Keresés

Részletes keresés

csa(101) Creative Commons License 30 perce 0 0 33776

A Lomex katalógusából véve, de van PNP kivitelben is!

Előzmény: diginewl (33774)
somytomy Creative Commons License 1 órája 0 0 33775

Van olyan is (némelyikben csak báziselőtét van), "digitális tranzisztor" néven szokták árulni, például: DTA114YM3

Előzmény: diginewl (33774)
diginewl Creative Commons License 2 órája 0 0 33774

Igen? De jó! Tudsz ilyent mutatni, hogyan keressem? Benne van a bázis előtét, és a fel/le húzó ellenállás is?

Előzmény: csa(101) (33773)
csa(101) Creative Commons License 18 órája 0 1 33773

Lehet kapni olyan SMD SOT-23 tokozású tranzisztort amiben a két ellenállás is már benne van! Így már csak a tranzisztornak kell helyet találni.

Előzmény: diginewl (33772)
diginewl Creative Commons License 22 órája 0 0 33772

a logikaikimenetet 5mA ig lehet terhelni

Igen, ez az IC-ből jön közvetlenül, őt terheled. 5mA-el egy led szépen tud már világítani, még talán kettő is, de oda kell figyelni a DCC sínfeszre, és az alapján kiszámolni, hogy 5mA fölé még véletlenül se menjen a terhelés, mert akkor indulhatnak az új funkciók a dekóderben: rövid időre füstgenerátor lesz belőle. Aztán jön a nagy csend, és mozdulatlanság... Egy tranyó, és kettő ellenállással, meg semmi pánik nincs. Persze ez utóbbiaknak el kell férnie valahol... dilemma.

Előzmény: Battila51 (33770)
csa(101) Creative Commons License 22 órája 0 1 33771

Az MTB Bobóban a vezetőfülke két LED-jét nekem simán vezérli a logikai kimenet!

Előzmény: Battila51 (33770)
Battila51 Creative Commons License 22 órája 0 1 33770

Köszönöm a további információt. A német kezelési azt írja,hogy a logikaikimenetet 5mA ig lehet terhelni,1-2 led köthető rá,nagyobb fogyasztó esetén tranzisztor kell.

Előzmény: csíkos-háTTú (33769)
csíkos-háTTú Creative Commons License 1 napja -1 0 33769

A PLUX16-os dekódereknél 2+4 teljes értékű funkció kimenet van. Vagyis a egy-egy a menetiránynak megfelelő világítás, és négy tartalék kimenet: AUX1 - AUX4.

Ha kikapcsoljuk a SUSI-t, akkor van még két kimenetünk, de ezek csak logikai szintek, és gyakorlatilag nem terhelhetőek, csak egy erősítő tranzisztor segítségével. Már, amennyiben ezt a dekóder lehetővé teszi! Ezek ekkor az AUX5 és AUX6 kimenetek. Ha Neked az a dekódered van, aminek a használatiját belinkeltem (köszönet a www.vasuttmodell.hu csapatának!), akkor alap esetben az AUX5 = F5 funkciógomb: CV39=8. AUX6 = F6 funkciógomb: CV40=16.

Előzmény: Battila51 (33768)
Battila51 Creative Commons License 1 napja 0 0 33768

 

Köszönöm az információt,de már 2 féle kezelési utasításom is van mindegyikbe mások a CV beállitások.

Előzmény: csíkos-háTTú (33767)
csíkos-háTTú Creative Commons License 3 napja 0 0 33767
Előzmény: Battila51 (33766)
Battila51 Creative Commons License 3 napja 0 0 33766

Üdvözlet!

 

Segítséget szeretnék kérni TrainOMatic lokommander II. Plux16  dekóder logikaikimenet beállításához. Susi ki van kapcsolva így használható lenne a logikai kimenet a leírás szerint, de nem sikerül a kimenetet funkciógombhoz hozzárendelni. Előre is köszönöm ha tud valaki segíteni.

csíkos-háTTú Creative Commons License 2024.07.23 -1 0 33765

OFF

Írj egy e-mailt nekem, ha még nem oldódott meg a probléma.

