Keresés

Részletes keresés

Latya (K.L.) Creative Commons License 2014.08.30 0 0 73875

Köszönöm!

Előzmény: citcat 18-16v (73837)
ja nyugi Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73874

Köszi Nixon! 

 

Azt gondolom, az eddigi hozzászólások, meg a saját tapasztalataim alapján, hogy hagyom úgy, ahogy van.

Azt jól megtanultam autószerelőként, hogy működő rendszert, csak akkor bontsd meg, ha muszáj, mert az egy kis probléma helyett sok nagy gondot okozol magadnak. :-))

 

Üdv:

Józsi

Előzmény: nixon70 (73872)
ja nyugi Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73873

Szia !

Nagyon köszönöm, a véleményedet.

 

Ötven évig működött  légtelenitő nélkül., akkor ezután is fog.

 

Erre gondoltam, amikor nem erőszakoskodtam vele.

 

Üdv:

Józsi

 

 

 

Előzmény: Wattocsak (73866)
nixon70 Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73872

Nyers paraszti erő,2" fogóval.

Ha látszik a tömítés,körbe lehet fűrészlapozni óvatosan,de 90%,hogy a tömítőfelületet bukod a radiátoron.

Tehát:dugó levág flexszel,blind ráhegeszt,közepébe 1/2" egész,vagy félkarmantyú hegeszt,lefest.......örök élet. :-)

Előzmény: ja nyugi (73863)
c-stahl Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73871

Egyszerűnek hívják.

Nem kérdőjelezem meg.

 

Van, mikor ez az egyszerűbb, meg jól hangzik, hogy nem kell terveztetni, mert úgy tuti drágább :-)

Vannak esetek, mikor a meglévő gázhálózatot legalizálni kell.

Van eset, mikor egyszerűbb készülékcserézni, és csak adott készülékre koncentrálni, mert körülményes lenne a nem szabályosan kiépített, ne adj isten engedély nélkül átalakított rendszerről tervet beadni.

 

Tervdokumentáció akkor kell, mikor az egyszerűsített nem járható.

Pl.: fogyasztói hálózat átalakításával járó készülék csere.

 

Vagy nem ezekre vonatkozott a második kérdésed?

 

Előzmény: KalásziM (73869)
KalásziM Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73870

 Ez a 30 nm -es  három helyiségből álló fűtendő tér az egész lakás vagy csak ezt kívánod fűteni ?

 

 Most költöztél oda ?

 

 Ha valamivel nagyobb az  egész  lakás, akkor meggondolandó a MIKA kazán telepítés.

 

 Természetesen a szabályok ekkor is betartandók, de legalább a kéményes tortúrát megúszod.

 Ha csak ennyi a lakás, cseréltesd ki egy ugyanolyan parapetes gázkonvektorra. A fég ócsai gyára készíti,   egy   .... 850 -es biztos megfelel. Olyan 5 -6 kW a teljesítmény biztos elég.

 

 

 Viszont  3 helyiséget  egy fűtő apparátról fűteni meglehetősen diszkonfortos. De hát számtalan olyan lakás van még, amelyik egy szem konvektorral dacol a hideggel. Úgy 35 m2 -ig elmegy, a fölött meg a szegény ember ámítása.

 Természetesen gázszerelővel végeztesd a munkát !

Előzmény: bajnokivan (73865)
KalásziM Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73869

 Ez egyszerű lenne ?

 

 

 

 A gázkészülék fogalomba beletartozik a gáztűzhely és a parapet konvektor is.

 

 Ezek cseréjekor miféle tervdokumentáció kell ?

Előzmény: c-stahl (73868)
c-stahl Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73868

5.2.1 Egyszerűsített készülékcsere

Az egyszerűsített készülékcseréhez nem szükséges a FŐGÁZ Földgázelosztási Kft. által műszaki-biztonsági szempontból felülvizsgált és kivitelezésre alkalmasnak minősített tervdokumentáció.

