Keresés

Részletes keresés

r0226 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19595
Igen most már ezt én is észrevettem.:-))) Nagyobb radiátorral lehet kiküszöbölni a problémat. A nagyobb radiátor jobban lehűti a visszatérő vizet és hamarabb befűti a helységet így a padló nem tud felmelegedni annyira ,hogy bezavarjon. Ez látszik a leolcsóbb megoldásnak szvsz.
Gyuri
Előzmény: porker (19556)
MZ/Y Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19594
Tényleg amatőrként pont' fordítva gondolom:
Ha az elektronika a fix részben lenne, az lenne a jobb eset, mert akkor a Comphuterm termosztátja csak annyit csinálna, hogy zárna, mikor fűtést kell indítani és a kazán mellett történne a lényeg. Ekkor simán a rádiónál le lehetne választani a Computherm termosztát részét és odarakni a CM-et.
De ez csak amatőr okoskodás. :o)
Előzmény: halajos (19593)
halajos Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19593
A megvalósíthatóság azon múlik, amit te is írtál, hogy milyen elven működik a rádiós meg a CM. Én viszont pont az ellenkezőjén gondolkodtam, miszerint a CM marad a helyén és csak az érzékelőt "helyezem át". A te elképzelésed, hogy a CM-et helyezed át és azzal kapcsolod a rádiós adót valószínűleg könnyen megoldható lenne ha a computherm termosztátnak a mobil részében lenne a szabályozó elektronika (valószínűsítem, hogy a fix részben van).
Előzmény: MZ/Y (19590)
MZ/Y Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19592
Nekem Danfoss RA 2940-es termofejem van. Erre azt írják, hogy gőzös az érzékelője (ne kérdezd, milyen az) és sokkal gyorsabban reagál, mint a többi. Ezt nem tudom megmondani, de az biztos, hogy ha elég meleg van, ez totál lezár.
Előzmény: kuzo2 (19589)
monyesz Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19591

Ezt nem értem !

Mi van a termoszelepekkel ? A termoszelepet a termofej irányítja. Azokból a maiak (folyadék vagy gáztöltésűek) nagyon is pontosak, gyorsan reagálnak.

 

Mit is kell rajtuk beállítani ?

Előzmény: kuzo2 (19589)
MZ/Y Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19590
Hülye vagyok az elektronikához, úgyhogy csak tippelek:
Veszek egy Computherm rádiós termosztátot. Kidobom róla a termosztát részt, marad a rádióadó. Fogom a CM-et. A kimeneteit (a 2 csatit) a Computherm rádiójához kötöm. Ha minden igaz, amikor a CM zárna, akkor a rádió elküldi a jelet a Computherm vevőjének, hogy zárja az áramkört, induljon a fűtés.
Aztán, hogy ez menne-e, nem tudom. Lehet, hogy a Computherm termosztát része a rádiós része felé nem csak egy sima zárást vezényel (és a többi a rádióadó dolga), hanem konkrét jeleket ad. Akkor biztos, hogy nem működik az elképzelésem, a rádiós rész mellett mást is meg kellene tartani a Computhermből.
Előzmény: halajos (19586)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19589

Aha, kis hőtehetetlenségű szoba, kellően lassú fűtéssel, a többi helyre meg termoszelep. Ez lesz a tuti.

 

Csak azokkal a termoszelepekkel még az a baj, hogy túl széles tartományban szabályoznak le. Nehéz őket jól beállítani. Még egész hideg van, már lassabban fűt, de ha túl meleg van, akkor sem kapcsol ki teljesen.

Előzmény: monyesz (19587)
monyesz Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19588

Ha jól emléxem, akkor azon a termosztáton lehet állítani eltolást, tehát hogy 23 fok helyett mondjuk 21-et érzékeljen.

Ezzel is lehetne variálni, mert így rá lehetne venni, hogy tovább menjen a kazán.

Ennek nézz utána !

 

A Cm67 meg amúgy is úgy működik az öntanuló  funkciója révén, hogy az előírt időpontra próbálja meg az előírt hőfokot előállítani. Talán ez is 'kedvez' a padlófűtésnek.

Előzmény: halajos (19586)
monyesz Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19587

MZ/Y !

