Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2 napja 0 0 58585

Nagyon Várbarát Creative Commons License 3 napja 0 0 58584

Hát, ha a lakótorony egykori lakói szerettek a 4 égtáj felé "pottyantani", akkor ráfoghatjuk.  :-)))

Egy XIX. századi metszeten még sokkal jobb állapotban látszik a korabeli fedélszék:

Előzmény: vlacko (58582)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 3 napja 0 0 58583

Olyan kicsin múlott, hogy nem határon belülre került...

Ezt a határ kijelölés pontosan úgy sikerült, mint a somoskői várnál.  :-(((

Előzmény: vlacko (58581)
vlacko Creative Commons License 3 napja 0 0 58582

A gabona raktáros időszakban azért még láthatóan az őrség budija is megvolt. :-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (58579)
vlacko Creative Commons License 3 napja 0 0 58581

Olyan kicsin múlott, hogy nem határon belülre került. :-(

Ez az impozáns torony még abszolút megmenthető lenne, de biztos vagyok benne, hogy hagyják ledőlni.

Egyik személyes kedvencem. Olyan Csipkerózsika jellege van, ahogy magányosan áll a nagy semmi közepén.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58579)
vlacko Creative Commons License 3 napja 0 0 58580

Szendrő még ilyen, hogy kettő is van belőle! :-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (58576)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 3 napja 0 0 58579

Körösszeg {ro: Cheresig} 2 fotográfiával szerepel a Müllner-könyvben. A hatalmas lakótorony akkoriban még a gabonaraktáros időszakából származó tetőzetet viselte, bár már eléggé rongyosra tépték az időjárás viszontagságai. Napjainkra már az sem védi a jobb sorsra érdemes műemléket.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 3 napja 0 0 58578

Szia Szirénke35! Talán merészség lesz október végére szép napos időt kívánni, de én mégis ezt teszem. Kívánom, hogy minden betervezett helyszínre eljussál, fényképezőgéped lencséjére nem hulljon esőcsepp, így minket ismét remek képekkel és tartalmas élménybeszámolóval ajándékozz meg. Ha visszatérsz a váras Topikba, téged nevezlek ki "meghatalmazott szlovéniai várkutató nagykövetünkké".

Előzmény: Szirénke35 (58570)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 3 napja 0 0 58577

Én a füzéri vár üzemeltetői helyében egy közvélemény kutatást végeznék a zempléni sasfészekhez érkező, annak megtekintéséért belépődíjat fizető emberek között. Tehát a jegy mellé egy kisebb füzetet kapnának, amiben pontokba szedve kérdésekre lehetne válaszolni, többféle megoldási lehetőséget felkínálva. A kis füzetet aztán értékes nyeremények ellenében visszaküldenék a kirándulók a szervezőkhöz. A felmérés lezárultával a válaszokat feldolgozva, a nagy nyilvánosság elé tárni az eredményt. Így kiderülne, hogy jó irányba halad-e a magyar műemlékvédelem azon része, amely túl akar lépni a Velencei Charta "amit nem tudunk, azt nem szabad megépíteni" dogmáján.

A várromokhoz mindenképpen hozzá kell nyúlni, mert magukra hagyva végképpen leomlanak! De akkor már korhűen, a történelmi patinához alázattal viszonyulva tegyük ezt.

Előzmény: jazd (58572)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 3 napja 0 0 58576

Ajaj, ezt tényleg jól benéztem!  :-(((  Így jár a várbarát, ha "rutinból vezet". Pedig mindkét történelmi helyszínen jártam már, így nem is tudok semmilyen mentséget felhozni. Kösz szépen, hogy olvasom és helyreigazítást eszközöl, ha szükséges.

Hibajavítás: a szatmári Erdőd várának alaprajza a 2 Müllner-fotóval:

Előzmény: Netzgewölbe újra (58568)
jazd Creative Commons License 3 napja 0 0 58575

Én,hogy középkoriasan mondjam,lófaroka után kötném ennek a modern tervezőjét...:-)

Előzmény: Cracowius (58573)
kohászkék Creative Commons License 3 napja 0 0 58574

Rusnya egy valami lett, annyi bizonyos.

Na, így inkább ne.

A Füzéri citromdíj meg nem a várról szól hanem azokról akik adták. Így hívják fel magukra a figyelmet azok akik bár tenni képtelenek, de mégis azt hiszik hogy ettől valakik.

Füzér gyönyörű lett, funkcionális, és a Hegyköz motorja, kvázi egy olyan vár amelynek újra van funkciója.

Segíti a helybéliek boldogulását. És már megérte.

A turisták meg pont lexarják hogy ki mit mond, nekik vár kell nem üszkös romok. Aki azt akar nézegetni pont van még vagy 500-600 darab kicsiny országunkban, menjen oda.

Füzér, Diósgyőr és Regéc jó példa arra hogy hogyan kell valamit jól csinálni, és úgy hogy érdekelje is az embereket.

Előzmény: Cracowius (58573)
Cracowius Creative Commons License 3 napja -1 0 58573

Koncepcio kérdése.

