Keresés

Részletes keresés

Cracowius Creative Commons License 5 perce 0 0 58904

Ami a wikiben van, az meg nem a legenda.

Frigyes, gyilkos volt.

Várfogsággal (ma háziörizet) és vagyonvesztéssel bünhödött volna.

A felesége meg talán felbujto, azért fojtatta meg Hermann?

Előzmény: Szirénke35 (58903)
Szirénke35 Creative Commons License 15 perce 0 0 58903

Én ezt találtam a Nagytábori vár legendájáról:

http://femina.hu/utazas/nagytabori-var-befalazott-lany/

Előzmény: Cracowius (58902)
Cracowius Creative Commons License 45 perce 0 0 58902

A wiki azt irja:

Frigyes második felesége volt Veronika. Szült neki egy fiu gyermeket. Annak a neve is Frigyes, akiböl aztán karthauzi szerzetes lett.

Veronikát, ugy vette feleségül, hogy előző feleségét Frigyes (Frangepán Erzsébetet) meggyilkolta. A gyilkosság kiderült és a Frangepán család vádat emelt Zsigmondnál. A vád bebizonyosodott. Frigyest apjának adta Zsigmond örizetbe.  Hermann Frigyest kitagadta, feleségét meg valóban megfojtatta. Esélyes, hogy a koponya nem legenda, hanem valoság.

Aztán mikor Frigyes öccse, a leendö III.  Hermann meghalt, kénytelen volt Cillei II. Hermann Frigyest rehabilitálni.

Előzmény: Szirénke35 (58901)
Szirénke35 Creative Commons License 1,5 órája 0 0 58901

Köszönöm,hogy feltetted a helyreállítás közbeni fotókat,én örülök,hogy a végeredményt láthattam,kívánom,hogy neked is sikerüljön eljutnod ide. Szerintem nagy várélménnyel gazdagodnál. :)

A koponyára visszatérve van egy legendája a várnak.

Veronika Desinic egy környékbeli jobbágy lánya volt, aki beleszeretett a vár urának, gróf II. Cillei Hermann Frigyes nevű fiába. A várúr ellenezte a fiatalok szerelmét, ezért a lányt boszorkánysággal vádolta meg. A bíróság azonban nem találta vétkesnek a hajadont és felmentő ítéletet hozott. Ezután a kegyetlen gróf egy fadézsába fojtatta Veronikát, holttestét pedig befalaztatta a kastélyban. 1982-ben a felújítások és helyreállítások között találtak egy női koponyát befalazva a várfalba. Valószinűleg ez a koponya lehetett a legenda szerinti Veronikáé.  Remélem jól írtam? :)

Vinagora temploma tényleg csak útba esett,de örültem,hogy megnéztem. :)

Előzmény: Nagyon Várbarát (58878)
jazd Creative Commons License 6 órája 0 0 58900

Valóban Óvár és Sztrecsény van a képen. Jól meglátta a fotós a ritka pillanatot.

Előzmény: sjose (58897)
jazd Creative Commons License 6 órája 0 0 58899

Tegnap néztem én is facén. Úgy tűnik idénre leálltak az építkezéssel.

Előzmény: Zizi6785 (58895)
Zizi6785 Creative Commons License 6 órája 0 0 58898

De bizony :)

Ők csak 2 km-re vannak egymástól! :)

Előzmény: sjose (58897)
sjose Creative Commons License 7 órája 0 0 58897

Tomi ez nem Ovar es Sztrecsno?

Előzmény: Nagyon Várbarát (58893)
sjose Creative Commons License 7 órája 0 0 58896

Tiszta Salgo, Somosko :-) remek kep

Előzmény: jazd (58891)
Zizi6785 Creative Commons License 9 órája 0 0 58895

A Revistyei torony is alakulgat. Gondolom jövőre folytatják.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 12 órája 0 0 58894

A Müllner-kötetben 3 archív képet találni Déva {ro: Deva} váráról. A sok évszázados históriával rendelkező műemléket hosszú, sokszori megszakításokkal történő restaurálás után nemrégiben átadták a nagyközönségnek, így az látogatható. Sajnos az örömöm nem teljes, hiszen a felsővár udvara továbbra is lezárt, elhanyagolt terület és az elkészített védőtetők itt is rikítóan piros színűek más erdélyi felújított műemlékekhez hasonlatosan.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 13 órája 0 0 58893

Nem bizony, szívből gratulálok a készítőjének!  :-)

Ha jól méricskélem, akkor kb. 27 kilométerre emelkednek Blatnica és Sztrecsény várai egymástól:

Előzmény: jazd (58891)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 13 órája 0 0 58892

Pedig én kötelezővé tenném minden várnál {várromnál} egy bizonyos "védő" távolságig a növényzet teljes kivágását, a terület megtisztítását.

