Keresés

Részletes keresés

stoilt Creative Commons License 2020.06.19 0 0 11000

Sziasztok!

Látom nem igazán pörög a fórum, de azért hátha.

Tudja valaki esetleg, hogy ha felmondtam a munkahelyemen és a héten megvolt az utolsó munkanapom is, akkor mikor várhatom az utolsó fizetésem? Illetve kellene-e kapnom bármiféle papírt?

Ez volt az első alkalom, hogy felmondtam munkában Svédországban és nem tudom, hogy a járvány miatt volt-e ez ilyen, vagy amúgy sincs semmiféle exit interjú, papírozás, bérkifizetés, satöbbi, vagy csak a menedzserem ennyire inkompetens?

83krisztina Creative Commons License 2019.11.26 0 0 10999

Kedves Oszi!

Nagyon szépen köszönöm az információt amit kaptam. Utánanézek, remélem sikerrel járok. Sajnos azóta sem sikerült semmilyen más adatot megtudnom. 

Előzmény: Oszi (10986)
Phoenix984 Creative Commons License 2019.10.06 0 0 10998

Kérlek segítsetek Leventének!


Minden kis adomány és Levente elérhetőségének megosztása sokat számít!Kkérlek oszd meg ismerőseid között az elérhetőségét :
https://www.facebook.com/LeventeSMA2/


Támogatás külföldön élőknek:


Gofundme euro:
https://www.gofundme.com/f/levente-sma-2

VÉNYOLC Creative Commons License 2019.08.21 0 0 10997

Köszönöm mindkettőtöknek!

Előzmény: skoning (10996)
skoning Creative Commons License 2019.08.17 0 0 10996

Ezek alkatrész oldalak:

 

www.bildelaronline24.se/

www.autodoc.se/

www.mister-auto.se/

 

Ez csak használt alkatreszeket kinál:

 

www.skruvat.se/

 

Itt újat és használtat:

 

www.bildelsbasen.se/

Előzmény: VÉNYOLC (10992)
VÉNYOLC Creative Commons License 2019.08.03 0 0 10994

Köszönöm. Jó az oldal, de az nincs ami nekem kellene.

Más esetleg?

Előzmény: recoil (10993)
recoil Creative Commons License 2019.08.03 0 0 10993

Blocket.se

 

Előzmény: VÉNYOLC (10992)
VÉNYOLC Creative Commons License 2019.07.30 0 0 10992

Sziasztok!

 

Mondjatok legyetek szívesek svéd apróhirdetéses, vagy autó alkatrészes weboldalakat.

Köszönöm!

likkatill Creative Commons License 2019.07.15 0 0 10991

A jogsidat? Igen. Függ a túllépéstől.

 

Előzmény: Attila Gigo Kormanyos (10990)
Attila Gigo Kormanyos Creative Commons License 2019.06.28 0 0 10990

Svedorszagban elvehetik az engedejt gyorhajtasert? 

Busi Man Creative Commons License 2019.04.29 0 0 10989

Emilem publikus, lenne egy uzleti kerdesem, ugy latom, kicsit hasonlo cipoben vagyunk.;)

Előzmény: Oszi (10988)
Oszi Creative Commons License 2019.04.16 0 0 10988

Köszönöm szépen. :-)

Előzmény: Busi Man (10987)
Busi Man Creative Commons License 2019.04.10 0 0 10987

Tetszik a stilusod.;)

 

Előzmény: Oszi (10982)
Oszi Creative Commons License 2019.02.20 0 0 10986

Másrészt, ahogy jobban rákerestem, ha Güsten nem is, de Gusten van bőségesen.

De még Pepit is találtam.

Közülük az egyiket egyenesen Göteborgban, Pepi Mitev-nek hívják.

 

Nézd meg az eniro.se és a hitta.se  oldalakat.

Előzmény: 83krisztina (10984)
Oszi Creative Commons License 2019.02.20 0 0 10985

Ha esetleg egy vezetéknevet is írnál, akkor könnyebb lenne utánanézni a dolognak.

A Güsten egyéként nagyon nem hanzgik svéd névnek.

Meg mondjuk a Pepi sem, ez nyilván becenév.

Előzmény: 83krisztina (10984)
83krisztina Creative Commons License 2019.02.14 0 0 10984

Üdvözlök minden tagot!

