Keresés

Részletes keresés

Egoist Creative Commons License 2002.09.12 0 0 16
Meg tudja valaki mondani, mennyi a kezelési költsége a diákhitelnek?
Sehol nem írják (már gyanus), pedig nem 1 utolsó szempont.

Köszi: Ego

Őri András Creative Commons License 2002.06.20 0 0 14
FONTOS! Bővebben a Diákhitel Központ Rt. üzletszabályzat módosításról

Az utóbbi időben, a különböző médiumokban, internetes fórumokon, illetve levelező rendszerekben sokan és sokféleképpen kommentálták a Diákhitel Központ Rt. június 1-én meghirdetett, augusztus 14-én hatályba lépő üzletszabályzat módosítását. A valóságnak megfelelő értelmezéshez kívánunk most segítséget nyújtani minden érdeklődő számára.

1. Az üzletszabályzat célja

A diákhitel-rendszer lényeges elemeit, a kamat mértékét, a törlesztés módját és nagyságát, a felvehető összeget az üzletszabályzat nem módosítja, mert nem is módosíthatja, mivel ezekről jogszabályok intézkednek.

Az üzletszabályzat célja nem más, mint az ügymenet pontos leírása. Az üzletszabályzat mindenkori módosítása, a lebonyolítás javítását, gördülékenyebbé tételét célozza.

2. A üzletszabályzat mostani módosításának oka
A diákhitelezés tavaly ősszel előzmény nélkül indult. Az eltelt év gyakorlati tapasztalatai szükségessé tettek bizonyos módosításokat, így többek között az egyösszegű hitel felvétel módját, a szerződés módosítás mikéntjét, a menekülti státusz elismerését.

Eddig a Diákhitel Központ Rt. üzletszabályzata lehetővé tette, amennyiben az üzletszabályzat-módosítást az ügyfél nem fogadja el, úgy rá az előző üzletszabályzat maradjon érvényben. Ez hosszú távon kezelhetetlené tenné a működést, mert azonos szolgáltatásra egy időben sok, egymástól eltérő ügykezelést kellene alkalmazni.

3. Az üzletszabályzat módosítás elutasításának lehetősége, és annak következménye

Jelenleg minden hitelszerződéssel rendelkező hallgatónak joga van nem elfogadni a módosítás, és erről 60 napon belül, 2002. július 31-ig írásban nyilatkozni. (A Diákhitel Központ Rt. postacíme: 1245 Budapest, Pf. 1003. A saját kezűleg aláírt levélben kérjük feltüntetni a személyes adatok mellett a szerződésszámot is.)

Aki az üzletszabályzat módosítását nem fogadja el, az nem élhet a módosításból fakadó esetleges kedvező lehetőségekkel.

Az üzletszabályzat módosításának el nem fogadása esetén a Diákhitel Rt. a szerződést nem mondja fel.

4. Az üzletszabályzat módosítás elutasításának lehetősége a jövőben

Téves az az értelmezés, miszerint ha valaki egy esetleges későbbi üzletszabályzat módosítást nem kíván elfogadni, az nem tehet mást, mint, hogy felmondja a szerződést, és ezért köteles azonnal a teljes tartozást egy összegben visszafizetni.

A hatályos üzletszabályzat 33. és 34. pontja ugyanis biztosítja a hitelfelvevőnek a kölcsön folyósítás szüneteltetésére a lehetőséget. Amennyiben a hitelfelvevő él ezzel a lehetőséggel, úgy változatlanul csak a hitelfelvételi jogosultság megszűnése után kell megkezdeni a törlesztést. Ez a lehetőség azt jelenti, hogy nincs azonnali egy összegű visszafizetési kötelezettség, hanem a törlesztést majd a szokásos módon, a jövedelem 6%-ának befizetésével kell teljesíteni

Budapest, 2002. június Diákhitel Központ Rt.