ON

Előzmény: M63,012 (33764)
M63,012 Creative Commons License 2024.07.22 -4 1 33764

Szépjónapot Mindenkinek!

Megvásárlás céljából keresnék 8-pólusú dekódercsatlakozókat; lehet a csatlakozó cseréje, vagy a dekóder beforrasztással szerelése miatt leforrasztott, vagy akár hibás dekóderről vezetékkel együtt levágott, a lényeg, hogy maga a csatlakozó használható legyen. 5db-ra lenne szükségem belőle.

Ajánlatokat mail-ben várok; köszönöm.

hory004 Creative Commons License 2024.07.20 0 0 33763

Mit értesz próba üzemmód alatt?

Ha nem írod át a CV1-et, akkor hiába veszed fel a könyvtárba a mozdonyt.

 

Pár perc guglizás után amúgy ott van minden.

https://z21app.roco.cc/doc/an/1/hu/10810_multimaus_hu_200617.pdf

vagy 

https://www.youtube.com/watch?v=FZowzrCAHpU&t=105s

 

Előzmény: mavossanyi (33762)
mavossanyi Creative Commons License 2024.07.20 0 0 33762

Üdvözlet!

 

Segítséget szeretnék kérni. Most ismerkedem a digitális vezérléssel és nem tudok kibékülni a Roco multimausal. A neten talált leírás alapján nem tudok mozdonyokat hozzá rendelni csak a "próba" üzemmódban tudom használni a mozdonyokat. Valakinek lenne értelmezhető leírása, hogyan kell a járműveket külön külön hozzá rendelni a vezérlőhöz? Előre is köszönöm! mavossanyi@freemail.hu

 

Üdv.: Sándor

benbe Creative Commons License 2024.07.19 0 2 33761

Új videót tettem közzé a YouTube csatornámon, amelyben igyekszem összefoglalni a digitális vasútmodellezés lehetőségeit. Ez főleg az alap funkciókat gyűjti össze, és remélem, hogy sokaknak meghozza majd a kedvét a digitális modellvasutazáshoz: https://www.youtube.com/watch?v=aiODF3Gc-gs 

diginewl Creative Commons License 2024.07.19 0 1 33760

Sikerült elírnom a nevét... RB1310.

https://www.railbox.pl/en/products/rb1310/en

Jó lehet a német verziója is.

https://www.mxion.de/p/multi-wlan-adapter-fuer-xpressnet-und-loconet-zentralen-wie-lenz-tams-uhlenbrock-wandler

Azért a lengyelt választottam, mert nekem nem kell loconet/xpressnet tolmács funkció. Valószínű a lengyel nem tudja.

 

Mind a kettőben az tetszett meg, hogy nem kell hozzájuk plusz táp, és egy másik IT eszköz. A z/Z21-hez kell még egy ruter is, amit külön kell hurcibálni, ezt meg csak rá kell csatlakoztatni a xpress-net-re/(loconet-re), és kész. Kb 15 másodperc bekapcsolás után működik is.

A kis zöld lámpa a tápot jelenti, a kék ha világít, akkor él a wifi kapcsolat a telefon, és a RB1310 között.

 

Előzmény: diginewl (33759)
diginewl Creative Commons License 2024.07.18 0 2 33759

Sokéves töprengés után végre vettem egy Wifi illesztőt a NanoX-S88 központhoz. Így már akár wlanMaust (ilyenem még nincs), és mobil app-ról is tudom irányítgatni a modelljeimet, az egyenlőre még mindig nem létező terepasztalomon. :)

Az érdekes, hogy a készülékhez adott mobilapp-ot sem lehet korlátlanul használni, valamint a Digitrains is havidíjas, és a Z21 app is felismeri, hogy ez nem egy z21 valós központ.

Viszont ennyiért talán megérte, bár valószínű az utolsó darabot hoztam el. Nem kell neki külön táp, csak rá kell csatlakoztatni a közpotra egy x-press net kábellel, azonnal indul, és tényleg működik mobil APP-al (Digitrains, és z21-et próbáltam vele).  (Még a régi roco feketedobozhoz is jó salve módban). Sőt loconetre is csatlakozik...

