Keresés

Részletes keresés

turesz Creative Commons License 2002.02.15 0 0 66
Teljesen új építés fórum látogatóként üdvözlök mindenkit! Tegnap este tévedtem ide és mielőtt érdemben visszaolvastam volna a témákban, találtam meg a téglát. Mivel a tervezőmmel épp a második beszélgetésen vagyunk túl, a kezdeti "kockáspapíros" fázisnál járok, örömmel próbáltam ki a progit. Az első tapasztalatokat még hajnalban elsírtam HGPL-nek. Ma visszaolvastam az összes előzményt és ennek tükrében újra írtam a tapasztalataimról. HGPL engedelmével ezekből ollózok ide néhányat.Egész éjszaka nyomtam az adatokat a gépbe, de 3-körül úgy gondoltam elteszem magam. Készítettem egy mentést, de amikor be akartam hívni, a "List index out of bounds (11)" üzenetet küldte és nem találtam az adataim. Nekem durván három részre tagozódik a ház, egy garázsra, egy alápincézett lakótérre és egy tetőteres lakótérre. Ezeknek a szintadatait vittem fel először, jócskán bővítve, átnevezve az alap szinteket. A visszatöltésnél nem nyomtalanul vesztek el az adataim, de eltünt az összes utólag létrehozott és átnevezett szint és csak a maradék alap öt szint értékei sejtetik, hogy ez egy visszatöltött változat. A nagyobb gond inkább, hogy se üresen megnyitott, se visszatöltött változatnál nem enged új típusfalat létrehozni, a "is not a valid floating point value" hibaüzenetet küldi és vége. Ennyit a hibáról. A másik gondom a 3d-s mozgatással volt. Egyszer úgy elkeveredtem a háztól, hogy néhány pixelnyi vörös pöttyhöz kb 5km-nyit "gyalogoltam" mire kezdtem rájönni hogy az amit keresek. Alapvetően én nem a házat mozgatnám, hanem én mozognék a ház körül. (életszerűbb, mégse egy kézben tartott tárgy hanem egy nagy stabil tömeg). Az én javaslatom mozgatásra:

A közeledést-távolodást nem keverném a körüljárás funkciókkal, így kevesebbszer tévedne ki a ház a látómezőből (mennék el mellette világgá).

Szerintem a legfontosabb a körbenézés, (jelenleg billentés, forgatás)
jobb g.+előre = fölé megyek (a tárgyra tekintve)
jobb g.+hátra = alá megyek
jobb g.+jobbra = jobbról kerülöm(a tárgyra tekintve)
jobb g.+balra = balról kerülöm

A speciális távolodások (a szem a horizonton)
bal g.+előre = emelkedés
bal g.+hátra = süllyedés
bal g.+jobbra = jobbra oldalazok
bal g.+balra = balra oldalazok

Látszólag fontos a "mezei" közeledés-távolodás (gyakorlatilag a képkivágás), de ha egyszer az adott néznivalóra beállítottam, kitöltöttem a képet (akár közeli részlettel is), már csak a körbenézés érdekel, nem tartom célszerűnek hogy légyként röpködjek a ház körül akarva-akaratlan

bal g.+ alt +előre = közelebb megyek
bal g.+ alt +hátra = távolabb megyek
bal g.+ alt +jobbra = jobbra fordulok a tengelyem körül, (a belső térben való mozgásnál elengedhetetlen)
bal g.+ alt +balra = balra fordulok a tengelyem körül

Mivel nem egy állandó mozgást igénylő labirintusjáték, nem gond ha egy nagyobb távolságot több fogásból lehet csak teljesíteni az egérrel.

Amit én kihagynék:

Jobbra-balra billentés. Vízszintes látószögnél nem látom értelmét, egyszerűbb a fejemet elfordítani a monitor előtt. Egy magasabb rálátásnál olyan mintha egy jobbra-balra kanyarodó repülőből-, alulnézetnél egy jobbra-balra kanyarodó metróból nézném áttetsző földön keresztül. Minek ?
Egyébként a tervezőm géppel tervez, nem is célom helyette dolgozni és a kemény szakmai kritikák ellenében én tömegalakításhoz, előzetes próbágatáshoz tökéletesnek tartom, a hibái ellenére a programot. (ha igaz a hír, újjabb javítás tölthető le)

