Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 20 perce 0 0 63166

Sajnos eléggé rövidek ezek a délelőttök, hogy utolérjem a "pörgős" váras Topikot. Hajnalban kellene a gép elé ülnöm? Mára ennyi voltam, kilépek...

Nagyon Várbarát Creative Commons License 20 perce 0 0 63165

Előzmény: Shingen (63133)
jazd Creative Commons License 30 perce 0 0 63164

Köszi! Tényleg rongyosra olvastam. A borítót is megkeresem majd.Egyébként 1980-as kiadás.

Előzmény: Nagyon Várbarát (63160)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 30 perce 0 0 63163

Nekem a legjobban az orosz kiadás tetszik. Nem rémlik valahonnan az I. kötet borítója?

Véleményed szerint a török kiadás elején miért egy nő szerepel? Miért nem inkább olyan filmbeli jelenet, amikor az egri vitéz leszúrja a létrán felkapaszkodó törököt?

Előzmény: Shingen (63132)
Töck Jenő Creative Commons License 30 perce 0 0 63162

Nem értek egyet az általad leírtakkal.

Lovas (had)sereg nem igazán alkalmas rajtaütésen kívül semmi másra. Várvédelemre sem. Ha nem tudja megbízhatóan megvédeni a várat, akkor jobb ha nincs vár, mert az ellenség meg tudja védeni. Rákóczi kénytelen volt nyílt csatát vállalni, mert az elfoglalt erdő az csak egy rablóbandának alkalmas búvóhelyre. Szerintem Rákóczi jól gondolkodott, tévedni ott tévedett, hogy nem tudta kiképezni a hadseregét, pedig azt hitte, hogy sikerülni fog.

Előzmény: Shingen (63156)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 30 perce 0 0 63161

Ebben a percben benne vagyunk a "legpörgősebb" Topikok között!  :-)))

http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?utm_source=fejlec_forum&utm_medium=text&utm_campaign=fejlec

Hát mindenki délutánra megy dolgozni?

Nagyon Várbarát Creative Commons License 30 perce 0 0 63160

Rendben, megbocsátok neked, mert "rongyosra" olvastad az Egri Csillagokat. Ez derék!

Előzmény: jazd (63128)
vlacko Creative Commons License 45 perce 0 0 63159

Lásd Csobánc.

Előzmény: Nagyon Várbarát (63154)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 45 perce 0 0 63158

Kösz szépen a lednici friss fotókat? Jártál már ebben a felvidéki várban? Legfőbb látványossága a felsővár fölötti sziklába vésett keskeny lépcsősor. Onnan aztán csodálatos panorámáját élvezhetjük a Fehér-Kárpátoknak.

A kecske vármentések biofűnyírójaként szépen rendbe tartja az elvadulni készülő gazt az biztos. 

Én is szeretem a "kecskét", de ilyen formában!  :-)))

Előzmény: Shingen (63126)
Shingen Creative Commons License 45 perce 0 0 63157

Topiklakók!

Kérnék szépen ötletet Selmecbányán az Óvár környékén hol lehetne leparkolni kocsival?

Mert ahogy néztem google mindenfelé sikátoros kikövezett utak vannak, alig látok még fizetős parkolást is.

Shingen Creative Commons License 45 perce 0 0 63156

Ebben a korszakban, merem leírni, még harcászati szempontból elavult várak katonái is súlyos veszteségeket okozhattak volna az előrenyomuló császári seregeknek. Tehát véleményem szerint Rákóczinak is egy "kuruc végvárrendszert" kellett volna létrehozni, nem a törvényszerűen vereséget jelentő mezei csatákat erőltetnie.

Abban egyetértek veled, Rákóczi nyílt csatái szinte öngyilkosság volt a kurucok részéről.

Igazad van, hogy az elavult várakkal is jobban jártak volna.

Véleményem szerint bázisoknak használhatták volna.

De legjobban ez a gyenge kuruc (inkább lovas) sereg, jobban járt volna vmi gerilla taktikák kivitelezésével.

Különböző rajtaütések, utánpótlások elvágása.

Várakba irányuló lőszer, élelem elrablása.