RB 1301

diginewl Creative Commons License 2024.07.13 0 0 33758

Most már tényleg befejezem. Elnézést. A teljesség kedvéért:

Kipróbáltam a V2-es paco progit. Átállítva a neon effektre rendesen hozza a 4 fénycső műsort. Sohasem kapcsol egyszerre kettőt ugyanazzal a gyújtási variációval. Így "olcsójánosként" meg tudom kettő 12F629-es PIC-el oldani egy kocsi 6 neonvilágítás (amiből 5 kimenet mindig máshogy villan fel), és a kettő végzár kimenetét. (egy pic jelenle 200Ft-ér elérhető Ali barátunknál :)

Egy szépséghiba van - mert az mindig van: csak F0-ról kapcsolható be a 4 fénycsőműsor más funkciógombra nem tehető... evvan

 

Előzmény: diginewl (33757)
diginewl Creative Commons License 2024.07.13 0 0 33757

Elnézést! A hétvégén még egyet kipróbálok: van a Paco V2 programja. Az kicsit butusabb, mint a V3 (nincs benne dimmelés, csak on/off effekt van rajta), viszont abban van egy ilyen funkció:

We can choose between 4 decoder functions with independent outputs, as selected by the
CV33 to CV42, or the 4 outputs with fluorescent lights effect that are activate with F0.

Lehet ez lesz a nyerő :)

Előzmény: diginewl (33756)
diginewl Creative Commons License 2024.07.13 0 0 33756

Gondolkoztam, és próbálkoztam... A nyilvánosan (több mint 20 éve) elérhető PACO V3 kocsivilágítás dekódere MAJDNEM tökéletes lenne... Ez ugyan 4 kimenet, de kettő PIC-et is fel lehet tenni egy nyákra, a címük programozáskor is azonos lesz.

Tudja, a 4 kimeneten az eltérő típusú villódzást... DE az ELSŐ bekapcsoláskor mindegyik kimenet UGYANAZZAL a véletlenszerű variációval villan fel... ejj-ejj Le/felkapcsolva, már a mind a 4 kimeneten más-más lesz a villódzás típusa... szóval majdnem jó :)))

Valakinek ötlete esetleg...??

Előzmény: diginewl (33755)
diginewl Creative Commons License 2024.07.12 0 1 33755

Olyasvalami kocsi világítást keresek, amit a DT, is kihozott a BZ panelen. Ez nagyon jó élethű lett!

https://youtu.be/9xox8GmKiKs?t=124

 

Ez is sok kimenetes, és látszik a videóban, hogy minden led külön/külön véletlenszerűen gyullad fel, ahogy a neonos sima gyújtós (trafó/fojtó/gyújtó) neonok annó 70-80-as években. Még az elektronikus előtétnél is vannak különbségek a gyújtásban, erre is van a DT-nél példa amikor nem villogva hanem eltérő időben, világosodnak fel (második bekapcsolás).

Na persze álmodik a nyomor, hogy néhány ilyen IC-t kapjon az ember saját áramkörre :))) Na meg azt a mini cuccot beforrasztani, sem piskóta, bár megoldható.

 

Ahogy nézem ez 8 kimenetes DIY áramkör, amit itt alább is linkeltem (https://dccdiy.org.uk/function.html#sf) ilyent nem tud. Csak folyamatosan villogtatja (flickern) a kimeneteket, mintha kb. hibás lenne a fénycső.

 

Előzmény: diginewl (33754)
diginewl Creative Commons License 2024.07.12 0 0 33754

Igen, köszönöm fáradozásod. Ha végigolvasod, akkor látható, hogy amit Te írtál, az már a fizetős verzió leírása, az részletesebb, valószínű jobb lehet (Enhanced Firmware.). Nagyon valószínűnek tartom, hogy 2024-ben egy 2010-es laphoz felvenni a kapcsolatot szinte lehetetlen lesz :)

Ezért kérdezem, hogy akik esetleg kipróbálták már ezt az elektronikát, mi a tapasztalat. Tőlük szeretnék visszajelzést kapni.

Ha nem lesz visszajelzés, akkor - nem bonyolult a kapcs. rajz - elkészítem.

