Keresés

Részletes keresés

cucu Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76373

Igen, köszönöm, hogy ezt ilyen korrektül leírtad! Ezen meditálok azóta is, csak nem akarom, hogy "kacagjanak" rajtam, pedig még mindig nem vagyok teljesen meggyőződve a teljes igazságról.

Az viszont biztos, hogy gyakorlati szemmel nézve secko-jedno, melyiken állítom az áramlást.

Előzmény: peterch (76370)
smith Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76372

Na, itt nyomtam rá az X-re.

Előzmény: cucu (76365)
Wattocsak Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76371

Sok érdekes dolgot olvashat az ember az elmúlt napokban az oldalon. Messze a legjobb a melegvíz torlódás ekkora baromságot a kavitációs kazán óta nem hallottam, olvastam. Szó szerint idézve, mert klasszikusokat csak úgy szabad:

 

 (Torlódik a forróvíz a radiátorban, nem pedig átszalad rajta.)

 

Azért van még egy másik is ez nem olyan ütős, de hihetetlenül félrevezető:

 

A torló megnevezés valóban egy pongyola kifejezés, inkább mondhatni by-pass-nak.

 

A torló tényleg egy kicsit félrevezető, de ha már ezzel tisztában vagyunk-vagy csak ráhibáztuk- akkor ne mondjunk egy sokkal félreérthetőbb dolgot. A by-pass, ha csak a szótárt megnézzük akkor az látjuk, hogy egy megkerül, mellőz. Ez teljesen igaz is mert az épületgépészetben ez egy kerülő ág ami egy bizonyos berendezés megkerülésére, mellőzésére szolgál. Radiátor esetében nem igazából látom mit kerülne meg.

Kétségtelen, hogy van olyan radiátorszelep amiben van by-pass, de most nem erről a szeleptípusról szóltak a beírások.

 

Van szerencsém nap mint nap fűtési rendszerek hidraulikájával foglalkozni. Sok sok rendszer méreteztem már a WinWattal is, és még egy német programmal is, de az esetek nagy többségében ha a radiátoron termo fej van, akkor nem kell a torlót buzerálni, csak teljes nyitásban hagyni. Amikor a "torlót" fojtani kell az nem családi ház kategória, emlékeim szerint egy hatvanlakásos fűtési rendszer esetében még elegendő a termoszelepek adta fojtás. Azt azért meg kell jegyezni, ha tekergeted nagy kárt nem tudsz benne tenni.

Egy radiátoros fűtés olyan mint az igás ló. Mindent kibír, ha a radiátoron áthaladó víz mennyisége csak 50%-a az előírtnak akkor is a teljesítménye még 80%.

Gondolkozzunk, hogy mennyire kell elkqni a rendszer, hogy ne működjön? Ezért van az, hogy szinte büntetlenül tekerget hetünk mindet ész nélkül. De ne ez lebegjen a szemünk előtt amikor kezünkbe veszünk a radiátor szelep kézi kerekét. 

 

 

peterch Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76370

Mivel a vizet osszenyomni nem lehet(keringetoszivattyuval) igy a zart rendszerben a nyomas a rendszer elmeletileg minden pontjan egyforma. Valamikor igy tanitottak.:) DE abban en is egyet ertek veled, hogy azert egy olyan torlonal, ahol jobban zarva van, a nyomas megsem egyforma elotte es utanna. Ha egyforma volna, akkor a hidraulikus ellenallast nem lehetne vele szabalyozni.   Szerintem.

Előzmény: cucu (76368)
cucu Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76369

..."ugyanolyan nyomásnak van kitéve a radiátor".

Előzmény: cucu (76368)
cucu Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76368

Szia!

 

Szerintem nagyon jól értelmezed! Engem az zavart meg, amikor a két szelep funkcióját összevetettük, hogy a keringető felől nyomul a víz, és ha nem a bemenő oldalon hanem a kimenőnél szűkítem le az áramlást, akkor a bemenő felől ugyanolyan nyomásnak van kitéve. Ellenben ha a bemenőnél szűkítem, akkor ez a nyomás gyengül.

De ez -mint kiderült- nem így van. Állítólag...

Végül is logikus amit a szakik mondanak.

Előzmény: peterch (76367)
peterch Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76367

Szia !

 

En mint laikus ugy ertelmezem a "" torlo"" megnevezest, mint egy olyan alkatreszt ami a futokorbe bekotott radiatorok hidraulikus ellenallasat hozza egyszintre a keringetoszivattyu reszere. Tehat a keringetoszivattyunak minden radiatorhoz es radiatorbol egyforma erovel kell tolnia es szivnia a vizet. A termofej viszont csak arra ugyel, hogy a beallitott homerseklet  elerese utan lezarja a viz aramlasat a radiatorba. Lehet, hogy tevedek, akkor bocsi!

