz! a fagyos térben lévő részekből (kollektor mező, csövezés)

- LE folyik a biztosan fagymentes helyen lévő drain-back tartályba...

 

Aztán innen indul el újra fel- és körbe, ha elég meleg lesz a kollektor mező.

...és  kering, amíg elég marad tud maradni (vagy amíg meg nem szűnik keringetés >> szabályzó tiltja, kikapcsolás, áramszünet, hiba)

 

Előzmény: duraball (59423)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 0 1 59428

A 70% az azért nem áll messze a valóságtól szerintem ha pl a vakuumcsövesnél a nettó felületre vetítjük, vagy egy vakuumos síkkollektort nézünk. Teljesen reális tud lenni. A 90% az már talán kevésbé, vagy csak bizonyos körülmények között....

Előzmény: Törölt nick (59401)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 0 1 59427

Én mást tapasztalok. Van dback napkollektorom és napelemem is. Részterhelése a napelem vígan dolgozik akár csak párszáz W-ot megtermelve is, napkollektor ilyet nem tud, mert a hőtehetetlensége akkora, hogy bizonyos napenergia tartalom alatt már nem tud működni. Hiába melegedik fel adott hőmérsékletre a kollektor, ahogy vizet kap vissza is hűl, értelmes hőmennyiséget nem tud lehozni, és ilyenkor a napelem meg tud dolgozni - alacsony szintű részterhelésen is. Pedig nálam pl a keringetője is fordulatszám szabályozott, az le tudom venni a tömegáramot. Ez kicsit jobban kihasználhatóvá teszi a rendszert, de ilyen téren a napelemtől elmarad.

Előzmény: duraball (59400)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 -1 0 59426

Tévedés... léteznek viszont garancia vállalók is.

Előzmény: Törölt nick (59424)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 -1 0 59425

drain-back esetén nem kell bele fagyálló, elég a víz.

Éppen ez az egyik előnye :-)

 

Továbbá nincs állandóan nyomás alatt, nem tud túlhevülni, nem megy tönkre fagyálló benne, a víznek nagyobb a "hőárama".

 

A drain-back hátránya, hogy nem mindig oldható meg a kellő (fagymentes) tartály elhelyezés és csövezés.

Előzmény: duraball (59423)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 -5 0 59424

Kérdés, hogy a hosszabbításnál ki adja a granciát, biztosító vagy a gyártó.

 

A garanciát mindig a szerződő fél adja.

Akivel a szerződést kötöd, csak attól követelheted a garanciális teljesítést.

Előzmény: duraball (59419)
duraball Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59423

Aurostep, gyári a tároló is.  Nem kell kihúzni semmit, télen is működik, gondolom fagyálló van benne. Éjszaka, ha fagyna a kollektorban nincs fent a folyadék ugye, mert csak akkor megy fel, ha megfelelő hőmérsékletű, ha tud lehozni meleget. Nálam egyben kivitelezték a kazánnal, így minden gyári.

Előzmény: Törölt nick (59420)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 -6 0 59422

Nem egyszerű eldönteni, az biztos.

Előzmény: duraball (59419)
duraball Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59419

Ettől félek, ezért gondolkodom a solar edge-ben, a garancia miatt, bár tökre nincs rá szükségem. (A solar edge rendszerre.)

Majd amelyik olcsóbb lesz. Solar Edge 12 év, vagy SMA 10-15 év garira hosszabbítva. (Kérdés, hogy a hosszabbításnál ki adja a granciát, biztosító vagy a gyártó. Biztosító talán jobb, ritkábban szűnik meg, inkább csak felvásárolgatják egymást.)

Előzmény: Törölt nick (59418)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 -6 0 59418

Semmiféle inverter javításra ne gondolj, senki kezdi el taknyolni a hulladékot.

Főleg nem a mosógép szerelők.

Előzmény: duraball (59417)
duraball Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59417

Én is akarok napelemet. Legyen igazad az inverter javítással! :)

Előzmény: Törölt nick (59414)
duraball Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59416

Vailant, drain back sík kollektorral. Semmit nem kellett vele, se folyadékot cserélgetni, se semmit. Ez visszaengedi a vizet, ha nem megy. (Ha nem elég meleg a kollektor, vagy áramszünet van. Így meg sem tud forrni áramkimaradás esetén, nem fűt túl, stb.) A többi rendszert nem ismerem, azokban lehet mókolni kell a folyadékkal, mint a fűtés rendszerekben.

Előzmény: Törölt nick (59414)
szocske_ Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59413

azonban a napelemnek többször akkora tetőfelület szükséges, mint a kollektornak, nálam például nem igazán fér el már több napelem ideális tájolással, így nem tudok feltenni még 20m2 napelemet a villanybojlert ellátni, de 2m2 kollektornak még éppen jutna hely. Csak nekem felesleges, mert nyáron nem tudnék mit kezdeni a sok meleg vízzel.

Előzmény: Törölt nick (59409)
duraball Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59412

Nekem 10 éve van, egyszer kellett lemosni a kollektort, semmi mást nem kellett tenni vele. (Nem tudtam, hogy pára, vagy kosz, ezért lemostam, kosz volt.) "felrakod a tetőre, aztán nem csinálsz semmit 50 évig" napelem rendszer nekem is kéne! Csak hát a fránya inverter..

