Példátlan változás: új magyar kártya érkezik Forrás: Duna Híradó | 2012. június 25. hétfő 07:22 | | A+A- |Megosztás:
A csaknem kétszáz éve készített pakli lapjai egy svájci dráma hőseit ábrázolják. A snapszerszövetség szerint itt az ideje, hogy a magyar kártya lapjainak szereplői magyarok legyenek.
Kétszáz év után új magyar kártyát szeretne kiadni a Magyar Snapszer Szövetség. A tagok szerint itt az ideje, hogy ne Svájc, hanem hazánk történelmi alakjai szerepeljenek a lapokon. A magyar kártyát népszerűsíti egyébként a Nemzeti Snapszerbajnokságot is, amelynek több selejtezőjét is ezen a hétvégén rendezték meg országszerte és a határon túl.
A nagyváradi kártyások közkedvelt helyén, a Medve kávézóban gyűltek össze a nemzeti snapszerverseny selejtezőjére a játékosok, mintegy félszázan. A Duna Híradónak nyilatkozó István és Sebastian több mint egy évtizede kártyáznak. „Azért szeretem a snapszli játékot, mert kellemes időtöltés, fejleszti a gondolkodást és az ember logikáját” – közölte Lőrincz István. Nagy Sebastian szerint pedig a snapszer „egyike a legjobb kártyajátékoknak, és jó időtöltés a barátkozáshoz”.
Március óta zajlanak a külhoni és a magyarországi selejtezők. A mostani szupersnapszer-hétvégén egyszerre kilenc településen mérkőzhettek meg egymással a kártyások. Így például Debrecenben is. A Duna Híradóban bemutatott Kozmor Imre heti 10-15 órát snapszerezik. Családja meg sem lepődött, hogy hajdúszoboszlói nyaralásukat szakította félbe a selejtezőért. „30-40 év alatt, már hozzá kellett hogy szokjanak, mert én imádom ezt a játékot, nem dohányzom, nem iszom, ez a mindenem” – közölte Kozmor Imre.
Kevesen tudják, hogy a csaknem kétszáz éve készített pakli lapjai egy svájci dráma hőseit ábrázolják. A Magyar Snapszerszövetség szerint viszont itt az ideje, hogy a magyar kártya lapok szereplői is magyarok legyenek. „Közel 200 év elteltével, amikor is Schneider József budapesti kártyafestő mester megfestette a mai magyar kártyának a figuráit, azt gondolom, eljött az az idő, hogy végre magyar hősöket, magyar történelmi szereplőket ábrázoljanak a mai magyar kártyák” – közölte Táncsics Péter, a Magyar Snapszerszövetség elnöke.
A szövetség pályázati felhívást adott ki. Bárki küldhet terveket arról, hogyan fessen az új magyar kártya, amely akár az év végére el is készülhet.
Ebben az évben 175 éves a magyar kártya. Az emléktáblánkat 15 éve helyeztük el Schneider József egykori kártyafestő műhelyének helyén épült ház falára. Ez évben már hivatalosan is velünk ünnepel a Magyar Ultiszövetség. Jelen lesz a Piatnik képviselője is. Természetesen a Magyar Talon Alapítvány is elhelyezi koszorúját immár 16. alkalommal. Az esemény motorja a Pató Pál Párt, amely januárban folytatja embertpróbáló küzdelmét a hivatalos bejegyzésért. Körünkben ünnepel Wichmann Tamás is.
Még mindig! Az időpont 29-én 16 óra. Ez a koszorúzás időpontja. De ideje van az ivásnak is: egész nap. Mindez a Wichmann-kocsmában.. A koszorúzás a kocsma előtt.