Előzmény: benbe (33753)
benbe Creative Commons License 2024.07.11 -1 2 33753

Úgy villog, mint egy petróleumlámpa. A lap alján van a részletes effektlista.

Előzmény: diginewl (33752)
diginewl Creative Commons License 2024.07.11 0 0 33752

Tiszteletem! Végre megtaláltam ezt a 8 kimenetes kocsivilágítás dekódert.

 

Érdeklődöm, volt-e már dolga ezzel valakinek, mik a tapasztalatok?

https://dccdiy.org.uk/function.html

Ez vajon mit jelenthet?

"Flicker available on outputs C, E, F, G and H"

Olyan lehet, hogy amikor felkapcsolom ezt a 5 kimenetet, akkor bekapcsoláskor villogva éled, mint a gyújtós neoncső? Utána viszont folyamatosan világít? Vagy később is néha villog?

Köszönettel: Jenő

csíkos-háTTú Creative Commons License 2024.07.11 -1 1 33751

"Ha már így szóba került, véletlenül valaki nem tud egy linket valami kicióccó csapágylehúzóhoz, amivel az A.C.M.E. gépek motorjáról a lendkereket le tudnám szedni? Köszi!"

 

Elég a kefe felőli oldalon gépészkedni. Befogod egy satuba a lendítősúlyt, és egy töröt egyes fúrószárral egy kis kalapáccsal kikopogtatod a tengelyt a súlyból. Annyira erősen nincs összeszerelve. Amúgy ezek a motorok az esetek háromnegyedében tisztítás után működni fognak rendesen, tehát javíthatók.

 

Viszont most is két PIKO vár a műhelyben motorra, azok menthetetlenek, sajnos.

 

 

 

Előzmény: nazareth (33750)
nazareth Creative Commons License 2024.07.10 0 0 33750

Gondokat okozhat a hurokmodul működése a z21 vezrélőkkel (fehér, vagy szürke). Sok esetben a z21 zárlatérzékelése gyorsabb, mint a hurokmodul működése. 

 

 

Jó kérdés, hogy a kolléga mostanában cserélt-e vezérlőt, mert azt írja, hogy az utóbbi időben jelentkezett a probléma. 

 

Ha egy motor "körtüzes" lesz, azt eléggé könnyű DCC-ben kideríteni: az így meghibásodott mozdonyban a dekódert siméán lehet írni/olvasni, a funkciókat kapcsolni, de menetparancsa meg nem reagál. 

 

Hát nem hiszem, hogy a kollega esetében nem mozduló gépek okoznának gondot :)

 

Viszont ha a motor még csak döglődik, akkor a digitális üzem éppenséggel megnehezítheti a jelenség lefülelését. Ugyanis a dekóderek fordulatszám-szabályzása egy ideig még tudja kompenzálni a lecsökkengető fordulatszámokat, így a mozdony sebességén alig látszik a probléma, pusztán annyi megfigyelhető, hogy néha picit megtorpan-megugrik. Amiről azt is gondolhatnánk, hogy érintkezési hiba... Aztán egyszer csak letilt a dekóder.

 

Ettől függetlenül, bár nekem is négy(!) A.C.M.E. gépem (a kb. 10-ből) lett körtüzes, nem hiszem, hogy a kollégánál hirtelen több mozdony motorja adta volna fel a harcot... (meg a PIKO csak nem szereli annyira legalja-motorokkal a mozdonyait, mint az A.C.M.E..)

 

--------

 

Ha már így szóba került, véletlenül valaki nem tud egy linket valami kicióccó csapágylehúzóhoz, amivel az A.C.M.E. gépek motorjáról a lendkereket le tudnám szedni? Köszi!

Előzmény: csíkos-háTTú (33749)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2024.07.09 -1 1 33749

Nem a mozdony/dekóder, hanem a hurokmodul (nem dekóder, ez csak érzékelő elem) okozhatja a gondot. Van a DT hurokmodulokon egy jumper, ami a modul "érzékenységét" állítja. Lehet, hogy ez Nálad rossz pozícióban van, és át kell rakni, mert az érzékeltelenebb állásban van.

