Keresés

Részletes keresés

szkati Creative Commons License 2012.12.07 0 0 454

Nekem is eszembe jutott egy kocsonyás story. Volt kolléganőm a hetvenes években este feltette a kocsonyát főni( egész pici lángon) , hogy reggelre épp jó lesz. Résnyire nyitva hagyta a konyhaablakot, a kuktát a legkisebb lángra tette, majd mint aki jól végezte  a dolgát elment aludni. Reggel felkelt és belépett a konyhába, majd jó 4 métert seggen csúszott az ablakig. Éjjel fagyott. A kuktából kijövő gőz lefagyott a konyha kövezetére és kb. olyan síkosságú terepet hozott létre, mint amilyenen tegnap próbáltam hazajutni:))

Előzmény: vasbicikli (449)
ZsuR Creative Commons License 2012.12.07 0 0 453

Huh!  :))  En hat adagot szoktam csinalni :)). 

Előzmény: vf1 (452)
vf1 Creative Commons License 2012.12.07 0 0 452

Ketten vagyunk a nejemmel, de a régi kollégák annyira szeretik a "művemet", hogy rendszeresen rendelést adnak le, ha tudják, hogy erre készülök.

Maradt 6 adag.....:(

Előzmény: ZsuR (451)
ZsuR Creative Commons License 2012.12.07 0 0 451

Mekkora a csaladod???

Előzmény: vf1 (450)
vf1 Creative Commons License 2012.12.07 0 0 450

A minap termeltem:


vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 449

Eszembe jutott egy régi kocsonyás sztori. 80-as évek eleje, kollégium, téli vizsgaidőszak.

Az egyik szobatársam egy középiskolás srácot korrepetált kémiából, és egyszer honorárium fejében kapott egy jelentékeny adag kocsonyának valót. Én vállaltam el a főzést, kértem a menzáról egy nagy fazekat, megfőztem. Már nem tudom, hány tányérral lett, de jó sok. A szobánk ablakán ilyen régimódi, kihajtós redőnyvas volt. A kitámasztott vas meg az ablakpárkány közé kitettünk egy asztallapot, és oda pakoltuk ki a négyzetméternyi kocsonyát. Jó helye volt ott januárban, rájártunk egy hétig, aki hozott egy sört, kaphatott is belőle :o)

vasbicikli Creative Commons License 2012.11.22 0 0 448

Fotót nem akarok, mert nem szedtem le a zsírját. Enni jó az így is, csak nem néz ki attraktívan.

A recept semmi különös, köröm + csülök, vöröshagyma, fokhagyma, szemes bors, kömény, babérlevél, meg egy szál répa (petrezselyemgyökér nem volt otthon, különben azt is tettem volna bele egy szálat).

Kuktában fő egy jó órát, szusszanástól számolva. Eleve rövid lével rakom fel, bekalkulálva, hogy nem párolog, ne legyen túl híg.

Amikor kiporciózom, egyúttal ki szoktam csontozni is (persze közben leszopogatom a cupákokat, ez is része a szertartásnak :o))

Hazafelé menet el ne felejtsek ecetes almapaprikát venni...

 

Előzmény: vf1 (447)
vf1 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 447

Fényképet tudsz feltenni? Esetleg receptet?

Bár biztos nem változtatok az enyémen, most is van 10 tányér rendelésem a volt kollégáktól.

DE azért érdekel a tied is!

Előzmény: vasbicikli (446)
vasbicikli Creative Commons License 2012.11.21 0 0 446

Véletlentévedtem ide napközben, ez megpecsételte a helyzetet...

Most porcióztam szét a kocsonyát. Na vajon mit fogok holnap reggelizni? :o)

Előzmény: vf1 (445)
vf1 Creative Commons License 2012.11.19 0 0 445

Hová jutottunk, a köröm ára az egekben, a tecsóban 669 ft kilója, a sparban is 600 körül! Ezért már szinte húst kapni, nem csontot, (na kicsit túlzás..), de abból nem lehet kocsonyát főzni...:)

Pedig  érlelődik a gondolat erősen....

vf1 Creative Commons License 2011.12.24 0 0 444

Elkészült az új, 16 tányéros adag...

vf1 Creative Commons License 2011.03.05 0 0 442

A rántott köröm az csúcs, csak elveszik a kocsonyából.....