Előzmény: Törölt nick (59410)
biowizard Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59411

A múltkori nagy politizálásban elsüllyedt a kérdésem, pedig reméltem, hogy kapok rá választ. Hátha most: használ valaki Sununo Plus típusú invertert? És ha igen, milyen a minősége? Az egyik telepítő ilyennel adott ajánlatot és elég kedvező az ár. Köszönöm!

Törölt nick Creative Commons License 2018.03.21 -1 0 59409

CSAK NYÁRON a  medencéhez elég lenne egy olcsó, csak nyáron üzemelő napkollektor is... amikor süt a nap.

 

De, ha nem csak "nyáron" fűti akkor már verhetetlen a napáram+hőszivattyú.

Ami borús időben (sőt akár télen) is fűt, mert a szaldó ezt lehetővé teszi.

 

Igazából mindig a vége, hogy a szaldó miatt a napáram kb. verhetetlen manapság már a meleg készítésben is.

- kicsiben cekasszal direktbe

- nagyban hőszivattyúval áttételezve

 

Előzmény: szocske_ (59408)
szocske_ Creative Commons License 2018.03.21 -2 0 59408

"Játéknak én is lehet előbb utóbb felrakok majd egy kollektort," pedig szerintem pont nálad jól működne.

Egységnyi tetőfelületről a napkollektor több energiát hoz le mint a napelem.

A gond átlalában az, hogy nyáron rengeteget termel, amivel nem tudunk mit kezdeni, télen viszont kevés.

Neked ott a medence fűtés, így egy jó nagy napkollektor nyáron megoldaná a medence fűtését, télen pedig megtermelné a család HMV igényét.

Előzmény: a8lang (59403)
Krinyo Creative Commons License 2018.03.21 0 0 59407

Ezt talán a laposföldesek be is vennék... :D

Előzmény: Audi80Avant (59399)
duraball Creative Commons License 2018.03.21 0 1 59406

Már most 35 fokos vizet hoz le, negyed kilenc van, déli irányú. Lehet neked nincs valódi megtérülő haszna, merthogy nálad nincs, de nekem van.

Előzmény: a8lang (59403)
BJaca Creative Commons License 2018.03.21 -1 0 59405

"míg a napelemek ugyan azt a napfényt csak 10-20% hatásfokkal tudják kinyerni villamos energiává"


Ha jobbak lennének a napelemek, kisebb kellene belőlük. Ez csak ennyit jelent. Az 1kW-os napelem az 1kW-os.

Előzmény: duraball (59400)
kiggyo Creative Commons License 2018.03.21 0 1 59404

Többször kiszámoltam már én is, de nem ennyire fekete vagy fehér a történet nekem.

 

Csak a HMV miatt fel kell rakni egy 2-2.5 kWp rendszert pluszban, ami:

- sok hely (nem mindenkinél megoldható)

- feltételezi hogy a szolgáltató engedi (egy fázisnál biztosan nem megy fel a napi fogyasztást kiváltó rendszer mellé, ami szintén 3kW körüli egy átlag háznál)

- feltételezzük hogy a szaldó örök

- pazarló, COP=1 módon fűtjük el

- és olcsó, B tarifát akarunk kiváltani vele

 

Gazdaságilag lehet kijön a matek, de minden csak nem zöld, és kell hozzá a szolgáltató.

 

Akkor már inkább B tarifa és segítsen be 230-ért egy bojleres napkoli rendszer.

Vagy B tarifa és hőszivattyús bojler.

 

És a barkács megoldásokról nem is beszélve. Évekig lexán mögé rakott feketére fújt lapradiátor nyomta a melegvizet nálam nyáron, filléres költségért. Arról ment a mosógép meg minden.

 

Ami a legérdekesebb hogy egy napenergia fórumon ha felmerül a napenergia közvetlen felhasználása valakinél akkor addig megy a post-cunami míg el nem nyomják...

Előzmény: a8lang (59403)
a8lang Creative Commons License 2018.03.20 0 0 59403

Télen mégsem tudod vele megtermelni a szükséges melegvizet sem. A napelemmel viszont annál inkább pont ennek a tárolási lehetőségnek köszönhetően.

Játéknak én is lehet előbb utóbb felrakok majd egy kollektort, de valódi megtérülő haszna nincs. Napelem a szaldóval tudja csak nullázni az energiaszámlát.

Előzmény: duraball (59400)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.20 0 0 59402

Az 1.-hez elég csak itt a fórumban megnézni a téli napos napok napelem termelését.

 

A 2.-hoz... mondjuk úgy, hogy előfordul a 70-90% hatásfok is.

 

 

Előzmény: Törölt nick (59401)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.20 0 0 59401

Minimum két tévedés van a hozzászólásban... ez egyik sem igaz.

 

1.

Amikor a napelem már nem termel semmit, a kollektor vidáman

 

2.

A napkollektorok jellemzően 70-90% közötti hatásfokkal hasznosítják a napenergiát hő formájában

Előzmény: duraball (59400)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!