Coventry lerombolt katedrálisának ujjáépitésekor célul tözték ki, hogy az eredeti gótikus épület és a modern helyreállitás elkülönithető legyen:

Előzmény: jazd (58572)
jazd Creative Commons License 3 napja 0 0 58572
Cracowius Creative Commons License 3 napja 0 0 58571

Több mint figyelemre méltó, szeretettel gratulálok a szerzőknek és nem lenne kedved nyitni egy hasonló topikot itt a kastélyokról is? Szerintem népszerü lenne.

Előzmény: Várturista (58560)
Szirénke35 Creative Commons License 3 napja 0 0 58570

Sziasztok Várbarátok!

Tisztelt Nagyon Várbarát! :)

Jövő héten ismét Szlovénia felé veszem az irányt! Remélem szép időt fogunk ki és sok váras képet tudok megosztani veletek!

Tavaly ilyenkor voltunk ott először,akkor az első 2 nap alaposan elvert minket az eső! Most 5. alkalommal utazok oda de mindig van felfedezésre váró látnivaló.

Kb 8-10 vár,kastély illetve kolostor van betervezve,majd meglátjuk mi valósul meg belőle! :)

Zizi6785 Creative Commons License 3 napja 0 0 58569

Hogy úgy van!

NV mentségére legyen mondva, az a kör alakú torony hasonló:

Előzmény: Netzgewölbe újra (58568)
Netzgewölbe újra Creative Commons License 3 napja 0 0 58568

Az alaprajz a délvidéki Erdőd alaprajza a fotók a parciumi Erdődről készültek.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58567)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 4 napja 0 0 58567

Már az 1900-as évek elején is romosan látta Müllner János fotográfus Erdőd {ro: Erdud} várát, amiről 2 képet exponált. Azután pedig a környékbeli lakosság szorgalmasan még tovább bontotta a szebb napokat látott nemesi rezidenciát a tégláiért. A végső pusztulástól néhány esztendeje mentette meg egy restaurálás. Amelynek végeredménye a számomra inkább szomorúsággal tölt el, mind örömmel.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 4 napja 0 0 58566

Kiváló írás, meghozza az ember étvágyát a túrázáshoz. Gratulálok! Amikor a Galyatetőn barangoltam, lenyűgözött a Galyavárból és Nyesettvárból áradó "ősi múlt. Hiszen minél lepusztultabb egy-egy erősség, annál jobban beindul a várbaráti fantázia, vajon sok száz esztendővel ezelőtt mi és hogyan létezett azon a helyen? Ahol napjainkban csak a szél suhog, ott bizony réges-régen emberek élték mindennapjaikat.

Van szerencsém ismerni Szádeczky-Kardoss Gézát, aki több hegységben is pontszerző mozgalmat tart életben, amiket a felkeresett várakban lehet begyűjteni:

Előzmény: kohászkék (58564)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 4 napja 0 0 58565

Nagyon szépen köszönöm a dicsérő szavakat!  :-) 

A Szádvárért Baráti Kör tagsága és az időnként hozzájuk csatlakozó önkéntesek "apait-anyait" beletesznek az áldozatos munkájukba. A tavaszi és őszi Vármentő Napok alatt vagy éppen az augusztusi Vármentő Hét {Régészeti Hét} alkalmával szívesen látunk a történelmi falak között.

Addig is egy kis kedvcsináló:

https://www.youtube.com/watch?v=f2gBx6A2k2M&t=191s

Kérdésem: volnának fényképeid 1995-ből? Mert körözök minél régebbi fotókat, ahol még napjainkra már leomlott falszakaszok is láthatóak. Hiszen ezek a restaurálásnál jelentenének segédanyagot.

Előzmény: Várturista (58562)
kohászkék Creative Commons License 4 napja 0 0 58564

Galyatetőn lettem figyelmes erre a táblára, pont a topiklakók igényeit célozza meg eme túra:

Bejártam, írtam is róla, fogadjátok szeretettel.

Nem titkoltan az a célom ezekkel az írásokkal hogy megismerjék ezeket az eldugott helyeket is az emberek, és ha csak pár tucatnyian elindulnak ezeken az utakon már megérte! Pétermonostor, Tiszaalpár és egyéb felfedezésre váró helyek után most a Mátra következett:

Várak és huták a Nyugati-Mátrában

kohászkék Creative Commons License 4 napja 0 0 58563

Legjobb tudomásom szerint csak a felső sáncát erősítették meg kőfalakkal az avarkori földvárnak.

Eredetileg bizony földvár volt.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58558)
Várturista Creative Commons License 5 napja 0 0 58562

Kétszer jártam Szádváron, 1995 körül, majd 2006-ban, lenyűgözött méreteivel. Folyamatosan nyomon követem a munkátokat. Sok ilyen csapat kellene még az országban, vagy esetleg - ha idő, energia engedi - másik várat is felkarolhatnátok. Ha a fiam nagyobb lesz, tervezem, hogy családostul felkeressük az erősséget, illetve lehetőség szerint csatlakozunk is a vármentő csapathoz.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58554)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 5 napja 0 0 58561

Nem emlékszem, hogy felrakták volna ezt a kiváló összefoglalót a Topikba eddig. Kösz szépen.