 

Ha egy motor "körtüzes" lesz, azt eléggé könnyű DCC-ben kideríteni: az így meghibásodott mozdonyban a dekódert siméán lehet írni/olvasni, a funkciókat kapcsolni, de menetparancsa meg nem reagál. Ilyenkor kell a motort kiszedni, és kipucolni. Egyes gyártóknál sajnos csak cserélni.

 

De vissza a hurokmodulokhoz!

- Érdemes úgy beállítani, hogy egy szimpla világítós kocsival próbáljuk ki, ha nincs ilyen, akkor a legkisebb mozdonyunkkal.

- Arról sokan el szoktak feledkezni, hogy a hurokmodul által kezelt hurok, vagy delta vágány nem mindig eléggé hosszú a pályán közlekedő leghosszabb vonatunkhoz. Pláne, ha ez a vonat mondjuk egy hosszú, világítással szerelt személyvonat, és a gondos modellező, hogy ne villogjon tett bele bőven puffer kondikat, meg áramvezető kupplungokkal is összekötötte kocsikat. Képzeljük el, hogy ilyen vonat behalad a hurokba/deltába, az szépen vált is, majd elkezd a mozdony kimenni belőle, de szerelvény vége még nem ért be, és "kilóg" a másik oldalon. A vége a zárlat a rendszerben.

- Gondokat okozhat a hurokmodul működése a z21 vezrélőkkel (fehér, vagy szürke). Sok esetben a z21 zárlatérzékelése gyorsabb, mint a hurokmodul működése. Ennek két oka van. Részben az, hogy a z21 zárlatkezelése egy csöppet mimózára sikeredett. A másik pedig, - és ez szokott segíteni - hogy a z21-hez adott gyári tápegységet egy nagyobb teljesítményűre cseréljük: azonos kimenő feszültséggel, de több áramot adni képes tipusra. Mondjuk egy laptop töltőre. Ugyanis a hurokmodul meg rángathatja a tápegységet, lecsökken a feszültsége, és a z21 ezt érzékelve beindítja a saját zárlatvédelmét. Itt most ezred, sőt milliomod másodpercekről beszélgetünk.

 

Az egyszerűbb hurokmodulok egy relével oldják meg ezt a feladatot. Az igényesebb tipusokban dupla relé van, ezek működése gyorsabb, és kevésbé is terhelik a rendszert. Van olyan hurokmodul is (Littfinski Datentechnik), ami relét nem is tartalmaz. Igaz, méregdrágán adják.

Előzmény: josi202 (33742)
PLACI Creative Commons License 2024.07.08 0 0 33748

Nekem is rossz tapasztalatom van a hurokmodullal. De nem (feltétlen) a mozdonytól függ! Nekem Csíkos-féle hurokmodullal épült az asztal, szinte az összes mozdonynál egyszer kattan a relé, ha szükséges. Ha viszont többkocsis vonat van bent a hurokban, ami világítással van felszerelve, ráadásul kondival, hogy ne villogjon, akkor összevissza kattog. Szerelvénye válogatja. Viszont amikor kilép a hurokból, teljesen random zárlatot érzékel a központ, és az egészet lekapcsolja...

A Csíkos-féle hurokmodulban egyébként van egy kis poti, ahol ennek a finomságát lehet állítani. Ha van a tiéden, érdemes rajta állítani.

Előzmény: josi202 (33742)
diginewl Creative Commons License 2024.07.08 0 0 33747

Az elmúlt, több mint 10 év DCC tapasztalataiból azt vonom le itt a fórumon megjelent eszmecserék alapján, hogy kétféle DCC-s hurok történet van: a társaság egyik felének semmi baja nincs a hurokmodulokkal, a másik fele meg szenved, és mindenféle megoldásokat talál ki.

Nem jövök rá, mi az, ami az egyik táborban sosem jelentkezik, a másikban meg gyakran, vagy mindig. A járműpark nagyjából azonos, így valahol másutt lesz a probléma. Nem tudom, én is elhagytam a zárlatérzékelést, és fénykapuval oldottam meg a problémát.

Ez a LDT hurokmodul még a kakukktojás, mert ott van ki-be figyelés, egy-egy szakaszon, de az is zárlatfigyelés elvén dolgozik, csak okosabban.

Előzmény: rezgaras (33746)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!