Keresés

Részletes keresés

porubai Creative Commons License 45 perce 0 0 114122

Kedves Fórumtársak! A régebbi objektívek mai használhatóságáról a fórumokon újra meg újra késhegyre menő viták folynak. Legutóbb az „M42-es obik” topicban (http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9125159). Azért írok ide, mert kifejezetten a Pentax objektívekről szeretnék szólni.

Az Asahi Optical Company által 1977-től közel egy évtizeden át gyártott és „Lens made in Japan” vésettel ellátott SMC Pentax-M sorozat objektívjei a finommechanikai-optikai ipar különleges gyöngyszemei, egyben a miniatürizálás csodái. Ezeket már kézbe venni is élmény, és – ellentétben a 90-es évekbeli F sorozat tagjaival vagy akár a mai kitobjektívek vagy műanyag bajonettes „olcsósított” objektívek némelyikével (amelyekről még a távolságskálát is lehagyták) – igazán nincs az embernek „olcsó kínai (bocsánat: vietnami) műanyag” érzése.

Sevcsik Jenő és Hefelle József ezt írják 1980-ban megjelent „Fényképészet” c. könyvükben (Műszaki Könyvkiadó, Bp., 111-112. old.): „A szerzők tapasztalatai szerint a japán Asahi Optical Co. objektívjain alkalmazott hétrétegű SMC-bevonat hatása a színes felvételeknél kiváló színbrillanciát eredményez. … az SMC-réteg 99,8 %-os fényhasznosítás esetén csupán 0,2 % fényreflexiót okoz, aminek egy jelentős része kilépő fény, tehát szórt fényt nem okoz. Ez az SMC-réteg kiváló UV-szűrő is. A japán objektívok előretörésének egyik oka elsősorban a kiváló bevonatuk, egyéb igen jó optikai tulajdonságaik mellett. A gyárak a rétegek felépítését szigorú titokként őrzik. Az eljárás elvi ismerete az utánzáshoz nem elegendő. Tapasztalataink szerint az Asahi SMC-bevonata után a Mamiya C jelű bevonata a legjobb…”

A 70-es, 80-as években gyártott SMC Pentax objektíveknek rendkívül kicsi a fátyolosodásra való hajlamuk, tükrözésfoltokat sohasem látunk, kiválóan alkalmasak a fénnyel szembeni fényképezésre. Ha a pentaxforums.com-on olvasható hozzászólásokat nézzük, a véleményezők 98-100 %-a ma is ajánlja őket, az APS-C digitális gépeken is teljes értékű obinak minősítik, igen kiváló rajzzal és színhűséggel, elhanyagolható torzítással és kromatikus aberrációval, sőt sokszor még kiváló bokehhel is. Az egyetlen hátrányuk az AF-es obikhoz képest, hogy gyors mozgás fényképezésére kevésbé alkalmasak. Felfoghatatlan számomra, hogy ezeket az obikat, amelyekért 35-40 éve egy fotós akár egy évi fizetését is odaadta (volna), ma olyan olcsón lehet kapni, hogy némelyik M42-es obi árából kettőt is meg lehet venni. Én az íróasztalomon tartom őket, és ahányszor csak rájuk nézek, jobb kedvem támad.

szekundans Creative Commons License 2 napja 0 0 114121

Kellene valaki aki ezt már sikeresen megcsinálta, mert én csak olvastam róla nekem nem sikerült.

Az áttekeréses megoldást már többször sikerült kivitelezni.

A baj vele, hogy általában csak egyszer sikerül, ha még egyszer elhal, akkor már nem működik a DYI.

Eddig mint írtam egy 16-50 halt meg újra. A többi működik, az 50-135 1,5 éve rendben van.  

Előzmény: Tab (114119)
Davidon Creative Commons License 2 napja 0 0 114120

Ahogy olvasom a tapasztalatokat, ez lesz :/

Előzmény: Tab (114119)
Tab Creative Commons License 2 napja 0 0 114119

Át lehet alakítani csavarhúzósra. A petaxforums.com-on van részletes leírás.