Meglévő gázfogyasztó készülék cseréje egyszerűsített eljárással az alábbi feltételek egyidejű fennál-lása esetében végezhető:

a) az új készülék legfeljebb 36 kW hőterhelésű,

b) az új készülék hőterhelése nem nagyobb a meglévő készülék hőterhelésénél,

c)a készülékcsere nem jár a fogyasztói gázvezeték cseréjével, átalakításával,

d) az új készülék besorolása:

da) megegyezik a meglévő készülék besorolásával, a készülék elhelyezése a létesítéskor érvényes műszaki biztonsági feltételeknek változatlanul megfelel, továbbá kéménybe kötött készülék ese-tében az új gázfogyasztó készülék csak olyan egyedi, önálló égéstermék elvezető berendezésbe csatlakozik, ami megfelel az új gázfogyasztó készülék gyártója által előírt követelményeknek. A kéményseprő-ipari közszolgáltató megfelelő minősítésű (végleges) nyilatkozata rendelkezésre áll arról az égéstermék elvezető rendszerről, amelyhez az új készülék csatlakozik, vagy

db) ha az új készüléket kizárólag a készülék részeként tanúsított égéstermek elvezető és égési leve-gő hozzávezető rendszer elemeivel, a készülék gyártójának utasítása alapján szerelik, és a helyi-séglevegőtől független üzemmódban helyezik üzembe.

Az egyszerűsített gázkészülék cserét kizárólag az a gázszerelő végezheti, aki arra az előzetes re-gisztrációja alapján a FŐGÁZ Földgázelosztási Kft-től feljogosítást kapott. Az egyszerűsített készü-lékcsere esetében be kell tartani az 5.1.2 pont vonatkozó előírásait is.

A feljogosított gázszerelő rendelkezzen mestervizsgával és a gázszerelők engedélyezéséről és nyil-vántartásáról szóló rendelet szerinti műszaki biztonsági felülvizsgálói jogosultsággal.

„B” típusú gázfelhasználó készülék beépítése azonban csere esetében is kizárólag a 4.2.4.1. c) pont-ban előírt feltételek megvalósításával történhet.

Az egyszerűsített gázkészülék csere folyamatában az érintett csatlakozópontok és a felszerelt új elemek tömörségvizsgálata haszongázzal, egyszerű szivárgás ellenőrzéssel elvégezhető.

Az egyszerűsített gázkészülék csere után a csatlakozóvezeték és a felhasználói berendezés műszaki biztonsági ellenőrzését, a gázkészülék cserét végző kivitelezőnek el kell végeznie, annak eredmé-nyét dokumentálnia kell, és „szerelési nyilatkozattal és bejelentő bizonylattal” kell a FŐGÁZ Föld-gázelosztási Kft-nek bejelenteni.

A regisztráció folyamata, űrlapja és a „szerelési nyilatkozat és bejelentő bizonylat” a FŐGÁZ Földgázelosztási Kft. honlapján érhető el.

Előzmény: bajnokivan (73865)
Wattocsak Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73867

Dehogynem! Lehetőségek, és javítási módok.

  1. Megszakadt a menet. 
  2. letört a dugóról a mentes rész
  3. Kiszakadt a menetes rész a radiátorból és csak pörgött benne ergó szét lehetett vágni flex, vágópisztoly
  4. Eltört a gyűrű a radiátorban amiben a menet van. Ez csak akkor vetted észre ha a dugót, vagy a radiátor közcsavart (magyarul nipli) ismét betekerted és meg akartad húzni, akkor pattant egyet és megint lehetett tekerni egy kört. Amíg nem nem untad:-)
  5. Meg sem mozdult

Mindegyikre igaz: A javítás flex vágópisztoly segítségével levágni a sérült részt, egy kis lemezdarabor behegeszteni. Persze ha van még mihez, mert a rozsdához és a festékhez meglehetősen nehéz. Ha ezzel meg van akkor hagyd kihűlni vizet ne locsolj rá, és fohászkodj, hogy a hegesztés okozta feszültségek következtében ne repedjen el máshol a lemez, mert akkor kezdődik elölről az egész.

Előzmény: ja nyugi (73864)
Wattocsak Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73866

Ilyen korú radiátort nem jó mozgatni, különösen ha lemezből van. Szó szerint életveszélyes:-) mármint a radiátorra nézve. A melegítést meg a lemez miatt kihagynám, egyszer egy kis helyen jobban megmelegíted és már vége is, persze a Pb-vel ez kevésbé valószínű, de ha nekem kéne csinálni, helyből nem vállalnám el, és 100 méternél nem mennék közeleb a radiátorhoz!

