Keresés

Részletes keresés

ixchel Creative Commons License 2007.04.30 0 0 259
Valahogy mi is megszerettük az olvasást, a jó könyveket. Szerintem itt lehet a kulcs. Nálatok hogy volt ez hajdanán?
yrb Creative Commons License 2007.04.25 0 0 258
Sziasztok!
Örülök a topicnak, bár még csak félig olcastam át.
A fiam most 11 és fél éves, nagyon szeret olvasni.
Amikor kicsi volt, akkor nálunk az olvasnivaló mindig egy-egy témához kapcsolódott. ahogy megtanult beszélni, kezdődött a vonamánia. Ekkor vonatos könyveket kerestem, találtam is kettőt. Az egyik egy sárga, a másik egy kék vonatról szólt. De a legkedvesebb olvasnivaló a Dörmögőben volt: Mese a pörgő kerekű kisvonatról. Az újság szétmállott, mert ammyiszor nyítogattuk. Végül sikerült szerezni egy másik példányt is. :)
A mesén kívül minden olan könyv jöhetett, amiben írtak a vonatról. Hogy milyen gyors, van merre jár, mitől megy...bármi adat.
Volt dínós, fáraós, görög istenes korszak, és közben volt olyan is, hogy nem volt szabad olvasni. Ő mondott valami, mondjuk egy szereplőt, vagy eseményt, és ehhez kellett kitalálni történet. De ez nagyon izgalmas volt, napközben mindig alasztroikok járt az eszem, és este csak a szereplőt kellet belesimítani a történetbe. A kedvenc alakom az egyfogú robothangya volt. :))
És még az oviban elért a HP-láz. Mindenki vitte a moziba a csemetét, de nekem ez nem tetszett. Így elővettem a könyvet, és felolvastam neki, kicsit cenzúrázva. Magukat az alakokat ismerte (ki ne látta volna), de minden mást neki kellett elképzelni. A cenzúrázás pedig a történet lényegén nem változtatott.
Mire suliba került, már magától megtanult összeolvasni, így a suliból kapott meséket nyüstölte. De eljött az első iskolás nyár, és olyan olvasnivalót akartam, ami modern, csibészes gyerekekről szól, és a gyerekenek magyar neve van. (Ne kelljen állandóan sazt kérdezni, hogy ezt hogy mondjam.) Ezen a nyáron a Rosszcsont Peti kalandjait olvasta, ez öt vagy hat vékony könyvecske. A betűméret sem a legapróbb, így legalább haladt is vele és rém büszke volt magára, hogy mennyi könyvet elolvasott. És innentől nem volt megállás. Már nem kérte az olvasást, hanem alig várta, hogy este a párna alól előkerüljön a könyv. Nem tudom megmondani hány könyvön van túl, de nem győztük ellátni.
Túl van több sorozaton is és persze a HP-n.
Bocs, hogy hosszúra sikerült. :)
Ildi
ixchel Creative Commons License 2007.04.22 0 0 257
Sziasztok! Most találtam rá erre a topicra, nagyon érdekes! Pont most akartam nyitni valami hasonlót...De jó, hogy nem tettem...

Ami nálunk nagy extázist váltott ki , az a közös könyvtárba járogatás. Vadászni viszem a kicsiket, mint a ragadozók. Imádják. A most ötévest hároméves kora óta próbálom visszatartani, azóta követeli a jogait. Neki is jár! A max. engedmény, hogy ő nem jön velem, hanem én hozok neki új könyvet. Az én feltételem viszont, hogy a 101 kiskutya, Pocahontas, stb. könyveket kihozom, de nem olvasom fel, ők nézegethetik, ha akarják.

A nagyokkal elszúrtam annak idején: belefáradtam, hogy az ügyeletes kisebbik mindig balhézik, és rábíztam őket a videora...Szerencsére nem tudtam őket teljesen elrontani: mindketten szeretnek olvasni, és nem vacakot. Sőt, a nagylányom a saját könyvét írja. (Jó, biztos mások is) Azért sajnálom az elvesztegetett időt.

Nálunk a legkedveltebb Benedek Elek: Arany mesekönyv volt, de az Andersen, Grimm mesék is tetszettek. Azt vettem észre, a hosszabb "érési idejű" népmeséket jobban kedvelik. (És én is jobban élvezem...)
bigabatka Creative Commons License 2005.12.30 0 0 256

Tamara, ha itt vagy még kiegészítenéd nekem a Saláta Sárát?

 

 

Saláta Sára

 

Saláta Sára

elment a vásárba

idres-bodros, fidres-fodros

zöld selyem szoknyába.

Vele ment, vele ment

zámolyi szekéren

Retek Peti, Répa Rozi,

Cékla Cilikével.

