Keresés

Részletes keresés

comix1976 Creative Commons License 2017.10.25 0 0 58602

A Várvadász blog legújabb bejegyzését fogadjátok szeretettel:

 

http://varvadasz.bloglap.hu/cikkek/olsztyn-vara-a-szileziai-vajdasagban-65427/ 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.25 0 0 58601

A Pazirik Kft. által készített számítógépes rekonstrukciót néztem végig az esztergomi várról. A szerintem túl gyorsan pörgő képkockákon igyekeztem beazonosítani az egyes várrészeket, épületeket. Például eddig nem tudtam, hogy az esztergomi érsek is lakótoronyban élt! Erről még nem hallottam, nem olvastam a maradványainak kutatásáról. Véleményem szerint a keleti, tehát a Dunától távol eső oldala is meredekebb volt a magaslatnak, mint az animációban látni. Amúgy összességében igen látványos a grafikája, csak nekem nagyon hiányoztak az időbeli jelölések.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=43&v=7eu5AHhUXeU

 

                                                   

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.25 0 0 58600

Várasfenes község {ro: Finis} határában emelkedik Bélavár romja, amelyről 2 képet találni a Müllner-könyvben. Sajnos napjainkban is gazdátlanul romosodik az erdővel benőtt műemlék, amely egyre jobban fogyatkozik az időjárás pusztítása miatt.

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.25 0 0 58599

A sorban harmadikként szeretnélek FIGYELMEZTETNI, hogy a jövőben erősen koncentráljál a Topik témáját jelentő várakra!!!!! Ha más ügyekben szeretnéd kifejteni a véleményedet, arra keressél ahhoz megfelelő oldalakat és ne minket "boldogítsál" vele. Kösz szépen előre is.

Előzmény: Törölt nick (58596)
troglodita Creative Commons License 2017.10.25 0 0 58598

Ez most vicces vót?

Előzmény: Törölt nick (58596)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.24 -1 0 58596

"A mohácsi csatavesztés után a török hódítók hatalmas iramban nyomultak be a megosztott, belháborúval dúlt Magyar Királyság területére."

 

 

BREAKING!

 

Ferenc pápa ramadáni üzenetében bejelentette, hogy visszamenőleges hatállyal kiközösíti
az Egyházból Szalkai László néhai esztergomi és Tomori Pál kalocsai
érseket, valamint Perényi Ferenc váradi, Móré Fülöp pécsi, Paksi Balázs
győri, Csáholi Ferenc csanádi, Palinai György boszniai püspököket, az 1526.
augusztus 29. napján lezajlott mohácsi pogromban vitt vállalhatatlan szerepük
miatt.

 

 

Mint az köztudott – mutatott rá a pápa – a xenofób Tomori mint
fővezér, arra izgatta Lajost, a fiatal királyt, hogy csoportosan rontsanak
rá a mohamedán menekültekre, és tettleg is bántalmazzák őket, ahelyett,
hogy inkább azt szorgalmazta volna, hogy minden plébánia fogadjon be egy
janicsárt.

 

 
Főpaptársai nemcsak hogy egyetértettek a kalocsai érsek
rasszista kijelentésével, de az erőszakos cselekményekben is részt vettek,
számos ártatlan migráns halálát okozva.

  

A pápa kitért arra is, hogy a szintén súlyosan idegengyűlölő Hunyadi János
és bűntársa, Kapisztrán János kiközösítése (utóbbi kanonizációját néhány
éve vonták vissza) is folyamatban van,

de addig is rendeletben tiltotta meg a déli harangszót,

amely súlyosan sérti a mohamedánok érzékenységét.

  

Egyúttal a mohácsi csata évfordulóját a tolerancia és a megbékélés ünnepévé
nyilvánította, amikor is a türelem és a nyitottság diadalt aratott a
bigottság és a kirekesztés fölött.

