Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

naox 4 napja Creative Commons License 15580

sok kémiai rezisztencia táblázat létezik, talán az egyik legjobb:

http://www.coleparmer.com/Chemical-Resistance

válaszd ki a pvc-t, és hozzá a chemicals közül az all-t.

(vannak hibák és ellentmondások, hisz több cikkből kompilálták az eredményeket, de egy általános képhez megfelelő.)

A lényeg: rövid alkoholokat, poláros oldószereket jól elviseli a PVC, vizes oldatokat pláne. A fertőtlenítés egy rövid lemosást jelent, ennyi időre a hagyományos fertőtlenítő anyagok nem okozhatnak gondot.

Előzmény: Várhegyi Márton (15579)
Várhegyi Márton 5 napja Creative Commons License 15579

Kösz, Naox!

Akkor a viszonylag tömény hypo (max. 40 Celsius-fokon) sem akadály? Fertőtlenítésre használt kvaterner aminok, fenolok sem?

Előzmény: naox (15578)
naox 5 napja Creative Commons License 15578

bármelyik a felsoroltak közül, csak UV fény nem.

A nem elágazó alkil-kloridok csak forró tömény lúggal főzve reagálnak, hideg lúggal, pláne alkoholokkal szemben ellenálló.

Előzmény: Várhegyi Márton (15577)
Várhegyi Márton 6 napja Creative Commons License 15577

Meg persze olyan szer kell, ami nem "eszi" meg az anyagot...

Előzmény: Várhegyi Márton (15576)
Várhegyi Márton 6 napja Creative Commons License 15576

Sziasztok!

A PVC-t mivel lehet fertőtleníteni? Hypo? Etil-, propil-alkohol?
(A klóratomok miatt fordult meg bennem a klórgáz-fölszabadulás lehetősége.)

naox 2014.12.08 Creative Commons License 15575

"nem valami extra tiszta, mert gazdaboltban vásárolt"

az tökre tiszta. Azt hittem valami tablettás cucc, mert abban van sokminden más is.

"hogy Ca komplex lehet fekete színű"

az oxidált C-vitamin színes, talán nem is a dehidro-aszkorbinsav, hanem annak a tovább oxidált formái. Viszont ezek is vízoldhatóak, de lehet, hogy Ca-mal vagy oldhartatlan komplexet, vagy oldhatatlan sót képeznek. (vagy vassal)

Az aszkorbinsavat meg a víz klórtartalma oxidálja, ha van benne klór.

De nemtom, nem vagyok laborban, ez csak spekuláció, de érdekes dolog, jó lenne kitalálni mi van a háttérben...

(az aszkorbinsav vas és kalcium sója is létezik, és oldható.)

Előzmény: brekike76 (15574)
brekike76 2014.12.08 Creative Commons License 15574

A C-vitamin nem valami extra tiszta, mert gazdaboltban vásárolt (elvileg 99%-os). A forralás utáni vízzel való próba jó ötlet, kipróbálom köszönöm. A víz nem túl vasas, Ca az viszont van benne dögivel. Számomra meglepő, amit írsz, hogy Ca komplex lehet fekete színű, de persze mindig van mit tanulni. Köszönöm.

Előzmény: naox (15572)
naox 2014.12.08 Creative Commons License 15573

tuti nem.

nekem valami dehidroaszkorbinsav-komplex (Fe vagy Ca) még a legvalószínűbb.

Előzmény: W_B (15571)
naox 2014.12.08 Creative Commons License 15572

milyen C-vitamint használtál?

Ill. segítene a kérdés megválaszolásában, ha zománcfazékban forralnád a vizet 10 percig, hagynád lehűlni, és a kivált vízkőről óvatosan áttöltenéd egy pohárba, és így megismételnéd a kísérletet.

Előzmény: brekike76 (15570)
W_B 2014.12.08 Creative Commons License 15571

Valami nehézfémet kiredukál ?

Előzmény: brekike76 (15570)
brekike76 2014.12.08 Creative Commons License 15570

Kedves Kollégák!

Van valakinek ötlete, hogy milyen vegyülettől lehet az, hogy a szemre víztiszta csapvízből C-vitamin hatására fekete csapadék válik ki (reprodukálhatóan)?