Csapdákat állítani amikor kisebb egységekbe vonultak a császáriak azokon rajtaütni, stb.

Aztán ha nagyobb erővel jön a császári had akkor bevonulni vmelyik várba és veszteséget okozni amennyire lehet.

Szerintem ez lett volna a leghatásosabb taktika.

Valamint mint Tokaj váránál is megpróbálni kiéheztetni a kisebb várak védőit, elvinni az ágyúkat, lőszert olyan várakba amik jobban védhetőek lettek volna.

Valamint azokba a várakba esetleg plusz modernebb védműveket emelni.

(akár olasz bástyákat kialakítani a vázát palánkfalból aztán feltölteni homokkal. Még ha a palánk falat gyorsabban szétlövik a homok töltés akkor is ad védelmet meg magasabb ágyúállást )

Előzmény: Nagyon Várbarát (63154)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 1 órája 0 0 63155

Végre valahára lebontották a cseszneki várban azt a bűn ronda épületet!  :-)))

Én mindig azért könyörgöm, hogy a várbeli, eredeti helyiségeket kell lefedni és nem pluszban oda felhúzni modern és biztosan oda nem illő helyiségeket. Cseszneknél miért nem a felsővár egykori Garai-palotájának hatalmas tömbjét fedték le? Abba aztán sok minden beleférne: vármúzeum, turistaszálló, munkásoknak melegedő...stb.}

A cseszneki vár szerepel a Nemzeti Várprogramban:

http://nkvp.hu/helyszinek/csesznek-var/

381 millió forintot kap, közelebbi részletek még mindig nem ismeretesek.

Előzmény: Shingen (63122)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 1,5 órája 0 0 63154

Ez volt II. Rákóczi Ferencnek az egyik nagy katonai tévedése. Hogy a Habsburg-sereg regulárisan jól kiképzett, jól felszerelt és kiválóan parancsnokolt egységeivel szemben a nyílt csatamezőn próbált győzelmeket elérni. A császáriak többszörös túlerőben lévő kuruc hadakat is sikerrel legyőztek.

Ebben a korszakban, merem leírni, még harcászati szempontból elavult várak katonái is súlyos veszteségeket okozhattak volna az előrenyomuló császári seregeknek. Tehát véleményem szerint Rákóczinak is egy "kuruc végvárrendszert" kellett volna létrehozni, nem a törvényszerűen vereséget jelentő mezei csatákat erőltetnie.

Előzmény: jazd (63121)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 1,5 órája 0 0 63153

Nagyon nagy rejtély a tokaji vár belső részén emelkedett lakótorony formája! Minden korabeli metszet kivétel nélkül kör alaprajzúnak ábrázolja, míg a régész által jóváhagyott számítógépes rekonstrukciós rajzon négyzet alaprajzú. Ezt még alaposan meg kell kutatni...

Előzmény: Shingen (63117)
jazd Creative Commons License 1,5 órája 0 0 63152

Kár,hogy nem foglalkoznak kicsit többet Döbröntével. Sajnos kiejtették a Nemzeti várprogramból,amiben az első körben még benne volt.

Előzmény: Nagyon Várbarát (63138)
jazd Creative Commons License 1,5 órája 0 0 63151

Érdekes,hogy nem veszik észre, más hasonló váras település mekkorát profitálhat ebből. Buta ott a vezetés. Pató Pál félékből áll...

Előzmény: Shingen (63144)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 1,5 órája 0 0 63150

Az a terület, amelyen a régi zsidó temető megmaradt sírköveit láttad a tokaji várhoz tartozott.

Tehát 1705 környékén a tokaji várat II. Rákóczi Ferenc parancsára lebontották, felszámolták. A zsidó vallásúakat a katolikus Habsburg-udvar megkülönböztető szankciókkal sújtotta, így például törvény írta elő nekik, hogy temetőik nem lehetnek a településeknél, hanem csak távolabb. Így esett a tokaji zsidók választása az akkor már lerombolt vár helyére. Az alábbi link szerint a tokaji régi zsidó temető kb. 1750 körül létesült:

http://www.tokajivilagorokseg.hu/hu/muemlek/temeto/regi-zsido-temeto

Előzmény: olahtamas (63119)
jazd Creative Commons License 1,5 órája 0 0 63149

Jajj a durrantástól van egy réteg,aki retteg! Na meg szegény vadludak,szárcsák,vadkacsák is agybajt kaphatnának a zöldek szerint! 

