Keresés

Részletes keresés

Paleokrites Creative Commons License 2001.11.06 0 0 33
Kedves Balázs!

Legyen akaratod szerint!

Én úgy gondolom, hogy az inkvizició nem csak katolikus vallásra volt jellemző és nem lehet csak egy felekezetre lebontani, mégha a hatalmon lévőkről is van szó.....
Én inkább az emberi magatartás formájáról beszéltem volna...., hogy mennyire is kivetközhet magából egy teokratikus vallási hatalomban....
Mint jeleztem, nem rontom itt a levegőt az offos témáimmal....

Üdv: Paleo

Előzmény: Balázs (32)
Balázs Creative Commons License 2001.11.06 0 0 32
Kedves Paleokrites!

(off on)
Ne mártírkodj itt ezzel a köpködés-dologgal, legalábbis nekem ne. A topic elindult a szerintem témába vágó szálon, vagyis a katolikus inkvizíció (mint intézményesített egyházi "igazságszolgáltatás") történelmi boncolgatásán. Formálisan igazad van, Györgyi nem kötötte ki, hogy kizárólag a katolikus "inkvizícióról" eshet szó, csak éppen Györgyi katolikus, és a topicnyitóban deklarálta is, bár burkoltan, hogy a katolikus inkvizícióról szeretne beszélgetni: "Tobben megvadoltak, hogy a katolikusok szeretnek szonyeg ala seperni dolgokat. Mivel nem latom, hogy igy van, ezert nyitottam a topicot: itt mindent meg lehet targyalni a temaval kapcsolatban."
Ezek után néhányan bele is kaptak a témába, kezdődött a vita, és a bizony sajnálatosan hosszú bűnlajstromot félbeszakítva Te feldobtad a katolikusok számára bizonnyal kedvesebb témát: Kálvin is volt olyan szemét, beszéljünk mostantól róla. Ne haragudj, hogy nem tudom tolerálni, ha valaki így akar fordítani egy jól indult beszélgetés menetén, és természetesen Neked sem kell tolerálnod, hogy én nem tudom tolerálni :))).
Iňigo de Loyola valóban tanult a párizsban 1528-35. között, ám Cándido de Dalmases monográfiája ("Anima Una" könyvek/9, 1995.) korántsem úgy mutatja be őt, mint szavaidból számomra tűnik (pl. nem meszeltette a templomokat istállófehérre, és nem égetett szobrokat).
Más kérdés, hogy csak sejteni tudom, miért érdekes az, hogy Ignác és Kálvin ugyanoda járt "suliba".
A lényeg: ha nem tetszik a téma, ne olvasd, és ha van ötleted másra, nyiss újat. A vita egyik alapszabálya, hogy a felek ugyanarról beszéljenek, és tartsanak sorrendet.

(off off)
Balázs

Előzmény: Paleokrites (22)
Gyorgyi Creative Commons License 2001.11.05 0 0 31
Kedves Excusat!

Semmi baj. Komolyan. Nem veszem szemelyeskedesnek. Es a jovoben en is jobban figyelek arra, hogy mit irok.

Orulok, hogy minden rendben koztunk. :-)

Előzmény: excusat (30)
excusat Creative Commons License 2001.11.05 0 0 30
Kedves Gyorgyi!

KÉRLEK SZÉPEN NE VEDD SZEMÉLYESKEDÉSNEK - ÉS NE DUZZOGJ.

- mea culpa, mea maxima culpa -

Figyelni fogok jobban a jövőben.

:-)

O.K.?

Tisztelettel,
_excusat_

Előzmény: Gyorgyi (28)
excusat Creative Commons License 2001.11.05 0 0 29
Jól van na, talán elírta.

