Keresés

Részletes keresés

halee77 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32438
Én ebben a témakörben abszolút tudatlan vagyok, csak olvasgatok és talán ragad rám valami, tehát hogy van-e szakirodalom azt nem tudom. Azt jeleztem csak amit itt olvastam korábban.

De talán mz/y többet is tud, Ő már talán ki is próbálta valahogy ;)
Előzmény: Djapor96 (32430)
halee77 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32437
Ezt pont tegnap próbálgattam. A hőcserélőt gyors fordulaton jobban "lehűti" tehát az előremenő nem olyan meleg, mint a lassú fordulaton, így aztán nem is tud annyit melegíteni. Szerintem!

Enginertől pedig kérdezem, hogy lehetne esetleg (még) több infó a termosztát elhagyás mikéntjéről? Egyre nagyobb az érdeklődés! :)
Előzmény: MZ/Y (32435)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32436
Egy korábbi vitát nagyon nem szeretnék felújítani, csak kiegészítés:
Ha nálad az a komfort, hogy mindig egyforma a hőmérséklet, akkor tökéletes Enginer javaslata.
Ha az, hogy melegben fekszel le, éjjel hűvösebb van, de ébredésre megint meleg, akkor vagy termosztát, vagy Enginer módszere, de drága (programozható termofejek). Vagy kompromisszumot kötsz és ébredés után Te tekered fentebb a termofeje(ke)t és kicsit később lesz meleg.
Előzmény: iNTi (32434)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32435
Ha viszont úgy közelítjük meg, hogy a leadott hő = a padlókörbe betáplált hő (aminek stimmelnie kell), akkor a lassabb áramlásnál hidegebb visszatérő víz több hőt tud felvenni a hőcserélőtől/puffertől, tehát többet is ad le adott idő alatt a padlóban.
Előzmény: halaloszto (32431)
iNTi Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32434
Ez egy nagyon érdekes gondolat. Most nagyon egyszerűsítve gondolkozom, de tulajdonképpen ha adott egy rendszer ahol a szobatermosztát kapcsolja a kazánt és abban a szivattyút, ez keringteti a radiátorokban a vizet. Ezt le lehetne cserélni úgy, hogy kiiktathatom a termosztátot ? Egy körös az egész, és csak radiátorokat fűt.

Nekem mint korábban írtam nagyon sok nyűgöm van a szobatermosztátokkal, ezt ha így le lehetne cserélni az egyszerűen a csoda lenne, hiszen akkor egyszerűen lehetne lecserélni az egészet. :)
Előzmény: enginer (32418)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32433
ebben van valami. kémia laborban is anno úgy működött a hűtő, hogy az egymásra spirálisan tekert üvegcsövekben egymással ellentétes irányba áramoltattuk a hűtőközeget és a hűtendő anyagot. ergo a sebességek összeadódnak...
Előzmény: halaloszto (32431)
fefefe Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32432

motoros szelep kb 5-7ezer/db, a vezérlő hozzájuk 30és 50 között. (persze felső határ itt is a csillagos ég ;-)

ha az osztó/gyűjtő sima kézi "tekerős", akkor azt is cserélni vagy tuningolni kell.

nem felétlenül kell drótozni, van rádiós is, persze nem olcsóbb a drótosnál :-D

rehaunak, henconak is van ilyen. (érdekes módon annak idején én a rehau-t olcsóbban tudtam beszerezni, és sokkal kultúráltabb is a cucc)

 

hiába állítasz be mindenhova "fix" tömegáramot, ha a szivattyúdnak nincs esze, akkor amint lezár egy kör (pl. motoros szelep), az összes többiben megváltozik a tömegáram.

Előzmény: Jesu (32428)
halaloszto Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32431
szerintem ez nem igaz. a holeadas foleg a padlo homersekletetol fugg. az meg az eloremeno es a visszatero atlagatol. ha fix az eloremeno, akkor az atlag annal magasabb lesz, minel melegebb a visszatero, ergo minnel gyorsabb az aramlas.

vajk
Előzmény: MZ/Y (32429)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32430
Ezzel kapcsolatban van a neten magyarnyelvű szakirodalom?
Előzmény: halee77 (32423)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32429
"Hideg felületnél gyorsabb áramlás, melegnél lassabb?"

Padlónál pont' fordítva van, kisebb áramlásnál ad le több hőt a rendszer. De ezt már olvastad itt, régi motoros vagy. :o)
Előzmény: Jesu (32428)
Jesu Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32428
Merre van leírva ez?