Ha már mindenáron hozzá kell nyúlni, akkor a helyén ahol van még csak le sem kötve a rendszerről, ha nem lehet hozzáférni és lábon van, kifordítom, hogy a furatot meg tudjam csinálni, ha konzolon és a konzol alul van akkor kidöntöm, elfektetem és máris fúrhatok. Ha a konzol felül van,  akkor (mek mesterek készítették a rendszert) óvatosan leveszem és ott ahová tettem megfúrom.

Tehát mint a hímes tojással!! 

Előzmény: ja nyugi (73863)
bajnokivan Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73865

Sziasztok!

 

Uj gazkonvektort keszulok venni a meglevo, 30-40 eves,parapetes feg helyere. 120 kobmetert  /30 nm,4 meter belmagassag/ akarok futeni korfolyosos tarsashaz masodik emeleten,harom helyiseget egy keszulekkel.

Mit jelent az,hogy azonos tipusut kell venni,kulonben sokkal tobbe kerul a beszereles az engedelyek,tervek miatt?

 

1.az uj is feg legyen

2.feg es parapetes legyen

3.feg es ugyanaz a tipusszamu legyen

4 barmilyen marka,csak parapetes legyen

 

Melyik a negy kozul?

 

Elore is kosz szepen.

 

b.

ja nyugi Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73864

 

Pontosítva:

 

Soha nem szakadt ki, vagy meg a menet?

Előzmény: ja nyugi (73863)
ja nyugi Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73863

 

 

Szia!

 

 

Na,annál azért jóval kevesebb, nem adtam bele a teljes erőmet.

A melegitést, nem alkalmaztad, a bontásnál?

Soha nem szakadt ki, vagy szét a menet?

 

Üdv:

Józsi

Előzmény: Wattocsak (73862)
Wattocsak Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73862

Ha nem fontos a légtelenítő akkor nem kell betenni.

Szerintem is a legegyszerűbb megoldás ha a helyszínen megfúrod és vágsz bele menetet. Egy ilyen régi összerohadt radiátornál az ésszerű erő mit jelent nálad? Amikor fiatal voltam és bohó sokat szedtem szét ilyen műtárgyakat, az ésszerű erő a 4 colos fogó végére ráállok volt. Nem volt ritka, hogy ez is kevésnek bizonyult:-)

Előzmény: ja nyugi (73855)
ja nyugi Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73861

Jaj bocs, akkor a válaszod 1.-es pontja helyes, amennyiben két tag egy elem.

És akkor a páratlan mindig balos lesz.

 

Üdv:

J

Előzmény: C20NE (73859)
ja nyugi Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73860

Köszi a választ!

 

1./ Ebben biztosan tévedsz, van jobbos végű, és van balos végü.

Az általam beszerelt légtelenitöknél:

2 db nál páros számu volt a tagok száma, az jobbos volt.

1 db nál páratlan volt a tagok száma, az balos volt.

 

2./ Bennem azért van aggodalom, 0,5 méteres erőkarral, nagy kárt lehet okozni.

/1970.-ig autószerelő voltam./

 

Üdv:

Józsi 

Előzmény: C20NE (73859)
C20NE Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73859

Ha tagosítható akkor ahhoz, hogy össze lehessen húzni az egyik vége jobbos a másik balos. Szerintem az a vége balos lesz, mert a másik oldalán a cafni biztosan jobbos.

 

-szerintem!-

Előzmény: ja nyugi (73858)
ja nyugi Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73858

Szia!

 

Köszönöm a választ

 

Jobbos, vagy balos?

 

 

Nem szakad ki a menetes nyak, nem szakad meg a menet?

 

Biztosan nem fúrok bele menetet, végülis saját magát is légteleniti egyidő után.

Amúgy ez inkább csak egy kiváncsiság, szakmai érdeklödés részemről.

 

Üdv:

Józsi

Előzmény: C20NE (73857)
C20NE Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73857

Ésszerűtlen erővel és melegítve vagy megindul vagy lefordul a kulcs összevered a kezed és elkeseredsz. A végébe fúrsz egy menetet és oda tekered a légtelenítőt, a záródugó közepébe.

Előzmény: ja nyugi (73855)
ja nyugi Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73856

Ja és még két kérdés, van egy Kb. harmincöt éves, 120 literes hajdu villany bojlerem felszerelve.

1987. novembere óta nem volt használva.