Uborka Borka

meg a Bálint Alma,

Kukorica Katica,

Petrezselyem Panna.

Hogy odaértek,

le is telepedtek,

jó Burgonya Boldizsárnak

jónapot köszöntek. ...

 

Van itt mindenféle jó

úri konyhára való!

Főzelékek kínálkoznak,

Friss gyümölcsök mosolyognak:

- Engem vegyen, ténsasszony!

- Mibelölünk válasszon! ...

Csak az egy Saláta Sára

dinnyeg-dünnyög egymagába.

Erre fordul, arra fordul,

a vevőre zordan mordul:

- Ejnye kérem, de goromba!

Összegyűri, összenyomja

fidres-fodros szép ruhámat,

dudos selyem szoknyácskámat!

- Adta kényes portékája,

begyeskedő salátája!

Lám, az orrát de felvágta -

Hadd hallom hát mi az ára?

- Hallja lekem ténsasszony,

nézzen szét a piacon,

Nincs szebb, mint Saláta Sára!

Pengő az utolsó ára!

Hahaha! Hahaha!

No, ezt aztán megadta!

Egy pengős saláta?

Öregapám se látta!

- Nevessetek, bánom is én,

fittyet hányok rája:

Majd megadja az egy pengőt

a kirélyok szakácsa.

Késő van már, délre jár már,

fogy a nép a piacon,

bevásált már Julcsa, Borcsa,

ifiasszony, kisasszony.

Minden elkelt illő árban,

ki egyenkint, ki meg párban.

- Csak ki maradt ott magában

fidres-fodros zöld szoknyában?

A Saláta Sára!

Bezzeg most már szánná-bánná,

a fejét is falba vágná -

Kínálkozik, de hiába:

hoppon maradt finnyás Sára. ...

 

Szemét dombon hervad Sára

búbánatos árvaságban:

búbánatát Isten látja,

amit vétett megbocsátja.

Esővízzel megmosdatja,

napsugárral cirógatja,

lengedező szellőcskével

gyűrt ruháját fodrozgatja.

Kis Saláta újra éled:

- Istenem, de szép az élet!

Karocskáit nyújtja égre:

kivirágzik örömében!

Ága-boga, száz virága

magot érlel forró nyárba.

Magocskáit szerteszórja,

ki is keltek kakukkszóra.

Sára mama nevet, örül!

Száz gyermeke körös körül:

harmatlepte, madárlátta

száz kis fodros zöld saláta.

Marcsa, Miska, hogy meglátta

kis kertjébe palántálta,

szépre, nagyra felnevelte,

a piacra ki is vitte.

Mind el is kelt, illő árba

fehérvári nagyvásárba:

nénik, bácsik, mind megvették,

fényes pénzzel megfzették.

Gyűlt a sok pénz, csengő-pengő,

sok fillérből lett a pengő -

Száz fillérért száz saláta:

mégis pengő lett az ára.

Előzmény: tamara (231)
Gabiiiiii Creative Commons License 2005.07.25 0 0 254

a Mesebolt,az tenyleg Gazdag Erzsi,de abban masik kakasoso vers van.

 

Valami ilyesmi

 

Volt egyszer egy rezgaras

felkapta egy kiskakas

...szoval ez egy masik:))

Előzmény: Anticato (251)
anyabanya Creative Commons License 2005.07.25 0 0 253
Nem Móricz?
Előzmény: Timili (249)
reményke Creative Commons License 2005.07.24 0 0 252
Szerintem szuperkönyv Bálint Ágnes: Mazsola c. könyve. Most vettem meg és az 5 éves lányom imádja.
Anticato Creative Commons License 2005.07.18 0 0 251

K. Timili! Ha még olvasod.

Naggyon nem vagyok biztos benne, de elsőre nekem talán egy Mesebolt című könyv ugrik be, talán Gazdag E. ??

Előzmény: Timili (250)
Timili Creative Commons License 2005.03.23 0 0 250
Nem aaaaaz:(((( Keresem tovább: verses Kiskakas gyémánt félkrajczár-ját..
Timili Creative Commons License 2005.03.23 0 0 249
Asszem ez ö lesz az :) Köszi, megpróbálok így rákeresni
Előzmény: kapeszi (244)
Törölt nick Creative Commons License 2005.03.23 0 0 248

felhozom.

 

ismeri vki a "Majomparádé az állatkertben" c. könyvet? egy csapat óvodásról szól, akik állatkertbe mennek és ugyanolyan ruhát festenek maguknak, mint a majmok és cserélnek a majmokkal?? vagy vmi ilyesmi... gyerekkorom kedvenc könyve, és úgy szeretném megvenni a lányaimnak...

