Keresés

Részletes keresés

Helem Creative Commons License 2005.02.24 0 0 4185

"1. Vajon ha a tükröktől 10 m-re van a fókuszpont, akkor jelentősen csökken az összegyűjthető energia attól, mintha 1 m-re lenne?"

Szerintem mindegy. Vannak olyan erőművek, ahol kb. 50-100 méterre is vannak a síktükrök.

Előzmény: szg307 (4183)
kpl Creative Commons License 2005.02.24 0 0 4184
Igazad van, viszont úgy gondoltam senki nem akarja annyira túlbonyolítani a dolgot hogy rögtön térben kezd el szerkeszteni :-)

Egyszerűen:
- ha napkövetős tükröt akarsz, akkor a kiszerkesztett görbét a parabola főtengeje ( F-ből a v-re állított merőleges ) körül meg kell forgatni

- ha lustább vagy, nyilván párhuzamos eltolás adja a felületet

Azt hiszem a másodikat _sokkal_ egyszerűbb legyártani.
Előzmény: jee_c (4179)
szg307 Creative Commons License 2005.02.24 0 0 4183

Azért szöget ütött a fejembe ez a soktükrös szerkezet.

 

Arra gondoltam, hogy ha egy háztetőre rakjuk egy síkban őket, és a fókuszpontot valahová a házon kívülre tesszük (pl. egy külön oszlop) akkor jobban elhelyezhetővé válna egy nagyobb berendezés is.

 

1. Vajon ha a tükröktől 10 m-re van a fókuszpont, akkor jelentősen csökken az összegyűjthető energia attól, mintha 1 m-re lenne?

 

2. Egy jó tulajdonsága ennek a soktükrös cuccnak, hogy ki lehet kapcsolni, nem úgy mint a napkollektorokat, amelyek ugye nyáron többet gyűjtenek, mint amit fel tudunk használni. Egyszerűen csak el kell irányítani a fényt akárhová, ahol senkit sem zavar.

 

3. Van valakinek gyakorlati ötlete rá, hogy hogyan és milyen eszközökkel lehet megoldani egy ilyen tükörcsoport vezérlését?

 

4. Eszembe jutott a prérifarkas & gyalogkakukk rajzfilm. A rendszert a gonosz szomszéd szobájába is bele lehet irányítani, a megfelelő nyári fűtés érdekében :-))  Utána ő is épít egy ilyet, és mehet az űrháború. :-))

Helem Creative Commons License 2005.02.24 0 0 4182
Végig fogom nézni a neten, hogy ki milyen anyagot használ magasabb hőfokon.
Előzmény: dez1 (4180)
jee_c Creative Commons License 2005.02.24 0 0 4181
Végül is pont kapcsolódó téma:
http://hirek.prim.hu/cikk/44688/?sr=aghirkereso

"Végre: percek alatt feltölthető, háromszoros kapacitású, tartósabb lítiumakkuk

... Az új lítiumakkuk háromszoros üzemidőt tesznek lehetővé, sokkal később használódnak el, és a többórás töltés helyett mindössze pár perc alatt feltölthetők. Az élettartam-növekedés valós, mivel nagyságrendi előrelépést jelent, a több száz újratöltéses életciklusokhoz képest több ezerszeres töltés számot is elviselnek a cég technológiájával készült akkuk. Az újfajta elektródákkal nanoméretű titánium-oxid összetevőkre épülő elemek a digitális fényképezőgépektől a villanyborotvákon át a noteszgépekig képesek lesznek átszakítani a fejlődésnek eddig gátat szabó határt, az elemek korlátozott kapacitását. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a tervezők számos olyan technológiát felhasználhatnak a hordozható készülékek terén, melyek készen várják a beépítést; nagyobb felbontású, több szín megjelenítésére képes kijelzők, gyorsabb processzorok, nagyobb memóriamodulok kerülhetnek az új eszközökbe. Mivel egész iparágak várták már ezt a fejlesztést, a technológia elterjedése várhatóan a megvalósítható leggyorsabb ütemben történik majd meg."
dez1 Creative Commons License 2005.02.24 0 0 4180
Németek dolgoznak nitrogénnel....
Előzmény: Helem (4177)
jee_c Creative Commons License 2005.02.24 0 0 4179
A parabolafelület (térben, ami végül is nekünk kell), pedig olyan pontok halmaza, amik egy síktól, és egy rá nem illeszkedő ponttól vannak egyenlő távolságra. Mivel az egész tengelyesen szimmetrikus a parabola(tükör/felület) egyenesére, és egy ilyen síkmetszetet véve magát a parabolagörbét kapjuk, ezért elég azt megszerkeszteni, meg azzal megcsinálni, ahogy a többiek leírták.

