Keresés

Részletes keresés

the-godfather Creative Commons License 2006.08.29 0 0 10846
>enginer >Droopy >Lacivill Köszi a válszokat.
_Zsolesz_ Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10845

Szervusztok!

 

Szóbatermosztát csere kapcsán szeretném a segítségeteket kérni.

Igen, már rengeteg hozzászólást visszaolvastam tele is a "búrám" egy csomó okossággal, de azért direktbe is megkérdezném:

 

Előtörténet:

Egyenlőre még régi "vastagcsöves" rendszer (tervezett felújítás 2-3, több? éven belül); nem atmoszférikus, gázégőfejes (olajégő lett lecserélve), álló kazánnal. A jelenlegi termosztát HoneywellCM51. Ezzel még sem a ciklusszámot, sem a minimális bekapcsolási időt nem lehet szabályozni, ami a kazánom esetén azt eredményezi, hogy pl. a termosztát bekapcsol 1 percre amiből 20-40sec-et elvesz, amíg az égőfej ventillátora kiszellőztet és a láng maga megjelenik. Tehát effektíve nem tűnik hatékonynak a működés.

 

Kérdés:

Nézegettem a termosztátokat:

Honeywell CM67 (kifutó[tt?]), van rádiós is -->CM907

Siemens REV23 (illetve ennek a rádiós kivitele)

Eberle Instat6

Computherm ??

 

Szóval egy rakás féle.

 

Melyik mennyire megbízható? Melyiket ajánljátok igazán (akár mást is)? (speckókat már letöltöttem, néztem). A Fuzzy-logic szabályozás vs. PI - hatékonyság, szabálozási lengések, stb. terén tapasztalatok?

 

Egy kicsit tanácstalan vagyok, mert nem a termosztáton akarok spórolni, de azért a rádiós változatok (CM67RFNG) egy kicsit drágának tűnnek az "alap" készülékekhez képest. Csak azért gondoltam rájuk is mert a relés egységet nem tudom esztétikusan elvinni a gyerekszobába, pedig ott viszonylag hideg van, míg a lakás belseje felé ugye melegebb ==> gyerekszoba termosztát; többi szoba termofej (a tetőtérben már minden radiátorn fent van a termofej). Viszont, amíg nincs felújítva rendszer (minden radiátor lecserélve és termos szeleppel+termofejjel ellátva) addig nem igazán látom értelmét a gyerekszobába helyezni a termosztátot. Vagy rosszul látom?

 

Előre is kösz' a segítséget: _Zsolesz_

Előzmény: enginer (10844)
enginer Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10844
Vaillant készülékek simán elmennek 2 vezetékes termosztáttal is, sőt termosztát nélkül is
és még modulálnak így is.
Egyszerűen kipróbálhatod, ha a gyári termosztát rövidzárat nem veszed ki,
akkor is fog modulálni a kazán.
Vaillant elég régóta nem is gyárt csak analóg termosztátot, de meg hagyta a kazánjaiban az egyszerű digitális termosztátok bekötési lehetőségét is.
Előzmény: Lacivill (10843)
Lacivill Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10843

Én eddig meg voltam gyözödve, hogy a termosztát vezétlő jele végzi a modulációt, egyes junkers/vailant készülékekben.

Több ilyen termosztátot is szereltem fel, és elektronika van benne rendesen.

Lehet te jobban tudod.

Előzmény: enginer (10842)
enginer Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10842
No!

Modulációt az előremenő/visszatérő arányából vezérli a kazán, akár termosztát nélküli üzemmódban is.
Szerencsére nem termosztát függő.
Analóg (folyamatos) termosztátnak annyi előnye van, hogy azt is közli a kazánnal, hogy mennyivel van hidegebb, mint a beállitott.
És, ha nem nagy az eltérés, akkor nem kezd buta módón 90fokos előremenőt küldeni a radiátorokba 0,5 fokos eltérésnél, hanem csak annyit ami éppen kell, a beállitott hőmérséklet elérésére.
Az lenne a lényege az egésznek, hogy folyamatosabb/komfortosabb fűtést tud produkálni, nincs akkora hőlengése a szobának (háznak) és így jelentősen spórol a gázszámlával is.
Előzmény: Lacivill (10835)
urbancsok Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10841

1. Lehet, ha a helyiség alkalmas kazánháznak. Minimális oldaltávolság 50cm.

2. Külön kémény kell. Ha lehet saválló béléscsővel és kondenzvíz elvezetéssel. 

3. Kell. Tágulási- és puffertartály, hőmérséklet-különbség vezérlő motoros váltószeleppel...stb. Meg még néhány apróság.:))

Előzmény: PaLac (10838)
enginer Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10840

Nem eszik azt olyan forrón!

