Keresés

Részletes keresés

nagyanyo2012 Creative Commons License 2012.06.27 0 0 77

Tökfelső=Gyurcsány

Előzmény: Kannaváró (75)
maplesyrup Creative Commons License 2012.06.26 0 0 76

Már nagyon sok magyarkártya jelent meg saját  történelmi figurákkal. Hirtelen hármat kaptam elő a gyűjteményemből.

Hunnia Játék Kft. 

makk: Emese, Árpád, Attila, Botond pl.

zöld VIII - korona

tök alsó:Dózsa

piros ász: Zrinyi Ilona

 

1874 Debrecen, Kutasi Imre gyárából - Klapka, Deák, Vécsey,...

 

90-es évek elején Választási csomag címmmel:

Kuncze, Horn, Lezsák .. tök

Csurka -zöld ász, a boroshordóban

Torgyán - makk

Boros Péter - piros, Orbán piros király (hm..)

 

Ajánlom még a Kártyalexikont . És Jánoska Antal véleményére is kiváncsi lennék. (aki nem ismeri - ő gyűjtő és szakértő).

 

Szerintem lesznek időlegesen kiadványok, de megváltoztatni végleg értelmetlen.

 

A francia kártya sztenderd is a 1700-as évek óta a "párizsi kép" nevű rajzolatot használja.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (74)
Kannaváró Creative Commons License 2012.06.26 0 0 75

Stüsszinek 0rbán a legalkalmasabb.

Előzmény: Törölt nick (74)
Kannaváró Creative Commons License 2012.06.25 0 0 73

"A csaknem kétszáz éve készített pakli lapjai egy svájci dráma hőseit ábrázolják."

 

Nem is tudtam, hogy Schiller Figyes svájci volt. Hiába, mindig tanul az ember.

Kannaváró Creative Commons License 2012.06.25 0 0 72

http://www.hirado.hu/Hirek/2012/06/24/17/Peldatlan_valtozas_uj_magyar_kartya_erkezik.aspx

 

Példátlan változás: új magyar kártya érkezik Forrás: Duna Híradó | 2012. június 25. hétfő 07:22 | | A+ A- | Megosztás:

A csaknem kétszáz éve készített pakli lapjai egy svájci dráma hőseit ábrázolják. A snapszerszövetség szerint itt az ideje, hogy a magyar kártya lapjainak szereplői magyarok legyenek.

Kétszáz év után új magyar kártyát szeretne kiadni a Magyar Snapszer Szövetség. A tagok szerint itt az ideje, hogy ne Svájc, hanem hazánk történelmi alakjai szerepeljenek a lapokon. A magyar kártyát népszerűsíti egyébként a Nemzeti Snapszerbajnokságot is, amelynek több selejtezőjét is ezen a hétvégén rendezték meg országszerte és a határon túl.

A nagyváradi kártyások közkedvelt helyén, a Medve kávézóban gyűltek össze a nemzeti snapszerverseny selejtezőjére a játékosok, mintegy félszázan. A Duna Híradónak nyilatkozó István és Sebastian több mint egy évtizede kártyáznak. „Azért szeretem a snapszli játékot, mert kellemes időtöltés, fejleszti a gondolkodást és az ember logikáját” – közölte Lőrincz István. Nagy Sebastian szerint pedig a snapszer „egyike a legjobb kártyajátékoknak, és jó időtöltés a barátkozáshoz”.

 

Március óta zajlanak a külhoni és a magyarországi selejtezők. A mostani szupersnapszer-hétvégén egyszerre kilenc településen mérkőzhettek meg egymással a kártyások. Így például Debrecenben is. A Duna Híradóban bemutatott Kozmor Imre heti 10-15 órát snapszerezik. Családja meg sem lepődött, hogy hajdúszoboszlói nyaralásukat szakította félbe a selejtezőért. „30-40 év alatt, már hozzá kellett hogy szokjanak, mert én imádom ezt a játékot, nem dohányzom, nem iszom, ez a mindenem” – közölte Kozmor Imre.

Kevesen tudják, hogy a csaknem kétszáz éve készített pakli lapjai egy svájci dráma hőseit ábrázolják. A Magyar Snapszerszövetség szerint viszont itt az ideje, hogy a magyar kártya lapok szereplői is magyarok legyenek. „Közel 200 év elteltével, amikor is Schneider József budapesti kártyafestő mester megfestette a mai magyar kártyának a figuráit, azt gondolom, eljött az az idő, hogy végre magyar hősöket, magyar történelmi szereplőket ábrázoljanak a mai magyar kártyák” – közölte Táncsics Péter, a Magyar Snapszerszövetség elnöke.

A szövetség pályázati felhívást adott ki. Bárki küldhet terveket arról, hogyan fessen az új magyar kártya, amely akár az év végére el is készülhet.

 

Ez a Stancsics maga a Stüsszi vadász.

Pató Pál Úr Creative Commons License 2011.12.31 0 0 71

A koszorúzás megtörtént, az ultimat elfogták.