Olvastam rántott kocsonyáról is:

 

"....azt hittem viccelsz a rántott kocsonyával ... naaa, most komoly, hogy te rántod? ... hogy követed el, azt amit én is tudok, csak még nem tudom, hogy tudom .....  :d
szal nem bonyolult.....mondjuk én a kocsonyába teszek babérlevelet(nem mindenki)de most ez esetben többet.Szóval a kocsonya húst (amikor már jól megfőtt kicsontozod,és összedarabolod.Ezeket a darabokat beleteszed egy őzgerinc formába,csak annyi kocsonya levet ráönteni amennyi éppen ellepi.Amikor megdermed akkor duplán panírozod,és forró olajban kisütöd.Nem kell elégetni a panírt az legyen szép aranyszínű.Tartárral ,és hasábbal kínálod.Igazi csemege...."

Előzmény: tuutuu (440)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.16 0 0 441

Ki fogom próbálni! :-)

Előzmény: tuutuu (440)
tuutuu Creative Commons License 2011.01.15 0 0 440

Nálam meg mostanság az megy, hogy a körmök felét nagyjából kicsontozom, aztán jó szorosra összegöngyölöm ( ezt két-három óra hűtő után még fokozni lehet ( régen cérnával összefogtam, de nem szükséges, meg lehet oldani anélkül is), aztán panírozás, kirántani.

 

Bajnok ennivaló...

Előzmény: Törölt nick (439)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.15 0 0 439

Leírom én hogy szoktam. Tegnap is ez volt a "terítéken":

 

Veszek 4 körmöt (ebből lesz 8 félbevágott köröm) hozzá két hátsó csülköt és néhány darab bőrkét (ez utóbbi nem is kellene, de a biztonság miatt és hogy tuti megdermedjen).

Aznap mikor meghozom a piacról, átvizsgálás, bőr takarítás, köröm látható szilánkos részeinek eltávolítása, csülök kicsontozása.

 

Másnap korán reggel az egész 2 nagy fazékban felrakós (első habos víz kiönt) egész bors, sok gerezd foghagyma, babérlevél, só (óvatosan) és az aznapi ebéd –ilyenkor valami könnyű ebéd dukál- elfogyasztása után pár kanálnyi léből próba fagyasztás következhet a hűtőben (Ekkor mennek bele a répák is). Általában ilyenkor  már megdermed a lé. Így ha már a répák is megpuhultak, ebéd után az egész leszűrendő és jön a válogatás. Csülök külön, körmök külön, a többi (csontok, bőrke) mehet a kutyusnak.

 

A csülkök legszebb szép nagy egyben maradt része mehet egy kizsírozott tepsire + fűszerek, só és lehet szép pirosra, ropogósra sütni. A maradék csülök sovány hús részei + piros répa mehet 8 tányér aljára. Általában egy egyik csülök megy a sütőbe, a másik a tányérokba. Ekkor végre rászűröm a kocsonya levet a tányérokra.

 

A körmökből és a maradék csülök sovány + remegős alkatrészekből pedig körömpörköltet csinálok. Mivel ezt a megmaradt kocsonya lével öntöm fel, és már minden puha, ezért ennek fél óra bőven elég. Csak a fűszerezés és az ízek összeérése + a szaft megfelelő sűrűsödése a lényeg már ilyenkor. A hagymát az elején viszont csak 3-4 visszapirítás után paprikázom, hogy a rövid főzési idő ellenére szinte már kész szaftot kapjak, és ne egész hagyma darabok legyenek a végén az ételben.

 

Nos így egyszerre egy nap elkészül 8 tányér kocsonya, hatalmas adag körömpörkölt (ma ez volt az ebéd, de több mint a fele megmarad olyan sok lett, megy a fagyaszóba a böjt utáni időkre) és a szép ropogós sült csülök. – Ami még aznap este mosogatás, és a jól megérdemelt munka után, amíg a kocsonyás tányérok dermednek, és a pörkölt is már hűl, el is szokott fogyni friss kenyérrel az utolsó falatig. -

 

Kicsit macerásabb mint a hagyományos, konzervatív kocsonya, de mi hidegen nem szeretjük a kocsonyában a bőrös dolgokat, csak a sovány húst. Így aztán nálunk ebbe az irányba fejlődött az egész szertartás.

Tan-csi Creative Commons License 2010.11.30 0 0 438

Ez gyönyörű! :))

Én egyébként úgy szeretem igazán, hogy a tányér aljában egy-két gerezd fokhagymát elaprítva, utána rászedve a kocsonya... Isteni!