Nálam is aktuális lenne. Amit el tudok képzelni: osztóra motoros szelep körönként, szobákba mérő, osztóig drótozva, ami ennek a nyitását/zárását szabályozza. Leírhatnátok mit kell használni egy ilyenhez. Nálam 2 féle beavatkozás lehet: keverőszelepen állítható az osztóra menő vízhőfok (pufferről), vagy maga a kör ki/be kapcsolásával.

Konkrétan, nevesítve kellene az alkalmazható cuccokat leírni, hogy ki lehessen számolni, kb. mennyiben van ez körönként.

Másik kérdésem: mi az ideális keringető sebesség? Mekkora legyen a tömegáram a padló/ falkörökben? 0,5-1-2-3l/perc? Van erre recept? Hideg felületnél gyorsabb áramlás, melegnél lassabb?
Előzmény: halee77 (32423)
reszike Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32427
Kérdezem hozzáértő szakembertől: Padlófűtésem van a lakásban,mely önálló rendszer /a radiátorok külön ágról kapják a meleget/,melynél a visszatérő csőre egy szivattyút építettünk be melyet egy digitális termosztát a visszatérőre szerelt hőérzékelőn keresztül vezérel.Kérdésem:mennyinek kell lennie az előre menőnek,és a visszatérőnek.A termosztátot hány fokra állítsam?Hőcserélő van beépítve.A termosztát típusa:MTC 27T1RE/2 Köszönöm.
SilverFlash Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32426

Helló!

Hogy kell szétszedni egy Junkers TR12 szobatermosztátot (analóg)?

Nem akarom erőltetni, még eltörik.

halaloszto Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32425
orul!!! :-)
Előzmény: mammamija (32424)
mammamija Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32424
Csóközön - kivettem - tekertem- dugaszolódik!!!:)))
Előzmény: halaloszto (32416)
halee77 Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32423
Olvass vissza! Megéri, jó téma ;)
Ha jól emléxem, thermofejek radiátoronként és a kazán folyamatosan fűt, amihez persze van egy puffer... már én is agyalok, hogy mit kéne átalakítani nálam és mennyi lenne ez.
Előzmény: Pitylogós (32419)
--biki-- Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32422

Sziasztok! Segítségeteket kérem az alábbi ábrán felvázolt rendszer szabályozásában. A rendszer falfűtés + padlótemperálás. adott három "leágazás" ami három külömböző részét látja el a háznak. Kérdésem az lenne hogy adjatok tippet a minél olcsóbban megvalósítható fűtésszabályozásról.

Köszönettel. Biki

 

dpek Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32421
A tároló indirekt, de a gyári belső hőcserélőre a napkollektor van kötve.
A kazán meg a cirkulációs csonkon keresztül fűti külső hőcserélővel, a felső felét a cirk. csonktól felfelé.
Tehát nem az egészet.
Azért van így, mert ennek sajna alul van az elektromos fűtőszála, és a kollektornak az jó ha minél hidegebb vizet kap. De ha nincs nap, akkor is kell valahogy meleg víz, de erre az alsó elektromos fűtés nem jó. Gázzal 10 perc alatt felnyomja 60 fokra a felső felét. Sőt, úgy van bekötve, ha nincs melegvíz a bojlerba, akkor nem kell megvárni még felmelegszik, hanem egyből a csapon jön a meleg víz ha kinyitom
Előzmény: enginer (32414)
dpek Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32420
Erre nem is gondoltam hirtelen.
Viszont úgy tudom hogy ahoz hogy indirekt tárolót lehessen vele így fűteni, kell hozzá venni valami kiegészítő egységcsomagot hozzá, mert alapból nem adnak.
Vagy házilag rá tudok kötni anélkül is?

Tudom mi a szerepe, az eredeti bekötés szerint 3 fogyasztó ment a kazánról, azért kellett a váltó.
Itt a régi bekötés.

Most per pillanat csak a pf megy, meg a bojler hőcserélőn keresztül.
Radiátor csak egy van a fürdőben, ami sorba van kötve a pf-el, tehát ha megy a pf, akkor először a radiátorba megy a víz, és onnan a padlóba.
Tegnap fixre kötöttem a pf szivattyút. Reggelre szép egyenletes volt mindenhol a padló meg a levegő hőmérséklet is.
Ez a külön bojler bekötés felcsigázott. Így lenne a legtutibb, főleg ha nem kéne hozzá megvenni a gyári egységcsomagot.
Előzmény: enginer (32413)
Pitylogós Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32419

Az hogy műxik?

