Keresés

Részletes keresés

maariia Creative Commons License 2011.06.29 0 0 5935
Pater Altenberg Creative Commons License 2011.06.07 0 0 5934

Ő volt, aki Firenzében (Rómánál szabadabb szellemű tudományos központ) azt javasolta, hogy a klaszikus hébert is tanulmányozni kellene, mivel a Biblia egyik nyelve. Ezzel meghökkenést keltett a korabeli tudományos világban.

Előzmény: Misaerius (5932)
Misaerius Creative Commons License 2011.04.27 0 0 5933

Egy másik topikban válaszoltak: Giovanni Pico della Mirandola.

 

Bocs az offért még egyszer.

Misaerius Creative Commons License 2011.04.27 0 0 5932

Sziasztok,

 

bocsánat az offért, de nem találtam, hova tehetném be:

 

nem jut eszembe egy középkori itáliai filozófius/teológus, akiről régebben hallottam. Annyira emlékszem róla, hogy összehívta az ismert világ összes vallásának vezetőit, stb., majd összegezte a tapasztalatait, de a Vatikánban ennek ellenére 4 dologba belekötöttek, és eretneknek nyilvánították. Ezután még élt egy kicsit, aztán fiatalon meghalt.

 

Kerestem google-ön, de ilyen kulcsszavakkal persze nem találtam meg.

 

Ráismer valaki a leírásból?

 

 

 

 

gyogyito2 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 5931
Sulla valóban kevésbé ismert, ha valakinek azt mondod, hogy említsen valamit az ókori Róma történetével kapcsolatban, azt vágja rá, hogy Caesar. Miért? A legtöbb film, dokumentumfilm és egyéb ismeretterjesztő műsor kivétel nélkül említést tesz Caesar uralmáról. Erre több magyarázat is adható. Sulla reformjai valóban szilárd morális hátteret adott a római közigazgatás kialakításához, azonban Sulla uralkodása alatt mást nem nagyon tudott véghez vinni, ami igazán kirívó dolog lett volna. A reformjai azonban fontos tananyagot képeznek az iskolák történelemkönyveiben. Caesarnál azonban már a trónra jutás is bonyodalmakkal járt. Uralkodása alatt kiterjesztette a birodalom határait, hódításai időt állóak voltak. Megreformálta a közigazgatást, sőt a birodalom vezetését is módosította. Több érdeme volt Róma történetében, mint Sullanak, ezt elismerhetjük. Aztán nem is beszéltünk még akkor Octavianusról. Egyetlen fiát megtette Róma császárává, akinek uralma alatt érte el a birodalom a valaha legnagyobb kiterjedését. Tehát már csak fia uralma és a triumvirátusok miatt is sokat emlegetett történelmi személyiség. És akkor még nem is beszéltem az általa mondott, s azóta szállóigévé vált mondatokról...
Előzmény: Törölt nick (5925)
Pak 88 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 5930
Brehiernél olvastad?
Előzmény: makkero (5926)
Pater Altenberg Creative Commons License 2010.07.28 0 0 5929
A II. vh. kitörésére mindig és sokan emlékeznek, jogosan.
A finn-szovjet háborúra nem mindig, és kevesebben.
Előzmény: Blobov (5928)
Blobov Creative Commons License 2010.07.28 0 0 5928
Érdekes, h. előbb emlegeted a november 30-án kezdődött szovjet - finn háborút, mint a szeptember 1. napján kezdődött II. világháborút.

Szerintem az utóbbi kitörése és okozója kissé ?szégyenletesebb?, ?durvább?, ?gyalázatosabb?
Előzmény: Pater Altenberg (5927)
Pater Altenberg Creative Commons License 2010.07.28 0 0 5927
Üdv. Közeledik a gyalázatos szovjet-német barátsági paktum évfordulója, majd Finnország megtámadásának emléknapja.
makkero Creative Commons License 2010.03.20 0 0 5926
Igaz az, hogy az egykori bizánci udvarban egy szerkezet magasba emelte a császárt a követek szeme láttára, és ordítani hallották a bronzoroszlánokat?
Olvastam, de nem tudom, mennyire hihető. Van-e valóságalapja, vagy csak írói kitaláció?
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 5925

Szerintetek miért kevésbé ismert Sulla Caesarnál?

Szerintem Caesart túlbecsülik. A sullai alkotmány már a létrejöttekor is morális háttér nélkül állt, így a megsemmisítéséhez elég volt ugyanannyi erőfeszítés egy ugyanakkora tehetségtől, mint a létrehozásához.

Moll Flanders Creative Commons License 2009.07.01 0 0 5924
Az asztalnak is biztos nagy keletje lesz....
Előzmény: Törölt nick (5923)
Amy Lee Creative Commons License 2008.05.31 0 0 5922

Értem, köszi. Akkor valószínű, hogy a szokásos propaganda fogás esete lehet, tehát, hogy egy tényre, (perpill. Sumner Welles európai körútjára), lett ráültetve egy kamu sztori... ami az adott szituban jól hangzik, csak éppen nincs valág alapja...

 

Előzmény: Törölt nick (5921)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.31 0 0 5921
A propaganda (haditudósító) részlegnél lehetett beosztva.