Üdvözlettel: Őri András, kommunikációs igazgató

szenyor Lopez Creative Commons License 2002.06.19 0 0 13
Kik azok a szociális felebarátaink?
Előzmény: henryck (12)
henryck Creative Commons License 2002.06.19 0 0 12
Ha van az ismeroseitek között olyan, aki vett fel
diákhitelt, akkor az alábbiakra mindenképpen hívjátok fel a figyelmét! Nem
akarom nagyon belekeverni a politikát, de suttyomban beleépítettek most
szociális felebarátaink egy csapdát a diákhitelbe, így az kockázatossá vált.
Utána lehet nézni, ha kételkedtek:
---------- Forwarded message ----------
2002 majus 21-en a DHK Rt. kiadott egy uzletszabaly- modositast, mely tobbek
kozott modositana a jelenlegi szabalyzat 73. pontjat. A modositas szerint a
DHK Rt egyoldaluan barmikor modosithatja majd a szabalyzatot. Amennyiben
valaki nem fogadja majd el a modositasokat, akkor 15 napon belul jelezheti
ezt a DHK Rt fele, aminek hatasara a szerzodeset felbontjak majd, ami azt
jelenti, hogy az egesz addig felhalmozott diakhitel tartozast egyosszegben
kell torleszteni es az adohatosag hajtja be. (67. pont) A jelenlegi 73. pont
azt mondja, hogy ha a hitelfelvevo nem fogadja el a modositasokat, es errol
a modositas nyilvanossagra hozatala utan 60 napon belul irasban nyilatkozik,
akkor ra nem lesznek ervenyesek a modositasok, ez esetben semmilyen
kovetkezmeny nincsen. Pontosan idézve régi, polgári változat: "Az
Üzletszabályzat módosításának rendje 73. A DHK Rt. Üzletszabályzatának
módosítását köteles a Népszabadságban és a Magyar Nemzetben, valamint
hirdetményként a felsooktatási intézményben és az Oktatási Közlönyben
közzétenni. A Hitelfelvevo a napilapok közül a késobbi közzétételt követo 60
napon belül nyilatkozhat az Üzletszabályzat módosításának elfogadásáról vagy
elutasításáról. Ha a Hitelfelvevo a megjelölt határidon belül nem
nyilatkozik, a DHK Rt. úgy tekinti, hogy a Hitelfelvevo a módosítást
elfogadta. A módosítás azon Hitelfelvevokre, akik elfogadták a módosítást,
illetve nem nyilatkoztak a módosítás elfogadásáról vagy elutasításáról, a
fent megjelölt határidot követo 15. nap elteltével hatályos. Azon
Hitelfelvevokre, akik az Üzletszabályzat módosítását elutasítják, a
módosítás hatálya nem terjed ki." Pontosan idézve az új, keményebb változat:
"73. A Diákhitel Rt. jogosult Üzletszabályzatának egyoldalú módosítására. A
Diákhitel Rt. az Üzletszabályzatának módosítását köteles a Népszabadságban
és a Magyar Nemzetben közzétenni Az Üzletszabályzat módosítását a
Hitelfelvevo részérol elfogadottnak kell tekinteni, amennyiben a
közzétételtol számított 15 napon belül ellentétes nyilatkozatot nem tesz..
Abban az esetben, ha a Hitelfelvevo a módosítást nem fogadja el, úgy a
Hitelfelvevo a Kölcsönszerzodést 60 napos felmondási idovel rendes
felmondással megszüntetheti." Azt hiszem a ket verzio kozotti kulonbseg
egyertelmu. Mindenkinek nagyon javaslom, hogy nyilatkozzon arrol, hogy nem
fogadja el a kiadott modositasokat, es surgosen ertesitse minden erintett
ismeroset is! A modositasokat majus 21-en adtak ki, attol kezdve szamit a 60
nap. Ugyanis meg a jelenlegi uzletszabalyzat van ervenyben! Letezik egy
diakhitel-vonal is, 06-40-240024, AZONBAN LEGYETEK OVATOSAK, HA
FELHIVJATOK!!!!! En megtettem ma (juni 7), es megprobaltak megetetni velem,
hogy mar a kiadott modositas van ervenyben!!! Amikor szoltam emiatt, akkor
persze elismerte a no, hogy nekem van igazam... Megkerdeztem azt is, hogy
hogyan lehet nyilatkozni az el nem fogadasrol, de ebben persze nem tudott
segiteni az ugyfelszolgaltos, azt habogta, hogy irjak levelet az
ugyfelszolgalat jogi osztalyanak cimere, es ok majd ertesitenek.... Ja, es a
most felvetelizokre termeszetesen mar a modositott lesz ervenyes.... ok mar
csak ugy fogjak tudni felvenni! szs
Előzmény: gtamas (6)
picur Creative Commons License 2002.06.15 0 0 11
Jo, egy kicsit gondolkodni kellene.

Tud nekem valaki mutatni egyetlen egy olyan hitelszerzodest, amiben nincs benne az a kitetel, hogy ha nem tetszik a dolog (az egyoldalu modositas), akkor X idon belul visszafizeted a kolcsont, es csok?

Mert az altalanos uzleti gyakorlat ez. A kolcsont ado egyoldaluan modosit, te meg vagy elfogadod, vagy felmondod. Ez ilyen egyszeru dolog.