Segitséget szeretnék kérni családfa kutatásomhoz.

Svédországban élő rokonaimat keresem, akiknek van magyar kötődésük. 

Egy Anna nevű hölgy, aki valószinüleg már nem él, neki van 3 gyermeke. Csilla, Güsten és Pepi. Göteborg környékén élhetnek. 

Ha valaki esetleg ismerné őket, megköszönném, ha tájékoztatna.

Nagyon szépen köszönöm előre is.

Oszi Creative Commons License 2018.10.30 0 0 10982

Írtam a blogomra egy kis összefoglalót a svéd parlamenti politika jelenlegi helyzetéről:

 

https://noreg.blog.hu/2018/10/30/sokat_akar_a_szarka_936

 

likkatill Creative Commons License 2018.09.10 0 0 10981

Szia!

Látom már sokmindenre kaptál választ.

Bevallom én a helyedben nem igazán vágnék bele ebbe a dologba. Egyrészt ahogy írod, otthon jó fizetésed van.

Amit ajánlanak az sem mondható rossznak, de eléggé bizonytalan ez az egész.

Segítenek lakást keresni, de neked kell majd mindent fizetni, az nem lesz kevés. Plusz enni is kell. Meg közlekedni.

 

Svédország turistaként, meg ha látogatóba jön az ember egy céghez, akkor nagyon bíztató tud lenni.

Ami ezután jön, az nem mindig az, amit az ember várna. Sajnos a páromat a svédek beszéltek rá, hogy milyen szuper lesz, nekünk is kerestek lakást, aztán amikor kiköltöztünk, akkor közölték, hogy jaaa, a fizetésnek csak 65%-át adják 6 hónapig, mert addig ismerkedni kell az itteni munkamenettel.

Mivel Te multihoz jösz, ez valószíná másképp van. De nekünk el kellett adni a lakásunkat otthon, hogy a csökkentett bérből fizetni tudjuk.

 

Gondold meg, lesz még jobb ajánlat vagy tőlük, vagy mástól! Ide mindig keresnek IT szakembert!

Inkább várj kicsit...

Előzmény: stoilt (10980)
stoilt Creative Commons License 2018.08.30 0 0 10980

A cég egy fintech startup, amit nemrég vásárolt fel egy nagy amerikai cég (szerintem jól mutatna az önéletrajzomban is), jómagam pedig java fejlesztő vagyok 1,5 év részmunkaidős gyakornoki és 2,5 év full time munkatapasztalattal. Különböző fórumokon azt írták, hogy ez az összeg kb a standard egy 2-4 év tapasztalattal rendelkező mid-level fejlesztőnek, se nem kiugróan magas, sem nem kiugróan alacsony. Ezzel szemben az itthoni fizetésem talán egy kicsit magas a tapasztalatomhoz képest.

Nézegettem lakásokat a blocket.se oldalon, háááát igen, inkább azt mondanám, hogy 12-14k egy tűrhető lakás egy tűrhető távolságban lévő külvárosi részen, egyre beljebb haladva egyre kisebb lakások vannak egyre drágábban :D Önerőm sajna csak annyi van, amivel még itthon se nagyon állnak velem szóba, így a vásárlás esélytelen. Szerencsére a cég bérel nekem egy relocation consultant-ot, aki segít lakást keresni meg minden egyebet, de hát csodát gondolom tőle sem kell várni.

 

Tavaly voltam Svédországban, nagyon tetszett, hazafelé a reptéren várakozva már nézegettem a svéd egyetemek mesterképzéseit, aztán végül úgy döntöttem, hogy ha már kimegyek, akkor dolgozni menjek, csak gyűjtök még egy kis tapasztalatot :) De szerintem belevágok, köszönöm mégegyszer a válaszaidat!

Törölt nick Creative Commons License 2018.08.29 0 1 10979

Svedorszagban nem feltetlen a magas fizetes a legjobb. Ha jol fizeto melod van otthon (a netto 550 azert eleg jo huszonevesen), akkor csak az anyagiak miatt nem eri meg.

 

Cserebe nincs szmog, nem utnek el a zebran, a hivatal nem bunozokent all hozzad stb. Hamar meg lehet am szokni, de pl. a zebrat meg ne probald otthon rutinbol.