 

A fentiek szellemében a pápa az Egyházi Törvénykönyv módosítását is kilátásba helyezte,
mivel szerinte súlyosan
kirekesztő, hogy csak katolikus lehet pápa, noha köztudott, hogy minden
vallás egyenlő, különösen az iszlám.

 
Ferenc pápa döntését közleményben üdvözölte a római főmufti és a főrabbi is.

Fatima Merkel, a berlini pasa 14. háremhölgye és szóvivője
szintén majd kiugrott a csadorból a remek hír
hallatán, s éppen Mekkában tartózkodó ura nevében is üdvözölte a pápa
bejelentését.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (58537)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.24 0 0 58595

Teljes mértékben igazat adok neked. Árpád-házi IV. Béla király idejében a Duna-kanyarba egységes elvek szerint felépített várrendszert {Vízi-vár + Alsó-vár + völgyzáró fal + Fellegvár} húztak fel a régi építőmesterek.

 

 

Utána néztem a jelenlegi helyzetnek. Míg az Alsóvárat a Mátyás Király Múzeum üzemelteti, addig a Fellegvárt az Pilisi Parkerdő Zrt.

 

Pilisi Parkerdő Zrt.

 

http://www.parkerdo.hu/visegradi_var

 

Mátyás Király Múzeum

 

http://visegradmuzeum.hu/torony/altalanos-informaciok/

 

Ebből következően a két üzemeltető másképpen viszonyul a birtokához. Míg a Mátyás Király Múzeum már régen bezárta és téli álomra ítélte a Salamon-tornyot {ami lassan életveszélyessé válik!} addig a Pilisi Parkerdő még télen is nyitva tartja a Fellegvárat a kirándulók előtt.

 

Most belegondolni is rossz, hogyan tudnának megegyezni a kettő várrészt összekötő völgyzáró falon? Amúgy a hétvégén erre a témára majd rákérdezek a visegrádi Castrum Benén.

 

http://visegradmuzeum.hu/torony/volgyzarofalak/

 

Az alsóvár XIII. századi elrendezését egy esetleges tatár támadás elleni védelem határozta meg. A vár észak felőli erődítése ezért sokkal hangsúlyosabb: ezt az oldalt védték ugyanis a lőréses pártázatokkal ellátott őrtornyok és a csapóráccsal, tolóreteszes kapuval zárható kaputorony is, továbbá két kitörőkapu. A déli oldalt nem erősítették őrtornyok, a völgyzárófal itt csak a hegy alsó sziklájáig emelkedik.

Előzmény: Törölt nick (58594)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.24 0 0 58593

Középkori uralkodóink székhelyei közül mostanában a legtöbbet a diósgyőri várral foglalkozik a magyar műemlékvédelem. Persze lehet a nagyszabású munkálatok részletein vitatkozni, de az tény, ha nem nyúltak volna hozzá, azóta a XX. század elejéről ismert archív fotográfiákat megszemlélve, már ledőltek volna maradványai, az egész egy hatalmas kőhalom lenne.

 

Másik ilyen középkori királyi székhelyünk Visegrádon emelkedik. A Duna-parti Királyi Palotát jórészt kiegészítették, ezért meg is kapta a Velencei Chartás-oldaltól a Citrom-díjat. A Salamon-torony jelenlegi állapota siralmas, újabb helyreállítása sürgető volna. A meredek hegycsúcsot koronázó Fellegvárban is akadna még bőven tennivaló. A lakóépületek alsó szintjén kiállításokat tekinthet meg a látogató, de szerintem ezen helyiségeket is teljesen ki kellene egészíteni és tetővel ellátni. A várudvar egyik fele viszont tiltott zóna az emberek elől, itt emelkedett egykoron a Fellegvár legmeghatározóbb objektuma, s sokszögletű öregtorony. Ha ezt teljesen újjáépítenék -- hasonlóan a regécihez -- azzal nagyot ugranának a visegrádi vár egykori arculatának újjávarázsolása felé.