1987.ben aktív anód csere volt, és kitisztitottam 1 vödör hulladékot belőle.

Azóta, idén tavasszal lett három napra bekapcsolva.

Első nap 3 Kw, második nap 5 kW, harmadik nap 7 kw. Pánik szerüen kikapcsoltam.

Valószinüleg a felső részben, a víztükör felett a melegviz gőze le szedte a rozsda egyrészét, és a rozsda rövidre zárta az áramkört. 

 

Érdemes lehet e ismételten kitisztitani?

 

 

Esetleg hidrofor tartályként, még egy gumiballonnal felhasználéható? 

 

Üdv:

Józsi

 

ja nyugi Creative Commons License 2014.08.29 0 0 73855

Szervusztok!

Két rejtély számomra:

1./ Ötven éve használatban lévő acél tagos radiátorba szeretnék légtelenitöt szerelni.

A záródugon nincs betű jelzés, nincs középen  bemarva-fürészelve a balos jelzés. A nagy csőfogóval se jobbra, se balra nem lazitható. / Persze ésszerű erővel lazítva./ 

a./ Hogyan lehet megállapítani, hogy jobbos, vagy balos menetű?

 

 

b./ Esetleg melegitéssel érdemes e próbálkozni? / Van egy palackos gázról müködtethető felszerelésem hozzá.

 

 

Ezek inkább csak kiváncsi kérdések részemről, semmi nem történik, ha nem rakom be a légtelenitőt.

 

Üdv:

Józsi  

morgen66 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 73854

"Ezekből kiindulva szeretném első körben a mostani hődobomat lecserélni egy vizesre. Mivel ilyet ha lehetne is kapni méregdrágán számolnák, jobb ha készíttetünk egyet, csak előtte valahogy jó lenne megfelelően méretezni hogy a távozó füstgázból csak annyit vegyen ki, hogy a kémény legtetején se hűljön 65 fok alá a füstgáz különböző égési folyamatok esetén. "

 

Kérd meg a műszaki adatokat, ha gyártanak ilyet és megcsináltatod,kiszámolni ilyet csak hosszas tervezgetés és próbálkozás után lehet.

 

 

Előzmény: Füstkergető (73853)
Füstkergető Creative Commons License 2014.08.27 0 0 73853

Sziasztok!


Tavaly üzembe állított vízteres kandallós fűtésrendszerünket szeretném továbbfejleszteni az előző fűtésszezon tapasztalatai alapján és a ti segítségetekkel.

Sok tervem van de elsőként a "próba" kandallónkból szeretném a maximumot kihozni, azért próba, mert valószínűleg nem ez lesz a végleges fűtőegysége a háznak, ez csak egy olcsó egyszerű vízteres kandalló amit arra a célra vettünk, hogy teszteljük magát a fatüzelést a házban és legyen tapasztalatunk arra vonatkozóan mekkora teljesítmény szükséges.

 

Tehát sok tervem van, szeretnék puffertartályt a fűtésrendszerhez illeszteni, a használati meleg vízre is rásegíteni későbbiekben pedig szolár rendszerrel egészíteném ki az egészet.


A fűtésrendszer már úgy készült, hogy kis térfogatú alu illetve lemezradiátorok fűtik a helyiségeket és egy egyszerű gázkazán melegítette őket a megelőző években, tavaly már csak hidegebb időkben és éjszaka segített rá, de szeretném a lehetőségekhez képest mikor otthon vagyunk a fa tüzelést előnybe részesíteni.


Pár adat: Kandalló kb 10Kw-os 150-es füstcső nyílással, mely egy egyszerű hődob után 180-as saválló szigetelt szerelt kéménybe csatlakozik.

 

Képek:


Az előző év tapasztalatai alapján a kandalló környékén sok felesleges hő képződött, egyrészt a hődob miatt, ezt szeretném vízoldalra terelve a ház messzebbi részeibe elszállítani, másik dolog pedig az, hogy érzésem szerint sok veszteséggel üzemel és a hődob kevés hőt fog meg a füstgázokból és sok megy a kéményen keresztül a szabadba. Ezért gondoltam, hogy egy jól méretezett és beszerelt vízteres hődob segítene a kályhából a maximumot kihozni, úgy hogy a füstgázhőmérséklet optimális legyen.