Nem kételkedem a katonai szakértelmében, de egyéb források híján túl nagy hitelt nem adnék ennek a fényképes sztorinak. (Én nem tudok róla, legalábbis.) Általában is némi fenntartással kezelném, önmagában nem nagyon hivatkoznék rá (főleg mert valszeg hivatkozások nélküli, forrásként tehát amúgy se használható).
Előzmény: Amy Lee (5920)
Amy Lee Creative Commons License 2008.05.31 0 0 5920

1940 júniusában írta, tehát közvetlenül a hadjárat után. A munkaköréről szemérmesen csak annyit árul el, hogy "beosztva a haderő főparancsnokságához". A fordítás 1941 márciusában készült, vitéz Barabás Emil ny. (ez gondolom, nyugdíjast jelent), altábornagy által.

Igen, és ez annak egy hasonmás kiadása...

Előzmény: Törölt nick (5919)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.31 0 0 5919
Mikor írta? Mert rövid internetes keresés után annyit találtam róla, hogy a Wehrmacht propaganda részlegének (vagy valami ilyesminek) a vezetője volt, a fordítója pedig egy m. kir. vezérőrnagy, a mostani magyar kiadás meg Gede testvérek. Nem lepődnék meg cseppet sem, ha ez valami háború alatti propaganda-kiadvány reprintje lenne.
Előzmény: Amy Lee (5918)
Amy Lee Creative Commons License 2008.05.31 0 0 5918
Erich Murawski: Villámháború nyugaton
Előzmény: Pusztai Telivér (5917)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.05.31 0 0 5917
Melyik ez a könyv? Szerző? Ez sokszor sokat mond...
Előzmény: Amy Lee (5914)
Amy Lee Creative Commons License 2008.05.31 0 0 5916
Okés, köszi! :)
Előzmény: Lebenstod (5915)
Lebenstod Creative Commons License 2008.05.31 0 0 5915
Ajánlom a "Német vereség okai a II. vháborúban" c. kiváló topik szakértőit.
Előzmény: Amy Lee (5914)
Amy Lee Creative Commons License 2008.05.31 0 0 5914
Sziasztok!

Nem vagyok ugyan fanatikus, de a magam amatőr módján érdekel a történelem. A minap kölcsönkaptam egy könyvet, ami lényegében napról napra nyomon követi a "Fall Gelb" hadművelet, tehát a Benelux államok és Franciaország elleni német támadás napi eseményeit.

Az egyik bevezető fejezetében ez olvasható: (1940 márciusában) "Sumner Welles amerikai államtitkár Roosewelt elnök megbízásából Európába utazott, s az egyes hatalmakkal egy esetleges fegyverszünet, vagy békekötés lehetőségeiről tájékozódott. Körútján Párizsba is eljutott [...]. A francia L' Illustration címlapján leközölte a képet, melyen Reynaud [...] együtt ül Sumner Welles-el, s élénken társalognak. Előttük egy állványon van Európa térképe, melyen Reynaud nyilván Franciaország háborús céljait magyarázza. [...] Ha a térképet jobban megnézzük, látjuk rajta a határokat, melyeket Franciaország Németország legyőzése után Európában megvonni akart". Ezután a terület elcsatolások részletes leírása következik, majd: "Németország fele területére kisebbedne, s így is három államra, - Poroszország, Bajorország és Habsburg Ausztria, - osztanák fel. [...] Ez az újjászervezés Németország végét jelentette volna".

Megpróbáltam utánanézni, de nem igazán találok hitelt érdemlő forrásokat, illetőleg a L'Illustrationban állítólag megjelent képet sem sikerült felhajtanom, ezért fordulok hozzátok… Mennyire hiteles ez a sztori, és megtalálható valahol a szóban forgó kép?

Motun Creative Commons License 2008.04.01 0 0 5913

Egy közepes méretü kódex linkjét akartam betenni de nem sikerült, most meg nem találom az oldalt.

Melette volt egy cigarettás doboz érzékeltetni a méreteket súlyt stb....

Ha megtalálom beteszem....

Előzmény: Don Quixote (5912)
Don Quixote Creative Commons License 2008.04.01 0 0 5912
Mit akartál mondani?
Előzmény: Motun (5910)
Don Quixote Creative Commons License 2008.04.01 0 0 5911

Az attól függ, hogy milyen vastagságú, milyen minőségű papírra nyomták.

A nagyobb kiadások, főleg az illusztráltak,  akár 20-30 cm vastagok is lehettek.

 

Nekem is van otthon egy ún. Biblia tabulae illustrata-m, de nem a teljes szöveg, csak kivonatos.

Előzmény: Blobov (5909)
Motun Creative Commons License 2008.03.29 0 0 5910
Blobov Creative Commons License 2008.03.11 0 0 5909
És a vastagság?
Előzmény: Don Quixote (5908)
Don Quixote Creative Commons License 2008.03.11 0 0 5908

Az attól függ:

 

a díszesebb asztali kiadások magassága 40-70 cm is volt, de a század közepétől a protestánsok már kezdtek nyomtatni kisebb, könnyebb verziókat is.

Előzmény: Blobov (5907)
Blobov Creative Commons License 2008.03.11 0 0 5907
Mekkora volt kábé (fizikai méretileg) egy XVI. században készült, nyomtatott, átlagosan illusztrált Biblia?
nikknolte Creative Commons License 2008.01.30 0 0 5906
köszönöm szépen
Előzmény: Theorista (5905)
Theorista Creative Commons License 2008.01.30 0 0 5905



csak a sziget
Előzmény: Theorista (5903)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!