 

Erről a témáról érdemes elolvasni a szakember vélekedését:

 

http://muemlekem.hu/magazin/visegrad_fellegvar_koronakamra_rekonstrukcio

 

 

Ha rajtam múlna, én az Alsóvárat és a Fellegvárat is helyreállítanám és gyalogszerrel végigjárhatóvá tenném.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.24 0 0 58592

A Müllner-könyvben 1 fotográfiát találtam Sólyomkő {ro: Şoimi} váráról. Közkedvelt madár volt a sólyom a középkorban, a nemes urak szívesen vadásztak ezzel a szélsebes ragadozómadárral. Így nem csodálható, ha több erősséget is elneveztek róla. Ez a Sólyomkő egykoron Bihar vármegyében emelkedett, ami jelenleg már Románia területéhez tartozik, Sólyomkőpestes község {ro: Peştiş} határában magára hagyatva, sűrű erdőségben elbújva omladozik.

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.23 0 2 58591

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.23 0 0 58590

Kedves egészségedre kívánom a vártúrát! A kérdésedre időközben megadták a helyes választ.

Előzmény: Törölt nick (58587)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.23 -13 0 58589

Nekem elsőre Tornának tűnt.

Előzmény: Törölt nick (58587)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.23 0 0 58588
Előzmény: Törölt nick (58587)
Szirénke35 Creative Commons License 2017.10.22 0 0 58586

Szia! :)

 

Köszönöm szépen a tiszteletbeli kinevezést! :)

Az  időjárást megnéztem előre elvileg nem lesz eső azokon a helyeken ahova el fogunk menni. Igyekszem sok képet készíteni,hogy másokkal is megoszthassam merre járok illetve segítsem azon várbarátokat akik Szlovénia felé veszik az irányt! :) 

Előzmény: Nagyon Várbarát (58578)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.20 0 0 58585

                                                          

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.19 0 0 58584

Hát, ha a lakótorony egykori lakói szerettek a 4 égtáj felé "pottyantani", akkor ráfoghatjuk.  :-)))

 

          Egy XIX. századi metszeten még sokkal jobb állapotban látszik a korabeli fedélszék:

 

                                                           

Előzmény: vlacko (58582)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.19 0 0 58583

Olyan kicsin múlott, hogy nem határon belülre került...

 

Ezt a határ kijelölés pontosan úgy sikerült, mint a somoskői várnál.  :-(((

Előzmény: vlacko (58581)
vlacko Creative Commons License 2017.10.19 0 0 58582

A gabona raktáros időszakban azért még láthatóan az őrség budija is megvolt. :-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (58579)
vlacko Creative Commons License 2017.10.19 0 0 58581

Olyan kicsin múlott, hogy nem határon belülre került. :-(

Ez az impozáns torony még abszolút megmenthető lenne, de biztos vagyok benne, hogy hagyják ledőlni.

Egyik személyes kedvencem. Olyan Csipkerózsika jellege van, ahogy magányosan áll a nagy semmi közepén.

Előzmény: Nagyon Várbarát (58579)
vlacko Creative Commons License 2017.10.19 0 0 58580

Szendrő még ilyen, hogy kettő is van belőle! :-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (58576)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.19 0 0 58579

Körösszeg {ro: Cheresig} 2 fotográfiával szerepel a Müllner-könyvben. A hatalmas lakótorony akkoriban még a gabonaraktáros időszakából származó tetőzetet viselte, bár már eléggé rongyosra tépték az időjárás viszontagságai. Napjainkra már az sem védi a jobb sorsra érdemes műemléket.

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.19 0 0 58578

Szia Szirénke35! Talán merészség lesz október végére szép napos időt kívánni, de én mégis ezt teszem. Kívánom, hogy minden betervezett helyszínre eljussál, fényképezőgéped lencséjére nem hulljon esőcsepp, így minket ismét remek képekkel és tartalmas élménybeszámolóval ajándékozz meg. Ha visszatérsz a váras Topikba, téged nevezlek ki "meghatalmazott szlovéniai várkutató nagykövetünkké".