 

A juttatasok itt olyanok, hogy kedvezmenyt (40..60% kozott mondjuk) kapsz egy bizonyos keret (mondjuk 5k) erejeig.

 

A szolgaltatasok dragak, barmi, amihez ember nyul draga. Az alkohol draga, foleg kocsmaban (cserebe a systembolaget=nemzeti alkoholbolt valaszteka eleg jo).

 

 

Előzmény: stoilt (10977)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.29 0 0 10978

42000 brutto jo megelhetest biztosit. Gondolom, nagy cegrol beszelunk, valami ICT teruleten. Elegger eletkor es tapasztalatfuggo a fizu, de 42k az ilyen helyeken kezdonek nem rossz talan. Tapasztaltabb ember eseten mar gyengecske...

 

En ezt hasznalom kalkulatornak, es kb jo: https://www.ekonomifakta.se/Fakta/Skatter/Rakna-pa-dina-skatter/Rakna-ut-din-skatt/

 

42k-bol olyan 31 marad a zsebedben.

 

Hogy a berszamfejtes mit es miert csinal, azt ne kerdezd, de elofordulhat ilyen az elso evben. Az adohivatal szo nelkul visszaadja. Talan lehetoseged van evkozi korrekciot is kerni, ha valami nagyon nem tetszik.

 

Ez a nyugdijhozzajarulas nagyobb cegek, kollektiv szerzodesek eseten alap. Nalunk is ez van kb (lehet, hogy ugyanaz a ceg?)

A nyugdijrendszer kisse komplex, de ez jo kiegeszites a normal allami melle.

 

A szabadsag/tulora/csusztatas dolgokat is kollektiv szerzodes szabalyozza. Nalunk valaszthato a szerzodes (az en poziciomban nem), hogy alap fizu + alap szabi + csusztatas + tulorapenz (ha elrendelt), vagy alap+10% fizu + alap szabi + 5 nap es nincs csusztatas meg tulorapenz.

Ha ez a 42k mar a 10% toblettel ertendo, akkor alkudj azert, mert mar nem olyan szimpi.

 

A lakhatas tenlyeg draga. Jo lakas jo helyen 10k++. Es nem fogsz elsore jo helyet talalni. De ez nem fog erdekelni, mert orulsz, ha talalsz. Majd fel ev mulva arrebb mesz. Ha van kezdo toked (15-30%), es hosszu tavra tervezel, akkor inkabb vegyel. Igy a sajatodat fizeted, nem maset...

 

 

 

 

 

 

Előzmény: stoilt (10977)
stoilt Creative Commons License 2018.08.29 0 0 10977

Sziasztok! 

 

Látom nem nagyon pörög a fórum erre, de azér írok, hátha tud nekem valaki segíteni.

Kaptam egy állásajánlatot Stockholmból, de nem igazán tudom eldönteni, hogy ha pusztán anyagi szempontból nézem, akkor megérné-e elfogadni.

Az ajánlat bruttó 42000 SEK havonta. A problémák egyből itt kezdődnek. Két online kalkulátort is megnéztem és két eltérő eredményt kaptam arra vonatkozóan, hogy ebből mennyi lenne a nettó, amit meg is kapok. Kicsit utána néztem, és azt láttam, hogy rengeteg dologtól függ ez, a koromtól, a (majdani) lakóhelyemtől, attól, hogy melyik sávba esik a jövedelmem (ugye ott sávos adózás van, ha jól értem) stb. Talán nem lövök azért nagyon mellé, ha azt mondom, hogy olyan 29-30 ezer korona marad ebből, viszont olvastam egy fórumon olyasmit, hogy a munkáltatók gyakran többet fizetnek be a biztonság kedvéért, és a fölösleget majd adóbevallás után kapom vissza egyben, így az is lehet, hogy inkább csak 27-28 ezer lesz a rendszeresen érkező nettó. Valakinek van esetleg ezzel tapasztalata első kézből?

 

Aztán másik bizonytalanság, hogy van egy ilyen tétel az ajánlatban, hogy munkáltatói nyugdíj hozzájárulás, ami a fizetés 4.5%-a 39063 koronáig, és 30% afölött. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató a fizetésem alapján számolt összeget havonta befizeti a nyugdíjpénztárba? Ez van esetleg hatással a nettó jövedelemre (az egyik kalkulátorban volt)?