Érveim:

1. A középkorban sem voltak ott fák és bokrok, hiszen akkor az ellenség egészen a várfalig, várkapuig észrevétlenül megközelíthette volna a várat. Tehát a nyílt terep biztosításán múlt a várbeliek élete!

2. A várbeliek évszázadokig fűtötték a kandallóikat, kemencéiket vagy éppen cserépkályhájukat. Ahhoz pedig nagyon sok fát kellett eltüzelni, a tüzelőanyagot pedig igyekeztek nem messziről hordani.

3. Napjainkban már az a két szempont nem fontos, viszont a várbarátok nélkülözhetetlen barátja, a fényképzőgép lencsére számára az "erdőmentes várrom" a ideális.

Néhány archív fotó még erdőmentes várromokról:

Előzmény: jazd (58890)
jazd Creative Commons License 14 órája 0 0 58891

Martin Zloba Klesken fotója sem piskóta! :-)

Előzmény: sjose (58888)
jazd Creative Commons License 14 órája 0 0 58890

Sajnos sok helyen nem engedik kivágni a várak,várromok közvetlen közelében lévő fákat. Én tavaly Tátikánál fent jöttem rá,milyen jól látható várom lehetne,ha nem venné körbe az erdő. Az ilyeneket alig látni, fotózni katasztrofális.

Előzmény: sjose (58886)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 14 órája 0 0 58889

Lányok? Akkor reménytelen...

Előzmény: tru64 (58883)
sjose Creative Commons License 18 órája 0 0 58888

A vegen a kodben uszo Szepesvar nagyon jo.

https://www.youtube.com/watch?v=ucNjm-nFXl4

sjose Creative Commons License 21 órája 0 0 58887
sjose Creative Commons License 21 órája 0 0 58886

Itt az egy evvel korabbi felvetel, jol kivehetoen regebbi geppel. https://www.youtube.com/watch?v=y25IkZKxSrE

Latszik mennyit haladtak az oregtoronnyal illetve, a hegy oldalaban teljesen kiirtottak az erdot. Ha azt a par fenyot meg a rom kozeleben lekapjak sokkal jobban lehetne fotozni.

Előzmény: jazd (58885)
jazd Creative Commons License 24 órája 0 1 58885
jazd Creative Commons License 24 órája 0 0 58884

Köszönöm az információt. Jövőre felhasználom,hogy feljussak ide. :)

Előzmény: tru64 (58881)
tru64 Creative Commons License 24 órája 0 0 58883

Azt nem írtam hogy mind a 3 lány :)

A legnagyobbat érdeklik a várak, de itt most nem volt olyan jó idő + nem akartuk az egész családot felcincálni a hidegben. Lehetne korábban őszi szünet, nem hóesésben kellene október végén megérkeznünk a Fátrába :)

Előzmény: Nagyon Várbarát (58882)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 25 órája 0 0 58882

A 3 éves még tényleg pici, de a nagyobb srácokat már be lehetne "oltani" a várak iránti fogékonysággal. Elvégre azt tartják, hogy a gyermekkorban mindenre fogékony az elme, hát csodálkozzanak rá és szeressék meg a várakat. Szerintem a szabadidő egyik legjobb eltöltési módja... ne mindig csak a számítógép előtt üldögéljen a fiatalság.

Nálam a várak iránti rajongás egy mátrai "félresikerült" szánkózás közben kezdődött. Mert a szánkózást félbeszakította a siroki vár megpillantása. Ahová természetesen a könyörgésemre a drága szüleimnek is fel kellett kapaszkodniuk. Vagyis a mi családunkban én akartam a várakat megismerni és nem a szüleim.

Persze a gyerekeket játékosan, mesével érdemes a várakra ráhangolni.

Például az alábbi nekem nagyon tetszetős:

Székelyföldi Legendárium:

https://www.youtube.com/watch?v=uoVzoEprUlM

Előzmény: tru64 (58880)
tru64 Creative Commons License 25 órája 0 0 58881

A vár Blatnica és Folkusfalva közötti útról is megközelíthető, de ott nem tudsz kocsival szabályosan parkolni (tapasztalat), ezért inkább Gaderska Dolina felé érdemes elmenni autóval és ott letenni a kocsit. Onnan kb 800 méterre balra fent a hegyen található a vár (ki van írva).