Amugy meg ha nem vettetek volna eszre - es ez mar politika -, a Diakhitel pontosan attol lesz mindig a diak erdekei szerinti, hogy aki felveszi, az biztos, hogy valaszto. Marpedig ha neki kedvezotlen modositas tortenik, az bizony eroteljesen befolyasolo tenyezo.

Nemde? :)

Előzmény: bujesz (10)
bujesz Creative Commons License 2002.06.14 0 0 10
Szemét dolognak tartom ezt az egész hacacárét a módosításokkal (a la chello:-), hiszen nem véletlenül készítették el az első változatot úgy, ahogy. Senki nem szólt volna egy szót sem, ha már az tartalmazza ezt az "új" feltételt, hiszen el lehetett dönteni, hogy akarjuk felvenni a hitelt, vagy nem akarjuk.

Képes belehazudni az index riportjába a csóka azt, hogy tulajdonképpen csak a határidők módosultak...... no comment

De itt szvsz annak vagyunk tanúi, hogy bármilyen üzleti szabályzat értelmetlenné válik, hiszen azt mindig úgy módosíthatják egyoldalúan, ahogyan az a DHK Rt-nek jó.

De nem válunk "kiszolgáltatottá". Ez csúcs.

Előzmény: nahkohe (7)
Mc Creative Commons License 2002.06.13 0 0 9
nos van valami fejlemeny?
Mc Creative Commons License 2002.06.12 0 0 8
Van benne valami!
Előzmény: nahkohe (7)
nahkohe Creative Commons License 2002.06.12 0 0 7
Üdv Mindenkinek,

Bár már talán most is lerágott csont ez a téma, ha valaki, aki hozzáértő, szeretné kifejteni véleményét nekem, kevésbé hozzáértőnek, örömmel várom. A lényeg, hogy a diákhitel atyjai (Rt.) módosítást készülnek bevezetni, melyet május 21-én tettek közzé. Az igazi lényeg a 73. pont módosítása, illetve lecserélése, ahogy az alább olvasható:

A régi pont

73. A DHK Rt. Üzletszabályzatának módosítását köteles a Népszabadságban és a Magyar Nemzetben, valamint hirdetményként a felsooktatási intézményben és az Oktatási Közlönyben közzétenni. A Hitelfelvevo a napilapok közül a késobbi közzétételt követo 60 napon belül nyilatkozhat az Üzletszabályzat módosításának elfogadásáról vagy elutasításáról. Ha a Hitelfelvevo a megjelölt határidon belül nem nyilatkozik, a DHK Rt. úgy tekinti, hogy a Hitelfelvevo a módosítást elfogadta. A módosítás azon Hitelfelvevokre, akik elfogadták a módosítást, illetve nem nyilatkoztak a módosítás elfogadásáról vagy elutasításáról, a fent megjelölt határidot követo 15. nap elteltével hatályos. Azon Hitelfelvevokre, akik az Üzletszabályzat módosítását elutasítják, a módosítás hatálya nem terjed ki.

Az új pont

73. A Diákhitel Rt. jogosult Üzletszabályzatának egyoldalú módosítására. A Diákhitel Rt. az Üzletszabályzatának módosítását köteles a Népszabadságban és a Magyar Nemzetben közzétenni Az Üzletszabályzat módosítását a Hitelfelvevo részérol elfogadottnak kell tekinteni, amennyiben a közzétételtol számított 15 napon belül ellentétes nyilatkozatot nem tesz.. Abban az esetben, ha a Hitelfelvevo a módosítást nem fogadja el, úgy a Hitelfelvevo a Kölcsönszerzodést 60 napos felmondási idovel rendes felmondással megszüntetheti.

Namost tehát akkor ha én jól értem, eddig ha nem fogadtam el egy módosítást, nem lett rám érvényes, ezt értem is, mivel szerződő fél vagyok én is, hamár. De - és most jön a csavar - ha a mostani módosítás ellen nem tiltakozom, akkor ezentúl csak azzal tiltakozhatok a jövőbeni módosítások ellen, ha felbontatom a szerződést, márpedig az a hitel egyösszegű visszafizetésével jár. Hm. Ha jól értem tehát, de cáfolatokat várok, akkor az egyetlen esélyem még most, a korábbi szerződés hatálya alatt elutasítani jelen módosítást - a közzétételtől számított hatvan napon belül -, és akkor rám nem lesz érvényes az egyoldalú szerződésmódosítás.