Köszönettel

naox 2014.12.08 Creative Commons License 15569

Régen erre a célra közönséges ezüst-nitrát oldatot használtak, amiből a szálon AgCl csapadék vált le, ami a fény hatására kimoshatatlan fém ezüstté alakult. Bár a könyvet nem ismerem, talán ez lehet benne.

MA talán célszerűbb volna bármelyik "kimoshatatlan" tust használnod. De ugyanígy, a jobb minőségű üvegíró filcek is kimoshatatlanok. VAgy a ruhabélyegzőtinta.

Előzmény: force1916 (15568)
force1916 2014.12.08 Creative Commons License 15568

Sziasztok!

Még mindig keresem Inczefi Lajos: Vegyészeti barkácsoló című könyvét.

Akinek meg van, vagy tud segíteni a tartalmával kapcsolatban az kérem jelezze.

Ruha jelölőt szeretnék házilag.Elvileg ebben a könyvben benne van az elkészítésének a folyamata.

Köszi

naox 2014.12.03 Creative Commons License 15567

lehet hidegen is, melegen is vulkanizálni, de ez még nem szünteti meg teljesen a reaktivitást, csak a reaktív csoportok nagy részét távolítja el, koránsem az összeset.

Előzmény: vlacko (15564)
naox 2014.12.03 Creative Commons License 15566

a rugalmasság elvesztése az ok, ami miatt kilyukad. A kettő együtt történik, és független attól, hogy hogyan tárolod.

(Viszont ami ballont én láttam 20 éve, abban egy fémszál "rugó" volt. Na az idővel elfárad, ha összenyomod. HA tiszta szilikon, akkor ez aligha gond.)

Előzmény: Várhegyi Márton (15565)
Várhegyi Márton 2014.12.03 Creative Commons License 15565

Kösz, Naox!
Akkor az összenyomott állapotban való tárolás hatására elvész a rugalmasság is, vagy csak egyszerűen hamarabb használódik el az anyag? Mert az, hogy 3-4 évente kell cserélni, nem igazán szempont számomra, csak az, hogy amíg jó az anyaga (nem lyukad ki stb.), addig legyen meg a rugalmassága.

Előzmény: naox (15563)
vlacko 2014.12.03 Creative Commons License 15564

Szilikongumit nem szokás "vulkanizálni"?

Előzmény: naox (15563)
naox 2014.12.03 Creative Commons License 15563

A szilikonok végképp nem "örökéletűek". Szerintem élből 3-4 évnél nem bírja egy ilyen ballon tovább, függetlenül a tárolás módjától. (ugye nem az számít, amikor végleg szétesik, hanem amikor pár óra után kilyukad.) A szilikongumik szabad Si-OH (szilanol) csoportokat tartalmaznak, amik idővel akár sav, akár bázis katalízis hatására mindenfélével elreagálnak, ettől válik rideggé a gumi. Savgőz pedig bőven van a levegőben is.

Előzmény: Várhegyi Márton (15561)
Várhegyi Márton 2014.12.01 Creative Commons License 15562

A képet csak nem csatolta...

Előzmény: Várhegyi Márton (15561)
Várhegyi Márton 2014.12.01 Creative Commons License 15561

Köszönöm mindkettőtöknek a választ:-) Csak féltem, hogy tönkreteszi az etanol. Az előző fonendoszkópomat felületfertőtlenítővel fertőtlenítettem, szerintem így ment tönkre (a felületfertőtlenítőből elpárolgott az alkohol, a többi oldott anyag meg kicsapódott a fonendoszkópban)...

Még egy kérdésem volna, ha megengeditek.
Adott egy lélegeztetőballon (lásd a képen), szilikongumiból. Ha tartósan (akár évekig) eléggé összenyomott állapotban van (a tárolás során), elveszíti-e a rugalmasságát? A hosszúsága kb. 28 cm, a legnagyobb átmérője pedig 13-14 cm.
(Tudom, ehhez is a gyártónak kellene írnom.)

W_B 2014.12.01 Creative Commons License 15560

Szervusz,

nyugodtan használhatod !

Szokták a Litmann fonendoszkópot is 70% alkoholos papírvattával áttörölni.