AliceCsodaországban Creative Commons License 2005.03.18 0 0 247
Tegnap bóklásztam, és nem tudtam ellenállni két könyvnek ami le volt árazva: az egyik Petőfi Sándor: Arany Lacinak (vékony kis kötet, benne Petőfi gyerekek számára is emészthető versei, az Anyám tyúkja, a Szeget szeggel stb egészen szép illusztrációkkal), és a Pató Pál úr c. könyv, ebben a vers van illusztrálva nagyjából két verssor egy oldal, szvsz. első mesekönyvnek nagyon jó... 600-600 ft volt mind a kettő.
Nannics Creative Commons License 2005.03.16 0 0 246
Ez volt az a mese, amin UVOLTVE sirt a gyerekem napokig. En nem lattam korabban ezt a meset, parom azt  mondta jo. Csak elfelejtette, hogy ez neki a felnott fejevel jo. :(
Előzmény: Benibuc (176)
Benibuc Creative Commons License 2005.03.16 0 0 245

Újabb kedvenc nálunk, kis anyai befolyásolással az első olvasásnál:

Janikovszky Éva: Már óvodás vagyok.

Nagyon jó. Kedves, érthető, aranyos. Mindig imádtam Janikovszky könyveit.

kapeszi Creative Commons License 2005.03.09 0 0 244

Szia Timili!

 

Arany László, ha erre a verzióra gondolsz.

"Szídd fel begyem a darázst, hadd csípje meg a farát..."

A diafilmünkön is ez van.

 

Kapeszi

Előzmény: Timili (240)
Benibuc Creative Commons License 2005.02.05 0 0 243

Szia Földikutya!

 

Nálunk még mesélés van, Beni még csak 3 és fél éves. A múltkor az egyik játékboltban olyan nagy választékban láttam új diafilmeket. Tervben is van, hogy veszünk újakat. Bár Beni szereti, ha újra és újra nézzük a régieket.

Amúgy én is nagyon szeretem, ha vetítünk. Összebújunk az ágyon a sötétben és mesélek.  Remélem, nálunk is még 10 éves korában is élmény lesz. :-)))

 

Üdv

Benibuc

Előzmény: földikutya (242)
földikutya Creative Commons License 2005.02.04 0 0 242

Szia Benibuc,

 

az én lányom 10 éves, és nagyon szereti a diavetítést. Nem szoktuk túl gyakran, mert a vetítő már a halálán van, de mindig nagy élmény neki. És a szertartáshoz hozzátartozik, hogy felolvassuk neki, nem maga olvassa :)

Előzmény: Benibuc (201)
Cesete Creative Commons License 2005.02.04 0 0 241

Talán érdemes volna megkérdezned egy óvónőt, nekik vannak mindenféle mondókás, verses, énekes szöveggyűjteményeik.

Aztán rémlik olyasmi is, h mintha a régi diafilmek előszeretettel használtak volna verses verziókat - ezeket ma már lehet kapni felújított változatban, de ha nincs vetítőd, kérdezd meg könyvtárban, ott is szok lenni dia.

 

Meg talán ha a startlapon rámész a gyerekoldalakra és rákeresel.

Előzmény: Timili (240)
Timili Creative Commons License 2005.02.03 0 0 240
Tudja vki a Kiskakas gyémánt félkrajcárjának a verses formáját hol találhatom meg? Vagy az "szájról szájra" létezik csak?
Cesete Creative Commons License 2005.01.25 0 0 239

Kicsit off: nálunk az egyik kedvenc és megunhatatlan esti beszélgetés téma a mai napig az, h mit csináltak, amikor bébik voltak (enyimgyerekekek már maguknak - 9 és 10,5 - olvasnak, de minden este föl kell menni hozzájuk: éjjeli őrző-puszik + kicsi beszélgetés)

 

Előzmény: E-ditke (238)
E-ditke Creative Commons License 2005.01.24 0 0 238
Kezdettől fogva lehet pár mondatos "meséket" mondogatni, ami pl. a gyerek aznapjáról szól (reggel felkeltél, megreggeliztél, játszottunk egy kicsit stb.), később (másfél-két éves kortól) ugyanezeket a történeteket állatmese formájában előadni (pl. nem a gyerek reggelizett, hanem a kismackó vagy akárki), de ilyentájt már a könyvekben szereplő állatmesék is jöhetnek (pl. Két kicsi bocs meg a róka). Azt hiszem, a tündérmeséket óvodáskorban, kb. középsőtől ajánlják a picológusok.
Előzmény: Timili (235)
Cesete Creative Commons License 2005.01.24 0 0 237

Bár már elég szita az agyam:-), mi azt csináltuk, h amikor már nem szopizta magát a gyerek álomba este, de kigügyörészte, szemlélődte magát, és már csak pillogott, akkor elkezdtünk énekelni altatásként (a lányomnak a Kis kacsa fürdik volt és a Kis kece lányom, a fiamnak a Egy boszorka van - ezt csak azért említem, mert nagyobbacska korukban is ha betegek voltak v baj volt, ezek hatottak a legjobban.)

