Keresés

Részletes keresés

memorix Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23647

Minél jobban hőszigetelt a ház annál kisebb a jelentősége a fűtési költség szempontjából egy kazán teljesítményének és annál kisebb a megtakarítása is...

 

Pl egy passzív jellegű házban mivel kevesebb hőt kell pótólni. Igy a várható nyeresége egy jobb kazánnak jóval kisebb. Mivel kevesebb gázt, fát, stb. kell elégetni ahoz, hogy a ház hővezteségét pótoljuk...

 

Igy az optimatizálásnak, beállítások átállításának kicsi a jelentősége egy jobban hőszigetelt ház esetében...mivel kicsi a nyereség hozadéka...

Előzmény: memorix (23644)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23646
Köszi! Örömteli Ünnepeket Nektek is! Meg mindenkinek!
Előzmény: memorix (23644)
urbancsok Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23645
Szerinted. Sokkal inkább 10-20%.
Előzmény: MZ/Y (23625)
memorix Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23644
 

Egyszerű gáz fűtési költség számolás egyszintes házhoz:

 

V(árható gázfogyasztás m3/fűtési szezon)=

(Fal nettó nm*U*10)+

(ablak nm*U*10)+

(plafon nm*U*10)+

(padló nm*U*10)

 

Fal bruttó nm = Fal nettó nm+ablak nm

 

N(napi átlagos gázfogyasztás)=V/180  (nap)

S(zezon várható költsége)=V*G(áz köbméter ára)

H(avi várható költsége)=V*G(áz köbméter ára)/6 (hónap)

 

U azaz K számolásához www.eptar.hu itt a rétegrendszerkesztőre kell kattintani...

 

Természetesen nem vettem figyelembe a szoláris nyereséget, a hőhidak veszteségét, a fűtő rendszer elönyeit és hátrányait. Ez a várható fogyasztás kb -5c külsőnél és a belső 21c foknál. Természetesen a külső hőmérséklet növekedése és a belső hőmérséglet csökkenése akár az elhasznált gáz mennyiségét is drasztikusan befolyásolhatja. Pláne ha a nem használt tereknél egyedileg lehet szabályozni a hőmérsékletet. Sőt a fűtési napok számát önkényesen 180 napban azaz 6 hónapban számoltam.

 

Mindenkinek Kellemes Karácsonyi ünnepeket és jó meleget kívánok!

Fido Dido Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23643
:)))
Előzmény: pborisz (23642)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23642
Idézem a leírást:
A "4" mikrokapcsolót a vezérlőkártya ON állásába helyezve a minimum idő két begyújtás között 3 perc.
Ugyanez OFF állásban 30 másodperc.
Én ezt úgy értelmezem, hogyha a beállított hiszterézistől (amiről semmi infó nincs) nagyobb a hőmérsékletcsökkenés, akkor minimum 3 perc múlva begyújt. Ha pedig nem, akkor elvileg nem kéne. De ennek tök mind1, mindig pont 3 perc múlva gyújt. Kipróbáltam az OFF állást is. Ettől meg is bolondult és 10 másodpercenként ki-be :)))
Úgyhogy maradtam az ON állásnál :)
Előzmény: Fido Dido (23639)
gyattila Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23641

Pont ezért  kellene nagy hiszterézisű csőtermosztát, hogy ne a kazánéra hagyatkazzunk, ami 3-4 percenként ki-be kapcsolna.

A keltkező villanyszámlát pedig tényleg kifelejtettem a gondolatmenetből.

Előzmény: janijani (23640)
janijani Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23640

Ehez az ötletedhez nem kell külön csőtermosztát, hiszen ott van gyárilag beépítve a kazánba.

Bekötöd fixre a keringetőszivattyút és kész is vagy. A kazánban levő csőtermosztát meg teszi a dolgát.

Várható villanyszámla 100 Wattal számolva havi 2880 Ft.