Előzmény: Várhegyi Márton (15557)
naox 2014.11.30 Creative Commons License 15559

nem fogja tönkretenni. Viszont rosszabb zsíroldó, ezért a mocsok jobban rajta marad.

Előzmény: Várhegyi Márton (15558)
Várhegyi Márton 2014.11.30 Creative Commons License 15558

70 V/V %-os töménységű oldatot véve.

Előzmény: Várhegyi Márton (15557)
Várhegyi Márton 2014.11.30 Creative Commons License 15557

Sziasztok!

Ha egy anyag tisztítására alkalmas (= nem teszi tönkre) az izopropil-alkohol, akkor alkalmas-e az etil-alkohol is? Konkrétan orvosi fonendoszkópról van szó, az alkatrészei között fém (festett) és PVC biztosan van, de lehet, még más is, erről nincs sajnos információm.
Az eredeti (gyártói) leírás egyik helyen "alkohol"-t ír, másik helyen "izopropil-alkohol"-t.
Tudom, a gyártónak kellene írnom (majd írok is), csak gondoltam, hátha ti tudjátok.

force1916 2014.11.25 Creative Commons License 15556

Sziasztok!

Valakinek nincs meg véletlen Inczefi Lajos: Vegyészeti barkácsoló című könyve?

Már kerestem neten és antikvriumokba is,de sehol sem lehet beszerezni.

Sokat segítene akinek  lenne egy kallódó példánya:)

Előre is köszi

naox 2014.11.24 Creative Commons License 15555

igen, a Cs sárga, de éppen-hogy-csak.

És a fémek színét csak védőgáz alatt átolvasztva szabad megítélni, hisz a legtöbb esetén az oxid sokat változtat. (VAgy az olvadék tiszta felületén, ha az még nem izzik...)

Előzmény: vlacko (15554)
vlacko 2014.11.24 Creative Commons License 15554

Köszi.

Jól látom, hogy a cézium is sárgás árnyalatú?

Én egyébként a mangánban meg némi rózsaszínes stichet vélek felfedezni, de az lehet, hogy valami hajszálvékony oxidréteg miatt van.

Előzmény: naox (15553)
naox 2014.11.24 Creative Commons License 15553

Hát a fémek színe, ha az nem ezüst-szürke, akkor egy nagyon kemény kérdés. Ugye a vezető sáv és a nem vezető sáv közötti energia-különbség miatt látunk egyes fémeket sárga-vörös színűnek.

Egyébként nagyon kevés fém van, ami nem "szürke", csak a Cu, Au és nagyon kis mértékben a Cs, ill. ezek ötvözetei. (pártíz éve fedezték fel, hogy az arany némely ötvözete lila-kék-zöld is tud lenni. Nem futatási szín, hanem maga a "tömbfázis" szines. Eléggé pszichedelikus látvány, amúgy.)

Szóval igazán a részleteket nem tudom, de az még a tsizta réz esetén is nagyon kemény elmélet, viszont a legvalószínűbb magyarázat az, hogy eltér a rácszserkezet (ehhez az ionátmérők pár %-os eltérése is elég), ezért minimális mértékben eltér a sávszerkezet is, és így a kék fényt már nem nyeli el.

Előzmény: vlacko (15552)
vlacko 2014.11.24 Creative Commons License 15552

Sziasztok!

Van egy érdekes cikk az indexen a magyar pénzek összetételéről.

Aszongya hogy:

• 5 és 20 forintos: 75% réz, 4% nikkel, 21% cink;
  • 10 és 50 forintos: 75% réz, 25% nikkel;
  • 100 forintos: külső része (körgyűrű) nikkellel, a belső része (mag) réz (75%) és cink (25%) ötvözetével borított acél;
  • 200 forintos: külső része (körgyűrű) réz (75%), nikkel (4%) és cink (21%)ötvözet, belső része (mag) réz (75%) és nikkel (25%)ötvözet.

Namost az 5 Ft-osban és a 10 Ft-osban egyaránt 75% réz van. Hogy lehet, hogy mégis ennyire markánsan eltér a színük? A nikkel is, a cink is a szokásos ezüstszín közelében van. Miért módosítják ennyire eltérően vajon a 75% réz színét?

naox 2014.11.23 Creative Commons License 15551

elektrolízissel mi?

Előzmény: galoscsanad (15550)