A baj csak az volt, hogy a meder másik oldalán jelent meg. Lejjebb olyan 6-700m-re vágódott ki a parti zöldből majd futva közelített és egészen szemben állt meg. Hihetetlen, hogy egy egyszeri(!) kb. 10mp-es strófát, hogy be tud mérni ilyen távolságból. A kan a parti növényzet takarásában futott vele, arra figyel ezen a fotón. Az nem jött elő.
A tudományom itt megállt, ezért elengedtem, mert közelebb úgysem tudott volna jönni.
Hát integess vissza neki:)Jön még párszor,de nem kékórában.Már bánom,hogy nem mentem fel a tetőre,de nem tudtam jó lesz-e a kép,mert már pirkadat...ezért is rekeszeltem F6-ra.
... és teszik mindezt úgy, hogy közben az elvetemült fotós a flow élmény közepette önfeledten csak a dolgát teszi és dokumentálja őket.
Mert mi is az a flow? És melyik szó nem igaz a definíciójában akár ránk nézve is?
Íme:
A flow élmény = "áramlatélmény, egy olyan pszichológiai állapot, amikor valaki teljesen elmerül egy tevékenységben, elveszti az időérzékét és magas szintű teljesítményt ér el".
Ebben az örömteli állapotban háttérbe szorul és kikapcsol minden, csak ez a tevékenység van. Eggyé válva vele, kizökkenteni ebből képtelenség, bármi legyen is az. A képességek és a kihívások egyensúlya az út hozzá, tehát a feladat nem lehetetlen, de nem is könnyű.
Öt centimétert kellett csak emelnem a lencsén, mert ez a szarvas közben ott állt előttem. Nem vettem észre, hogy kiváltott, de ha már ott volt....... :)
Hazafelé kezdtem az öntudatomat visszanyerni és igazán örülni a látottaknak...
Ezek szerint, akkor jártas vagy a témában. Szerintem esetleg a helyi emberekkel kellene beszélni, ők biztos ismernek eldugott részeket, ahol a vad helyben van így a nyári időszakban.
Gemencen is vannak olyan részek, ahol "tuti" a szarvasokkal való találkozás, de ezek a fizetett fotózások. A legjobb helyekre pedig csak pár engedélyt adnak ki. Nem árt valamiféle politikusi ajánlás, tudod mint régen. Leszólnak és megkapod :).
Ha csak kirándulásos(alkalmi) az esemény, akkor az ismert jelekre kell figyelni, mint pl. vadcsapások, nyomok, stb.
Úgy tűnhet persze, hogy mellébeszélek, de bárhol találkozhatsz velük a vizek mentén. A leglehetetlenebb, sűrű parti növényzetből is képesek megjelenni és átúszni, ahol eddig váltót sem láttam, így nem gondoltam volna. Vagy a lakott részeken is. De a nyom azért jó jel lehet.
Egyszer a Sió-toroktól láttam átúszni a Dunán a déli órákban vagy 8 bikát, az M9-es hídon közben vágtattak az autók.
Másnap kimentem arra a területre és láss csodát....
Gemencen én is jártam már többször, vannak helyeink, ketten szoktunk menni. Volt alkalmunk sok vaddisznót, szarvast fotózni, rejtőruhát használva. Ott minden bokorból vaddisznók jöttek, sokszor szó szerint, előttünk 4 méterre dugta ki a vadkan a fejét a bozótból. :D Most viszont Kis-Balaton a célhely, arrafelé még nem néztünk körül. Olyan részt keresnénk, ahol átúsznak a szarvasok hajnalonta a nappali pihenőhelyükre.
Mivel ökoturisztikai célpont, ezért feltehető, hogy nem leszel majd egyedül. Ez nagyon nagy baj!
Ha szabad tanácsolom kerüld a vezetett programokat és járj lehetőleg egyedül, de halkan és észrevétlenül, esetleg egy(!) kísérővel, de csak ha félnél. Sokszor az ember egyedül is sok és ez bármelyik tájegységre igaz. Egy ág roppanása is végzetes lehet arra a hajnalra, de akár az egész napra is.
Gemencen csak hétköznap fotózok(igaz ezt megtehetem), mert hétvégén ritka az egyedüllét élménye és az eredményes fotózás.
A kenus-kajakos, főleg a hétvégi (tájidegen) emberek csak szeretnének vadat látni, hát nem úgy van az. Egy evezőlapát koppanása, egy ivóvizes műa. palack roppanása meghiusít minden tervet, hogy mást ne is említsek, mert 500m-es körzetben az érzékenyebb vad felszívódik. A szarvas pont ilyen, de az még távolabbról.
Minden ember által zavart területet kerülj és legyél egyedül. Ez a lényeg!!
Éjjel foglalkoztam vele, most szántam rá időt is. Úgy látom, a tescos szemüvegemen keresztül, jobb lett. Nekem csak a Topaz Photo AI 1.2.1 verzió van meg, nem találtam benne Low Light fület.
Az 5-ös volt az objektíven, késő délutántól már árnyék van a területen, de elég távol tűntek fel és feltettem a 7-est. Majd megriad az anya valamitől és elindultak felém, már nem volt idő visszarakni az 5-öst, így növelem a zajt 😊
A vadászok állítják hogy van aranysakálunk, de én még a hangjukat se hallottam.
Úgy nézem, hogy a Standard szűrést választottad a Topazzal. Helyenként és foltosan zajos részeket hagyott. Ez gyakran tapasztalom én is, hiába a csúszkák tologatása, csak rosszabb lesz. Válaszd a Low Light-ot próbaképp, néha szebben dolgozik vele.
A hódos képeim között van ISO14400-as is, klasszul megcsinálta, mindegyiknél ezt alkalmaztam. Egy próbát megér gondolom.
Valószínű, hogy a többi Milcen is így működik. A Z9-en szintén így. Majd megnézem a másik vázamat is, de azon is be van kapcsolva. Ez a kis zaj nem zavaró, az élességjelző csippantása az már necces, a leghalkabb jelzéssel is. A korábban hozott képeimnél(szarvasok) egyértelműen meghallották, ez nem kérdés. Az ingerküszöbüket azért nem érte el, csak a figyelmüket minden esetben felfokozta, mert megálltak. A szemkövetést elfelejtve sűrűn hallhatták az alkalmazott AF-S módot, de ehhez viszont már nagyon közel kellett lenniük(15m vagy ezen belül), ami a reflexekkel pár vadnál már felejtős. A közelség miatt a dinamikus követés nem jó, mert nem a kiválasztott állat szemén lesz az élesség, hanem pl. a fülén(Dof). A vaddisznó nyugis a hallása ellenére, a szaglás jobban ingerli. A sakálokat minden érdekli, tiszta idegek :)