Keresés

Részletes keresés

OsCaR Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23843
Valaki írt is ilyet nemrég, egy mezei termosztátot hekkelt meg padló felületi hőm. mérésre, kivette belőle az érzékelőt, kivezette a drótokkal, és letette a padlóra ...
Előzmény: rferi (23840)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23842
Nem akartam nagyon belemenni, mert a termoszát szó itt szitokszó, de egy öntanuló nagyon jól megoldja a feladatot: mivel annak megvan az a jó tulajdonsága, hogy kombinál, időnként rá-rá fűt (mikor még nem is esett a hőmérséklet és nem addig, míg a beállítottat túl nem lépi), nagyon is működik.

Na, mindgyá leírom, honnan indult a történet. :o)
Előzmény: rferi (23840)
enginer Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23841
Padlótermosztátot nyugodtan elfelejtheted.
Semmi értelme. (ezt már MZperYpsz is beismeri és ez nem kis dolog!!!)

És a termofejes körönkénti padló szabályzás ugyan olyan hülyeség, mivel amikor a fej zár megszűnik a keringés abban a körben, vagy ha csak részlegesen zár, akkor meg csak a kör elején lesz meleg a padló.
Nem? (szerintem nagyon is)

PFnek állandóan illik keringenie, hogy a PFcsőrendszer/beton/stb egyenletlenségeit kitudja korrigálni. (mindenhol ugyan olyan meleg legyen a padló, az elkeveredés miatt).
Az olyan MZperYpsz féle kapcsolgatós rendszerekbe illik csőtermosztátot szerelni, hogy amikor már a kazántól nem kap meleget a rendszer, ne menjen feleslegesen a PF szivattyúja. Ártani nem árt, ha megy, de villanyt lehet vele spórolni.

PFnek kimondottan jó, ha a kazán lekapcsolása után is megy szivattyú, mert így lesz egyenletesen meleg mindenhol a padló!





Előzmény: dpek (23834)
rferi Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23840

Alapvető tévedésben vagy, pedig te magad is leírtad már az okát,miért nem jó.Azért, mert nem tudja kompenzálni a levegő mérése azt, hogy túl sok hőmennyiség van benne a padlóban.Hiába kapcsol ki a termosztát a levegőn, ha a padlóban még sok leadható hö benne volt.Ez a hő mindenképpen túllövést eredményez.A túllövés csökken a termosztát hiszterézisének csökkentésével, de nulla sosem lesz, csak ha a padló fűtésének szabályozásához az alapjelet magából a padlóból veszed.

Amúgy ennek utólagos kiépítése sztem nem elképzelhetetlen, egy félreeső zugban, akár felületi szenzorral is megoldható lehet, bontás nélkül.

Előzmény: MZ/Y (23839)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23839
Többen írták itt, hogy pár tized fokon belül tartja a termosztát a levegőt. Azért az nagyon nem 2,5 fok...
Ha meg nincs kiépítve a hőmérő a padlóba, akkor azzal kell főzni, ami van.
Előzmény: rferi (23837)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23838
Vigyázz, mert Enginernél egy életre elásod magad, hogy termosztátot ajánlassz. :o)

Erről írok végig, hogy sz.r a nagy hiszterézisű termosztátom, pláne padlóhoz. Tudom, hogy jó lenne ez is, meg egy Honeywell is, de ez már elvi kérdés, hogy ha idehozta drágán a sz.rt a szerelő, akkor már másikat nem veszek. Ezért van az, hogy mikor a radiátor termosztátja fűtést rendel, akkor melegít a padlón is.
Előzmény: dpek (23835)
rferi Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23837

Nem az a szerencsém, hanem elég sok automatikát kellett már csinálnom a szakmám miatt.

Egy nagy tehetetlenségű rendszerbe a szenzorelemet mindig a legnagyobb tehetetlenségű elemre kell telepíteni, mert különben túl nagy lesz a túllövés.

És ebből a szempontból mindegy, hogy mondjuk ingáról, vagy padlófűtésről beszélünk.

Ezért nem jó egy légszenzor egy padlófűtéses rendszerhez.Ott - ha egyáltalán- akkor a padló hőmérsékletét kell szenzorálni.

Ez törvény, és nem tudod megfarkalni egy 0,1°C-os légszenzorral sem.Legfeljebb kisebb lesz a túllövésed, de még úgy is túl nagy lesz.