Pató Pál Úr Creative Commons License 2011.12.28 0 0 70

Ebben az évben 175 éves a magyar kártya. Az emléktáblánkat 15 éve helyeztük el Schneider József egykori kártyafestő műhelyének helyén épült ház falára. Ez évben már hivatalosan is velünk ünnepel a Magyar Ultiszövetség. Jelen lesz a Piatnik képviselője is. Természetesen a Magyar Talon Alapítvány is elhelyezi koszorúját immár 16. alkalommal. Az esemény motorja a Pató Pál Párt, amely januárban folytatja embertpróbáló küzdelmét a hivatalos bejegyzésért. Körünkben ünnepel Wichmann Tamás is.

Pató Pál Úr Creative Commons License 2011.12.27 0 0 69

Még mindig! Az időpont 29-én 16 óra. Ez a koszorúzás időpontja. De ideje van az ivásnak is: egész nap. Mindez a Wichmann-kocsmában.. A koszorúzás a kocsma előtt.

Fütyülős baracklekvár Creative Commons License 2010.12.27 0 0 68

Mi az, hogy polikai?

Pató Pál Úr Creative Commons License 2010.12.26 0 0 67

Idén ismét, mint eddig. Kaziczy utca 53. A Wichmann-kocsma vár benneteket is.

Pató Pál Úr Creative Commons License 2009.12.25 0 0 66
A cikk képek nélkül:

Irodalmi pakli


Ismerős ez a kép, ugye? Biztos vagyok benne, hogy mindenki látta már! De abban is, hogy sokunknak darab ideig törnünk kell a fejünket, honnan való.
Megvan? Nincs? Pedig mindenki tartotta már a kezében!
Ennyi segítségnek már elégnek kell lennie. Hát persze, kártyázás közben fogtuk kézbe. A magyar kártya valamelyik lapját díszíti. De melyiket is? És miért éppen ezt rajzolták a tök nyolcasra?
A kártyaképen Tell Vilmos búcsúzik családjától. Ott van felesége meg fia, akinek a fejéről kell majd lelőnie az almát. A piros nyolcason Tell csónakon kel át a folyón, a piros hetesen Gessler helytartó lovagol, a tök kilencesen meg oszlopra helyezett kalpagja látható, amely előtt a hős íjász nem volt hajlandó meghajolni.
Ezeket a kártyákat kevésbé szokás megfigyelni. Sokkal többen tudják, hogy a felsők és az alsók Friedrich Schiller Tell Vilmosának szereplőit jelenítik meg: a makk felső a főhős maga, a piros felső Gessler Henrik, a zöld felső Rudenz Ulrich, a tök felső Stüszi vadász – a drámában még csősz –, a makk alsó Harras Rudolf, a piros alsó Kuoni pásztor, a zöld alsó Fürst Walter, a tök alsó Reding Itell. (Az ászok pedig a négy évszak allegóriái.)
Furcsa, hogy a magyar kártya lapjaira svájci alakokat festenek, pláne ha tudjuk, Svájcban csak hírből ismerik ezt a paklit.
Jánoska Antal „kártyatörténész” derítette ki, hogy az 1830-as években készült az első olyan kártya, amely a Tell-történet figuráit ábrázolta. Schneider József pesti műhelyének a cenzúra nem engedte volna magyar szabadsághősök szerepeltetését. A kártyafestő így a messzi Svájc németellenes szabadságharcosairól készítette metszeteit.
A magyar kártyával sokféle játékot lehet űzni, az utóbbi időkig a legnépszerűbb az úgynevezett rablóulti volt. A számítógépes játékok térhódítása nyomán azonban egyre kevesebb fiatal vesz kezébe kártyát, s bár az interneten bármikor lehet ultipartnert találni, sokan úgy érzik, a kártyázás lényegéhez hozzátartozik a társasági élet. A szubkontrázva elfogott (vagy megcsinált) ulti örömére rendelt „körfröccsöt” nehéz a világhálón kihozatni…
A televíziós pókerőrület hatására újabban a francia kártya került előtérbe, egyúttal a kétlapos Texas Hold’Em nyomására lassan a hagyományos, ötlapos változat is kimegy a divatból, nemhogy a pókerhez nagyon hasonló, de magyar kártyával játszott hazárdjáték, a ferbli (amely a múlt századfordulón még hatalmas vagyonok eljátszásában játszott főszerepet).


A Magyar Talon Alapítvány és a Pató Pál Párt 1996-ban emléktáblát helyezett el a régi műhely helyén működő Wichmann-kocsma falán, azóta mindig december 29-én – a magyar kártya napján – délután három és négy között ittgyülekeznek a kártyások, megkoszorúzzák a táblát, majd bevonulnak a kocsmába, hogy a „nemzeti öntudatot élesztgetve kézről kézre” adják a lapokat.
Magyar kártya napja
December 29., 15 óra Budapest VII., Kazinczy u. 55.
Pató Pál Úr Creative Commons License 2009.12.23 0 0 65
Imé a cikk:

http://nol.hu/lap/tv/20091223-irodalmi_pakli

Pató Pál Úr Creative Commons License 2009.12.23 0 0 64
Idén is lesz Magyar Kártya Napja. Azt mondják, a mai Népszabadság mellékletében van is erről egy cikk. 29-én délután 4 óra körül koszorúzás a szokott helyen.
Pató Pál Úr Creative Commons License 2008.12.29 0 0 63
Itt a következő! Válság van, de a Magyar Kártya Napját megtartjuk. Ma délután 4 órakor koszorúzás a szokott helyen.
Előzmény: maplesyrup (62)
maplesyrup Creative Commons License 2008.01.02 0 0 62

Hrrrggg...!