Előzmény: Szirénke35 (58570)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.19 -1 0 58577

Én a füzéri vár üzemeltetői helyében egy közvélemény kutatást végeznék a zempléni sasfészekhez érkező, annak megtekintéséért belépődíjat fizető emberek között. Tehát a jegy mellé egy kisebb füzetet kapnának, amiben pontokba szedve kérdésekre lehetne válaszolni, többféle megoldási lehetőséget felkínálva. A kis füzetet aztán értékes nyeremények ellenében visszaküldenék a kirándulók a szervezőkhöz. A felmérés lezárultával a válaszokat feldolgozva, a nagy nyilvánosság elé tárni az eredményt. Így kiderülne, hogy jó irányba halad-e a magyar műemlékvédelem azon része, amely túl akar lépni a Velencei Charta "amit nem tudunk, azt nem szabad megépíteni" dogmáján.

 

A várromokhoz mindenképpen hozzá kell nyúlni, mert magukra hagyva végképpen leomlanak! De akkor már korhűen, a történelmi patinához alázattal viszonyulva tegyük ezt.

Előzmény: jazd (58572)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.10.19 0 0 58576

Ajaj, ezt tényleg jól benéztem!  :-(((  Így jár a várbarát, ha "rutinból vezet". Pedig mindkét történelmi helyszínen jártam már, így nem is tudok semmilyen mentséget felhozni. Kösz szépen, hogy olvasom és helyreigazítást eszközöl, ha szükséges.

 

                         Hibajavítás: a szatmári Erdőd várának alaprajza a 2 Müllner-fotóval:

 

                                                         

Előzmény: Netzgewölbe újra (58568)
jazd Creative Commons License 2017.10.18 0 0 58575

Én,hogy középkoriasan mondjam,lófaroka után kötném ennek a modern tervezőjét...:-)

Előzmény: Törölt nick (58573)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.18 -12 0 58574

Rusnya egy valami lett, annyi bizonyos.

Na, így inkább ne.

 

A Füzéri citromdíj meg nem a várról szól hanem azokról akik adták. Így hívják fel magukra a figyelmet azok akik bár tenni képtelenek, de mégis azt hiszik hogy ettől valakik.

 

Füzér gyönyörű lett, funkcionális, és a Hegyköz motorja, kvázi egy olyan vár amelynek újra van funkciója.

Segíti a helybéliek boldogulását. És már megérte.

A turisták meg pont lexarják hogy ki mit mond, nekik vár kell nem üszkös romok. Aki azt akar nézegetni pont van még vagy 500-600 darab kicsiny országunkban, menjen oda.

 

Füzér, Diósgyőr és Regéc jó példa arra hogy hogyan kell valamit jól csinálni, és úgy hogy érdekelje is az embereket.

Előzmény: Törölt nick (58573)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.18 -1 0 58573

Koncepcio kérdése.

 

Coventry lerombolt katedrálisának ujjáépitésekor célul tözték ki, hogy az eredeti gótikus épület és a modern helyreállitás elkülönithető legyen:

 

 

Előzmény: jazd (58572)
jazd Creative Commons License 2017.10.18 0 0 58572
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.18 0 0 58571

Több mint figyelemre méltó, szeretettel gratulálok a szerzőknek és nem lenne kedved nyitni egy hasonló topikot itt a kastélyokról is? Szerintem népszerü lenne.

 

Előzmény: Várturista (58560)
Szirénke35 Creative Commons License 2017.10.18 0 0 58570

Sziasztok Várbarátok!

 

Tisztelt Nagyon Várbarát! :)

 

Jövő héten ismét Szlovénia felé veszem az irányt! Remélem szép időt fogunk ki és sok váras képet tudok megosztani veletek!

Tavaly ilyenkor voltunk ott először,akkor az első 2 nap alaposan elvert minket az eső! Most 5. alkalommal utazok oda de mindig van felfedezésre váró látnivaló.

 

Kb 8-10 vár,kastély illetve kolostor van betervezve,majd meglátjuk mi valósul meg belőle! :)

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!