Keresés

Részletes keresés

Glóriaa Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7022
Tényleg szubjektív, de az én fogalmaim szerint sokkal bonyolultabb, ha 3 betűt egy negyedik hangnak ejtünk, mint ha két betűt a második betűnek megfelelő hangnak.
Előzmény: Kis Ádám (7021)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7021
A lényeg az, hogy magánhangzó, a magyar szempontjából az, hogy 2 vagy 3, az mindegy.
Előzmény: scasc (7019)
scasc Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7020
Én eddig Csajkovszkij-t csak [-szki]-nek hallottam ejtve, sose [-szkij]-nek magyar szájból. Pedig a legtöbbjük, akiktől hallottam, játszották is zongorán. Pedig a kb. fél tucat emberből csak egy tud olyan jól oroszul, hogy tudja, az, amit az oroszból <-ij>-jel transzliterálunk, azt az orosz [-i]-nek ejti.

Így viszont minden kritérium szerint (mind a forrásnyelvi, mind a befogadó nyelvi szerint) az <-ij> egy többelemű, a magyarban szokatlan graféma az [-i] számára.


De ha te Csajkovszkijjelt mondasz, hát váljék egésségedre ez a szörnyhangzat. :-) [tessék csak ízlelgetni, mondogatni ezt a szót, bizarr élvezetben lehet része az embernek].
Előzmény: Kis Ádám (7009)
scasc Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7019
Rousseau végső grafémája mindenképpen bonyolultabb az Anjouénál, mert három és nem két betűjegyből áll, nem értem hol a probléma. – ez nem változtat azon, hogy az Anjout a szabályzat kivételként kezeli, ami viszont "jogában áll", számtalan magyar szót is a hagyományra hivatkozva írunk kivételesen. És akkor még csak nem is az ly-re gondoltam.
Előzmény: Kis Ádám (7006)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7018
Nem hinném, hogy Mari néni íráskép alapján mondaná ezt a nevet.
Előzmény: 3x (7013)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7017

Kedves -lola -

 

Szerintem te érted, csak megint kötözködni akarsz. De pontosítok a kedvedért. Az orosz vegyes rendszert használ. A Keats ea betűcsoportját transzskribálja, a ts-t pedig transzliterálja. Így már érthető? 

Előzmény: -lola- (7015)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7016

Nem kizárólag a tulajdonnevekről, vagy igékről szól a vita, hanem a t+sz hangkapcsolat hasonulásáról. Erre hozta valaki fel példának a játsszon (ejts jáccon) alakot, amelyben van egy jelölt és egy jelöletlen hasonulás. Ez kétségtelenül hordoz magában ellentmondást, de következetesen érvényesíti a talán nem ennyire következetes szabályokat.

 

A játsszon alak morfémái ezek: ját + sz + j + on. Ebőől az  -on nyilván nem érdekes. Ahasonul az előtte álló sz hanghoz, és ezt a helyesírás jelöli, így lesz ssz.

Az ssz összeolvad az előtte álló t-vel, de ezt a helyesírás nem jelöli.

Nyilván ez az oka annak, hogy bár a t+sz+j együtt ejtésben cc, de az írás ezt nem jelöli.

 

Úgy tűnik, a folyamat minden eleme bizonyos tekintetben rendszerszerű, de az egész követhetetlen.

Előzmény: ezittanickem (7005)
-lola- Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7015
te most közben tévét nézel, Ádám?