Előzmény: Davidon (114112)
r51per3 Creative Commons License 3 napja 0 0 114118

16-50 a javítás után (Camera Kft. 60eFt) öt hónappal újra megállt, garanciában megcsinálták, megint ment 3-4 hónapot rendesen, aztán bizonytalan lett, hibásként eladtam, elegem lett.

szekundans Creative Commons License 3 napja 0 0 114117

50-135 1,5 éve OK, egy 16-50 újra megállt 6 hónapra.

Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 114116

Elkészültet megnézték, de alapban úgy jöttek, hogy "le kellene törölni".

Előzmény: BUSZNYI (114113)
Rollei Creative Commons License 3 napja 0 0 114115

Egyetértek.

Előzmény: BUSZNYI (114113)
Rollei Creative Commons License 3 napja 0 0 114114

:-))

Előzmény: p_fifty (114109)
BUSZNYI Creative Commons License 3 napja 0 0 114113

Szerintem itt is a kommunikáció lett volna a lényeg. Ha szólsz neki mit akarsz/ megmutatod az elkészült képet biztos belement volna a fotóba.

Előzmény: Jahno (114111)
Davidon Creative Commons License 3 napja 0 0 114112

Üdvözletem! :) 

Érdeklődni szeretnék azoktól akik javítottak már SDM-et, hogy mennyibe fájt és utána rendben volt-e? Értem ez alatt, hogy nem halt meg még1x... Köszi! 

Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 114111

30 méterről éjjel hátbafényképeztem egy rendőrt, de kitöröltette. Nem akartam vitatkozni, mert nekem is csak a kukásmellényes csík kellett és ennyi is látszódott, sok értelme nem volt, csak érdekes. Persze ki tudja mire gondolt.

Előzmény: p_fifty (114109)
estvan111 Creative Commons License 3 napja 0 1 114110

A második szenzációs!

Előzmény: p_fifty (114107)
p_fifty Creative Commons License 3 napja 0 0 114109

Nem konkrétan neked szántam, inkább poénból tettem be. Leginkább Rollei (114084) bejegyzéséhez kapcsolódik, aki megemlítette a kommunikáció jelentőségét.

Ha úgy tetszik, akkor a bejegyzésem példa a kommunikáció kibernetikai modelljében szereplő "zaj a kommunikációs csatornában" kifejezésre. :)

Előzmény: Jahno (114108)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 114108

Mondjuk itt kicsit más verzió volt, mert a csajok beírtak fotós csoportba, hogy akit érdekel az ekkor meg akkor jöjjön ide. estig pörgünk a rúdon, valami lesz. Aztán tippelhetsz, hogy 40 fotós esik-e be, vagy senki? Szerencsére a senkihez voltunk közelebb, de ez ilyen adok-kapok biznisz, ott volt opciónak. Néha van, hogy utcán megkérnek erre-arra...

Előzmény: p_fifty (114107)
p_fifty Creative Commons License 3 napja 0 1 114107

A spontán létrejött fotózásnál érik az embert meglepetések. Eseményen járkáltam, oldalamon a fényképezőgép. Ismerős hölgy megkért, hogy róla is csináljak fotót. A helyszín nem ideális, tűző nap, tömeg, de legalább a hölgy együttműködő. Bazi nagy villanyoszlop árnyékába állítottam, az első fotót gond nélkül megcsináltam:

A második már nem ment simán, mert megjelent a rendőrség.

:)))

Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 114106

Amúgy erre mondaná Joe, hogy akkor legalább szórakoztunk, előfordul. Csak Neki már van akkora arca, hogy bátrabban meri megmutatni és lepattan róla bármi. Részletezni kellene melyik fele a horror. Hátha van más verzióm, vagy a nyersen még bírok alakítani.

Előzmény: estvan111 (114082)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 114105

Amúgy ha valaki rendesen ért hozzá, akkor az árnyékot szelektíven egész jól ki lehet babrálni PSben, bár ennyi tartalék az én gépemben már nincs (Sony jobban megette volna) és érdekes módon ezt a tudást is weben szedtük össze :-D

Előzmény: kis59vasutas (114104)
kis59vasutas Creative Commons License 4 napja 0 0 114104

Na, az első mondatod jól sikerült.......:) Egy dobozost én is betoltam (vörös sör), most írhatnékom van...:)

Első nekifutásra filmes gépre gondoltam..., szóval, ilyesmikkel próbálkoztunk a gimis csajokkal, jobb esetben valami Zenittel...:). Amúgy nem rossz, inkább social, mintsem "megláttammostnemtudokaludni"......