 

Udv , Peter.

Előzmény: cucu (76362)
cucu Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76366

Igen, jól értetted, valóban ez áll mögötte! Csak én nem fejtettem ki, -mert akkor túl hosszúra nyúlt volna- hogy az "adott hely" alatt értem a helység méretét, szigeteltségét, és a kazántól való távolságot.

Viszont a fűtésrendszer "összehangolását" mint célt, már több írásomban is említettem, ezért nem akartam ismételni magamat.

Előzmény: Törölt nick (76364)
cucu Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76365

Azért írtam bele, hogy valaki ráharapjon...:)

Előzmény: pajaci (76363)
pajaci Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76363

Azt a by-passt ha nem kevernéd ide, már mindenki sokkal jobban megkönnyebbülne.

Előzmény: cucu (76362)
cucu Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76362

Azóta már rájöttem, hol tévedtem, ill. mit írtam rosszul, függetlenül írásodtól. 

 

De leírom a saját szavaimmal, talán így mindenki számára érthető lesz. Olyanoknak is mint én...

 

Tehát a radiátor kimenő végébe beépített un. torló szelep szerepe mindössze annyi, hogy a bemenő oldalon beépített állító szelep felső határértékét meghatározza. Erre -véleményem szerint- akkor lehet szükség, ha a radiátor túlméretezett az adott helyhez és nem kívánatos, hogy a felhasználó maximumom üzemeltesse.

Ugyanis a bemenő oldalit a felhasználó szabadon állíthatja kívánsága szerint, míg a torlószelepet a fűtésszerelő állítja "be" a fűtésrendszerhez igazítva.

 

Gyakorlatilag a torló szeleppel magának a radiátornak a működési tartományát lehet beállítani. Mivel a kettő ugyan azt a funkciót tölti be, hiszen sorba vannak kötve, indiferens, hogy melyiken állítok. Lehetne mindkét szelep pl. a bemenő oldalon is, de az furán nézne ki, miközben kínálkozik a hely a kimenő oldalon. Ennyi.

 

A torló megnevezés valóban egy pongyola kifejezés, inkább mondhatni by-pass-nak.

 

Sok jó véleményt olvastam ezzel kapcsolatban, nem sorolnám fel a nickeket, de köszönet nekik!

Előzmény: PetiCsokvaomány (76361)
PetiCsokvaomány Creative Commons License 2015.01.02 0 0 76361

Én úgy látom, ez a torlószelep elenevezés téged csapott be a legjobban. Nem baj ez, nem értessz ehez. De vannak itt olyanok akik igen, és utat mutnak az ilyeneknek is mint te. Már csak az a kérdés, hogy öket követed-e, és a tudást választod? Vagy maradsz tovább a te kis világodba... ;)

Előzmény: cucu (76337)
halaloszto Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76360

a termofej megoldja a zavaro hatasokat. a helyiseg hoigenye nem fix, es a tobbihez kepesti hoigenye sem fix.

 

az alap az a besut a nap. nem tudod fixre beloni hogy napos meg borus idoben is jo legyen. ha besut a nap, hamarabb zar a termofej es kesz. ugyanilyen a fozes, a sok ember ul es sorozik, meg hasonlo zavaro hatasok.

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (76358)
ottakring Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76359

Nem rossz....köszi a tippet....mától nálunk is így lesz....

Előzmény: kiggyo (76355)
t.zsolti Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76357

jó ötlet, ezért kell dumcsizni-)))))

Előzmény: kiggyo (76355)
halaloszto Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76356

nem beledumal, hanem amikor nem figyel akkor segit egy kicsit :-D

 

Vajk

Előzmény: kiggyo (76355)
kiggyo Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76355

Vagy minden nap dumálj bele amikor főz hogy mit hogy kell. Ugyanezt varrásnál, stb...

Nálam anno bejött, vette a lapot, megunta és megegyeztünk hogy mindenki azt csinálja amihez ért :-)

Előzmény: t.zsolti (76354)
t.zsolti Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76354

add oda neki a hasznalati utasitast a szobatermosztatrol , telepitesi utasitasok, ha jol emlekszem szoktak emliteni a "a leghidegebb szobaba valo helyezeset"

ha nincs benne ne mutasd meg. 

akkor mas megoldast kell kiotleni

 

Előzmény: G.b.Reload (76351)
c-stahl Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76353

Ha végigjátszod, illetve tudod, hogy mire állítsd be.