 

Nem szobánként van egy termosztát, ami a saját körét vezérli?

Előzmény: enginer (32418)
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32418
Na ugye! :D

Következő fokozat a helyiségenként szabályozott (nem termosztátos) rendszer.
Ennél is tisztább, szárazabb érzés. :D
Előzmény: Djapor96 (32417)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32417

Tapasztalat 5 nap után!

 

A REV24-es Siemens termosztát egy álom a RDE10-es után. Le a kalappal! A lakásban folyamatosan szinte állandó a hőmérséklet. A gyereken látom, hogy nem izzad le állandóan, amikor eléri a kikapcs hőmérsékletet a kazán. A feleségem, meg a kislányom is sokkal nyugodtabban alszik éjszaka.

Ja és nem utolsó sorban, kb 0,5 fokkal csökkentettük a komfort hőmérsékletet, mert kicsi az ingadozás.

 

Mindenkinek ajánlom, szerintem hamar kitermeli az árát!

halaloszto Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32416
a dugot felfele ki tudod huzni. az aljan lesz egy csavar, ami utkozik a lukban egy pocoknek. ezt a csavart a dugoba beljebb tekered, es visszateszed a helyere.

vajk
Előzmény: mammamija (32415)
mammamija Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32415
Szép estét mindenkinek.
Bocsánat, hogy egy bagatellnek tűnő kérdést teszek fel, de egész egyszerűen nem értem a dolgot.
A képen látható kádnál elvben ha megtekerem a fölső izét, akkor a kád alján lévő dugónak zárnia kellene teljesen - de nem zár. Szép lassan, de biztosan -szivárog a víz lefele - ahogy jobban megnéztem van kb. 2 mm-es rés a kád alja és a záróbigyó között. Szerintetek nem a kádhoz passzolót hozott a vízszerelőm?
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32414
indirekt a tároló?
csak PF van? Radiátorok?
Előzmény: dpek (32410)
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32413
renova mini tudja az indirekt tárolót fűteni.
Külön beállitott hőfokkal meg elsőbbséggel.
Nem értem, hogy miért kellet a h.váltóba kötni a bojlert.

H.váltónak tudod mi lenne a szerepe? Mert nálad így semmi értelme a váltónak.
Előzmény: dpek (32406)
halee77 Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32412
módosítom: jól gondolom, hogy a hőcserélőn elhelyezve a "kapcsolót" is megoldja mindkét (előbbi) problémám? ...maradna viszont a "pontatlanság".

Köszi ZE :)
Előzmény: halee77 (32409)
dpek Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32411
Szeretném a vezérlés részét is okosan rendbe tenni.

dpek Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32410
Oké, kapcsolgatok.
De mégse engedem így ingadozni annyira a padló hőfokát mint sima szt-os vezérlésnél.

A második részt nem teljesen értem.
A kazánommal van baj?
vagy más a gond?
:-)
Szívesen veszem tőled a segítséget...
Annak idején a hidro váltóval kapcsolatban is hallgattam a tanácsodra, és azóta is nagy megelégedéssel használom.
Előzmény: enginer (32407)
halee77 Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32409
Amikor először hallottam, hogy csőtermosztáttal tudom megoldani a pf melegítését, akkor sokat agyaltam, hogy hova kéne rakni azt úgy, hogy minél hasznosabban járathassam a padlókör szivattyúját. Elméletben kigondoltam, hogy a kazán előremenőjén lévő csőterm kapcsolná be a pf szivattyút, a padlókör előremenőjén lévő pedig kapcsolná le.
Így egyrészt nem forgatna hideg vizet is (fűtési szezon kezdetén) és egyben meg lenne oldva a továbbkeringtetés is már az "üzemi" hőfokon (ugye addig megy amíg nem esik x fok alá a vízhőm), másrészt ki lenne küszöbölve a csőtermosztátok pontatlansága (érzékelési idő és ki-be kapcsolások eltérése)...
Csak hát eddig még nem sikerült rájönnöm az összekötés mikéntjére/hogyanjára. Esetleg ebben kaphatnék valami konkrét segítséget is?? Bár ez nem tudom, hogy itt mennyire ON.
Előzmény: enginer (32400)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!