Képzeld az egyik kollégám Szilveszterkor Tatán töltött pár napot a feleségével. Mesélte,hogy kimentek a tóhoz délután,meg este sétálni,de 2 vad madarat se láttak. Ugye megtiltották Tatán a szilveszteri durrogtatást,erre a vadkacsák meg se jelentek. Gondolom ők is a tűzijátékot várták,de mivel tilos volt,átmentek kevésbé degenerált helyre megnézni. :-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (63142)
jazd Creative Commons License 2 órája 0 0 63148

Tavaly jártam a tatai vában,igaz csak egy gyors,be nem tervezett megálló volt. Amolyan körbe szaladós. Képeim felfedik,hogy mennyire elhanyagolt ez a még most is jelentős műemlék.

Mindenütt burjánzik a növényzet. A falakon bokrok és futó növények tanyáznak. Kívül az árokban sem sokkal jobb a helyzet,pedig a kevésbé veszélyes helyen lévő fákat,bokrokat még közmunkával is megszüntethetnék. 

Tataiak! Túlzottan ne legyetek büszkék az elhanyagolt váratokra!

Képeim:

Előzmény: jazd (63140)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2 órája 0 0 63147

Kösz szépen az ismertetőt. Ha akadnak még más fotóid, esetleg drónos légifelvételeid róla, ne kímélj minket!

Előzmény: sjose (63118)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2 órája 0 0 63146

Jó cikk tényleg.

A Schwendi generálisról szóló részt tuti, hogy tőlem vette át abból a tanulmányból, amelyet 2016 januárjában írtam a Habsburg-párti hadvezér élettörténetéről.

https://www.szadvar.hu/2016/01/schwendi-lazar-elete/

Ugyanis még a Wikipédiában sem szerepelt, hogy Schwendi "fattyú" vagyis házasságon kívül született gyerek volt. Sok idegen nyelvű irodalmat fordítottam le a Google segítségével, azokból tudtam meg.

Mivel azonban apjának, a szintén dicső hadvezérnek más fia nem volt, hát kijárta neki a törvényesítést a császári udvarnál.

Előzmény: puntooo (63115)
Shingen Creative Commons License 2 órája 0 0 63145

Kiváló elképzelés!

Helyedben dobnék egy mailt Tatai önkorminak, ezekkel a tervekkel.

Megkérdezném egyáltalán pályáznak pénzekre, hogy nem nagyon történik a várral semmi.

Pedig a város fő turisztikai pontja, háttérben az öreg-tóval.

Előzmény: Nagyon Várbarát (63142)
Shingen Creative Commons License 2 órája 0 0 63144

Lásd: Tata vára. A városban van gyakorlatilag. Építés,szállítás könnyen megoldható,hiszen nincs hegyen és távol. Egy korrekt állagmegóvás,kiegészítés nagyon megdobná a látogatottságot, ezzel együtt a város látogatottságát is. Több turista költené el Tatán a pénzét és szépülhetne a város.

Igen pont ezt ecseteltem pár HSZ előtte.

Nem is értem az ottani városvezetésnek ez miért nem egyértelmű, amiket te vagy én leírtunk.

Pedig ha szépen megcsinálnák közel a szlovák, akár osztrák határ jönnének biztos turisták.

De ha még a belső palotaszárnyból is visszaépítenének az lenne még nagy dobás.

Persze a külső védművek (bástyák, rondella) felújítása után.

Előzmény: jazd (63140)
Jesper Olsen Creative Commons License 2 órája 0 0 63143

Ugyanazzal a borítóval több éven át is megjelent (ld. a lentebb linkelt molyos gyűjteményt). Tehát simán olvashattad 1982-ben is azt a kiadást.

Előzmény: vlacko (63141)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2 órája 0 0 63142

Támogatnám az ötleteidet, hogy a tatai vár tényleg ismét VÁR legyen!