Előzmény: Jahno (114103)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 114103

Na, ma az én napom lesz, mert kedvenc kürtőskalácsos helyemen lett instant fröccs így bátorra szívtam magam :-D

Itt egy megcsinált kép, mindenki nyáladzik rá és hú.... Nekem meg a csaj kivitele nem jön be. Bár a legtöbb modell alkatú csajé nem, ennek kilátszik a bordája, nagy nehezen meg is írtam, hogy ilyen göthös girnya kvazimódó a csajszi :-D Oszt mit lehet mondani?

És erre mondom azt, hogy ennél a képnél tette hozzá a legkevesebbet a fotós, mert szerintem túl nagy trükk nincs a kivitelében:

Dizájner kitalált valami zorall konpozíciót és művészvilágban letarolta vele a csoportot. Én kicsit hümmögtem, oszt lapoztam. Ez az érdekesebb világ, ahol más értelmet nyernek a szabályok, mert én is csinálhatok szabélyos képet jól kiexponálva, aranymetszésileg vagy sem, attól még lehet szarul tud kinézni.

Előzmény: Jahno (114070)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 114102

Csináltunk olyan sötétetebbet is, amúgy szerintem ez pont jó, más meg azt mondja, hogy minek vinyettálom szénné, az már nem trendi. És akkor igazodj ki a képelemzőkön :-)

Előzmény: kis59vasutas (114100)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 114101

"A modell szine sem jo, de az mas iranyban ter el"

Ezt hívják utómunkának és költői szabadságnak.

Bár vannak értelmesebben exponált képek, itt akkor lehetett volna natúran színhelyes dolgot csinálni, ha tudjuk előre a feladatot és elcipelünk ezer+1 cuccot, de ugye minimum HSS vakui és hasonlók.

Árnyék az olyan, de mondom, feladatt adott, próbáld ki élesben, hogy a csaj meddig bírja tartani magát és elég 3 milliméter elmozdulás egy olyan árnyékhoz. Aztán lehet tovább fejteni, mert írtam, hogy itt a nap a fán keresztül szépen foltosra sütötte. Megnézhetem a képeket, csak a lábán szerintem simán 8 fényértéknyi különbségek akadtak, persze mindig máshol. Aztán meg lehet oldani.

Előzmény: Rőth Sándor (114099)
kis59vasutas Creative Commons License 4 napja 0 0 114100

Jók ezek, itt-ott elmókolnék vele, tetszik a sarkok sötétedése, én még sötétítenék rajta, mert egyéníti, illik a képhez.... talán beszabadulok az Erkelbe is, csak lenne időm, illetve akkor lesz, amikor mindenki szünetel... na, akkor témát  váltok, kellene már egy kis természetfotó. A kis zsarnok nem lesz otthon ( a nagy se), előveszem a filmeset is. naná, hogy Pentaxot....:) Illetve Minolta, de annál gyenge az obi. A Fujim viszont egész jó. Kár, hogy elveszett a korábbi  papír/nega termés, tele volt a kert virággal, most alig....

Előzmény: Jahno (114097)
Rőth Sándor Creative Commons License 4 napja 0 0 114099

Nem erzed, hogy ciki ez a sok vadaskodas, meg ez az idetlen mellebeszeles, hogy neked nehezebb sorozatlovo digitalissal fotozni, mint masnak filmre?

Az nem tunt fel a rudtancosnal, hogy a hatteret tulexponaltad, es nem jo a szine? A modell szine sem jo, de az mas iranyban ter el. 

A vakuhalmaz ellenere a modellen ott a nem kivanatos arnyek. Ezek raadsul csupan technikai fogyatekossagok, a tartalomrol, esztetikarol nem szolok, mert meg a vegen elfogultsaggal vadolsz. 

De nem lenne ezzel az egesszel semmi baj, mindenki ugy fenykepez, ahogy tud, vagy akar, csak nem kene melle ez a folyamatos frocsoges. 