Előzmény: gyattila (23636)
Fido Dido Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23639
A 3 perces újraindulás nem szabályozható? A Vailanton be lehet állítani egy középértéket, amit a külső hömérséklet alapján változatat. Tehát ha kint hidegebb van, akkor sűrűbben kapcsol, ha melegebb, akkor pedig ritkábban.
Előzmény: pborisz (23631)
gyattila Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23638

Szinte biztosra veszem, hogy nagyon komfortos lenne, mert mindig jó meleg lenne a radiátor, de szerintem több lenne a gázszámla, mint a termosztátos üzemeltetésnél. De ez a megoldás szerintem csak akkor lehet jó, ha a csőtermosztátnak kellően nagy a hiszterézise. Gondolom kb. 10 fok elég lenne, hogy ne kapcsolgassa túl sűrűn a kazánt.

pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23637
Nem szívesen buherálnám a frissen vásárolt kazánomat.
De ha kipróbáltad akkor szólj :D persze csak ha bevált :)
Előzmény: gyattila (23636)
gyattila Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23636
Szerintem ezt is meg lehetne oldani egy kis buherálással. Keringetőt fixre bekötni állandó üzemre, az előremenőre meg rakni egy csőtermosztátot, és az kapcsolgatná a kazánt. Lehet, hogy nem is rossz ötlet. Ki kellene próbálni.
Előzmény: pborisz (23631)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23635
Olyan szerelőt találni aki becsületes, korrekt módon elvégzi a munkát és még garanciát is vállal rá, hát hogy is mondjam nem könnyű dolog :)) Ritka mint a fehér holló, de nem csak ebben a szakmában. Rengeteg ismerősöm hallom panaszkodni, és elég ha csak ezt a fórumot olvasod, Te magad is látod mit képesek művelni, ráadásul milyen árakon. Ezért döntöttem úgy én is, mint sokan mások, hogy inkább tanulok hónapokig és megcsinálom magamnak. Így ha valami nem stimmel, csak magam szidhatom :))
"lehet, hogy szerelőtől még olcsóbb"
Amikor magamnak vettem az anyagokat sajnos szem és fültanúja voltam annak, amikor az eladó odaadja az árajánlatot a szerelőnek, és azt mondja: ezt mutasd meg a megrendelőnek, neked meg ennyiről írjuk majd a számlát.
De mindez nem érdekelne senkit ugye, ha legalább jól kiviteleznék az elvállalt munkát.
Azért sok sikert kívánok, biztos van olyan aki jól megcsinálja majd.
Előzmény: tündérlala (23633)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23634
Na de épp' azért nem volt igaza, mert a mi kazánjaink ilyenek. :o)
Lehet az övé tökéletes termosztát nélkül hajtva, a miénk nem jó.
Előzmény: pborisz (23631)
tündérlala Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23633

Nagyon köszi, hogy válaszoltál nekem.

 

Szóval:

- turbós kazán:

sajna úgy néz ki, hogy a kazánszekrény a kémény mellett, gyakorlatilag a lakás közepén van, oldalfal messze. Illetve tetőtérlakás lévén a kazánt tartó fal másik oldala padlásra néz, oda meg ismereteim szerint nem illik/szabad kivezetni a kazán lélegzőkéjét - de cáfoljatok meg, ha nem így van. De még ekkor sem igaz az, hogy "ugyanolyan rendszerű/méretű/stb. kazáncsere nem engedélyköteles", bár nem tudom, mennyire kell ezt komolyan venni.

- Viessmanra úgy esett a választás, hogy a.) gázszerelőm szerint az a csúcs a középosztályban, b.) bttó 189e Ft, ill. lehet, hogy szerelőtől még olcsóbb c.) 130 MM-ES FÜSTCSŐ, AKÁRCSAK A JELENLEGI!!! :)))

 

De továbbra is fenáll a porblémám, hogy fűtés gyenge, fogyasztás magas, padlófűtés és radiátorkör nyomása össze-vissza ugrál, stb. Szerelő1/szerelő2 hümmög, "hőcserélő kell", "nem kell hőcserélő", "motoros szelep kell", "talán visszacsapó szelep kéne", "nem így szoktuk megoldani, hanem...",  stb.