Előzmény: MZ/Y (23833)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23836
Szia dpek!

Vagy esetleg mégsem Te vagy az? Akkor lehet, hogy nem neked írtam, amit? Lehet, hogy nem neked magyarázom, hanem dpek-nek írom, hogy mi újság?

(Mellesleg a szomszédnál tökéletesen megy a padlófűtés termosztáttal, de ez most lényegtelen.)
Előzmény: enginer (23831)
dpek Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23835
Neked ilyen termosztát kéne padlófűtéshez.

http://www.beryl.hu/termosztat.php
Előzmény: MZ/Y (23833)
dpek Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23834
Már értem.
Én kimondott padlótermosztátot akarok.
A padlóba a csövek közé a betonba raktam is egy 2m-es rézcsövet.
És ott akarom a hőmérsékletet állandó 28-30 fokra beállítani illetve szabályozni padlótermosztáttal, ami a padló szivattyúját kapcsolná.
A légfűtés, vagy radiátor szivattyút meg a rendes szobatermosztáttal.
Ennek így működni kéne.
ez a normális padló vezérlés.
De lehet nem is kell oda termosztát, csak a keverőszelepet 35 fokra kell állítani, és akkro nem fog túlfűteni a padló.
A hiányt meg a radiátor vagy a légfűtés pótolná.
És a termofejes körönkénti padló szabályzás nem jó?
Olyan mint a radiátornál, csak a padlófűtésre van kötve.
Ilyet is láttam gyáriba.
Előzmény: rferi (23832)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23833
Nem ahhoz adott. :o)
A szokásos felállásal készült a fűtés:
"Sima" termosztát egy csak radiátoros szobában és "sima" termosztát egy csak padlófűtéses helyiségbe. Ahogy a házak döntő részében így van. Az a Te szerencséd, hogy olvastál/javasolták/akármi, hogy közvetlenül a padló hőmérsékletét mérd és olyan termosztátot vegyél (illetve majd fogsz).

A radiátorosba én választottam termosztátot, a padlófűtésesbe meg a szerelő hozott, amilyet gondolt. Na, ez utóbbi nagy hiszterézisű, ráadásul még drága is volt, mert Siemens...
Előzmény: rferi (23832)
rferi Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23832

A padlóhoz adott termosztát másfél méterrel a föld fölött van????

Akkor annak mi köze van a padlóhoz????

A feladatod az, hogy  a padló hömérséklete egyenletes legyen. Azt a  padlón kéne mérni.

Előzmény: MZ/Y (23828)
enginer Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23831
Nekem ne is magyarázd, hogy miért szar a termosztát padlófűtéshez! :D

Évek óta azt magyarázom neked, hogy padlóhoz nem szabad termosztátot használni azt most én vagyok a hülye???
Érdekes egy ficere vagy Te!!!!

Előzmény: MZ/Y (23827)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23830
Ha nem a cinikus éned jönne megint elő (avagy olvasnál), akkor látnád, hogy a padlónál nincs termosztátom és éppen úgy működik, ahogy óhajtod: (nem csőtermosztát ugyan, hanem termoszelep) engedi/nem engedi be a melegvizet a padlóba.
Előzmény: enginer (23824)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23829
Nem úgy padló :o), csak a padlófűtéses helyiségeket vezérelné.

Aha, szóval megzavartam rferi-t is, hogy rövidítettem, Ő is olyanra gondolhatott, mint Te.
Előzmény: dpek (23826)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23828
A termoszát másfél m-rel a föld fölött van, ott nem hiszem, hogy számítana, éppen cső fölött van vagy sem.

Egyértelműen sz.r kütyü, ez az 1 fok rengeteg alapból.
Előzmény: rferi (23825)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23827
"Azt nem értem, hogy miért nem működik az, hogy a termosztát csak a padló szivattyút kapcsolná?"
Most írtam. :o)
Mert a termosztát iszonyú lengést csinál: beállítom 21 fokra, 20,5-nél bekapcsol, mire a melgvíz elkezdi melegíteni a padlót, az a levegőt, lemegy a hőmérséklet 20 fokig. Melegszik a levegő, eléri a 21,5-et, termosztát lekapcsol, de a padlóból még dől a meleg, felmegy a hőmérséklet 22,5 fokig.
Ugye hogy ez így nagyon nem jó?