Nálad az igazság ! :)

Előzmény: MZ/Y (19576)
halajos Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19586
Jókora elmélkedést indított az elcseszett rendszerem :-)
Az már biztos, hogy átviszem a termosztátot a hálóba egy próbára (egy télre) és
addig nem bontom meg a rendszert, amíg nem lesz elég tapasztalatom a viselkedéséről. Addig termoszelepet sem tudok berak(at)ni.
Nekem is honeywell termosztatom van, a CM907-es, ami a CM67 utódja.
Én is gondolkodtam már, hogyan lehetne vezeték nélküli távérzékelőt hozzákötni.
Megnéztem a gyári távérzékelőjének a leírását, az ránézésre egy sima termisztor, úgyhogy a rádióst bekötni a helyére nem lehet.
Megoldani szerintem nem lehetetlen, csak kell hozzá egy jó elektronikai előképzettség és barkácsmunka.
Előzmény: MZ/Y (19584)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19585

> Nem érdekel minket, milyen meleg a radiátor, a szoba levegője a fontos.

 

Ez igaz. Viszont akkor a rendszer tehetetlensége kell. A szoba+fűtés.

Előzmény: MZ/Y (19584)
MZ/Y Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19584
A szobának. Nem érdekel minket, milyen meleg a radiátor, a szoba levegője a fontos. :o)
Amúgy nálam - természetesen - rossz helyen van a termosztát, nem sikerült eltalálni a terv alapján, hol lesz a leggyorsabb a lehűlés. :o( Honeywell CM67-em van, sajnálnám kidobni, a kábelét a gyerekek szobájába nem tudom bontás nélkül bevinni - kész szenvedés az egész. Még mindig a legolcsóbb rádiós termosztát rádiós részének a CM-re applikálása tűnik a legolcsóbbnak, de senki nem próbálta, nem tudom, menne-e.
Előzmény: kuzo2 (19582)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19583
Valószínűleg kell termofej. Lecsavarni... ez majd kiderül helyben, ki tudja, mekkora radiátora van...
Előzmény: MZ/Y (19581)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19582
Logikusan hangzik. Akkor végölis a legkisebb hőtehetetlenségűbe kell tenni. Csak még kérdés lehet, hogy abba, ahol magának a szobának a legkisebb a hőtehetetlensége, vagy a fűtőtestnek?
Előzmény: MZ/Y (19580)
MZ/Y Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19581
Lecsavarnia nem kell, mert lassan melegszik magától is. A többi radiátorra kell termofej.
Előzmény: kuzo2 (19579)
MZ/Y Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19580
Nem, mert a leggyorsabban hűlőt nem tudod befolyásolni. Nálunk pl. a gyerekek szobája. Ha a termosztát egy másik szobában van, akkor a gyerekeknél már rég hideg van, mire indul a fűtés. Tehát a leggyorsabban hűlő adja magát, csak azt kell megoldani, hogy az érje el leglassabban a kikapcsolási értéket. Amit egy kis fojtással meg tudunk oldani.
Előzmény: sjohn (19577)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19579
Aha, csak most ezzel azt mondtuk, hogy tegye a termosztátot a hálóba, és csavarja le a radiátort. Az előbb meg azt pedzegettem, hogy inkább nagyobb radiátor kellhet a hálóba. Nem tudom melyik a jó megoldás. De a termosztát helye a hálóban van, az már biztos.
Előzmény: MZ/Y (19576)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19578
például ahol a leggyorsabban melegszik, és a leglassabban hül? :-)
Előzmény: sjohn (19577)
sjohn Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19577
Éppen ezért szerintem , tök mindegy , hogy hol vagy a termosztát.
Előzmény: MZ/Y (19576)
MZ/Y Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19576
Hogyne lehetne ugyanaz. :o)
Ahol a leggyorsabban hűl, ott meg tudod oldani, hogy a leglassabban is melegedjen: fojtassz a radiátoron. Így a termosztát akkor indít, mikor máshol még elég meleg van és akkor kapcsol le, amikor máshol már elég meleg van.
Előzmény: kuzo2 (19575)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19575

Aha, az lehet, hogy amelyik a leglassabban melegszik, vagy amelyik a leggyorsabban hül, oda kell. Különben vagy túl hamar kikapcsol a kazán, vagy túl későn kapcsol be.

 

Csak a kettő nem nagyon lehet ugyanaz, egyik éppen nagy hőtehetetlenségű, másik kicsi...