Üdv. mindenkinek: turesz

HGPL Creative Commons License 2002.02.14 0 0 65
Volt egy olyan visszajelzésem, amely egy hibáról szólt, de én még nem tudtam reprodukálni. Légyszi' próbáljátok már ki hátha nálatok előjön:
Három falat hoztok létre és háromszög alakban elrendezitek, hogy messék egymást. Ekkor nálam kialakul egy háromszök alakú szürke terület. A visszajelzésben viszont az szerepel, hogy ekkor Access Violation-t kapnak és, hogy már ez az előző verziókban is így volt..
Addig nem tudom javítani amíg nem detektálom!
Előre is köszi
HGPL
HGPL Creative Commons License 2002.02.13 0 0 64
Újabb kiadás!
0.7.1 amiben sok - általatok is említett - hiba került javításra. Az előző verziókat is letölthetitek. Az újdonságokat megtalálhatjátok az oldal HÍREK rovatában, de megemlítem, hogy a letöltendő anyag méretét lecsökkentettem 1,7MB-ról 1,2MB-ra. (program optimalizálás)
Jó szórakozást és munkát!
HGPL
HGPL Creative Commons License 2002.02.09 0 0 63
Sziasztok,
Végre elkészültem a TÉGLA program újabb verziójával.
Sok tanácsot megfogadtam, de még van csinosítani való.
Ami az érdemi munkát illeti, már lehet menteni és betölteni, lehet födémet készíteni. Ebben a 0.7-es verzióban még elképzelhető hiba, de nagy volt részetekről az érdeklődés és úgy gondoltam csökken email forgalmam ha mihamarabb letölthetővé teszem az újabb progit :-))
Írjatok inkább a fórumokba, mert ez többek számára is hasznos információkkal szolgálhat. Természetesen külön kéréseket kérdéseket továbbra is fogadok email-ben.

Letölthető a szokásos helyekről:
Tegla1 vagy a
Tegla2 oldalakon.

Várom a véleményeteket!
HGPL

HGPL Creative Commons License 2002.02.01 0 0 62
Sziasztok,

Bocsi, lassabban haladok mint terveztem.
Nézzétek meg az oldalt, mert feltettem egy screenShoot-ot ami éppen a födémről szól.
Igérem napokon belül elkészülök.
HGPL

zorko Creative Commons License 2002.01.29 0 0 61
Nekem nem volt gondom.
Z.
Előzmény: HGPL (60)
HGPL Creative Commons License 2002.01.28 0 0 60
Kérdés,
Többen jelezték, hogy az EXTRáról nehezen tudják a progit letölteni. Érdemes lenne áthelyeznem máshová (is) a progit?
HGPL
HGPL Creative Commons License 2002.01.28 0 0 59
Szia,

Természetesen a szám csak becsült érték,... de
A födém elkészítését is(ami igaz a program egészére) részekre osztottam. Ezek jól körülhatárolhatók, úgy mint ebben az esetben:
- Födém objektumok elkészítése
- Födém alapadatok elkészítése
- Födém alapadatok betöltési rutinok
- Födém manipulációs és matematikai rutinok elkészítése
- -"- 2D megjelenítés és födém USER interface :-)
- -"- 3D rutinok és OpenGL kapcsolat
- -"- 3D födém megjelenítés

..és ugyanígy a LOAD/SAVE esetében. Ott azért több rész van, mert külön készítem az objektumok mentését. ..és hát ahány objektum....

Természetesen ezeken belül már csak ráérzéssel tudom megmondani hol tartok. A födém 7 részből áll ((100/7)*6=85%) most az utolsó résznél tartok és egy kicsit már bele is kezdtem :-)).

HGPL

Előzmény: BxTamas (58)
BxTamas Creative Commons License 2002.01.28 0 0 58
Szia HPGL !

Hogyan tudod megbecsülni ilyen pontossággal, hogy 87% illetve 60% -os készültséi állapotban van munka ?
Én már jónéhány éve programozom, de ilyen pontosan nekem sosem sikerül megbezsülni.
Esetleg valamilyen különleges fejlesztési módszertant alkalmazol ?
Ezt nem kötekedésnek szántam, viszont érdekelne, hogyan tervezed, hogyan menedzseled a projektet.
Érdekel, mert már régóta programozom, viszont szeretném projektmanagement irányban is bővíteni a tapasztalataimat.

Előzmény: HGPL (57)
HGPL Creative Commons License 2002.01.28 0 0 57
A hétvége kevés volt! Készültség: FÖDÉM: 87%, SAVE/LOAD 60%
HGPL
HGPL Creative Commons License 2002.01.25 0 0 56
Sziasztok!