„…a Keats zárómorfémája c…”, „…az orosz átírás transzliterál…”
Előzmény: Kis Ádám (7008)
3x Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7014
Bocsánat, keaccsal (mint kaláccsal)
Előzmény: 3x (7013)
3x Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7013
Tök jól elbeszélünk egymás mellett. Mari néni nem biztos, hogy Kíccelt mond, hanem pl. keacssal. De ha úgy is mondja, mégsem írjuk Kíccel-nek.
Előzmény: Kis Ádám (7012)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7012
Különben Mari néni pontosan és jól használja a morfémákat, bár nem tud róla. Ész nem is fog olyat mondani, hogy Kitszel (vagy valami hasonlót), hanem azt fogja mondni, hogy Kíccel (ha már mondja). Ezért írtam múltkor a vigécet, mert MAri néni ennek hallotta, ettől kezdve ennek mondta, és később már te is így írod..
Előzmény: 3x (7010)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7011
Ezen a szinten azt csinálsz, amit akarsz. Csak éppen a nyelvhez nincs ennek semmi köze.
Előzmény: 3x (7010)
3x Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7010
Mari néni csak azért tudja használni (véletlenül), mert volt egy Bates kapitány az Onedin (ejtsd: [onedin]) sorozatban.
Tényleg nem tudtam, mi a morféma, de ez nem is kötelező ahhoz, hogy a Keatsszel alakot preferáljam (esztétikai "megfonfolásból") a Keatscel alakkal szemben.
Előzmény: Kis Ádám (7007)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7009
Nem világos, mit írsz. A magyarban nincs Csajkovszkij-vel. A magyarban Csajkovszkijjal van, mindenféle bonyolultság nélkül. Ez annak a következménye, hogy a magyar az orosz neveket másképp írja át, mint a német, minek hatására a magyar Csajovszkij-t mond és nem Csajkovszki-t. Megjegyzem, ahogy láttam, a németben háromféle írásmód terjedt el, Tschaikowskij, Tschaikowski és Tschaikowsky, melyek mközül a -j-re végződő, bár a j nélkülihez képest kevésbé elterjedt, azért nem ritka.
Előzmény: scasc (7004)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7008

Nem is a Keats írásmódjának van jelentősége, hanem sokkal inkább annak, hogy a fonématudatosság fejlődését mutatja. Teljesen egyértelmű, hogy például kedves tanárunk, bár bizonyára tudta és vallotta, de magában belül nem érezte teljesen pontosan a t+sz problémáját. Mi több, felveti azt  a gondolatot is, hogy a t+sz azonosulása a c-vel bizonyos értelemben korlátozott. Hiába mondható ki elvileg, hogy a Keats zárómorfémája c, ha olyan szövegkörnyezetbe kerül, ahol magánhangzó áll utána, az affrikáta azonnal feloldódik. Ezért érthető, ha a nyelvérzék a Ketasszel-t érzi helyesnek, hiszen képes az ejtésben feloldani az affrikátát. (Bár nem köteles, és így ejtésben alternatíva van).

 

Megjegyzem, az orosz átírás transzliterál (Китс), pedig az ejtés szvsz azonos a magyarral.

Előzmény: rumci (7000)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7007

Mari néni, aki spontán beszél, nem tudja meghatározni a morfémát, viszont használni tudja. Ugyanakkor, aki nyelvi kérdésekről vitatkozik, nem árt, ha tudja, mi a morféma.

Előzmény: 3x (6996)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7006

Én nem a Rousseau és a Montreux bonyolultságát hasonlítottam össze, hanem a Rousseau és az Anjou bonyolultságát. E kettő utóbbi szerintem azonos bonyolultságú, az AkH mégis megkülönbözteti őket.

 

Ez a bonyolult tényező nézetem szerint teljesen felesleges, mert szubjektív. Más részről nem ez a szabály alapja, ez pusztán egyfajta kiegészítés, amelyet nyilván azért tettek bele, mert bizonyos eseteket nem tudtak kategorizálni. Nem egészen világos, hogy a szabályzatban miért kell az extremitásokat keresni. A Montreux belefér a főszabályba (néma betű), miért kell továbbragozni?

Előzmény: Glóriaa (6994)
ezittanickem Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7005
Pusztán csak azért idéztem, mert idegen tulajdonnevekről folyik a diskurzus nem pedig magyar igékről.
Előzmény: 3x (6997)
scasc Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7004
Az Csajkovszkij-vel, pont azért, mert az <ij> a magyarban szokatlan, bonyolult jelölése az -nek.