gtamas Creative Commons License 2001.11.04 0 0 6
És mi van akkor, ha mondjuk jövőre új kormány jön, és azt mondja, hogy más kamatot ír ki, vagy mondjuk már nem támogatja az egészet. Egyáltalán tehet ilyet, vagy a megkötéskor érvényes kamat, ill. visszafizetési forma marad mindenképpen?
identicalmcqc Creative Commons License 2001.11.02 0 0 5
ez sajat konstrukcio.... ami az allami (gyk: postabankos) verziobol hivatott reklamot es alanyokat toborozni maganak. Nagyon csunya amde megis legalis lepes volt ez az OTP-tol... Az o valtozatuk szerint van egy postabankos diakhiteled amihez kapcsolodna az OTP-s hitel aminke feltetele egy junioros bankszamla...Azert modja a bank elonyosnek mert nem kell havonta a fix osszegekre varnod hanem felveheted egy osszegben. Ami a kelepce ebben az az, hogy a kamatjaik kicsit magasabbak mint a postabankos igazi diakhitele es hamarabb is kell visszafizetned.. szoval a reklamkampany az jo merthogy nullahoz konvergalo osszegbol kijott nekik es sokan rabuknak hogy ugyanaz a hitel aztan szidjak mint a bokrot es elmennek alapbol a postabankos szerintem kedvezobb feltetelu hitel mellett legyintve es modnvan hogy a masikkal is megjartam ez se nem kell nekem...
Előzmény: karhu (4)
karhu Creative Commons License 2001.11.02 0 0 4
Nem vagyok érintett (már), de világosítsatok fel: Szóval az OTP-ben várakozván nézegettem egy diákhiteles prospektust. Ilyen jó, olyan jó, egyösszegben szemeszter elején, 50-100E ft. stb. A végén pedig: összeg a hitelképesség függvényében, a pénzt a szemeszter végéig egyenlő részletekben kell visszafizetni.
Most akkor mi van? Vagy ez nem a kormány-féle diákhitel, hanem saját konstrukció?
identicalmcqc Creative Commons License 2001.11.02 0 0 3
hogy nem tudod visszafizetni az nem a tied hanem a PBank baja szvsz. UGyanis a mindenkori torlesztoreszlet nem haladhatja meg a majdani netto kereseted 6 azaz hat szazalekat. Talan ezert van a 35 eves korhatar mert ha ennel idosebb lennel akkor kicsi a valoszinusege hgy vissza tuddo fizetni.
INfot a www.om.hu-n lehet olvasni majdnem egy fel eve. Szerintem a konstrukcio nagyon jo. Most ugy tudom mindenki megkapja es azt az osszeget amit ker. Hogy ez jovore (valasztasok utan) hogyan lesz az mar mas kerdes. Ugy gondolom hogy vagy honlapon vagy egy sima postahivatalban 300 Ft-ert vasarolt formanyomtatvany mellekleteben vagy T.o.-n vagy ezek egyvelegeben de mindneki megkapja az ot erdeklo kimerito infokat.
Eleg csak tanulonak lenni es az igenylolapon a T.o.-val igazoltatni kell a felevre valo beiratkozast. Ennyi aztan dol a "nagy" le. BAr van akinek ez is nagy. Ld nekunk :o)
myrtlewood Creative Commons License 2001.11.02 0 0 2
Arrol tudtok valami infot mondani esetleg, hogy hanyan vettek fel, meg hogy milyen feltetelekkel kell torleszteni a hitelt?
Vagy hogy van-e valami feltetele azon kivul, hogy tanulo legyel?
Ha en a kovetkezo felevben akarom felvenni, mikor kell jelentkezni ra, es mikor szamithatok ra, hog megkapom a penzt?
Bocsi a sok kerdesert, de semmit nem tudok rola, de hamarosan eleg aktualis lesz
Előzmény: Campi (1)
Campi Creative Commons License 2001.11.02 0 0 1
Hátulüto?

Max annyi hogy fizikus leszel vagy óvó bácsi...egyéb, és kurvára nem tudod majd visszafizetni a nagy keresetedbol. Mást nagyon nem tudok felhozni ellenpéldaként.
Kormányunk alig hiheto propagandája, hogy milyen jó a diákok anyagi helyzete, ellenére most mki veszi fel ész nélkül. Csak gyozze a PBank kifizetni :))

Előzmény: gtamas (-)
Dokia Creative Commons License 2001.11.01 0 0 0
Érveim száma 0! Talán mert nem érint.
Előzmény: gtamas (-)
gtamas Creative Commons License 2001.11.01 0 0 topiknyitó
Helló!

Így két hónappal a diákhitel elindulása után kérdezném kortársaimat, hogy milyen tapasztalataik, élményeik vannak a diákhitellel kapcsolatban.

Én is fel szeretném venni, de nem tudom, hogy milyen hátulütői lehetnek.

Tájékoztatókon már túl vagyok, érvek, vélemények érdekelnének.

Köszi.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!