Előzmény: Jahno (114094)
kis59vasutas Creative Commons License 4 napja 0 0 114098

Hát igen....pro-val dolgozni tényleg élmény....Ugyanez a szitu nálam is, más a MÁNE, vagy ilyen kaliber, mások a másodvonal-beliek. Hiába lenne technikailag elfogadható, ha a táncos fiú vicsorít, a lány arcán meg szülési fájdalmak....így nem lehet publikus.

Előzmény: Jahno (114094)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 114097

Szubjektív. De mondom, rendelkezésre állnak, próbáld ki. Néha úgy álltak ott egymás mellett, mint 2 idegen. Sőt, 2 idegen színésszel bőven többre mentem és jobban nézett ki, mint a szerelmespár házasság előtt. Én nem értetem, de bedobható a közösbe és fejtsétek meg.

Amúgy ezeknek poénból csináltunk egy ilyet, és jöttek, hogy de marha jó:

Ez viszont nem jó, csak fotós technikai csoportban mutogathatom:

Felét már ennek is kitanultam, simán tudom, hogy milyen a gemini és a majom közti különbség...

Előzmény: Rollei (114095)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 114096

Amúgy ennek a sziluettesnek is örültek:

Ezek meg jó arcok voltak, bírták, ha kellett maradtak percekig és lehetett bűvészkedni. Itt is többen képeztünk, valamennyire működött:

Másik csapat sajna nem bírt ennyire síkba állni hozzánk, rossz irányból másztak fel a rúdra, de egynek jó volt. Nem mindig a fényképész aki diktálja az iramot, mert ügyfél az ügyfél ugye, ahogy tanították a vállalkozói órán :-)

Rollei Creative Commons License 4 napja 0 0 114095

Próbáld egy kicsit elvontabban tekinteni, nem a gyújtótávolság és/vagy méterskála szempontjából. :-)

Előzmény: Jahno (114091)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 114094

Stúdióban sincs, mert néha türelmetlenek. Persze a pro modell más, azok állatok, csak nehéz hozzájutni meg az sem mindig tudja mit akar, vagy miért. Esetleg kocsmában a többieknek asszem mutattam róla képet/videót. Azt csinálja és úgy. Cserébe néha igényei is vannak, majd jönnek az ésvagy kombók. Ezért kérdeztem a klasszikus megmondást, miszerint meg kell tervezni és egyet kattintani, hogy ahamm.... Ezt egye fene megterveztem volna:

Még azt is benéztem előre, hogy adott fix obival hova kell állni a kivágáshoz, mert 2 másodpercel gyorsabb leszek. Csoportkép, de jó lesz. Éppen akkor szakadni kezdett az eső :-D Már egy alap hangulat, de így jónak néz ki, haladhatunk előbbre:

Aztán gyorsan sokan jöttek-mentek a kapun is, de egy adag nép hirtelen megjelent és beállt a népem közé az eső elől. Háááát.

Aztán ha ez filmesen lenne, akkor odahaza észre is venném :-) Rúdsportnál is pont akkor esett le a csaj, párosnál meg szépet fintorgott. Ez ilyen. Csak akkor ne ekézzenek, hogy jaaaaaj, bezzeg ott 1969ben pár kockából megoldották, mert az olyan lett. Igen, egy kockával én is el tudok szöszölni reggelig és az olyan is lesz. Ezeknél meg rajtam kívül van még 4ezer másik külső tényező.

Erről nem is beszélve. Bár ezek elég hamar észebakaptak és elmentek, de tudom, tudom, ne mindig másban keressem a hibát, hogy miért nem sikerült:

Előzmény: kis59vasutas (114093)
kis59vasutas Creative Commons License 4 napja 0 0 114093

Na, gyertek gyerekeket fotózni, előadás után...Na, ott van szívás, egyik ásít, a másik az orrát......, a többi bambul...anyukák rohannak, hogy kapjam le a gyereket, az meg közben lelépett az összképből pisilni...(mosoly), a technikus megtalálja a "össztűz lámpát", van fél perced, amíg összemegy a függöny.......Studióban van idő szöszölni...:)

Előzmény: Jahno (114089)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!