Előzmény: Kis Ádám (6992)
Glóriaa Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7003
Persze. De a mazsolákról többet lehet, a mindennapos kérdések azért egyszerűbbek általában, meg mindenhol többet jönnek elő.
Előzmény: rumci (7002)
rumci Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7002
Azért nem mindegy, hogy totál periferiális esetekről beszélünk, amivel egy átlag halandó életében félszer ha találkozik, vagy valami centrális jelenségről, amiben mindennap háromszor belefut.
Előzmény: Glóriaa (7001)
Glóriaa Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7001
Hát jó, de ennyi erővel az egész helyesírásnak nincs semmi jelentősége. Attól még lehet róla beszélgetni.:)
Előzmény: rumci (7000)
rumci Creative Commons License 2009.02.28 0 0 7000
Hát nem sok, ez tény.
Előzmény: 3x (6999)
3x Creative Commons License 2009.02.28 0 0 6999
Egyetértünk, ez a vita is kicsit fel van fújva, hiszen semmi jelentősége annak, hogy Keatsszel vagy Keatscel, esetleg Keats-cel.
Előzmény: rumci (6998)
rumci Creative Commons License 2009.02.28 0 0 6998
Az, hogy én itt morfémát mondok, nem azt jelenti, hogy ezt csak így lehet megfogalmazni. Amúgy meg „Mari néni” nem fogja akarni leírni a Bates név toldalékos alakját, de ha mégis, teljesen mindegy mit csinál, nem múlik ugyanis rajta semmi.
Előzmény: 3x (6996)
3x Creative Commons License 2009.02.28 0 0 6997
Még sokszor idézheted, de akkor azt kellene kifejteni, hogy mi az a "bizonyos esetekben". Gondolom, a gyevi bíró megmondja.
Különben meg még mindig ott van a jó magyaros kiskapu: hagyományos írásmód.
Szerintem a "Keatsszel" akár lehet hagyományos írásmód is.
Előzmény: ezittanickem (6995)
3x Creative Commons License 2009.02.28 0 0 6996
A Keats, Bates azonban egyetlen morféma.

Ja-ja, ezt még Mari néni is tudja, főleg, hogy mi a morféma, meg hogy Bates, aztat meg az Onedinből, ejtsd: [onedin]
Előzmény: rumci (6983)
ezittanickem Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6995
Itt felhozták példaként a játszik magyar igét, de szerintem ennek semmi köze a Bates/Keats dologhoz:

1. "Ha idegen írásmód szerint írt közszavakhoz és tulajdonnevekhez közvetlenül kapcsolunk magyar toldalékokat, az alábbi két részletszabály megtartására kell ügyelni:" ... "b) A -val, -vel és a -vá, -vé rag a mássalhangzót jelölő nem magyar betűre vagy betűkapcsolatra végződő idegen közszavakhoz és tulajdonnevekhez úgy járul, hogy v-je teljesen hasonul az utolsó kiejtett mássalhangzóhoz: Andrićtyal, Balzackal, pechhel, Bachhal, Greenwichcsel, Steinbeckkel, Engelsszel, hertzcel, fixszel, fixszé, ortodoxszá, Félixszel, Marxszal stb."

2. "Bizonyos esetekben kötőjellel kapcsoljuk a toldalékokat az idegen közszavakhoz és tulajdonnevekhez." ... "A -val, -vel és a -vá, -vé rag v-je ilyenkor is az utolsóként kiejtett mássalhangzóhoz hasonul: guillotine-nal; Iaşi-sal, Molière-rel; stb."
Glóriaa Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6994
Hát igen, ezért bizonytalan.

Különben ha azt mondod, hogy a Rousseau nem bonyolult, akkor a Montreux miért az?
Előzmény: Kis Ádám (6993)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6993

Az y-ra végződő nevek esetében alapjában igazad lehet, csak éppen tudni kéne, hogy ejtik. 

 

chardonnay - ezt kell kötőjelezni? (OH-ban úgy van)

Presley, Wembley - az y néma betű,

 

Hrusitzky - ezt biztos, hogy nem kell kötőjelezni

 

 

Előzmény: Glóriaa (6990)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!