Aztán amikor a kiscsaj elkezdett beszélni - elég korán volt, és 9 hónapos korában mi volt az első szó? "nem":-) - úgy 10-11 hónapos korától: Minden napra egy mese, 77 magyar népmese, Grimm mesék, közben elég hamar kommunikatív lett és megmondta, h mit szeretne, hiszen a könyveik között napközben is szabadon garázdálkodhatott. A fiú meg belenőtt ebbe, aztán később ő is kért.

 

Érdekes, h nálunk a mondókák, versek este nem váltak be, csak nappal, együtt (talán a ritmusok miatt), és a képeskönyvek se, mert akkor a képek is érdekelték, dupla annyi idő volt és vhogy szakaszossá vált az esti mese, nehezebben nyugodott el.

(én fejből mesélésből sosem voltam jó!!!!)

 

Sztem hallgass az ösztöneidre és próbálkozz, úgyis látni fogod, beválik-e kicsidnél.

Előzmény: Timili (235)
Quartz 2 Creative Commons License 2005.01.24 0 0 236

 

Nem vagy még elkésve, nyugi. :-)

Előzmény: Timili (235)
Timili Creative Commons License 2005.01.23 0 0 235

Malena, jól emléxem, Te irtál Zsí és Mi-röl? Ki tud még róluk? Hol vannak? Kb. 10 éve keresek földi halandót, akinek mond egy zsiráf és egy mackó együtt vmit...a nevüket eddig sajna nem tudtam.

 

Egyébként mikortól olvas/ mesél fejböl az ember a porontynak? Ès akkor is MIT?Nálunk még elalvás elötti szopi van csak. (naja, 5,5hónapos)

Előzmény: Törölt nick (217)
btünde Creative Commons License 2005.01.18 0 0 234

 

Én is csak a saját tapasztalatom alapján mondhatom azt, hogy "mulattam". Én is ugyanígy tapasztalom, ahogy leírtad. :-) 

Fiam 6,5 éves, lányom 16 hónapos.

Előzmény: Cesete (233)
Cesete Creative Commons License 2005.01.17 0 0 233

ne tedd:-), tényleg nagyon konzervatívak a kicsikiskölkök állítólag (engem a gyerekdoki is megerősített).

off:

vettünk kád oldalára szivacs figurákat, föltettük (kb. 20 db.). Másnap visítás volt, h az elefántnak és a cicának nem ott a helye... (emlékeztem én arra, h hova a túróba helyeztem előző nap???)

kapott a lány háromkerekű bringát 2 éves szülinapra, meglepiként vettek a nagyszülők dudát is, és betették a csomagtartóba, h méginkább meglepi legyen - a duda 7 hónapig nem jöhetett ki onnan...

 

Előzmény: btünde (232)
btünde Creative Commons License 2005.01.17 0 0 232

 

Ezen nagyon jót mulattam ! :-))))

Előzmény: Cesete (184)
tamara Creative Commons License 2005.01.15 0 0 231

Sziasztok,

 

két könyvet elfelejtettem nektek ajánlani:

 

Saláta Sára,

Paszuly Pista

 

Ezek olyan régi könyvek, hogy még az anyukám könyvei voltak. Én is annyira szerettem, hogy Saláta Sára voltam valamikor alsóban a farsangon. Azóta a Paszuly Pistát már megleltük új kiadásban, a Saláta Sárát pedig újra köttetük.

A lányaim is imádják. Főleg a 4 és fél éves nagy.

 

t.

viccková Creative Commons License 2005.01.15 0 0 230
De szerintem akit nem érdekelnek az állatok,az is baromi jól szórakozik a regényein.A Családom és egyéb állatfajtákat ajánlom mindenkinek!(meg a többit is)
Előzmény: AliceCsodaországban (229)
AliceCsodaországban Creative Commons License 2005.01.15 0 0 229
Akinek állatok iránt érdeklődő gyereke van, okvetlenül vegye meg Grald Durell Aamatőr természetbúvár  c albumát (regénynek nem nevezhető), olyan 10 éves kor körül nagyon hasznos. (Azt már meg se említem, hogy G.D MINDEN könyvét vegye meg..)  
Előzmény: viccková (226)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!