Attól, hogy gyári meg programozható, attól még lehet az a gagyi. :))

Divat, jól eladható.

Abban sem lennék biztos, hogy a (3 vezetékes) analóg, de nem programozható termosztát nem gazdaságosabb, mint a programozható, de (csak) digitális.

Léteznek programozható analóg termosztátok is.

És ahogy olvasom ezt a Siemens REV 23.03RF-et 50-ért még azt se mondanám, hogy drágák, mert ennyiért analóg programozhatót is lehet venni!

 

Az meg elég nagy hülyeség, hogy a modulációs készülék digitális termosztáttal nem modulál. 

 

 

Előzmény: Droopy (10836)
dattis Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10839
ha ilyen egyszerű lenne... Pince talajviz miatt nem lehet, garázs nem lesz mert bele kell férnem 100m2-be. Ergo vegyestüzelésű kazán kiesik. Cserépkályhám lenne, ha nem földszintes ház lenne. Igy viszont nem tudom egy kályhával kifűteni, a 3 cserépkályhás mókát nem szivesen vállalnám be. A pellet (állitólag!) még olcsóbb is mint a gázfűtés. Akkor miért úri huncutság szerinted?
Előzmény: Törölt nick (10832)
PaLac Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10838

Hello!

 

Tanácsot kérnék : szeretnék a már meglévő gázkazános rendszeremhez egy vegyes kazánt is, de néhány dolog nem világos:

- egymás mellé mehet a két kazán?? ha igen, van-e minimális távolság

- külön kémény kell? ha igen, az lehet olyan, mint a gázkazáné?? (nem épített)

- kell-e más kiegészítőt beépíteni a kazánon kívül?

 

köszönöm

Droopy Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10837
Előzmény: Droopy (10836)
Droopy Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10836
Nem eszik azt olyan forron. A gyari programozhatot 2 drotos modon hasznalja, a gyari gagyit meg a melegito ellenallas bizgetesevel...
Előzmény: Lacivill (10835)
Lacivill Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10835

Hát az öreg hiba, hogy nem a sajátja került fel!

Mert a sajátja által képes a kazán modulálni, vagyis ha közeliti a beállitott értéket akkor visszaveszi a lángmagasságot, így törekszik, hogy minél folyamatosan menjen a kazán.

Ugyanaz mint amikor jó előre figyeled a jelzőlámpákat, és próbálsz minél kevesebb fékezéssel közlekedni.

Persze ez csak azokra a kazánokra igazak amik így készültek.

Előzmény: the-godfather (10830)
Fido Dido Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10834
Az viszont tény, hogy csak kiegészítő fűtésre alkalmas.
Előzmény: Fido Dido (10833)
Fido Dido Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10833

"Látom tetszik a kandalló és a pellet. Mind kettő divatcikk  !!  Gazdagoknak !"

 

Azért nem mindeki harácsoló divatbuzi, aki kandallót épít! :)

Olyan, mint a búvárkodás. Az is divat, de ennek ellenére vannak igazi búvárok is! :)

Előzmény: Törölt nick (10832)
the-godfather Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10831
bocsi: ellenálásos=ellenállásos
the-godfather Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10830

Üdv!

 

Valaki felvilágosítana, hogy mi a működésbeli különbség a 2 illetve 3 vezetékes termosztát bekötéseknél.

Konkrétan Junkers Euroline falikazánt a beüzemeléskor 2 vezetékesre kötötték be.

De látom, hogy van valami ellenálásos 3 vezetékes bekötési variáció is amit termovisszacsatolásosnak írnak. (nem a gyári TR12-es hanem egy más gyártó (Honeywelle) termosztátja lett felszerelve.)

 

Előre is köszi. 