- mea culpa, mea maxima culpa -

Tisztelettel,
_excusat_

Előzmény: Biga Cubensis (26)
Gyorgyi Creative Commons License 2001.11.05 0 0 28
De szemelyeskedesnek veszem. Mert annak is szantad.
Előzmény: excusat (25)
Gyorgyi Creative Commons License 2001.11.05 0 0 27
Azert is nyitottam a topicot, mert en magam is keves konkretumot tudok errol a temarol. Az evszamot valoban eltevesztettem Giordano Brunoval kapcsolatban.
Biga Cubensis Creative Commons License 2001.11.05 0 0 26
Jól van na, talán elírta.
Mindenki téved, Györgyi egy kicsit többet.
Ne cikkizzétek már annyit.
A kijavítás és a cikizés között van különbség.
Előzmény: excusat (25)
excusat Creative Commons License 2001.11.04 0 0 25
Gyorgyi?

Próbálkozol?

"(...)
Nagyon kerek mindenkit, hogy konkret dolgokat irjanak le (lehetoleg forrasokkal alatamasztva), ne szemelyeskedes legyen ebbol.
PL. ilyeneket: Giordano Brunot az 1400-as evekben kivegezte az inkvizicio. Forras: britannica.com
(...)"

Khm... Például... Ha a megnézted volna a forrásodat... Már elnézést... Igazán ne vedd személyeskedésnek....



Bruno, Giordano
Encyclopaedia Britannica Article

born 1548 , Nola, near Naples
died Feb. 17, 1600 , Rome

FORRÁS:http://www.britannica.com/eb/article?eu=17040&tocid=0&query=giordano%20bruno



... hogy az előttem szólóhoz csatlakozzak ...
Előzmény: Gyorgyi (-)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.04 0 0 24
...ejnye Gyorgyi kedves, ennyit még egy oly hívő katolikusnak is illik tudni, hogy ezt a papját - Giordani Bruno-t - a katolikus hatalom - ugye a kereszt érdekes módon nem olyan, de hatalmi jelkép, lehet nyíltan használni - 1600. február 17-én égette meg, a Virágok terén...

S a képmutatás még mindig él, csak meg kellett szelídülnie, mert szerencsére már nem akkora hatalom, ezért magyon köszönöm épp Neked e topic-ot, kedves Gyorgyi!

S bár talán soknak tűnik, említtessék meg, miért is és hogyan is volt és van, e nagy elme tiszteletére...



...Paul Poupard bíboros, a Kultúra Pápai Tanácsának elnöke leszögezte: Bruno filozófiája nem egyeztethető össze az egyház tanításával. (forrás)



A harmadik terrorista, Giordano Bruno ezt írja Két párbeszéd címû könyvében: "Mert a Világegyetemben nincs közép és nincs kerület, ellenben ha akarod, mindenben van közép, és viszont, minden pontot valamely más középhez vagy középponthoz viszonyítva egy kerület részének tekinthetünk." Tehát míg Kopernikusz nyomán Galilei és Kepler csupán új centrumot helyeztek a régi helyébe, Bruno szubverzív gesztusa magát az elméleti konstrukciót dekonstruálja. Középpontalanít. A bomba fölrobbant. Az akadémikus világ fél évszázados késéssel végre felfogta, mi forog kockán. Galileit meghurcolták, Kopernikusz indexre, Bruno máglyára került. (forrás)



Az 1600-as szentév alkalmával VIII. Kelemen pápának gondja volt arra, hogy méltó módon felkészítse az Örök Várost a zarándokok fogadására. Oltárokat emeltetett a szentek tiszteletére (pl. a Szent Péter-bazilika még ma is álló főoltárát), templomokat és utakat javíttatott, megkövetelte a zarándokok minőséges vendéglátását. Ez a pápa nemcsak szervező volt, hanem igen jámbor egyházfő is, aki magas kora ellenére is éjszakákat töltött a Szent Péter-bazilikában, ápolta a betegeket, kiszolgáltatta a szentségeket, minden nap megvendégelt tizenkét zarándokot, s még akkor is mosta a zarándokházban a betegek lábát, amikor egyik keze már béna volt. Ezért nem csoda, hogy Kálvin egyik rokona, Calvin István is a pápa elé járult, hogy az a bérmálás szentségében részesítse. Sajnos, a mintegy egymillió zarándok egy része szemtanúja volt Giordano Bruno elégetésének is, akin nyolc évi bírósági eljárás után február 17-én végrehajtották a halálos ítéletet. (forrás: agapé)



...s ugye itt is csak egy sajnos, szó nics arról, hogy miért is...