Off: Térben egy pont és egy egyenestől egyenlő távolságra levő pontok halmaza egzotikusabb felület, és nem "körszimmetrikus" (térben tengelyesen szimmetrikus), mert van két meghatározó iránya. az egyenes iránya és a pont és az egyenes relatív helyzete (a pontból az egyenesbe hűzott merőleges).
Előzmény: kpl (4173)
Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4178
Tetszik a dolog, meg kéne próbálni nagyban is és meg kéne mérni a max hőmérsékletet egy ide való spéci csőben. Majd nyáron.
Előzmény: S.P.T. (4169)
Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4177

"És mi van azokkal az anyagokkal amik 100 és 200 fok C között krostályosodnak át ? Vannak olyanok ?"

 

Eddigi tapasztalataink alapján, nincs elég energiaszint különbség a két állapot között.

Előzmény: kpl (4170)
S.P.T. Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4176
Meg a fókuszpontja 25 mm körüli ;-)
Előzmény: kpl (4175)
kpl Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4175
Ja, úgy már OK.
Oda tényleg az a jó ha rendesen körül van véve.
Előzmény: S.P.T. (4174)
S.P.T. Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4174

Na igen, csakhogy ez fényvetőbe ment, ahol nem a beesésre merőleges felület, hanem a pontsugárzó körül hasznosított térszög számít.

Tehát az én esetemben éppen ilyen "gödör" kellett, hogy legyen.

 

Előzmény: kpl (4172)
kpl Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4173
Kis elmélet:

Parabola az a görbe, melynek pontjai egy egyenestől és egy, az egyenesre nem illeszkedő ponttól egyenlő távolságra vannak. (körül-belül)

Szerkesztés:

- egyenes ( v ) és fix pont ( F = fókusz ) felvesz.
- egyenes egy pontjából ( A ) merőlegest állítani az egyenesre ( m )
- A és F összekötő szakaszára felező merőleges szerkeszt ( f )
- m és f metszéspontja a parabola egy pontja ( P )

Felvesz egy másik A pontot, szerkeszt hozzá való P pontot stb.
Előzmény: kpl (4171)
kpl Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4172
Szép, de nem kell ennek ilyen gödörszerűnek lenni :-) Magyarországon vagyunk nem a SZU-ban. Anyagtakarékosság is szempont :-)
Előzmény: S.P.T. (4169)
kpl Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4171
A parabola ív szerkesztésével vagy a kész ív legyártásával van a gondod ?
Előzmény: Helem (4167)
kpl Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4170
Sajna a kémia sosem volt erősségem. :-((
És mi van azokkal az anyagokkal amik 100 és 200 fok C között krostályosodnak át ? Vannak olyanok ?
Előzmény: Helem (4163)
S.P.T. Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4169

Itt megtalálod egy általam készített parabolatükörnek a félig elkészült változatát:

 

parabolatükör

 

Összerakás után megy fémgőzölésre.

 

Vektoros tervet készítek róla, az alapján kivágja egy robot a felpolírozott réz lemezből, össze kell hajtogatni és már mehet is a galvanizálóba.

 

Ez persze kicsi, de nagyobb méretben is elég könnyű elkészíteni egy ilyet.

 

Kiszerkeszted a parabolaívet (igen egyszerű, engem még szórakoztat is), csinálsz belőle egy karton sablont.

Veszel egy adag kontra lemezt, átrajzolod a sablont, kivágod a bordákat.

Felpolíroztatsz egy adag alu lemezt, csavarral belefogatod a bordákba, mehet rá egy védőlakk.

Ennél jobb tükör nem kell a házi megoldásokhoz, sőt! Amíg nem készíted el, el sem hinnéd, hogy mennyire megközelíti a profi cuccokat.

Előzmény: Helem (4167)
jee_c Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4168
Na ezért írtam, hogy csak egy kósza ötlet.
Előzmény: Helem (4166)
Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4167

http://www2.freeweb.hu/napenergia/kepek/parab3.jpg

Ez a vályú az biztos jó lenne. Talán mivel nagyobb tudhat 500fokot.

A helyzet az,hogy a parabola ív miatt fogalmam sincs hogyan foghatok a megvalósításhoz. Tud valaki valamit?

 

Ez egy nagyon fontos előnye a síktükrös megoldásnak. Könnyebb megvalósításnak ráadásul a síküveg is viszonylag olcsóbb, mint a fém lemez.