A DV szelepeknél ez sokkal könnyebb (egy osztás), illetve részterhelésnél sem változik a szelepen átáramló maximális térfogat (hiába fojt a többi radiátorszelep).

A DV szelepnél van egy minimális (10kPa) nyomásesés, ami a szelep megfelelő működéséhez szükséges.

Végülis egy 6-10 radiátoros fűtésnél nem feltétlenül szükséges.

Ráadásul én a beépített szelepes radiátorokat preferálom, ott meg még nincs ez a techika.

Előzmény: Törölt nick (76348)
pajaci Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76352

Ha egy villanykörtéhez nem elé, hanem utána kötöd a kapcsolót, akkor az elektronok is feltorlódnak, így tovább világít az égő :-)))))

Előzmény: Törölt nick (76343)
G.b.Reload Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76351

Hőérzet szempontjából jobb a mindig langyos radiátor. Nálunk nem az asszonynak, hanem nekem jelentett gondot a hol meleg hol hideg radiátor. 

Előzmény: t.zsolti (76346)
lala1961 Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76349

Sőt,ha olyan helység radiátorát kell szabályozni amiben a termosztát van ,abba a torlóval lehet beszabályozni a radiátortól elvárt hőmennyiséget.Ha véletlenül ezen a radiátoron termófej is lenne akkor azt teljesen ki kell nyitni és a torlóval szabályozni.

Előzmény: smith (76347)
smith Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76347

Sőt, ad abszurdum torló  és előbeállító nélkül is működhetnek rendszerek, itt van mindjárt például a sajátom. :-)

Előzmény: c-stahl (76340)
t.zsolti Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76346

még egy lehetősséh,

gyerekzáras termosztátot kerítel és azt rakod fix helyre.

 

vagy folytással kb belövöd a höfokot ,és fixen megy a rendszer ősztöl tavaszig és nincs nyúlkálás,

 

amúgy ismerős a téma, nem nálam hanem a kollegámnál szokott vita lenni-  23fok van a lakásban és reklamál a feleség hogy nem fűt a radiátor állandóan mert a szüleinél mindíg forró volt. na magyarázad  hogy ha megvan a beállított hőfok akkor minek fűtsőn,

nem így az rossz javítsa meg- a kollega víz-fűtésszerelő ( gondolom más fáj a magyarázat neki )

Előzmény: Törölt nick (76327)
c-stahl Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76345

Akik új rendszert építenek és/vagy könnyen akarnak beszabályozni: http://futestechnika.danfoss.com/PCMPDF/RA-DV_VDGWJ347.pdf

Persze más is gyárt ilyen szelepet, de az fizikailag nagyobb.

 

kiggyo Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76342

Akkor nem ugyanazt a magyart törjük. Teljesen mást írsz, totálisan félrevezető módon. Olvass vissza.

Előzmény: cucu (76339)
c-stahl Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76341

Rendelj egy cikket a Nők Lapjába. Elolvassa és onnantól kezdve elhiszi, de addig...? :-)

Előzmény: Törölt nick (76327)
c-stahl Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76340

És mi a helyzet az előbeállítással rendelkező termosztatikus radiátorszelepekkel? :-)

Egy kis olvasmány: http://portal.d-eg.hu/ketcsoves-futesi-halozatok-beszabalyozasa-elobeallitas/

cucu Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76339

:) Szerintem ugyanarról beszélünk, csak más szavakkal. 

Olyasmiről győzködsz, amit sosem vontam kétségbe. Elmondod ugyanazt, amit már többször leírtam magam is.

 

 

Előzmény: kiggyo (76338)
kiggyo Creative Commons License 2015.01.01 0 0 76338

Ne haragudj, vèletlenül se vedd személyeskedésnek de muszály a tudtodra adni hogy az a rohadt fizika nem változott általános iskola óta. A folyadékok nem összenyomhatóak, nem torlódik semmi, pláne nem a meleg, amit a folyadék hordoz.

Ha még sok ilyen marhaságot írsz a kereső sűrűbben fog rátalálni az írásaidra és szegény tudása szomjazó olvasók véletlenül elolvassák. Ebből lesznek a városi legendák, meg a lélegző falak...

Az alsóval beszabályozol, azaz annyira szűkíted az áramlást hogy a felső teljesen nyitott állásában a megfelelő tömegáram legyen. A felsőt meg elzárja marinéni vagy a termofej, ennyi.

OLVASS tervezési segédletekel légyszíves.

Előzmény: cucu (76336)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!