De ezt Enginer-nek magyarázhatom. :o)
Előzmény: dpek (23823)
dpek Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23826
Nem eladó az a kidobott padló termosztát?
Kipróbálnám a padlótermosztátot, mivel ki van alakítva a helye a padlóban.
Kiváncsi vagyok nálam hogy működik.
10E -ért nem akarom megvenni az újat.
Előzmény: MZ/Y (23822)
rferi Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23825

"A padlófűtés nem elégséges volta meg 2 szerencsétlen dologból következik: a szerelő által a padlóhoz hozott termosztát egy sz.r, 1 fokos hiszterézissel. (Vagy féllel? A beállított alatt féllel kapcsol be és féllel fölötte ki.) A padló tehetetlensége miatt ez így 2.5 fokos lengést csinált, ezért kidobtam (kikötöttem). "

 

Ha a termosztátod egy fokos hiszterézisű, és a padló mégis 2,5 fokos hiszterézist produkált, akkor az a termosztát rossz helyre vagy rosszul volt rakva.Túl "messze" volt a fűtőcsőtől, sok padlóanyag volt közte és a cső között, rossz volt a hőkontaktus, vagy valami hasonló.A túllendülő hőmérséklet nem a termosztát hibája, amikor a termosztát lekapcsol, a padlónak nem volna szabad tovább melegednie, mitől melegszik mégis? Attól, hogy nem egyenletes benne a meleg, a csövek körül sokkal melegebb, és az még a leállított fűtés elenére is "kijön" belőle, megemelve a felületének hőmérsékletét.Ezt állítom, hogy bármilyen más termosztát - ugyanoda helyezve, mint ahol a mostani van- is produkálná.

Előzmény: MZ/Y (23822)
enginer Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23824
MZperYpsz-nek aztán hiába magyarázod.
Én soxor próbáltam már, de bele van bolondulva a termosztátokba. :)

Padlófűtéshez nem kell termosztát.
Padló osztóra egy csőtermosztát, hogyha nem kap a kazántól melegvizet lekapcsolja a padló keringtetőjét azt annyi (csak keverőszelepnél működik, hőcserélőnél nem).
Előzmény: dpek (23823)
dpek Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23823
A padlót inkább folyamatosan kéne járatni alacsonyabb hőfokon.
A padló szivattyút semmiképp nem a radiátorral együtt kapcsolnám.
Azt nem értem, hogy miért nem működik az, hogy a termosztát csak a padló szivattyút kapcsolná?

Mai napig működik olyan mezei 15 éves fűtés, hogy van egy vegyeskazán amire rá van téve egy gázégő fej, amit a kazánba lévő termosztát kapcsol, ez be van állítva 55 fokra. Meg egy bimetálos szobatermosztát, ami 23-ra van állítva és a padló szivattyút kapcsolja. 15 éve teszi a dolgát egyenletes hőmérsékletet biztosítva mindenhol.
Előzmény: MZ/Y (23822)
MZ/Y Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23822
Ne csipegess, az egészet olvasd!

A termosztát nem a leggyorsabban hűlő szobában volt. (Pedig ez ökölszabály.) Tehát az, hogy a gyerekeknél jobban hűlt a szoba, nem a termosztát, mint vezérlési mód hibája volt, hanem az elhelyezéséé. Ezt kiküszöböltem.
A másik 2 szoba - a torlókkal való játszadozás eredményeként - egyformán melegszik-hűl a gyerekszobával. Lehet, hogy ott urambocsá fél fokot is ingadozik a hőmérséklet, de engem abszolút nem zavar. Ha nem lenne digitális hőmérő, észre se vennénk. Viszont éjjel nem forgolódunk az ágyban, mert melegünk van, reggel meg nem "hidegben" ébredünk. Nekünk ez a komfort.