A hétvégén 01.27-ére tervezem feltenni az újabb verziót, mely már tartalmazza a födém készítést és a MENTÉST!
HGPL

zorko Creative Commons License 2002.01.21 0 0 55
Szia högöpölö!
Nekem monolit födémem lesz, úgyhogy a gerendakiosztás nem kell... :o)
Várom a mentést, üdv, Z.
HGPL Creative Commons License 2002.01.20 0 0 54
Szia Hacsek!

Köszi a választ. A gerendakiosztás szabadon állítható lesz, ahogy ez egy rajzolóprogramtól elvárható. Azonban szeretnék egy picit segíteni az amatőr felhasználónak. Ennek függvényében az állíthatóság az alábbiakból áll.
Az automata az alábbi beállításokkal rendelkező födémet készítené el (mely utólag bárhogy átvariálható!)(most Porotherm esetre):
Alapvetően 45-ös, vagy 60-as béléstest lesz, vagy variálható. Alapvetően egyszeres, vagy kétszeres, vagy variálható gerendázat. Emellett a gerendázet felett elhelyezkedő falat figyelve a párhuzamosan futó falak alatt gerendát kettőzne. (Kivéve, ha alatta fal húzódik).

Tudsz e ajánlani irodalmat ahol az általad vázolt és jelentkező igénybevételek számításáról tájékozódhatnék? Úgy vélem, viszonylag egyszerű kiszámítani ezeket, ha megvannak a beépítendő anyagok jellemzői. Szeretném ezt is beleprogramozni.

Mégegyszer köszi a gyors választ
HGPL

Előzmény: Hacsek (53)
Hacsek Creative Commons License 2002.01.20 0 0 53
Kedves HGPL!

Szerncsére a 18. század óta a statika nem kizárólag tapasztalati tudomány, nem kizárólag ún. "ökölszabályok" alapján áll össze egy épület szerkezete, hanem megalapozott számítások végezhetők méretezésre és ellenőrzésre is.
Amit te említesz, hogy gerendakettőzést KELL alkalmazni, az nem így van.
Vannak olyan geometriai esetek és teherbírási igények, amikor célszerű, vagy éppen szükséges.

Tehát a konkrét kérdésedre a válasz:
a vb. gerendáknak gyárilag megadott adata a nyíróerő és hajlítónyomaték határértéke.
A statikához értő szakember tehát fogja az állandó és eseti terhelések összegét, megszorozza a generális biztonsági tényezővel (melynek értéke szigorú szakmai titok...), ezekkel a terhekkel kiszámítja a nyomó- és nyírófeszültség, valamint a hajlítónyomaték maximumát, és összeveti a gyári adatokkal. Ha nem elég, kettőz (vagy erősebb gerendáért szalad). Ha elég, nem kettőz.
(láttam én már olyan marhaságot is, hogy valaki helyszínen készült monolit gerendát kettőzött, mert az úgy jó... Pedig csak EGY rendeset kellett volna) :o))

Tehát, és ezt nem győzöm n.-edszer is hangsúlyozni, a szerkezettervezés nem azon múlik, hogy az embernek milyen ügyes kis rajzolóprogramja van.

Előzmény: HGPL (52)
HGPL Creative Commons License 2002.01.20 0 0 52
Sziasztok,

Gőzerővel dolgozom a födémen és a mentésen.
Kérdésem lenne az építészek felé:
Gerendável párhuzamosan futó falak alatt gerendakettőzést kell alkalmazni. Mi van ha a fal nem teljesen párhuzamos,hanem mondjuk 20 fok eltérés van?

Saját magamnak adott válaszaim:
1. Az adott gerendázott területen belül a fal teljes mérete alatt gerendakettőzést kell alk.?
2. Az adott fal közepén elég egyszer gerendakettőzést alkalmazni?
3. Esetleg a bezárt szög függvényében a fal teljes mérete alatt, de nem minden gerendát kell kettőzni?

Előre is köszi a választ.
HGPL

HGPL Creative Commons License 2002.01.17 0 0 51
Hajrá Mari néni.... :-))))

Készül....

Előzmény: zorko (50)
zorko Creative Commons License 2002.01.17 0 0 50
Mentéses verzióról valami bíztató?
Üdv, Z.
BxTamas Creative Commons License 2002.01.16 0 0 49
Sziasztok !