Ha rajtam múlna:

-- Újra a török kori várkapu lenne a bejárata, működőképes lovas és gyalogos felvonóhíddal. A barok kori kőhidat lebontanám, a kapuját befalaznám.

-- A vizesárokból mindenféle halászatra szolgáló gátrendszert eltakarítanék. a Vizesárkot átvizsgálnám, ugyan miféle régi tárgyak {fegyverek} hullottak bele az elmúlt évszázadokban?

-- Megszüntetném az oldalsó bejárásokat a bástyákba. Hiszen egy igazi várba csak ellenőrzött körülmények között lehetett bejutni.

-- A pénztárt a várkapu boltíve alatt rendezném be. Itt alabárdos, végvári ruhába öltözött nagy bajuszos férfiaknál kellene leszurkolni a belépőt, ami egyből adna egy jó kis végvári hangulatot a történelmi helyszínnek.

-- Az összes bástyát feltárnám és felmagasítanám a határoló várfalakkal együtt.

-- Feltárnám a föld alatti ágyúkazamatákat is. Minimum az egyikbe ágyút helyeznék és előre meghirdetett időpontokban kiképzett pattantyússal durrantanék egy nagyot. Hagy tudják meg Tatán, hogy ez váras város!  :-)

Előzmény: Shingen (63112)
vlacko Creative Commons License 2 órája 0 0 63141

Nekem úgy tűnik az 1987-es borítójú van meg, csak az nem stimmel vele, hogy azt már ötödikes koromban is olvastam kötelező olvasmányként, márpedig az 1982-ben volt.

Belül is képek vannak benne a filmből.

Édesanyámnál van meg a könyv Kaposváron, azért nem néztem eddig.

Szóval az kizárt dolog, mert nem tudom.

Előzmény: Nagyon Várbarát (63123)
jazd Creative Commons License 2 órája 0 0 63140

Vannak érthetetlen dolgok. Lásd: Tata vára. A városban van gyakorlatilag. Építés,szállítás könnyen megoldható,hiszen nincs hegyen és távol. Egy korrekt állagmegóvás,kiegészítés nagyon megdobná a látogatottságot, ezzel együtt a város látogatottságát is. Több turista költené el Tatán a pénzét és szépülhetne a város. Erre azonban nincs igényük ezek szerint...

Előzmény: Shingen (63133)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2 órája 0 0 63139

Sasszemed van, gratulálok! Valóban ott a lőrés, csak én adtam fel hamar a keresését. Amúgy furcsának találom, hogy ilyen széles bástyaoldalt csak 1, igaz föld alá rejtett kazamata ágyúállást alakítottak ki. Szerintem elfért volna még ott vagy 2 ágyúállás.

Előzmény: vlacko (63111)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2 órája 0 0 63138

Szerintem a döbröntei vár külső kapujára helyesen mutattál rá.

Erről az alábbiakat írja a castrumos Hírlevél:

"A várról készített szintvonalas felmérés jól kirajzolja a külsővár déli oldala előtti egykori sánc-árok-rendszert és a rondella közelében, a délnyugati részen kialakított bejárat helyét."

A szöveg helyzetmeghatározása a te általad jelölt részre pontosan ráillik. Persze ide is a régész értő keze szükségeltetik még.

Előzmény: jazd (63105)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2 órája 0 0 63137

Szeretem, hogy mindig elgondolkoztató kérdéseket teszel fel.

Rákerestem a Castrum Bene Egyesület 2010 / 1-es Hírlevelében a döbröntei vár ismertetésére. Bár végeztek a műemlékben régészeti feltárásokat, de az a belsővárra vonatkozott és nem a külsővárat egykoron védelmező rondellára {vagy ágyúbástyára?}. Tehát, ha majd megtörténik a feltárás, akkor talán bizonyosat mondhatunk róla.

döbröntei rondella is ágyútorony lehetett?

Erre azt írták, hogy a lőrések fölött padkaszerű visszaugrás fut végig, amely valószínűleg a gyilokjáró padlózatát tartotta. Tehát ha tényleg volt gyilokjáró, akkor már nem lehetett felette ismét ágyúsor vagyis nem ágyútorony volt.

Előzmény: jazd (63104)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!