 

 

Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4166
Nem tudom milyen hőszivattyú az amelyiknek mondjuk 500 fok a kondenzációs hőmérséklete.
Előzmény: jee_c (4164)
Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4165

A vályú az tetszik, csak talán kicsit nagyobbra kellene csinálni, hogy kihozzon legalább 500fokot. Az már a kánaán. Erőműbe gőz termeléshez elég a 400 fok, de kémiai energia tároláshoz több kell, ha belátható méretű tárolót akarunk építeni.

 

" És ilyenből annyi, amennyi hőjét el bírjuk tárolni egy félévig" Nem kell túl sok szerintem 10-20 négyzetméter. 500w per nm átlag.

 

"Meg az hogy mibe spajzoljunk."

Van egy pár reakció itt már.

 

"Meg hogy mivel szállítsuk el a fókuszvonalból a meleget"

A fókuszban kell megcsinálni areakciót, utána az anyag már le is hűlhet.

 

Mindenképp olyan reakció kell szvsz ahol az egyik bomlástermék víz vagy oxigén, nitrogén. A téli felhasználáskor ezek beadagolhatók és akkor visszakapjuk a meleget..

Előzmény: kpl (4161)
jee_c Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4164
Ha már nagyon magas hőfokot szeretnél a kémiai reakcióhoz, akkor akár hőszivattyút is lehet használni, nemde? (csak egy ötlet)
Előzmény: Helem (4163)
Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4163
Ha már az ember kémiai reakciókban gondolkodik-ugyanis a lent okok miatt rákényszerül-, akkor a 400fok kevésnek tűnik. Én átnéztem nagyon sok reakciót azokhoz meg több kell. Sajna, de hát ez a fizika vagy kémia.
Előzmény: kpl (4162)
kpl Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4162
Ha neked ez kevés...
Előzmény: Helem (4159)
kpl Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4161
Nem forgási paraboloidból egy síkmetszet, mint ami a műhódos tv-hez kell.

Parabola keresztmetszetű vályú. Kersztben jó nagy. És hosszában is. És ilyenből annyi, amennyi hőjét el bírjuk tárolni egy félévig. No ez a feladat. Meg az hogy mibe spajzoljunk. Meg hogy mivel szállítsuk el a fókuszvonalból a meleget. A többi azért nagyjából adott.
Előzmény: JFEry (4155)
Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4160

"Sok kis vezérlő motor kell hozzá,"

Nem feltétlenül, lehet más megoldást is taláni. De ha motor az se túl nagy gond. Pl.Az autóiparban használnak olyan pici szervó motorokat áttétellel egyben, ami pl. az én kocsimban is van a fűtésszabályozásban ha jól tudom három is. Ezen még gondolkodni kell.

 

"Úgy kell felépíteni, hogy lehessen tisztítani, mert ha elporosodik, akkor vissza fog esni a teljesítménye Tehát nem lehet nehezen elérhető helyre rakni, és emberileg tisztítható méretűnek kell lennie"

 

Ez mindegyikre igaz, a parabolára meg a parabola vályúra is. A talajtól mondjuk 70cm-re kell rakni és néha le kell törölgerni. Nyáron a lényeg télen úgy se kell.

Előzmény: szg307 (4158)
Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4159
Bocs megtaláltam a szövegeket, el is olvastam. A parabolavályú kiesett, kevés a hőmérséklete 400fok.
Előzmény: Helem (4157)
szg307 Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4158

Érdekes ez a sok-tükrös változat. A teljesség igénye nélkül, csak ami elsőre eszembe jutott:

 

Előnye lehet:

- erős szélre érzéketlenebb mint egy nagy, vitorlának is megfelelő tükör

- a napkollektorhoz képest nagyon magas hőmérséklet előállítására alkalmas

- Ha egy vezérlőmotor elromlik, akkor is használható marad a rendszer

 

 

Hátránya:

 

- Sok kis vezérlő motor kell hozzá, amelyeknek ráadásul időjárásállónak is kell lenniük

- Úgy kell felépíteni, hogy lehessen tisztítani, mert ha elporosodik, akkor vissza fog esni a teljesítménye Tehát nem lehet nehezen elérhető helyre rakni, és emberileg tisztítható méretűnek kell lennie

Előzmény: Helem (4156)
Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4157

Amelyik számodra egyszerűbben kivitelezhető, nekem a vályú sokkal szimpibb. Olvasd el a képhez tartozó dumát is, eleget melóztam vele, főleg az "Elhelyezés és mozgatás" részével.

Olvasd el a képhez tartozó dumát is

Nem találom, hogy mit olvassak el?

Előzmény: kpl (4152)
Helem Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4156
Kisérleti célra egy mindenképpen jó, de lehet hogy sok darabból is inkább érdemes. Mérlegelgetni kell még egy kicsit. 
Előzmény: JFEry (4155)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!