Most fedeztem fel ezt a topicot, elolvastam a korábbi hozzászólásokat, és néhány dolgot hozzáfűznék:

Korábban írta valaki, hogy nem érdemes megint feltalálni a spanyolviaszt.
Ezt én cáfolnám, mert nem érzem spanyolviasznak.
Konkrétan arra gondoltam, hogy nem ismerek olyan rajzolóprogramot, ami ingyenes, alkalmas alaprajzok és egyszerű 3d modellek elkészítésére, és a készítője elérhető, meg lehet vele beszélni az esetleges továbbfejlesztési, javítási ötleteket.
Ha lenne több olyan program, ami teljesíti a fenti kritériumok mindegyikét, akkor azt mondanám, valóban spanyolviasz.

Az alapötlet tetszik, én alapvetően úgy gondolom, hogy nem az építészeket, hanem a laikusokat érdemes vele megcélozni, mint lehetséges felhasználótábort, éppen ezért a rajzolóprogram elnevezés szerencsésebbnek tűnik.

Az építészet nagyon összetett szakterület, és igen komoly mértékben támaszkodik az építész intuíciójára, fantáziájára és szakmai érzékére. Ezért nem jó dolog arra törekedni, hogy olyan programot készítsünk, amivel mindent meg lehet TERVEZNI. Célszerűbb úgy megközelíteni a problémát, hogy egy könnyen kezelhető program legyen, amivel lehetőleg bármit, amit az ember kitalál, könnyen, gyorsan le lehessen RAJZOLNI. (Ez már önmagában is lehetetlen.)

Korábban dolgoztam a Graphisoftnál (Ők készítik az ArchiCAD nevű programot.).
Az ArchiCAD nagyon nagy és profi program, a készítői arra is törekednek, hogy ne csak rajzolni, hanem tervezni is lehessen vele.
Ennek ellenére az építészek mégis inkább csak rajzprogramként használják. Annak viszont tényleg nagyon jó, mert nagyon nagy bonyolultságú rajzot képes kezelni.

zorko Creative Commons License 2002.01.14 0 0 48
hurrá!!
Előzmény: HGPL (47)
HGPL Creative Commons License 2002.01.12 0 0 47
Szia,

Azért nincs mentés mert egyszer már volt, de sok dolgot átdolgoztam és inkább kivettem mert az egyes verziók oly gyorsan változtak, hogy a sok eltérés miatt nem lehetett egymás rajzait betölteni. Hátravan a födém ami után szeretném a mentést elkészíteni. Magyarul ne dolgozzak többször mint kell. :-)
Tehát 01.16 körül első dolgaim között szerepel a mentés is.
HGPL

Előzmény: ló2 (46)
ló2 Creative Commons License 2002.01.11 0 0 46
Miért nem lehet elmenteni a munkákat?

ló2

HGPL Creative Commons License 2002.01.09 0 0 45
Zorko,
Még nem változtatok semmit. Kb 16-ig még mást kell csinálnom :-(( Addig is ülepedik a név.
Előzmény: zorko (42)
HGPL Creative Commons License 2002.01.09 0 0 44
:-))) ... nem rossz ... :-)
Előzmény: zorko (42)
Hacsek Creative Commons License 2002.01.09 0 0 43
Legyen HÁZALÁS a neve!
Vagy HÁZLATRAJZ!
Esetleg HÁZÁLOM!

©Hacsek :o))

zorko Creative Commons License 2002.01.09 0 0 42
HGPL,
Na örülök! A "Tégla" elnevezés is megmarad? Vagy cseréled?
Üdv, Z.
Előzmény: HGPL (40)
zorko Creative Commons License 2002.01.09 0 0 41
Az előbb kritizáltam a "tégla" névválasztást.
Nem mondtam, hogy a bejelenkező képernyő viszont tök jól van megcsinálva, a tégla szóhoz igazodva.

Pamparam,
A kezdeti fázis papír-ceruza-fejben dologgal max egyetértek. Én is úgy kezdtem, hogy olyan alaprajzi elrendezéseket csináltam, amik nem működtek volna normálisan. Hiába olvastam el egy csomó szakkönyvet, nem jöttem rá, hogy hogyan csináljak funkciósémát, és abból alaprajzot. Viszont rengeteg munkával és tervváltozatnak a végigpróbálgatásával kb. 1,5 év alatt eljutottam oda, hogy már értem miről beszélsz. :o)
Mostmár én is fejben dolgozom a legtöbbet, (gondolom sokat fejlődött a térlátásom...), de azért mégis le kell rajzolnom a dolgokat, ahhoz, hogy lássam tényleg jól műxik-e minden, nincs-e valami, amiről elfeledkeztem. Ebben a rajzolásban nekem sokat tud segíteni egy jó program. (Egy építész srác mesélte, hogy Frank Lloyd Wright csinálta azt, hogy jó ideig gondolkodott csak, és aztán mikor fejben összerakta az épületet, már csak le kellett rajzolnia. - Na ez így teljesen nekem nem megy.)
A tologatható helységeket nagyon jó ötletnek tartom. (Nekem spec. a rajzfunkció megtartásával kéne.) A helységek méretezhetők lehetnének, tartozhatna hozzájuk ajtó, látszanának a belső méretek, a terület, az ajtó helye. Be lehetne rögzíteni a helységek közti kapcsolatot (mondjuk az ajtók össze lennének kötve egy vonallal), és a helység vagy az ajtó mozgatásakor ezeket húzná magával.
Abban nem vagyok biztos, hogy az átlaglaikus eléggé el tudna vonatkoztatni.
Üdv, Z.