Előzmény: monyesz (19572)
MZ/Y Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19574
Épp' írni akartam, amit Kuzo2 kolléga írt. :o)
Én meg a leghidegebbet értettem úgy, hogy amelyik leggyorsabban hűl, azaz ahol leghamarabb van szükség a felfűtésre.
Előzmény: monyesz (19572)
monyesz Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19573

Örök téma, hogy éjszaka hagyjuk-e visszaesni a hőmérsékletet vagy ne ? Erről találtam egy cikket: http://www.vgf.hu/ftech.php?action=viewfull&ID=195

 

Meg találtam egy ingyenes progit, amit a Danfoss oldaláról le lehet tölteni, és padlófűtést lehet vele méretezni.

monyesz Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19572
Gyakorlatilag ugyanarról beszélünk szvsz, csak én máshogy értelmezem a dolgot (azaz neked van igazad :) ), de akkor így fogalmazok: a nagy hőveszteségű, nehezen (leglassabban) felmelegedő helységbe kellene rakni a szobatermosztátot.
Előzmény: kuzo2 (19571)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19571

Nem a legkisebb hőtehetetlenségű szobába?

 

Még ha a felfűtésnél lenne a probléma, akkor érteném, de pont a gyors lehülés a gond.

Előzmény: monyesz (19559)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19570

> amíg az előremenőt nem kell magasabbra állítani. Mert akkor a padló nagyon meleg lesz.

 

Miért lenne?! Így is az a baj, hogy túl meleg a nappali. Ha a hálóhoz igazítja a fűtést, úgyis lejjebb kell csavarni a nappaliban, akkor meg lassabban folyik a radiátorból a padlóba, akkor is lehül előtte.

 

Ha meg tényleg csak nagyon meleg vízzel lehetne januárban kifűteni a hálót, akkor még mindig elég lehet ott egy nagyobb teljesítményű radiátort feltenni. A víz bele fog menni, abból nem lesz hiány, mert ha a nappaliban lezár a termoszelep, akkor hova menne máshova a víz?

Előzmény: monyesz (19557)
kuzo2 Creative Commons License 2007.08.30 0 0 19569

> Van: hőgutaütést kap a nappalijában...

 

Azt majd megoldja a radiátor lejjebb csavarásával, vagy ha nem sikerül, akkor termo szelepet rak rájuk.

Előzmény: porker (19555)
monyesz Creative Commons License 2007.08.29 0 0 19568

A régi öntöttvas radiátoroknak rosszabb volt a hőleadása, úgy tudom. Meg más a karakterisztikája is. Az jó volt a 90 fokos előremenőhöz.

Viszont a mostani rendszerek (szigorúan a hagyományos), 75/65-tel mennek maximum. Azért itt már lehet hogy van értelme radiátorokat cserélni (meg kazánt).

Előzmény: halaloszto (19565)
monyesz Creative Commons License 2007.08.29 0 0 19567

Hát ha folyamatosan az a panasz hogy hideg van a hálóban, akkor nem a legnagyobb hőtehetetlenségű helységben van a termosztát !

 

Hosszú távon biztos hogy hozzá kell nyúlni a rendszerhez.
A padlózatot nem biztos hogy bántani kell. A radiátorok visszatérő ágát le kell vágni a padlónál és a falban odavinni az új csövezést, és rákötni padlós részre. Ehhez kellhet ugye hőcserélő, keverő szelep, stb hogy a padlófűtésbe az ideális hőfokú víz menjen. Szintén a falban oda lehet vinni a csövezést a radiátorok visszatérő ágához.

Biztos hogy legalább két kört ki kell alakítani, egyet a padlófűtésnek, egyet a radiátorosnak, de lehet akár többet is.
Sok minden függhet a helyi adottságoktól is, de szerintem valami hasonló elgondolással megoldható a probléma (és a padlózatot nem kell piszkálni, "csak" a falat kell vésni).

Előzmény: halajos (19562)
kalapúr Creative Commons License 2007.08.29 0 0 19566

....hát pont ezt dörmögtem én is az orrom alá.

ráadásul ha jól tudom, azonos teljesítményű cuccot raknak fel.

+ milyen rendszer az amit egy majd 30 éves csövekre raknak fel?

vajh meddig fogják a radiátorok bírni?

 

szerintem valami panamázás van ott :(

 

mondom +30 éves fa ablakok......

Előzmény: halaloszto (19565)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!