Előzmény: Várturista (58560)
Várturista Creative Commons License 5 napja 0 0 58560

Biztos volt már, de hátha nem olvasta még mindenki:

https://tdk.bme.hu/EPK/DownloadPaper/Aranyosmeggyes-egy-kastely-pusztulasa-es

Ha ez egy TDK-ra született anyag, akkor hány oldalas lesz/lenne egy szakdolgozat, vagy doktori?

Előzmény: Nagyon Várbarát (58559)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 5 napja 0 0 58559

A Müllner János régi fotográfiáit tartalmazó könyv lapozgatása közben elérkeztem Aranyosmeggyes {ro: Medieșu Aurit} reneszánsz várkastélyának képéhez. Az akkoriban még teljesen épségben lévő épület a II. Világháború során szenvedett súlyos károkat. Aztán már nem törődtek vele, romjait benőtte a növényzet. Nemrégiben valami pozitív eredmény mégis történt, hiszen a környezetét - az egykori várkastély udvarát és a vizesárkot -- szépen kitakarították és parkosították. Nézegetve a friss híreket róla, azt olvastam, hogy egy régebbi tulajdonosának leszármazottja szeretné visszaperelni.

Az alábbi, idén készült drónos légifelvételen látható a szépen parkosított környezete.

https://www.youtube.com/watch?v=kAVfgF5PRoE

Azon viszont ledöbbentem, hogy a várkastély jól ismert bejárati homlokzata mögül szinte teljesen hiányzik a műemlék hátsó traktusa. Gondolom itt is a szokásos "elbontom és hazaviszem ezeket a senkinek sem kellő romokat, majd jó lesz saját célra"  pusztulási folyamat történt.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 5 napja 0 0 58558

lenyűgöző méretű földvár...

Azt hiszem, abban megegyezhetünk, hogy az Óvár nem földvár volt, hanem kőből felépített kővár. A benne régészeti úton megtalált tárgyak pedig a használati idejéről vallanának.

A 2. kép és annak felnagyított képe a 3.-on jól illusztrálja a véleményedet {az én elméletemet} miszerint a leomló kőfalak idővel beletemetkeznek a saját omladékukba. Ezeken a fotókon még látszik az eredeti falsík. Ha nem vittek el a helyszínről köveket később, akkor a leomlott kövek nagysága alapján ki lehetne számítani, hogy milyen magas lehetett egykoron a várfal? Hiszen a fal vastagságát le lehet mérni, a törmelék köbméterét is, ami hiányzik a várfal felső részéről.

Előzmény: kohászkék (58550)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 5 napja 0 0 58557

Ezer köszönet az óvári fotókért! Mert bár évekkel ezelőtt szentül elhatároztam, hogy végigjárom a lakóhelyemhez viszonylak közeli -- 50 kilométeren belül eső -- Mátra-hegység várait, a kezdeti nagy lelkesedés után másfelé irányult a figyelmem és szabadidőm. Így hát azon a területen eljutottam Ágasvárhoz és a Cserteri-várhoz, de még az Óvár kimaradt a személyes felfedezés öröméből.

Ágasvár makacsul őrzi a titkait. A Castrum Bene Egyesület gondozásában 2009-ben megjelentetett Heves megyei vártopográfiában a következőket olvasni róla:

Tehát amíg Óvár titkokat rejtő talajába nem hasít bele a régész csákánya és nem kerülnek napvilágra a régen {mikor?} itt élt várlakók használati tárgyai, addig csak találgatni lehet keletkezésének idejéről, a vele történt eseményekről.

A Kárpát-medencében új hazára lelet magyar törzsek elsősorban az állattartásra és letelepedésre alkalmas területeket foglalták el szállásul. A Mátra déli lábánál a magyarokhoz csatlakozott kabarokról tudunk, mint első foglalókról.

Szent István király tűzzel és vassal szerezte meg a központosított államot, vált első királyává. Hatalmának biztosítására a vármegyék, azon belül is az ispáni várak szolgáltak. A Mátra vidéke Heves ispánsági várához tartozott, amely az alföldi vidéken fa-föld sáncszerkezetű erődítmény lehetett.

Az 1241-42-es tatárjárás pusztításai után IV. Béla király várépítési programot hirdetett meg. A magánbirtokosok mellett maga az uralkodó is építtetett várakat. Talán ekkoriban emelték az őskori kősáncok csúcsára a középkori Óvárt?

Persze azonnal felötlik a várbarátban a kérdés: vajon a közeli Ágasvár mellett, amit szintén a tatárjárás utáni korszak szüleményének tartanak, vajon minek kellett volna még egy ilyen hatalmas területű kővár? Vagy tényleg előbb épült az Óvár, mint az Ágasvár? De akkor mikor keletkezett az óvári középkori vár?

Előzmény: kohászkék (58550)
vlacko Creative Commons License 5 napja 0 0 58556

Köszi szépen!

Előzmény: Nagyon Várbarát (58547)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!