Keresés

Részletes keresés

ezittanickem Creative Commons License 2009.11.20 0 0 259
Köszönöm a válaszodat!
Előzmény: Kis Ádám (258)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.11.20 0 0 258
A -t, -ott rag régies és ritka használatú. Helyes, de nem kötelező.
Előzmény: ezittanickem (257)
ezittanickem Creative Commons License 2009.11.20 0 0 257
Azt szeretném kérdezni, hogy a "vár"-ra végződő helységnevek esetében melyik a helyes változat?

1. ...váron történt, hogy...
2. ...várott történt, hogy...

Esetleg mindkettő használható?

Előre is köszönöm
Hierro Nyh. Creative Commons License 2009.08.16 0 0 256
Mostanában fórumozásban is gyakran előkerülő szó a bullshit.

Holott régóta megvan rá a magyar kifejezés: rizsa.
rumci Creative Commons License 2009.06.04 0 0 255
tempós – régen ’lassú’, ma ’gyors’, de idősebbek beszédében még él a régi jelentés
Előzmény: vrobee (254)
vrobee Creative Commons License 2009.06.03 0 0 254
Tud még valaki példát önmaga ellentétébe is forduló magyar szóra?

tápos
Előzmény: Törölt nick (251)
Soothsayer Creative Commons License 2009.06.01 0 0 253
Ezt csak ajáték kedvéért: toprongyos----Top-rongyos.....
inwear Creative Commons License 2009.05.16 0 0 252
a falra gondoltam, de igazából ma is azt jelenti, amit régen, csak a belőle képzett falat mást
Előzmény: Törölt nick (251)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.02 0 0 251
Tud még valaki példát önmaga ellentétébe is forduló magyar szóra?
Itt a hangsúly az "ellentétébe IS"-en van. :)
Tehát a kies egy olyan szó, ami ma ellentétét jelenti eredeti önmagának.

Előzmény: leda_bb (250)
leda_bb Creative Commons License 2004.12.06 0 0 250
oooo.... a kies taj nem szep, kellemes, stb. tajat jelent veletlenul? vagyis epp ellentete lenne a kietlennek
Előzmény: phls (246)
Szegedi Béla Creative Commons License 2004.12.05 0 0 249
Most látom, hogy egyéves hozzászólásokra reagáltam. Elnézést az offolásért.
Előzmény: Szegedi Béla (248)
Szegedi Béla Creative Commons License 2004.12.05 0 0 248
Izé, egy-két hónapja (?) megszüntették Szegeden a villamos üzemű bérletet... Már csak kombináltat lehet venni, aminek én sem örülök (mikor kifizetem – mikor éjszaka csak busszal tudok hazamenni, akkor viszont nagyon).
Előzmény: rumci (243)
Domovoj Creative Commons License 2004.12.01 0 0 247
valamennyi(en) - valamennyi(en)
phls Creative Commons License 2004.02.29 0 0 246
Számos – számtalan.
Kies – kietlen.
Előzmény: playboy2002 (245)
playboy2002 Creative Commons License 2004.02.26 0 0 245
Tud még valaki példát önmaga ellentétébe is forduló magyar szóra?

Kicsit általánosítva:
melioratív: javító
amelioratív: jobbító, szépítő

Előzmény: Tecs (74)
LvT Creative Commons License 2003.11.13 0 0 244
Kedves rumci!

Könnyű Szegednek: itt két közlekedési vállalat van. Az egyik a villamosokat, tolibuszokat üzemelteti, a másik a buszokat.

Előzmény: rumci (243)
rumci Creative Commons License 2003.11.12 0 0 243
Nahát! Ez igazán kellemes meglepetés volt számomra. Noha én mindig buszbérletet használtam, nagyon bosszantott ez a környezetellenes neutralizáció a BKV esetében.
vrobee Creative Commons License 2003.11.12 0 0 242
OFF.
ja, vagy debreceni :-)
tavaly meg volt: villamos-, troli-, busz-, es kombinalt berlet. Azota az elso kettot osszevontak...
Előzmény: rumci (240)
LvT Creative Commons License 2003.11.12 0 0 241
De lehetne, mondjuk, szegedi is a pénztáros, és akkor továbbra is kédezhetné (itt ui. van ún. "villamos üzemű" bérlet: villamosra és trolibuszra).
Előzmény: rumci (240)
rumci Creative Commons License 2003.11.11 0 0 240
„a pénztáros nagy valószínűséggel azért nem így kérdez vissza, hanem úgy, hogy »Villamosra?«”
Sehogysem kérdez vissza, mert már rég nincs villamosbérlet, csak kombinált. :-))) (Wörter und Sachen.)
Előzmény: LvT (238)
vrobee Creative Commons License 2003.11.11 0 0 239
azért nem így kérdez vissza, hanem úgy, hogy "Villamosra?".
:-)
A', max "villamos", de csoda, ha hallani annak is a veget. :-)
Előzmény: LvT (238)
LvT Creative Commons License 2003.11.11 0 0 238
Kedves vrobee!

> de ha kerek egy diakberletet a penztarnal, akkor visszakerdez, hogy "villamos-diakberletet"? De ez mondjuk lehet, hogy nem a legjobb pelda.

A példa jó, de csatlakoznék Kis Ádámhoz: kizárólagosságot nem említettem, csak gyakoriságot. Az adott esetben a vásárló jelölte ki a számára karakteresebb csoportot, és az eladó alkalmazkodott hozzá: ilyen ad hoc szituációk mindig előfordulnak a kommunikáció során, de ez a reguláris nyelvi tradíciókat nemigen érintik.

Annyit azért megjegyeznék, hogy a pénztáros nagy valószínűséggel azért nem így kérdez vissza, hanem úgy, hogy "Villamosra?".