Ismerős ez a kép, ugye? Biztos vagyok benne, hogy mindenki látta már! De abban is, hogy sokunknak darab ideig törnünk kell a fejünket, honnan való. Megvan? Nincs? Pedig mindenki tartotta már a kezében! Ennyi segítségnek már elégnek kell lennie. Hát persze, kártyázás közben fogtuk kézbe. A magyar kártya valamelyik lapját díszíti. De melyiket is? És miért éppen ezt rajzolták a tök nyolcasra? A kártyaképen Tell Vilmos búcsúzik családjától. Ott van felesége meg fia, akinek a fejéről kell majd lelőnie az almát. A piros nyolcason Tell csónakon kel át a folyón, a piros hetesen Gessler helytartó lovagol, a tök kilencesen meg oszlopra helyezett kalpagja látható, amely előtt a hős íjász nem volt hajlandó meghajolni. Ezeket a kártyákat kevésbé szokás megfigyelni. Sokkal többen tudják, hogy a felsők és az alsók Friedrich Schiller Tell Vilmosának szereplőit jelenítik meg: a makk felső a főhős maga, a piros felső Gessler Henrik, a zöld felső Rudenz Ulrich, a tök felső Stüszi vadász – a drámában még csősz –, a makk alsó Harras Rudolf, a piros alsó Kuoni pásztor, a zöld alsó Fürst Walter, a tök alsó Reding Itell. (Az ászok pedig a négy évszak allegóriái.) Furcsa, hogy a magyar kártya lapjaira svájci alakokat festenek, pláne ha tudjuk, Svájcban csak hírből ismerik ezt a paklit. Jánoska Antal „kártyatörténész” derítette ki, hogy az 1830-as években készült az első olyan kártya, amely a Tell-történet figuráit ábrázolta. Schneider József pesti műhelyének a cenzúra nem engedte volna magyar szabadsághősök szerepeltetését. A kártyafestő így a messzi Svájc németellenes szabadságharcosairól készítette metszeteit. A magyar kártyával sokféle játékot lehet űzni, az utóbbi időkig a legnépszerűbb az úgynevezett rablóulti volt. A számítógépes játékok térhódítása nyomán azonban egyre kevesebb fiatal vesz kezébe kártyát, s bár az interneten bármikor lehet ultipartnert találni, sokan úgy érzik, a kártyázás lényegéhez hozzátartozik a társasági élet. A szubkontrázva elfogott (vagy megcsinált) ulti örömére rendelt „körfröccsöt” nehéz a világhálón kihozatni… A televíziós pókerőrület hatására újabban a francia kártya került előtérbe, egyúttal a kétlapos Texas Hold’Em nyomására lassan a hagyományos, ötlapos változat is kimegy a divatból, nemhogy a pókerhez nagyon hasonló, de magyar kártyával játszott hazárdjáték, a ferbli (amely a múlt századfordulón még hatalmas vagyonok eljátszásában játszott főszerepet).
A Magyar Talon Alapítvány és a Pató Pál Párt 1996-ban emléktáblát helyezett el a régi műhely helyén működő Wichmann-kocsma falán, azóta mindig december 29-én – a magyar kártya napján – délután három és négy között ittgyülekeznek a kártyások, megkoszorúzzák a táblát, majd bevonulnak a kocsmába, hogy a „nemzeti öntudatot élesztgetve kézről kézre” adják a lapokat. Magyar kártya napja December 29., 15 óra Budapest VII., Kazinczy u. 55.
Idén is lesz Magyar Kártya Napja. Azt mondják, a mai Népszabadság mellékletében van is erről egy cikk. 29-én délután 4 óra körül koszorúzás a szokott helyen.
Nem másolat. Csak a négy színt vették át. A Tell Vilmos történet csak ezen a kártyán van. Léteznek más országokban hasonló 32 lapos, ezzel a négy színnel készített kártyák, de egyik sem tüköralakos. Az ős magyar kártya egyébként 36 lapos.
Nagy örömmel megállapítható, hogy december 29.-e idén is pont december 29.-re esik! A Magyar Kártya Napjára tervezett ünnepségsorozat tehát nem szenved csorbát.
Délután 4 órától kisérletet teszünk a koszorúzás elkezdésére. Aztán befogad a Wichmann korcsma szellemi és kulináris örömeivel.
A különféle kártya alapítványok, szervezetek, társaságok mellett, az immár hallhatatlan (azaz alig hallható) Pató Pál Párt is képviselteti magát.
Ma 10 éve tettük fel az emléktáblát. Az ünnepi koszorúzás délután 4 órakor kezdődik, utána a sör és a bor békés egymás mellett élését hirdetjük hajnalig Wichmann Tamás kocsmájában. A cím továbbra is Kazinczy utca 55.
Az 1989 óta máig sem bejegyzett Pató Pál Párt a névadó hitvesérôl, Wargha Örzsébetrôl elnevezett díjat alapított a közélet azon szereplôi számára, akik politikusi voltuk ellenére, nagy nyilvánosság elôtt, a tárgyévben, normális emberhez méltó kijelentést tesznek.
1994 december 21-én döntést hoztunk a díj odaítéléséről, mindjárt két politikust jutalmaztunk a legnemesebb kocsmai kitűntetéssel. 1995 április 28-án tartott ünnepségen egy ferencvárosi kocsmában adtuk át Tamás Gáspár Miklósnak és Csintalan Sándornak az oklevelet és a vele járó két-két korső sört.