No, mindegy, mert úgysem tudtam volna elmenni. :((

Patópálosan - majd 'emegyünk a következőre.

 

Az okosoknak egy link: http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_k%C3%A1rtya

Előzmény: Pató Pál Úr (55)
Pató Pál Úr Creative Commons License 2008.01.01 0 0 61
Határozatot hoztunk, hogy 2008 a ferbli éve.
Pató Pál Úr Creative Commons License 2007.12.30 0 0 60
Nem másolat. Csak a négy színt vették át. A Tell Vilmos történet csak ezen a kártyán van. Léteznek más országokban hasonló 32 lapos, ezzel a négy színnel készített kártyák, de egyik sem tüköralakos. Az ős magyar kártya egyébként 36 lapos.
Előzmény: Törölt nick (59)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.30 0 0 59

a "magyar" kártya valójában egy német kártya másolata

 

süllyedhet vagy elvitázgatunk róla?

:)

Előzmény: Pató Pál Úr (-)
Pató Pál Úr Creative Commons License 2007.12.29 0 0 58
A korcsma.
Pató Pál Úr Creative Commons License 2007.12.29 0 0 57
A koszorúzás ma délután.
Pató Pál Úr Creative Commons License 2007.12.29 0 0 56
Nagy örömmel megállapítható, hogy december 29.-e idén is pont december 29.-re esik!
A Magyar Kártya Napjára tervezett ünnepségsorozat tehát nem szenved csorbát.

Délután 4 órától kisérletet teszünk a koszorúzás elkezdésére. Aztán befogad a Wichmann korcsma szellemi és kulináris örömeivel.

A különféle kártya alapítványok, szervezetek, társaságok mellett, az immár hallhatatlan (azaz alig hallható) Pató Pál Párt is képviselteti magát.
Pató Pál Úr Creative Commons License 2007.12.23 0 0 55
Idén ne feledd! December 29-én 4 órakor koszorúzás a szokott helyen. Addig is Kellemes Ünnepeket!
Előzmény: maplesyrup (54)
maplesyrup Creative Commons License 2006.12.29 0 0 54

Ó, jaj!  Egyszerűen kiment a fejemből. Hja, nehéz annak aki vidéki.

Azért innen üdvözlök minden kártyabarátot. ZöÉ - Fehérvárról.

 

Viszont a mai nappal kaptam egy nagyon szép 1955-ös NDK kiadású kvartettet.

Ezzel ünneplem a Magyar Kártya Napját.

Előzmény: Pató Pál Úr (50)
Pató Pál Úr Creative Commons License 2006.12.29 0 0 53
A 36. hozzászólásban feltett cikk választ ad a gyakran feltett kérdésekre.
Előzmény: Zicherman Istvan (51)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.29 0 0 52

Megelőztek:((((

Azért jó kis söröző a Vityó.

Előzmény: Pató Pál Úr (50)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.29 0 0 51

Magyar? Nem svájci?

És hol nyomtatták az első pakli magyar kártyát?:) Na, ki tudja?:)

Előzmény: maplesyrup (44)
Pató Pál Úr Creative Commons License 2006.12.29 0 0 50
Ma 10 éve tettük fel az emléktáblát. Az ünnepi koszorúzás délután 4 órakor kezdődik, utána a sör és a bor békés egymás mellett élését hirdetjük hajnalig Wichmann Tamás kocsmájában. A cím továbbra is Kazinczy utca 55.
Pató Pál Úr Creative Commons License 2006.01.12 0 0 49

A PPP 1994-ben díjat alapított:

 

Az 1989 óta máig sem bejegyzett Pató Pál Párt a névadó hitvesérôl, Wargha Örzsébetrôl elnevezett díjat alapított a közélet azon szereplôi számára, akik politikusi voltuk ellenére, nagy nyilvánosság elôtt, a tárgyévben, normális emberhez méltó kijelentést tesznek.

 

1994 december 21-én döntést hoztunk a díj odaítéléséről, mindjárt két politikust jutalmaztunk a legnemesebb kocsmai kitűntetéssel. 1995 április 28-án tartott ünnepségen egy ferencvárosi kocsmában adtuk át Tamás Gáspár Miklósnak és Csintalan Sándornak az oklevelet és a vele járó két-két korső sört.

Előzmény: Törölt nick (48)
Pató Pál Úr Creative Commons License 2006.01.12 0 0 47
Pató Pál Úr Creative Commons License 2006.01.12 0 0 46
Az előző képen árnyékkormányunk miniszterelnöke és egyik kulcsminisztere látható. Ők pártonkívüliek, mondhatni politika mentesek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!