Sziasztok! Remélem jó helyen jártok és tudtok nekem némi információt adni. :) Nos a "gondom" a következő: szeretnék egy delfináriumba jelentkezni, mint önkéntes- hogyan és mi módon tehetném meg? Lehet a neten jelentkezni? Keresgéltem, de eléggé béna vagyok az az igazság. Várom válaszotokat! Előre is KÖSZÖNÖM!
Itt egy egészen friss cikk, amely szerint a jövőben elvégzendő vizsgálatok akár alá is támaszthatják az Orcinus nanus és az Orcinus glacialis fajok önállóságát.
A. Berta - J. Sumich: Marine Mammals, Evolutionary Biology (1999) egy fajként említi a kardszárnyú delfint (az állítólagos új fajokat 1980 körül írták le az oroszok).
Minden biológusnak az az álma, hogy új állatfajokat írjon le. Ennek egy módja, ha egy jól ismert fajról azt állítja, hogy az tulajdonképpen két vagy három faj. A Wikipedián zárójelben fel van sorolva az összes ilyen kezdeményezés, a palackorrú delfin esetében van vagy tíz. Ezek egy részét végül sikerül elfogadtatni a közvéleménnyel. Így például az 1985-ös Lyall Watson-féle kézikönyv szerint csak egyféle palackorrú delfin és egyféle Great Right Whale volt, ma már két-két fajukat emlegetik (Tursiops truncatus és Tursiops aduncus, Eubalaena glacialis és Eubalaena australis).
Objektíven nem is lehet eldönteni, hogy két állat egyazon fajhoz tartozik-e. Hagyományosan azt mondják, hogy az egy fajhoz tartozó állatok egymással párosodva termékeny utódokat hozhatnak létre, a különböző fajúak, mint a ló és a szamár, viszont legfeljebb csak terméketlen hibrideket. Viszont egy hawaii állatkertben történt valami a közös medencében elhelyezett hím kis kardszárnyú delfin (Pseudorca crassidens) és nőstény palackorrú delfin (vajon melyik a kettő közül?) között, amiből gyermek származott, sőt azóta unokák is születtek.
ORCINUS NANUS and O. GLACIALIS were described from antarctic waters in the early 1980s but, because of weak supporting evidence, these nominal species have not been accepted as valid by most authorities. Mead and Brownell (in Wilson and Reeder 1993) and Jones et al. (1992) regarded ORCINUS as monotypic.
Wilson, D. E., and D. M. Reeder (editors). 1993. Mammal Species of the World: a Taxonomic and Geographic Reference. Second Edition. Smithsonian Institution Press, Washington, DC.
Jones, J. K., Jr., R. S. Hoffman, D. W. Rice, C. Jones, R. J. Baker, and M. D. Engstrom. 1992. Revised checklist of North American mammals north of Mexico, 1991. Occasional Papers, The Museum, Texas Tech University, 146:1-23.
Eddig úgy tudtam, hogy a kettő ugyanaz, de most rákerestem, és azt találtam, hogy többféle kardszárnyú delfin van, így most már nem vagyok biztos benne, hogy nem csak az egyiket nevezik-e gyilkos bálnának. Mindenesetre a "klasszikus" kardszárnyú delfint (orcinus orca) annak nevezik. Néhány hangot is találtam a Wikipedián: link. Elég hosszú a cikk, ha csak a hang érdekel, keress rá benne a "voice" vagy a "multimedia" szóra!
Én egy nagy delfin rajongó vagyok, és szeretnék egy szuper ötletet megosztani veletek! Április 28-29-én került megrendezésre a Miilenáris Parkban az évente megrendezésre kerülő tábori kiállítás, amin a Kék Bolygó Egyesület is részt vett a National Geographic-kal karöltve. A kiállításon megismerkedhettek az érdeklődők a losinj-i Blue World Tengerkutató Központtal, illetve a magyar csapattal, a Kék Bolygó Egyesülettel is. A Kék Bolygó ökotáborokat szervez gyermekeknek a horvátországi Veli Losinjba. A falucskában működik horvátország első tengerkutató központja, mely a Blue World nevet viseli. A táborokban megismerkedhetnek a gyerekek a tenger élővilágával, búvárkodhatnak, hajókirándulást szervezünk, és ha szerencsénk van, akár több delfint is láthatunk a 2006-ban Delfin Rezervátummá nyilvánított Kvarner-öbölben. Vicces, szórakoztató foglalkozások és kirándulások várnak a táborosokra a 9 nap alatt, teljes ellátással. A 18 év felettieket pedig önkéntesprogramok várják.
A májusi National Geographic Kidsben olvashattok a Kék Bolygóról, és megtalálhatjátok a rajzversenyt, melynek főnyereményeként losinj-i utazást nyerhettek ű4
Azt a jó mindenit! Ezt a könyvet ismerem, ez 7000 Ft amúgy. Hűha, hétfőn mégiscsak én futok a boltba, szigorlat ide vagy oda. ;-) Nagyon köszi! Remélem, majd én is tudok itt hasznos lenni hasonló módon.
Ma sikerült megvennem:-) Gaetano Cafiero és Maddalena Jahoda:Bálnák és Delfinek Nagy kék könyv, tele fotókkal, a végén pedig a rövid ismertetés rajzzal. Az Alexandria honlapján nem adja ki ezt a könyvet, biztos csak utolsó darabok. Az alsó szinten balra található. Remélem sikerül venned:-)
Hm, ez jól hangzik! Nem emlékszel esetleg valamire a címéből vagy másra? Nekem mostanában biztosan nem lenne időm a városban mászkálni, de lehet, megkérnék valakit az ismerősök közül, viszont ha ilyet kérek, akkor egyrészt előtte utánanéznék a könyvnek, másrészt pontos útmutatást adnék. Minden információnak örülök. :)
Üdv újra. :) Volna egy rövid kérdésem. A delfinekben (is) van egy szerv, amely a víz alatti kiváló tájékozódást teszi lehetővé (az echolokációs mókákra gondolok), angol szakirodalomban melonnak vagy melon organnek nevezik. Mi ez magyarul, tud valaki segíteni?