 

Kérdésem még továbbá, hogy mennyire számít általánosnak az, hogy nem fizetik az esetleges túlórát arra hivatkozva, hogy a törvény által előírt 25 helyett 30(+2) nap fizetett szabadságot adnak?

 

A milliós kérdés pedig az, hogy szerintetek mennyire jó fizetés ez Stockholmban (egy egyedülálló huszonéves férfinek)? Olvastam, hogy a lakhatás elég gázos, simán 10-12 ezer vagy még több is egy kis lakás Stockholmban és a többi szolgáltatás is húzós. Ha csak az anyagiakat nézzük, szerintem ez nem valami combos juttatás összehasonlítva azzal, hogy Budapesten jelenleg nettó 550 ezer forintot keresek. (Plusz telefon, laptop, biztosítások, szemüveg, kondibérlet, stb. de ezeket mindkét helyen adják, így kevésbé számít.)

 

Ha esetleg valaki tud válaszolni valamelyik kérdésemre, azt köszönettel veszem.

 

recoil Creative Commons License 2018.02.28 0 0 10976

Ez engem s érdekelne.... 

 

Előzmény: Zaho33 (10975)
Zaho33 Creative Commons License 2018.02.18 0 1 10975

Autót szeretnék behozni magamnak Svédországból, saját lábán. Ott is van export rendszám mint Németben? 

zsoooc2 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 10974

Sziasztok!

 

Luleában lakik-e valaki közületek?

jogomvan.hu (X) 2017.12.16 -2 0 10973

Kellemes Ünnepeket és Boldog Új Évet kíván Önnek a www.jogomvan.hu csapata.

Online jogi segítség a külföldön élőknek is.

Moncsi_8 Creative Commons License 2017.11.30 0 0 10972

Én hemtjänst-nél dolgozom most, van olyan páciensünk, akiknél szinte váltjuk egymást a kollégákkal. Egyébként hogy ki mennyi segitséget kap, az attól függ hogy kinek mennyit itélnek meg hivatalosan és természetesen attól, hogy mennyit fizet, mert ez nincs ingyen. Az äldreboende részlegünkön is igen jól érzik magukat az idösek. Sor van az üres helyekért. Gondolom ha olyan rossz lenne, senki nem akarna beköltözni.

Előzmény: likkatill (10965)
Pál Pali Creative Commons License 2017.11.18 0 0 10971

De nekem 20 koronám maradt, mert buszra és tisztalkodasra kellett az amit magammal hoztam. Sajnos a konzul úr sincs. Így ő sem tud kölcsön adni nekem. Kérlek segítsen aki tud. 

Nagyon köszönöm

Előzmény: Oszi (10970)
Oszi Creative Commons License 2017.11.18 0 1 10970
Előzmény: Pál Pali (10967)
Oszi Creative Commons License 2017.11.18 0 1 10969

Valószínűleg mind a két kép igaz, attól függően, hogy hol vagy.

Az otthoni ellátás (hemtjänst) annak a függvénye, hogy a kommun illetékes tisztviselője (biståndsbedömare) heti hány órát ítél meg az adott embernek.

Nyilván egy gazdagabb kommun-ben (mint az említett Lidingö) van bőven adóbevétel, tudnak erre is költeni. Egy Skärholmen vagy Tensta az eleve kisebb bevételéből sokkal több szociális problémát kell, hogy ellásson, nyilván ott már csak kényszerűségből is szűkmarkúbbak az idősgondozásra szánt órákkal is.

 

A bennlakó helyek esetén pedig attól függ a dolog, hogy éppen melyik intézménybe kerülsz.

Pár éve nagy port vert fel, hogy hogy bánik a Carema nevű cég az ott lakó öregekkel. Ezt szélesen taglalták a sajtóban is, elég csak rákeresni hogy ”Carema äldrevård”, bőségesen találtok erról szóló cikkeket.

Akkor ez arra futott ki, hogy a privát cégek, és különösen a Carema lettek kinevezve bűnösnek, de sajnos valószínűnek tartom, hogy máshol is voltak, vannak problámák.

Azt pedig saját tapasztalatból látom (Stockholm), hogy sajnos mind az egészségügyben, mind a házi beteggondozásban a spórolás, a megszorítás jellemző most is – ami azért is fura, mert állítólag jól megy az országnak, éppen nincs gazdasági válság.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!