HGPL Creative Commons License 2002.01.09 0 0 40
Paramparam,

Jó kis gondolkodnivalót adtál!... Úgyhogy gondolgozom. Jó ötletek. Úgy hiszem a helyiség szerkesztő egy külön modul lehetne, amiben az általad ajánlott akár fix alapterületű téglalapokkal lehet tervezni.

Zorko,
:-)))
Tetszik!
Úgy érzem magamévá teszem. Angol nevet nem akarnék, de nem olyan komoly program, hogy ne lehetne a neve egy kissé idétlen is :-)

Előzmény: paramparam (37)
zorko Creative Commons License 2002.01.09 0 0 39
És kipattant a fejmből:

Építészsegéd - tök jó név lenne!
1. Megszemélyesít. 2. Megcsinál egy csomó mindent, amit rá lehet bízni. Van amit az építész helyett, van amiben csak besegít. Van amit maga is meg tud oldani, aztán van amit nem méretez, csak lerajzol. Elvégez mindenféle hasznos kulimunkát is (3D-s ábrázolások, méretvonalak elhelyezése, anyagszükségletek számítása...). Na?
Kicsit talán komolytalan, amatőr hangzású, de hát kérdés is, hogy mennyire akar ez a progi komoly lenni. Esetleg lehet angol nevet használni: Architect Servent, vagy netán: [rövid név], The Architect Servant. Ez menne magyarul is: Tégla - az építészsegéd.

Nem kérdezte senki, de mellesleg: A "Tégla" név engem különösebben nem ragadott meg. Számomra nem fejezte ki a progi semmilyen lényeges jellemzőjét.
Rövid, tömör, erőteljes és nyers, anyagközeli hanzású szó. A köznapi értelmezésben kevésbé az építés a jellemző motívum, mint inkább a beépített állapot, a megbízható massziv tömeg. Konzervatív erények. Mindez fűszerezve azzal, hogy a tégla emellett az ember fejére eshet (különösen a féltégla), ezáltal megjelenik egy kicsit Vastyúkos, abszurd hangulatelem is.
A tégla alapvető építőelem, de valamiféle specialitás kifejezésére, vagy a figyelem felkeltéséhez túl általános.
Másodlagos jelentése (beépített ember, kém) negatív, erkölcsileg rossz megítélést hordoz magában.
Amúgy rövid névre per p. nekem sincs (jobb) javaslatom.

zorko Creative Commons License 2002.01.09 0 0 38
A program nevéhez:

Talán épp a "családi ház" kell bele a legkevésbé.

Tervrajz készítő program...

Tervezést segítő program...

Tervezéstámogatás: tervrajz készítés, 3D ábrázolás, anyagszügséglet és élőmunka számítás

Előzmény: HGPL (36)
paramparam Creative Commons License 2002.01.09 0 0 37
Mi volna, ha abba az irányba mennél el, hogy:
- nem a helyiség mm pontos méretei számítanak
- a helyiségeket egy-egy négyzettel téglalappal jelzed, melyek egyszerűen mozgathatók eredeti méretűk megváltoztatása nélkül
- a bútorozást szintén ilyen tologatós módszerrel csinálhassa

Megmondom őszintén a laikus építtetők csinálnak valamit (alaprajz), ott leragadnak. A helyiségek méretezési eléveivel nincsenek tisztában.
Azzal kellene segíteni, hogy egyszerűen tudjon kombinálni:
- tudja, hogy milyen helyiségből mennyit és mekkorát akar
- ellenőrizni tudja, hogy az elképzelt bútorozás valóban befér-e egy akkora helyiségbe
- egy helyiségkapcsolati sémát tud készíteni

Szerinted az emberek képesek ennyire elvonatkoztatni?

Előzmény: HGPL (36)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!