Olvastam korábban egy hozzászólást aki szépen leírja, hogy pontosan mi a lényege a füstgáznak és mikor optimális a füstgáz távozás. Itt olvasható: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=122057379&t=9020390

 

Ezekből kiindulva szeretném első körben a mostani hődobomat lecserélni egy vizesre. Mivel ilyet ha lehetne is kapni méregdrágán számolnák, jobb ha készíttetünk egyet, csak előtte valahogy jó lenne megfelelően méretezni hogy a távozó füstgázból csak annyit vegyen ki, hogy a kémény legtetején se hűljön 65 fok alá a füstgáz különböző égési folyamatok esetén. 
Mivel nekem jól szigetelt gyorsan bemelegedő kéményem van így véleményem szerint alacsonyabb hőmérsékletre hűthetem vissza a füstgázt, mint akinek téglakéményen keresztül távozik a füst, hiszen ott nagyobb a hőelvonás a füst távozása során.

 

Lehet a vízteres hődob után mért füstágzamat lecsökkenthetem 100 fok környékére gyenge tűz esetén, persze mikor meg van pakolva akkor biztosan feljebb megy lehet 150-200 fokra is de mégsem 300-350 fok mint általában amire méretezik ezeket a kandallókat. Ha jól megvan rakva, láng csap ki a kémény torkolatánál akár 4-500Fok is lehet a hődob környékén. 


Tehát egyik legfontosabb a megfelelő méretezése a hődobnak, milyen hosszan, milyen vastagságban legyen jelen a víz. Belsejébe lehet további összekötő csöveket építeni láttam már megoldásokat erre. Valamilyen szinten lehet szabályozni utána is a füstgáz hőmérsékletet a keringetőszivattyú indításával is, hogy hány fokon kapcsoljon ki illetve be, de leglényegesebb a lehető legjobb méretezése a hődobnak.

 

Ha van valakinek erre vonatkozóan tapasztalata, hogy mekkora kandallóhoz mekkora, hány literes hődob lehet jó az kérem írja le a tapasztalatait.

morgen66 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 73852
Előzmény: cides (73845)
morgen66 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 73851

Lehet javítani de drágább lenne mint ha kicseréled.  Megpróbálhatod megjavítani te is, de ha nem sikerül úgy is csere lesz a vége.

 

http://www.muanyagokjavitasa.hu/index.php?inc=arak

 

Előzmény: cides (73845)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 73850

Amugy az 5 cm hoszigeteles ölég keves a padlofuttes ala.....mostanaban !

Előzmény: Symr (73841)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 73849

A szerintem lemaradt !

 

Vagy mindkettotoknek...ha van kedv es ido es tudjatok a pontos retegrendeket..... ott a win-watt....

 

Előzmény: joevagyok68 (73848)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 73848

'Majd kap 10 cm hoszigetelest'

Meg igy adatokkal egyutt se sokkasl jobb a helyzet ! :-) ....nalad se !

Nem lehet visszafele indulni es egy eddig futott es megfelelo homersekletu szoba legkobmeteret es radiator meretet osszvetni es abbol saccolni valamilsen meretet a zetkezobe ?

Vagy...

Ajanlom figyelmegbe , meg esipszilonemer-nek is a gugli 'radiator meretezes' keresoszot !

Ez is a talalastok kozott volt..

http://www.radiator-arak.hu/radiator-meretezes.303.html

 

Előzmény: Summer Song (73843)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 73847

Szerintem  nem veletlen az, hogy eddig nem igazan kaptal valaszt ! :-) 

Nincs az asz Isten, aki felelossegteljesen barmit is mondana !

Igy, hogy 'most nincs hoszigeteles, de talan lesz majd, de 50 fokos eloremenot szeretnek' stb.....

 

Vagy az lesz, hogy mivel most telen mar futened kell , kiszamolod az 50 w/m3-el.

Padloval egyutt, most telen jo lesz, oszt majd ha lesz hoszigeteles mindenhol, eleg lesz a 40 fokos eloremeno is a radiatorokba. 

Szerintem..

Előzmény: Symr (73841)
sixdays Creative Commons License 2014.08.27 0 0 73846

Persze  kiszeded  és leg közelebb csempe ragasztóba teszed bele  -  amúgy megragasztani nem tudod , kettő: meg ha folyik csak kárt csinálsz és áztatod  a házadat !

Előzmény: cides (73845)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!