Droopy Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10829
Valaki tudja, hogy pontosan hogyan is vezerli a Danfoss ABV termohidraulikus szelepallitot az ECL-100M? mert nem teljesen dokumentalt hogy hogyan is lehet megfogni a ket vegpont kozott a szelepet...
Bobbo Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10828

Nekem most Computherm 004 RF van.

Korrekt, jól működik, 0,5 fok eltérésre kapcsol.

(Nálunk a termosztát kapcsolása után kb. 0,5 órával kezd melegedni a lakás, ezért aztán a feleségem meg szeretne ennél "állandóbb" meleget.)

 

A Siemens REV 23.03RF nem csak "kapcsol" 0,25 hőfok eltérésre, hanem 4 üzemmódja van. Ebből az egyik egy öntanuló, amit nagyon dícsérnek mindefelé. (viszont értelemszerűen kombi cirkóval nem kerek ez az üzemmódja).

 

Ennek listaára 50 eFt körül van, de mostanság sok helyen akciós és most 30 eFt-ért megvehető.

Előzmény: polonyi (10826)
Lacivill Creative Commons License 2006.08.28 0 0 10827

Meg kellene nézni a gyári leírásban, hogy hány vezetékes termosztátot ajánlanak hozzá, ugyanis ha lángmodulációs tipus ahhoz 3 vezeték kell, és a hozzátartozó termosztát.

Ha 2 vezetékes gyárilag akkor szinte mindegy a készüléknek milyen termosztát van a végén.

Előzmény: polonyi (10826)
polonyi Creative Commons License 2006.08.27 0 0 10826

Van egy Junkers Novatherm ZW 20 KD cirkónk, amihez van egy Siemens manuális termosztátunk, amit most le szeretnénk cserélni egy Computherm 004 RF típusú szobatermosztátra. Arról érdeklődnék, hogy van-e valakinek tapasztalata vele, tudja-e vezérelni a cirkót? Még szóbajött a Siemens REV 23.03RF/SET is, arról is szeretnék véleményt, hogy megéri-e a majd' 3-szoros árat? Bárkinek a tanácsát/tapasztalatát (esetleg, hogy hol vásárolható minél előnyősebben) szívesen veszem, mert teljesen laikus vagyok a témában. ?Más javaslatot is megfontolnék, de mindenképpen rádiófrekvenciás érdekelne.

 

Köszi.

Droopy Creative Commons License 2006.08.27 0 0 10825

Mi módon vezérli a 4500 Ft-os termikus izét?

Deróton. triakkal vezerelt 220 volt-tal...

 

asszem olyant nem kérek, mer az nem tudja, hogy elmentem hazulról.

 

Egy gombnyomassal a beallitott/automatikus* set-back homersekletre kapcsol egy jobbfajta...

 

*Ha meg kulso homersekletet is figyelembe vesz az hab a tortan

Előzmény: mcc (10822)
monyesz Creative Commons License 2006.08.27 0 0 10824

Jó ez a dolog, viszont vedd figyelembe a pellet beszerzési lehetőségét, tárolását ! Aztán ott van az, hogy ha elmész két napra (hogy hosszabb időt ne említsek) és nincs aki utánrakja a pelletet, akkor hideg lakás fogad, sőt !
Hát nem tudom...

Előzmény: dattis (10823)
dattis Creative Commons License 2006.08.27 0 0 10823
Sziasztok, szeretnék érdeklődni hogy van-e valakinek tapasztalata a pellet-es kandallókkal. Egész konkrétan a központi fűtésbe köthető kandallókra gondolok, mint pl a linkelt Idrofox kandalló. Jövőre szeretnénk az épitkezést kezdeni, a telken még nincsen közmű. Ez a szüleim telkéből lesz kialakitva, de a gáz odavezetése túl drága lenne. (át kell vezetni másik telken, geodéta, földhivatali bejegyzés, gázcső fektetés, olyan 300.000 -ben benne lenne csak az hogy a csonk a házban legyen) Ez a pellet kandallós megoldás túl szépen hangzik... 620.000 huf-os árával (ha figyelembe veszem a gáz magas bevezetési ktg-eit, akkor ez nem több mint gáz bevezetés+kazán) nem olyan drága mint a pellet kazánok. A házikó 100m2-es, nagyon jól körbeszigetelt lesz, tehát elég lesz a kandalló teljesitménye. Melegviz majd bojlerből lesz. köszi Attila http://www.kandallostudio.hu/idrofox_ecoidro.htm
mcc Creative Commons License 2006.08.27 0 0 10822

egy komoly központi egység ami letudja vezérelni az egész házat.