Ám hogy legyen egyszerű olvasni róla az ide betérnek, álljon itt pár link...

Beteljesedett jóslatok<
A vándorhumanista
Szentévi füstszag

...néhány nem magyar oldal, többféle szemlélettel:

The Folly of Giordano Bruno
The Secular Web - Giordano Bruno: The Forgotten Philosopher
The Galileo Project (Rice University) - Giordano Bruno
New Advent (CATHOLIC ENCYCLOPEDIA) - Giordano Bruno

...no és végül a saját honlapja: Giordano Bruno - www.giordanobruno.it

Előzmény: Gyorgyi (-)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.04 0 0 23
A máglyák még sokáig világítanak, még akkor is ha nem gyulladt meg mindenki alatt.

...no ez jó... mégis, hiányolsz valakit, vagy csak rosszul értem?

Előzmény: oncogito (19)
Paleokrites Creative Commons License 2001.11.04 0 0 22
Kedves Balázs!

Megfogadom a tanácsod és itt halgatok, mivel azt látom, hogy valamit igencsak nem tudsz......
Kálvin ugyanarra az egyetemre járt Teologiát tanulni, mint Loyola
Ignác.......és nem csodálkoznék azon sem, ha ismerték volna egymást......., mivel hasonló szigort követelt magakörül...., mint a Jezsuiták atyja....
Nos, az inkvizició - történelmi szemmel topicban éppen, hogy elfér a mondandóm és itt nem az volt a kitétel, hogy a katolikusok tetteit vizsgáljuk csak.......
Azért nyugodtan köpködj kedvedre rám...., legfeljebb én is inkviziciós törekvésnek fogom fel.....

Üdv: Paleokrites

Előzmény: Balázs (20)
Don Vittorio Creative Commons License 2001.11.03 0 0 21
És az, hogy nincs benne, azt jelenti, hogy nem is volt? (Az eddig elhangzottak alapján 1555-től 1965-ig elég sok minden benne lehetett...)
Előzmény: satya (16)
Balázs Creative Commons License 2001.11.03 0 0 20
Kedves Paleokrites!

Nem megfeledkezvén Kálvin dicsőséges genfi működéséről, száműzéséről és visszahívásáról, itt nem a kálvinisták a téma, hanem a katolikus inkvizíció.
Ha nem erről akarsz beszélni, inkább halgass, vagy nyiss másik topicot.