Érdemes ellátogatni a Gaderska Dolinába is, amely a vártól 5,5 km-re van és egy patak medre mellett vezető sziklákkal övezett út. Neten van róla sok fotó. Én mondjuk többre számítottam, de legalább ez is megvolt.

A legnagyobb élményeim nem ezek voltak a környéken:

- 2 éve voltunk a sztrecsényi várban, nálam az "A vár"

- 2 éve és idén is voltam a Túrócszentmártonban található Ferrata HZS-ben, hatalmas élmény a patakmederben 570 méteres tengerszint feletti magasságból 1200 méterre ferrátázás (el is estem keményen a csúszós sziklákon, de akkor is megérte és máskor is vissza fogok menni - mondjuk nyáron vagy hómentes időben jobb lenne).

Előzmény: jazd (58875)
tru64 Creative Commons License 26 órája 0 0 58880

Igen, a gyerekek közül nálunk még nem mindenkit érdekel a dolog (3, 6 és 8 évesek).

Előzmény: Nagyon Várbarát (58879)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 27 órája 0 0 58879

Kösz szépen a blatnicai várról a felvételt.

Az én elméletem a vártúrákról: ha valaki nem a saját érdeklődése {hobbija, szerelme, rajongása} miatt, hanem mások unszolására megy el egy-egy várba {várromba} az akkor nem a históriás idők patinás kőfalait, egykoron ott élt lovagok és úrnők szellemképeit fogja maga elé képzelni, hanem az oda vezető, sokszor gyötrelmes hegymászást, a szúrós bozótost vagy éppen a kőhalmokon való átvergődést érzi fájdalomként a saját bőrén. Tehát neki nem fog "ízleni" a vártúra, hanem egyből kiszalad a száján: "ezért a néhány kőhalomért kellett ide feljönni?"

Hányszor, de hányszor hallottam amikor vadkempinges koromban vártúráztam és egy-egy faluban megálltam, hogy feltankoljam a sörkészletemet: "minek megy oda fel, nincs ott semmi csak romok!"

Egyszerűen nem értették meg, hogy én pontosan azokért a romokért megyek fel...  :-)))

Előzmény: tru64 (58874)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 27 órája 0 0 58878

Ejha, nagyon irigyellek ám, hogy bejutottál Veliki Grad {magyarul Nagytábor} várába! Ugyanis amikor még 2007-ben arrafelé vezetett a vártúrám sora, akkor bizony magas daru lengett az ódon, eléggé viharvert épület felett, hirdetve a felújítási munkálatokat. Persze, hogy lezárt terület volt a várlátogatók előtt. Így hát csak kívülről kattintottam néhány fotót, megfogadva, hogy még ide vissza kell mennem...

Kérdésem: tudod, hogy a hagyomány szerint kinek a koponyáját láttad a Vármúzeumban?

Vinagorát is felkerestem akkor:

Előzmény: Szirénke35 (58867)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 28 órája 0 0 58877

Az igazi Vöröstorony {ro: Turnu Rosu} a Törött-toronytól északra, a szoros bejáratánál emelkedik egy meredek oldalú dombon. A Müllner-kötetben a 204. oldalon egyetlen fotográfiával szerepel, amin az egykori völgyzáró fal maradéka látható. A névadó vaskos torony a magaslat tetején emelkedik, de mivel zárt egészségügyi intézet üzemel benne, csak kívülről fotózhatja körbe az érdeklődő várbarát.

Előzmény: Zizi6785 (58866)
sjose Creative Commons License 1 napja 0 0 58876

A FB-on van egy csoportja a varmentoknek a multkor raktak fel eleg sok kepet a varmentes jelenlegi allapotarol. "Priaznivci hradu Blatnica"

En is felvettem a legkozelebb ha arra jarok listara.

Előzmény: jazd (58875)
jazd Creative Commons License 1 napja 0 0 58875

Esetleg képeket is készítettél?  Azokat is feltölthetnéd. Légyszi írd le,netről érdemes megközelíteni és feljutni,mert jövőre terveim közt van ez a várrom és minden infó jól jön róla. Előre is köszi.

Előzmény: tru64 (58874)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!