> /Akkor ez igy helyes: "Diak- vagy felnott-villamosberletet ker?"/

Ez így szabatos, így felel meg a többségi nyelvhasználatnak. Azonban azt nem lehet mondani, hogy a "villamos-diákbérlet" helytelen. (Pl. a "világos piros autó" mellett is létezhet "piros világos autó": ha a szokásostól eltérő dologra akarunk fókuszálni, akkor eltérhetünk a merev úzustól.)

Előzmény: vrobee (236)
Kis Ádám Creative Commons License 2003.11.10 0 0 237
vrobee!
Szerintem jó a példád. A diák, a villamos és a bérlet alkalmi kapcsolatokban egyesül.
A villamosbérletek halmazában van diák, felnőtt és nyugdíjas.
A diákbérletek halmazában pedig lehet villamos, autóbusz st.
Van vasuti is, de az jelölt összetétel, és ez hol még bonyolultabbá teszi a dolgot.
Kis Ádám
Előzmény: vrobee (236)
vrobee Creative Commons License 2003.11.10 0 0 236
OK, meggyoztetek, de tenyleg.
Erdemes ide beirogtni :-) .

Egyetlen dologba kotnek meg bele, hogy nehogymar ne legyen igazam, ha nincs: hogy az ellenor a villamosberletet keri. Szoval ez total helyzetfuggo, eppen a kozoset ragadja meg.
Igen, de ha kerek egy diakberletet a penztarnal, akkor visszakerdez, hogy "villamos-diakberletet"?
De ez mondjuk lehet, hogy nem a legjobb pelda.

/Akkor ez igy helyes: "Diak- vagy felnott-villamosberletet ker?"/

LvT Creative Commons License 2003.11.10 0 0 235
Kedves rumci!

> Tegyük egy pillanatra félre a jelentést! Te grammatikailag milyen felépítésűnek tartod a [diákvillamosbérlet] hangalakú izét

Bocs, hogy lelőttem a kérdést, az én hozzászólásom után vrobee talán már nem úgy fog válaszolni, mint hiányában tette volna.

Mentségemre legyen, hogy amikor legutóbb frissítettem, akkor a te hozzászólásod még nem volt látható.

Előzmény: rumci (233)
LvT Creative Commons License 2003.11.10 0 0 234
Kedves vrobee!

> Csak az, hogy a diak meg a villamos mellerendelo viszonyban allnak

Nem minden kifejezés sűríthető egy szóba, példád éppen ilyen. Ha viszont egy szóba akarod zanzásítani, akkor át kell alakítanod úgy, hogy az összetételi elemek közti viszony lehetővé tegya az egy szóvá való olvadás, pl. (1) minden elem közt mellérendelő viszony van, (2) minden elem közt alá-fölérendelő iszony van. (1) ugye nem járható, így marad a (2) opció.

Ekkor viszont döntened kell, hogy melyik a nagyobb kategória, melynek alá lesz rendelve a másik jelző: a diákbérlet, vagy a villamosbérlet. Ezt nemigen lehet logikai úton eldönteni, itt a nyelvhasználók közmegegyzése az irányadó. Én magam egyetértek rumcival, ez a "villamosbérlet". Ez a jellemzőbb, karakteresebb kategória, önmagában is reprezentálhatja a (diák-villamos)+bérletet, elvégre ha a jegyellenőr a villamosbérlet felmutatását kéri, akkor a dolgozóbérlet és a diákbérlet is felmutatódik.

> a diak-villamosberlet forma pedig azt sugallja, hogy a villamosberlet jobban osszetartozik, mint a diakberlet, pedig szerintem nem.

Ez azt fejezi ki, hogy a "villamosbérletek" osztályán belül van egy "diák" alosztály. Pontosabban nem is "diák" alosztály, hanem "diákkedvezményre jogosító" alosztály: ez tehát jelentéssűrítés.

Persze magyarázható úgy is, ahogy te tetted, de mint tudjuk, a bolygók látszólagos pályája magyarázható úgy is, hogy a Föld vagy a középpontban, úgy is, hogy a Nap. A két magyarázat között nem elvi, hanem praktikus szempontok döntenek: melyik magyarázza meg jobban a megfigyeléseket.

Előzmény: vrobee (232)
rumci Creative Commons License 2003.11.10 0 0 233
Nem hiszem, hogy ettől mellérendelő viszonyban állnának. A villamosbérlettel állhat jelzői viszonyban a diák, de a diákbérlettel is a villamos. Két leszűkítés történik egymás után, s ezek sorrendje mindegy.

„a diak-villamosberlet forma pedig azt sugallja, hogy a villamosberlet jobban osszetartozik, mint a diakberlet, pedig szerintem nem”
Tegyük egy pillanatra félre a jelentést! Te grammatikailag milyen felépítésűnek tartod a [diákvillamosbérlet] hangalakú izét?

Előzmény: vrobee (232)
vrobee Creative Commons License 2003.11.10 0 0 232
Csak az, hogy a diak meg a villamos mellerendelo viszonyban allnak, t. mindketto jellemzi a berletet, de egyik se a masikat. a diak-villamosberlet forma pedig azt sugallja, hogy a villamosberlet jobban osszetartozik, mint a diakberlet, pedig szerintem nem. (Szerinted ebben a peldaban igen, de biztos talalsz olyan peldat, amiben nem.)
Előzmény: rumci (231)
rumci Creative Commons License 2003.11.10 0 0 231
Mi és miért furcsa?
Előzmény: vrobee (230)
vrobee Creative Commons License 2003.11.10 0 0 230
koszi!
bar furcsa... de mindegy, legalabb tudom.
Előzmény: rumci (229)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!