Balázs

Előzmény: Paleokrites (12)
oncogito Creative Commons License 2001.11.03 0 0 19
Ne légy pesszimista. Az ember mindig elbukik, de mindig talpraáll.
A máglyák még sokáig világítanak, még akkor is ha nem gyulladt meg mindenki alatt.
Előzmény: Dr. Lecter (18)
Dr. Lecter Creative Commons License 2001.11.03 0 0 18
Az csak mese.
Előzmény: oncogito (17)
oncogito Creative Commons License 2001.11.03 0 0 17
"Eppur si muove"...
Előzmény: Dr. Lecter (14)
satya Creative Commons License 2001.11.03 0 0 16
Nem tudom, mikor és ki vonta vissza, a tartalmát sem ismerem, de az biztos, hogy nem szerepel a tanítóhivatal hivatalos megnyilatkozásaiközött, amiben minden fontos bene van.
Előzmény: Don Vittorio (13)
vigor Creative Commons License 2001.11.03 0 0 15
Király :-)
Előzmény: Dr. Lecter (14)
Dr. Lecter Creative Commons License 2001.11.02 0 0 14
Én Galileo, a firenzei Vincenzo Galilei fia, hetven éves koromban, személyesen megjelenvén a törvény elôtt, s letérdelvén elôttetek, Eminenciás és Fôtisztelendô Kardinálisok, minden Keresztények Köztársaságában az eretnek gonoszság fô inkvizítorai, szemem elôtt lévén a legszentebb Evangélium, amelyet saját kezemmel érintek, esküszöm, hogy mindig is hittem, hiszem most és Isten segedelmével a jövôben is hinni fogom mindazt, amit a Szent Katolikus és Apostoli Egyház tart, prédikál és oktat. Minthogy azonban annak ellenére, hogy a Szent Hivatal törvényes paranccsal elrendelte, hogy teljesen fel kell hagynom azzal a hamis véleménnyel, mely szerint a Nap a világ közepén mozdulatlanul áll és a Föld nem a világ közepe és mozog, s hogy e hamis tanítást nem tarthatom, nem védhetem s nem taníthatom semmiféle módon, sem szóban, sem írásban, s miután tudomásomra hozták, hogy a nevezett tanítás ellenkezik a Szentírással, megírtam és nyomtatásban kiadtam egy könyvet, amelyben ugyanazzal a már elítélt tanítással foglalkozom és nagyon hatásos érveket hozok fel érdekében anélkül, hogy bármilyen megoldásra jutnék, ezen Szent Hivatal által igen erôsen gyanúsnak ítéltettem eretnekség dolgában, vagyis abban, hogy tartottam és elhittem, miszerint a Nap a világ közepén áll mozdulatlanul s a Föld nem középpont és mozog.
Ezért, ki akarván törölni Eminenciátoknak és minden hű Kereszténynek elméjébôl az irányomban jogosan támadt erôs gyanút, ôszinte szívvel és nem színlelt hittel ünnepélyesen visszavonom, megátkozom és elítélem a fenti tévedéseket és eretnekségeket s általában minden más, a Szentegyházzal ellentétes tévedést, eretnekséget és szektát, s esküszöm, hogy a jövôben soha nem fogok mondani, sem állítani szóban vagy írásban olyan dolgokat, amelyek miatt hasonló gyanú érhetne engem, ha pedig megismerek bármilyen eretneket vagy eretnek-gyanús személyt, feljelentem ezen Szent Hivatalnak, avagy a helyi inkvizítornak vagy püspöknek, aszerint, hogy éppen hol tartózkodom.
Esküszöm és megígérem, hogy teljes egészükben teljesítem és betartom mindazon penitenciákat, amelyeket ezen Szent Hivatal reám rótt, vagy reám fog róni, s ha megszegném valamely ígéretemet vagy eskümet, amitôl óvjon Isten, alávetem magam minden büntetésnek és fenyítésnek, amelyeket a szent törvények s más általános és különleges rendeletek az ilyen bűnösökre kiszabnak és kinyilvánítanak. Isten engem úgy segéljen és ezek az ô szent Evangéliumai, melyeket saját kezemmel érintek.
Én, a nevezett Galileo Galilei ünnepélyesen visszavontam, megesküdtem, megígértem és köteleztem magam mint fent, aminek hiteléül saját kezemmel aláírtam ezen visszavonási irományt és szóról szóra elmondtam Rómában, a Santa Maria Sopra Minerva kolostorban, a mai napon, 1633. június 22-én.
Don Vittorio Creative Commons License 2001.11.02 0 0 13
Kedves Satya!

Mikor és ki vonta vissza?

Bye:

Don

Előzmény: satya (11)
Paleokrites Creative Commons License 2001.11.02 0 0 12
Kedves Barátaim!

Ne feledkezzünk meg Kálvinról sem aki igen csak kinoztatta az embereket akik másképpen hittek mint ő, hisz nem egy embert kivégeztetett?

Üdv: Paleo

satya Creative Commons License 2001.11.02 0 0 11
Kedves Don Vittorio!
IV. Pálnak az említett bullája nem szerepel a tanítóhivatal megnyilatkozásait összegyűjtő, hivatalosnak tekintendő kötetben.
Ez azt jelenti, hogy a bulla igenis visszavonásra került.
Előzmény: Don Vittorio (9)
galley Creative Commons License 2001.11.01 0 0 10
Erre az adatra meg lehetne jegyezni, hogy a spanyol inkvizíciónak (és tudomásom szerint az olasznak is) csak, ismétlem csak keresztények felett volt bíráskodási joga. Valakit azért, mert muszlim, vagy zsidó volt, nem vonhatott felelősségre, csak akkor, ha kikeresztelkedett,de régi vallását is tartotta - valamilyen szinten. Zsidókat nem égettek meg, csak converso-kat, vagyis áttérteket. Csak a pontostás kedvéért.
Előzmény: vigor (2)
Don Vittorio Creative Commons License 2001.10.27 0 0 9
"A Különösen Kegyetlen Spanyol Inkvizíció teljes működése alatt kevesebb, mint 1000 embert égetett meg... "