Előzmény: vf1 (405)
vf1 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 437
Hamar kezded, de igazad van!
Előzmény: Boarhunter (435)
vf1 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 436
..
Boarhunter Creative Commons License 2010.10.02 0 0 435
Jelentem, dermed a szezon első kocsonyája...
Köröm, farok, bőrke(perzselt, nem bolti), nyelv, csülök és némi füstölt sonka.
vf1 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 434
Vasárnap főztem, de már csak 4 adag van.
vf1 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 433
Isteni lett a mostani "alkotás"!
Kollégák eszik mint a kacsa a nokedlit, még Drága Anyósom is fölhívott ag gratuláció erejéig.
vf1 Creative Commons License 2010.03.07 0 0 432
Nem kiabáltam el, mint múltkor, alkottam egy adagot.
Jól sikerült, holnap teszek föl egy képet.
vf1 Creative Commons License 2010.02.23 0 0 431
Nem, ahogy a fotókon is láttad, úgy egészben teszem bele, természetesen folyó vízben alaposan megmosom.
A főzés után ugyanúgy egészben ki lehet halászni a léből.
Előzmény: Törölt nick (430)
dszysssz Creative Commons License 2010.02.18 0 0 429
Igazán jó helyeket választottatok kóstológia diplomád gyakorlatban való elmélyítéséhez. :-))
A múlt szombaton jártunk Bükkszentkereszten lovasszán hajtó verseny ürügyén - érdekes-izgalmas volt a verseny. Utána ebédeltünk a Rusztik étteremben grízgombóc levest és szarvassültet, tejszínes erdei gyümölcs mártással. Ez utóbbi nem túl nagy adag, de finom volt, nem úgy mint barátaink, akik bőségtálat kértek és bizony hősies tett volt elpusztításuk.
Az ebéd utáni hóesésben lovasszánra ültünk 1 órán át csodáltuk az általunk nem ismeretlen tájat hórokolyában.
A Borostyán étterem udvarán felállított sátorban a busz indulásig bekaptunk egy mendeboskát, ami jó alapnak bizonyult egy pohárka forralt bor előtt.
A szlovák asszonyok közt a"főztem valami akármit" - főztem mendeboskát. Itt sparhelt sütőjében sült lángos volt a mendeboska, de az alapja knédli tészta volt.
Ha már Bükkszentkereszten jártok nézzétek meg a füves házat és sétáljatok el a Mária kövekhez. Szánkózási lehetőségről a Borostyánban kaphattok felvilágosítást.

A kocsonya fesztivál a sétálók összes utcáiban zajlik Miskolc belvárosában. Ennek báját fedezzétek fel magatoknak. :-))) Jó mulatságot kívánok.
Előzmény: kulináris kóstológia (428)
kulináris kóstológia Creative Commons License 2010.02.18 0 0 428

Üdv. dszysssz!

Ma (csüt.) kb. délutántól Bükkszentkereszt állomáshelyen töltünk 3 napot, és az ajánlott Kocsonyafesztivál programjával felvértezve "belekóstolunk" a jubileumi ünnepségbe, és remélhetőleg a kocsonyá(k)ba (is).

Évről-évre hallottam a Kalandtúrás ajánlókat (Klubrádió) így farsang idején, hát most szedelődzködünk, és ott leszünk a Piac téren és környékén! Pesten is szeretjük a saját főzésű kocsonyát:) . . . . ízlésvilágunkat vidékről hoztuk magunkkal.   

Előzmény: dszysssz (360)
ZsuR Creative Commons License 2010.02.06 0 0 427
Le kellett szokni a nagy adagokrol - ketten esszuk!

A ket also darab hivatalos neve "county style rib". Kicsit a tarja, kicsit oldalas hus. Zamatos...! Szeretem sutni is, es ilyenkor is jo, nem fo szarazra.

Itt egy kozeli rola.
Előzmény: vf1 (426)
vf1 Creative Commons License 2010.02.06 0 0 426
A képek alapján nem lesz nagy adag egyik sem.
A tálcán lévő húsok közül a kép alján lévő két darab milyen része a cocának?
Előzmény: ZsuR (425)
ZsuR Creative Commons License 2010.02.06 0 0 425
Most fo a kocsonya - es fozok koromporkoltot is.
Itt az alapanyag:
Előzmény: vf1 (424)
vf1 Creative Commons License 2010.02.06 0 0 424
Nagyon látványos, szép a kocsonyád!
Sajnos az én utolsó főzetem kicsit zavaros lett.
Próbálkoztam tojáshabos derítéssel, (életemben először), nem jött össze.
Előzmény: ZsuR (422)
ZsuR Creative Commons License 2010.02.06 0 0 423
Előzmény: ZsuR (422)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!