Szóval egy olyan emberrel való találkozás az álmom, aki a meglévő radiátoraimhoz, a meglévő padlófűtés köröm alapján tervez középre egy vezérlést, illetve ajánl mindehhez egy kazánt, és azt mondja, hogy ez így garantáltan működni fog a fizikai mai állása szerint. Továbbá a műholdak korában meggyőződésem, hogy ez nem egy akkora feladat egy társasház lakásban, hogy erre a NASA-t kéne felkérni. :)

Viszont nekem soha életemben nem jött be a "felcsapom a sárgaoldalakat és keresek egy szakembert" dolog, - ezért kezdtem el próbálkozni. :)

Köszi mégegyszer.

Előzmény: Dínó (23610)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23632
Na látod pont erről írtam :))
Előzmény: MZ/Y (23630)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23631
Ja és eszembe jutott még valami, ami lehet, hogy enginernek is igazat szavazhat :)
Az én kazánom (és úgy olvasom hogy más típusnál is hasonló a működés) úgy működik, hogyha kikapcsol a láng, de még van fűtési igény, akkor 3 perc múlva gyújt újra. Ezzel csak az a baj, hogy ezt akkor is megteszi, ha a víz csak 4-5 fokot hűl vissza. És ezt nem igazán értem mire jó. Mert ugye ha a víz hőmérsékletéhez kötné az újra begyújtás gyakoriságát, akkor akár folyamatosan is üzemelhetne, mert nem kapcsolgatna be állandóan. Szerintem. Bár ez lehet hogy hülyeség :)) Erre igazán adhatna valki valami értelmes magyarázatot, mert eddig még sehol nem találtam rá indoklást.
Előzmény: MZ/Y (23628)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23630
Enginer radiátorra is azt írta és kazántól függetlenül volt az a tanácsa, hogy dobjuk ki a termosztátot, csodát fogunk látni.
Én láttam: míg 2 egyforma napon egyik nap termosztáttal napközben nem kapcsolt be a kazán, másikon elpöfögött napközben vagy 2 m3-t...Egyszerűen a 2 perc fűtés - 3 perc keringetés - 2 perc fűtés - ..... ciklusban szinte az egész energia kiment a kéményen meg melegítette a kazánházat.
Előzmény: pborisz (23629)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23629
Én csak azt a kérdést tettem fel, hogy jó-e egy szivattyúnak az, ha folyamatosan üzemel. Erre azt válaszolta (persze többen is), hogy nem mert hamarabb tönkremegy. Erre nem sokkal később látom azt a válaszát amit Te is írtál. Ami ugye annyit jelent, hogy a kazánban lévő szivattyú állandóan menni fog termosztát nem lévén.
Egyébként egy szivattyúkat gyártó cégnél dolgozó gépészmérnök szerint az a jobb, de ez most mindegy.
Urbancsoknak igaza van, hogy a normál modulációs kazánok valóban a legnagyobb teljesítménynél adják a legjobb hatásfokot.
Amit Enginer írt, hogy pl. padló (vagy falfűtésnél) az a legjobb, ha folyamatosan üzemel az teljesn helytálló, csak ugye nem egy sima modulációssal, hanem mondjuk egy kondenzációs kazánnal.
Nekem azt tanácsolták, hogy a modulációshoz tegyek egy fűtési puffertárolót, amit max. teljesítményen fűtök és abból menjen a langyi víz :). És ezt is fogom tenni, ha eljutok addig :)
Előzmény: MZ/Y (23628)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23628
100 m2-es sehogysem szigetelt, ha jól emlékszem. Ahhoz képest igen kedvező fogyasztást írt.
Előzmény: janijani (23627)
janijani Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23627

Az hogy sok vagy kevés a fogyasztás viszonyítás kérdése.