A padlófűtés nem elégséges volta meg 2 szerencsétlen dologból következik: a szerelő által a padlóhoz hozott termosztát egy sz.r, 1 fokos hiszterézissel. (Vagy féllel? A beállított alatt féllel kapcsol be és féllel fölötte ki.) A padló tehetetlensége miatt ez így 2.5 fokos lengést csinált, ezért kidobtam (kikötöttem). Most a radiátoros vezérli a padlófűtést, mivel az meg a sűrűn-keveset fűtök elvett "vallja", a padlónak az nyilván nem jó. Egyszerű megoldás lenne egy "jó" termosztát a padlóhoz, de sajnálok érte pénzt kiadni. (Ha már a szerelő megvette azt a sz.rt...)
Előzmény: enginer (23817)
dpek Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23821
Ja, oké.
Nem ingadozik.
Akkor nem babrálom.
Előzmény: enginer (23819)
dpek Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23820
Azt értem, de nekem zárt a rendszer, és egy ugyan azon rendszerbe van a 2 nyomásmérő, és ráadásul a gázkazán mérője mutat kevesebbet, ahol a szivattyú is megy. Szintkülönbség meg 1 méter.
Lehet hogy a mutatós pontatlan. 0.5 bár azért elég nagy különbség.
Előzmény: halaloszto (23816)
enginer Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23819
Ami a készüléken van az nem annyira profi.
Inkább csak olyan tájékoztató jellegü, de nem is érdekes, ha nem ingadozik, akkor inkább ne is nyúlj semmihez.
Előzmény: dpek (23813)
balogati Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23818

Lehet, hogy ez a magyarázata a jelenségnek. Kösz:) Elhiszem, mert nem vagyok annyira fanatikus, hogy 6-7m magasra felmásszak füstgázt mérni. Talán egyszer...:)

 

Apropó. A légfelesleget hogyan/mivel mérik atmoszférikus, ill. turbós készüléknél?

Előzmény: Csavarhúzós (23713)
enginer Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23817
Hogyne hinném.

"Komfort: nálam nem a 0,1 fokos ingadozás a komfort, elviselek nagyobb lengést is."

De ez csak ott igaz, ahol a termosztátod van.
A többi helyiségre meg Te panaszkodtál, hogy komoly gondok vannak.
Ha neked ez így jó?
Nézegeted a drága programozható termosztátot, hogy milyen jól szuperál, de a gyerekszobában meg vagy megfagynak, vagy megsülnek?
Ide rakjam, oda rakjam? Vegyek rádiósat? és kössem a hátamra, hogy mindenhol konfortossan érezzem magamat? :)

A Te rendszered nagyon elvan fuserálva, így nem annyira mérvadó szerintem a mérésed.
(kiváncsi lennék egy hőingadozás mérésedre a nem termosztátos helyiségekben is!)

A probléma csak az, hogy szerinted ez így a tökéletes és még terjeszted is. :(


Előzmény: MZ/Y (23812)
halaloszto Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23816
egy csomo minden befolyasolja a nyomasokat
- 10m szint az 1bar. tehat egy 2meterrel magasabban levo mero egybol 0.2-vel tobbet mutat
- ha aramlik a viz, az valtoztatja a nyomast. pont attol aramlik, hogy a nagynyomasu helyrol a kisnyomasura megy. szival merni csak allo szivattyukkal erdemes, ha mar megnyugodott a cucc.
- ha zart a rendszer, akkor a kiegy. tartaly meretetol fuggo mertekben, de azert van 1-2 tized valtozas hideg es meleg rendszer kozott.

vajk
Előzmény: dpek (23813)
Bobbo Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23815

"...most egy 0,1-1C fokig allithato hiszterezisu termosztat ..."

 

Ez jól hangzik. Milyen termosztátod van, aminél állítható?

Előzmény: peterch (23759)
balogati Creative Commons License 2008.01.02 0 0 23814

,,És Te csak tesztelgetted, de nem folyamatossan használtad úgy a rendszert.,,

 

Már 2,5 hónapja folyamatosan használom. Indulástól folyamtosan írom az értékeket, az utóbbi 1 hétben visszont különböző ,,üzemmódokat,, is kipróbáltam.  Igaz, ez nem nagy időintervallum, de előzetes infószerzéshez elegendő:).

 

Más:

Az eddigi tapasztalatok alapján én a ház hőszükséglete alapján max 2-2,5x teljesítményű kazánt ajánlanák abban az esetben, ha pl estére alvás idejére akár 17-18C-ig hagyjuk hűlni a házat. Abban az esetben, ha viszonylag folyamatos a fűtés, nincsenek nagy hőmérsékleti különbségek, bőven elegendő a 1,5-2x-es kazánteljesítmény.

Előzmény: enginer (23801)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!