 

Mi módon vezérli a 4500 Ft-os termikus izét? Hangfrekivel?

 

(programozható) termosztát szobánként

 

asszem olyant nem kérek, mer az nem tudja, hogy elmentem hazulról.

Előzmény: enginer (10821)
enginer Creative Commons License 2006.08.26 0 0 10821

Termikus szelepállitó (radiátoronként) olyan 4500Ft körül van

Meg kell hozzá egy (programozható) termosztát szobánként, vagy egy komoly központi egység ami letudja vezérelni az egész házat.

Előzmény: mcc (10820)
mcc Creative Commons License 2006.08.26 0 0 10820

ha minden szobának külön programozható (analóg) termosztátos szabályozása lenne (amit Te is akarsz), ami akkora beruházás

 

Az mibe kerülne, hogy minden radiátoron egy vezérelhető termofej, amit egy kp., egység utasít, hogy hány fok legyen ottan éppen? Én valami ilyenről álmodozom. Akkor elég a kp. egységnek (PC, PLC?) megmondani, hogy nem vagyok otthon, ill. felhívni telefonon, hogy megyek ám. Villanyfűtésre nagyon vannak ilyenek, radiátorra is biztos...

Előzmény: enginer (10818)
Fido Dido Creative Commons License 2006.08.26 0 0 10819

OK. Igazatok van. Tetetek mindbe termofejet. Enni nem kérnek. :)

Marad a 3 szabályotott-programozott kör mellette.

 

Miért műanyag? Az alumínium nem lett volna jobb?

Előzmény: enginer (10818)
enginer Creative Commons License 2006.08.25 0 0 10818

Azért azt még illik hozzátenni a témához, hogy a termófej (szinte) soha sem zárja le teljesen a radiátort.

A beállitott hőfokot közelitve kezdi zárni az áramlást, de nem zárja le teljesen. A hőigény/veszteségnek megfelelően (analóg) fel/le szabályoz.

Szerintem sokkal gazdaságosabban, de főleg konfortosabban tudja szabályozni a fűtést, mint egy ki/be kapcsolós termosztát.

(radiátor-termosztát távolság függvényében csúnya hőlengések szoktak kialakulni, ami ellen kitalálták az öntanulós termosztátokat drága pénzért)

A programozható termosztáttal állitólag lehet spórolni, de szerintem, ha csak egy termosztát kapcsolja az egész rendszert(házat), akkor többet vesztessz, mint nyersz, hiába programozható.

A helyiségenkénti (hőigény szerinti) szabályozással többet lehet spórolni, mégha nem is programozható.

Tökéletes megoldás talán az lenne, ha minden szobának külön programozható (analóg) termosztátos szabályozása lenne (amit Te is akarsz), ami akkora beruházás, hogy kb. soha sem térülne meg.

Előzmény: Fido Dido (10796)
monyesz Creative Commons License 2006.08.25 0 0 10817

Nekem Rehau műanyag csővel szereltek, nem a melegvízhez valóval (azzal is lehet elvileg, max nem olyan tartós), hanem a kifejezetten fűtéshez gyártottal. Az szép szürke, de festeni nem próbáltam. Nem tudom milyen festék foghatja. Nálam falba van vésve, csak annyi áll ki, amennyit a kiállások miatt kilóg.

Ez a cső biztosan drágább a réznél, de a falba vésve nekem megéri a nyugalom (asszem 30 évet ad rá a gyártó).

Előzmény: Fido Dido (10813)
monyesz Creative Commons License 2006.08.25 0 0 10816
Szvsz sehogy máshogy nem tudod megoldani. Nekem is van egy nappalim cserépkályhával, szobatermosztát, és a radiátoron termofej. Nekem az egész nyugati oldalt a szobatermosztát vezérli (erősen benapozott télen is), tehát az emeleti részeket is, ahol a cserépkályha hatása nem érvényesül (illetve kis mértékben csak).
Előzmény: Fido Dido (10805)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!