Nem mindegy mekkora házat fűt valaki, mennyi nála a hőmérséklet és milyen a hőszigetelése. Sőt még az sem mindegy hogy milyen a kéménye, mert egy jóhuzatú kémény kihúzza a házból a drágán megtermelt meleget.

Előzmény: MZ/Y (23626)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23626
Enginer állítja, hogy kevés a gázfogyasztása - én meg olyan vagyok, hogy ha ezt mondja, elhiszem.

De Ő nem hitte el, hogy ha csak ~5 kW-ig tud az enyém modulálni, akkor nem jó ötlet. :o(
Előzmény: janijani (23623)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23625
Háááát.... :o)

Amúgy szerintem ez a hatásfok különbség lehet 1-2 %, szóval elméleti a vita.
Előzmény: urbancsok (23622)
NRZ Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23624
Köszi, akkor utánanézek, ha nem sokkal több az ára, mint amit én kigondoltam, akkor nem vacakolok vele.
Előzmény: halaloszto (23618)
janijani Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23623

A FÉG nagyon le tud modulálni ha lefojtom a vízáramlást, mert a membrános áramláskapcsoló nyitja a gázszelepet. Hogy nulláig tud-e abban nem vagyok biztos és abban sem tudom hogy milyen lesz a hatásfok.

Annakidején kisérletképpen én is megpróbáltam visszavenni a FÉG-em teljesítményét, de csak azt vettem észre hogy nagyon sokat megy és a meleget meg igen gyéren adja.

Hosszútávon nem tudom mit eredményezett volna mert hamar visszaállítottam a gyári értékre (54 liter/perc) Gyanítom hogy az elnyujtott fűtési idő miatt sok lett volna a kéményen keresztül távozó hő.

Előzmény: MZ/Y (23620)
urbancsok Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23622

Ergo, én sem értek hozzá?

Pedig, de.:))

Előzmény: MZ/Y (23621)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23621
"Egy szimpla modulációs kazán hatásfoka a maximális modulációnál a legrosszabb."

Na, azért nem ért az SD meg valamelyik másik márka szervízvezetője a fűtéshez Enginer szerint, mert ezt mondta. :o)
Előzmény: urbancsok (23593)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23620
Ő írta.
A vita vége patt lett, nem győztük meg egymást. Én egyet tudok: kipróbáltam és jóval több gáz ment el így (menjen folyamatosan, majd a termofejek+termoszelep megfogják a melegvizet), mint termosztáttal.
Amúgy valószínűleg igaza van, csak ahhoz gyakorlatilag 0-ig modulálni tudó kazán kell - neki olyan van, a boltokban kaphatóak meg nem olyanok...
Előzmény: pborisz (23585)
janijani Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23619

A teljesíményvisszavétel előtti fogyasztásra nincs adatom, mert másfél éve nyáron lett felszerelve a kazán.

Beüzemeléskor nem kapcsolgatott mert a szerelő felcsavarta 5-ösre (ez kb 70-80 fok előremenőt jelent)

Októberben amikor fűteni kezdtem kapcsolgatott,3 percenként újraindult.Felhívtam a szervizt, leráztak azzal hogy ha kapcsolgat az nem baj.Ha majd nem kapcsol be akkor hívjam őket. Nekem ez nem tetszett, kb novemberben benéztem ide a topikra és pont ez volt a téma.

Kipróbáltam több teljesítményen, 20 kW-nál még beszaladt a ki-bekapcsolós üzemmód ha nem teljesen kihült állapotból indítottam újra, 15 kW-nál bármikor leállíthatom és újraindíthatom biztonsággal átmegy modulációba.

Gondoltam ha nagy hidegek lesznek majd lehet hogy feljebb kell állítani de azóta tapasztalatból tudom hogy bőven elég 15 kW.

 

Előzmény: gyattila (23613)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23618
klimasboltban van mindenfele kondenzviz atemelo szivattyu.
persze barkacsolni is lehet. mindenkeppen valami gyujtoedeny, szinterzekelo, szakaszos uzem.

vajk
Előzmény: NRZ (23552)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!