Más 22 ezer akárhányat említ, amiből eleve 10 ezer valamennyit elégettetett. Íme:
"Az inkvizíciót IV. Sixtus pápa engedélyezte Spanyolországban. A leghíresebb inkvizítor Tomas de Torquemada volt. 1483-ban nevezték ki, és 15 éven át gyakorolta a hivatalt. 114 ezer áldozat fűződik egyedül az ő nevéhez, akik közül 10.220-at máglyán égettek el. Az inkvizítor saját palotát tartott fenn, 250 szolga és 50 lovag állt rendelkezésére.
Az inkvizíció teológiája eretnekség. A XIII. századtól kezdve nyolcvan pápa közül egy sem akadt, aki ezt a teológiát, netán a gyakorlatot elítélte volna. Egy egyház, mely a mai napig a saját bibliaellenes eretnekségét nem ítéli el, számomra nem a krisztusi értékek megjelenítője.
Ami a zsidóellenességet illeti: Olvasd el IV. Pál 1555. július 17-én kelt "Cum nimis absurdum" c. bulláját. Máig nem vonta vissza senki. Ő volt az a pápa, akinek uralma alatt Róma lakossága a felére csökkent."

"A "Torquemada" link is csak arról szól, hogy a nép, valamint a királyi hatalom mit tett..."

Ezt meg nem vonta kétségbe senki. Magam is azt írtam Györgyinek, hogy a katona gyújtotta a tüzet, de a pap gyújtatta...

Előzmény: Bendegoose (4)
Thad Creative Commons License 2001.10.27 0 0 8
Bendegoose Creative Commons License 2001.10.27 0 0 7
Nem az Emberi nép, az Emberi Királyok... Rohadt Emberek...

:)

Előzmény: vigor (6)
vigor Creative Commons License 2001.10.27 0 0 6
A Különösen Kegyetlen Spanyol Inkvizíció teljes működése alatt kevesebb, mint 1000 embert égetett meg...

Ez nem is olyan sok.

A "Torquemada" link is csak arról szól, hogy a nép, valamint a királyi hatalom mit tett...

A katolikus nép, a katolikus királyi hatalom...

Előzmény: Bendegoose (4)
Canis Creative Commons License 2001.10.27 0 0 5
Hm... Giordano Brunot 1600-ban végezték ki.

Az inkvizíció tudtommal a XIII. század elején indult, III. Ince pápa nevéhez füzödik. Kb. egyidös a ferences és a dominikánus renddel (ez utóbbi lett az inkvizíció végrehajtó testülete). A legerösebb az inkvizíció a XIII-XIV. században Franciaországban (eretnekmozgalmak: valdensek,Béziers-i mészárlás stb.) ill. a XVI-XVII. században Spanyolországban volt.
Biztosan sokakat ingerelni fog ez a mondat, de az inkvizíció csak ott müködött, ahola világi hatalom engedte. Az egyházi bíróságnak nem volt joga kivégeztetni senkit, az eretneknek ítélt személyeket világiak végezték ki. Ebböl a szempontból hiteles volt Besson Jeanne D'Arc c. filmje.

Előzmény: Gyorgyi (-)
Bendegoose Creative Commons License 2001.10.27 0 0 4
A Különösen Kegyetlen Spanyol Inkvizíció teljes működése alatt kevesebb, mint 1000 embert égetett meg...

A "Torquemada" link is csak arról szól, hogy a nép, valamint a királyi hatalom mit tett...

Bende

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!