Keresés

Részletes keresés

Wints Creative Commons License 2 napja 0 0 17021
Előzmény: Wints (17020)
Wints Creative Commons License 2 napja 0 0 17020

Biztosan igazad van...ezért is irtam ide mert hihetetlennek tunt...En màr ha àtontok egy kis sosavat egy màsik uvegbe màr nagyon kellemetlennek talàlom a légzést....Akkor hidrogénfluorid.....

Előzmény: naox (17019)
naox Creative Commons License 2 napja 0 0 17019

"a kisérleti nyulaknàl semmilyen problémàt nem tapasztaltak"

"teljes ellentmondàsban van azzal"

Nem tudom mit cseszett el a régi idők szakija, de ellentmondásról szó sincs. Egy ilyen adat (HF inhalációs toxicitása) pontosan ismert. MOst hirtelen nyulas adatot nem találtam, de patkányra:

LC50 Belégzés - Patkány - 1 h - 1300 ppm

Azaz ha m3-enként 1.3 litert 1 órán át lélegeztettek be patkánnyal, akkor az állatok fele elpusztult. Ennek megfelelően a határértékek 1-2 ppm körül vannak (m3-enként 1-2 mL).

Sajnos előfordulnak hibák, pontatlanságok még a modern tudományos munkákban is, de régi iratokban sokszor minden kontroll nélkül bármilyen ostobaságokat leírtak. Fontos, hogy a leírt adatokat megfelelő forráskritikával kezeljük.

Az bizots, hogy 3000ppm HF-t 45 percen át se TBCs ember, se egészséges nyúl nem él túl.

Előzmény: Wints (17018)
Wints Creative Commons License 2 napja -1 0 17018

En is igy gondoltam mindaddig mig nem olvastam ezt a régi leiràst ahol megerositi az iro hogy a kisérleti nyulaknàl semmilyen problémàt nem tapasztaltak és a tuberkulozisban szenvedok tobbszor 45 percet toltottek ebben az atmoszféràban (30 liter egy kobméterben) ...àllitolag az orvos maga is megprobàlta a "kezelést" sajàt magàn....Azért is irtam ide, mert ez a torténet teljes ellentmondàsban van azzal amit napjainkban gondolunk a hidrogénfluorid rànk gyakorolt hatàsàrol...Ismerjuk el senki nem merné manapsàg belélegezni a hidrogénfluoridot tartalmazo levegot még néhàny màsodpercre sem. A régi ujsàgokban, fiataloknak szolo kisérletekben mindig szerepelt a hidrogénfluoriddal torténo uvegmaratàs a 30-as évek végéig kulonosebb biztonsàgi eloiràsok nélkul......

Előzmény: naox (17017)
naox Creative Commons License 2 napja 0 0 17017

"semmi kulonos problémàt nem okozott"

súlyos, haldokló betegeknél használták, akiknek a tüdeje már eleve nem bírta sokáig. A baci gyorsabban pusztult, mint a tüdőszövet, de ez a módszer nagyon nem eléggé szelektív. Egy kétségbeesett próbálkozás volt, ami majdnem többet ártott, mint használt.

(És szinte biztos, hogy senki sem gyógyult meg tőle.)

Egy egészséges tüdőt kár volna HF-dal szétmaratni nem gyógyuló fekélyeket okozva...

Előzmény: Wints (17015)
naox Creative Commons License 2 napja 0 0 17016

A bórsavnál a reprodukciós toxicitás tényleg egy aggasztó kérdés. Az anyag praktice nem toxikus, de születési deformitásokat esetleg okozhat. Tekintve, hogy milyen elterjedten használják, ezt tényleg tisztázni kell. Ez a lista nem azt jelenti, hogy az anyag bizonyítottan veszélyes (arra ott vannak a clp jelzések), hanem azt, hogy érdemes lenne a kérdést közösségi szinten tisztázni. Ez egy ilyen korai figyelmeztető felület.

MOst képzeld el: gyártasz valami bórsav tartalmú terméket. VAn cikk a magzatkárosodásról. Neked arra nincs temérdek pénzed, hogy vizsgáld a hatást, és eldöntsd, hogy releváns-e az adat, érvényes-e emberre, etc.  Jelzed a közösségnek, akik majd később erről hoznak egy egységes állásfoglalást. Addig te a jelenlegi besorolás alapján jogosan forgalmazod, és egy perben védve van a segged.

Ez így korrekt, normális megoldás. Jogilag rendezett a felelősség kérdése.

Előzmény: vlacko (17014)
Wints Creative Commons License 3 napja 0 1 17015

Kulonos az is hogy a 19dik szàzadban egy kis fulkében a levegobe (30 liter kobméterenként) hidrogénfluoridot engedtek kénsav és fluorid keverékével létrehozva egy olom edényben....Allitolag ennek a belégzése nemcsak hogy semmi kulonos problémàt nem okozott a tuberkulozisban szebvedo betegeknek,  de még sokan megis gyogyultak vagy legalàbbis egy idore tunetmentesek lettek tobbszori ilyen kezelés utàn..... 

vlacko Creative Commons License 3 napja 0 0 17014

ja nem, ólom szilikát.

Viszont meglepődve látom a bór-trioxidot, meg bórsavat a listán. Mi annó azt még neutrális anyagnak tanultuk az öreg Csákvárynál.

Előzmény: vlacko (17013)
vlacko Creative Commons License 3 napja 0 0 17013

Silicic acid, lead salt 234-363- 11120-22-2 2012.12.19 Toxic for reproduction

Ez mi akar lenni? Kovasav??????

Enantioszelektív Creative Commons License 4 napja 0 0 17012

Nem véletlen, hogy a kromátok, dikromátok felkerültek az SVHC listára. Érdekes hogy már a fenolftalein is felkerült, pedig azt sok évtizeden át hashajtóként árulták. De ilyen a kobalt(II)-klorid is amivel suliban kémiai higrométereket festegettünk mindenféle védőeszköz nélkül csupasz kézzel, nyakig  foltosan ((

http://www.biztonsagiadatlap.hu/data/files/svhc_en_ok_NGEda5.pdf

Előzmény: barkócza (17011)
barkócza Creative Commons License 4 napja 0 0 17011

Valószínű. Amikor pl. bevezették a kromátos alapozókat, eleinte nem ismerték a hatását. Az Ikarusban is kezdetben szárazon csiszolták az kromátos alapozót, senki nem bírta egy évnél tovább a fényező műhelyben. Jórészt ezért álltak át a vizes csiszolásra.

Előzmény: Wints (17010)
Wints Creative Commons License 4 napja 0 0 17010

Làttam egy doku filmet ahol az archeologiai tàrgyak hamisitoja a 20-dik szàzad elején, kàlium bikromàt segitségével "oregitett" csontokat és két éven belul o maga és a felesége is meghalt ràkbetegségben mivel a hamisito a sajàt lakàsàban végezte a csontok kezelését....Mi torténhetett vajon? Valoban a bikromàt okozhatta a halàlukat mint gyanitjàk napjainkban vagy véletlen?

ToPe12345 Creative Commons License 5 napja 0 0 17009

Köszönöm a felajánlást, szuper lenne kipróbálni, de én Angliában élek, ezért nem egyszerű beszereznem az anyagokat. Kis mennyiségekhez gyakorlatilag csak az eBay a barátom. De ha ott nincs...

Előzmény: W_B (17008)
W_B Creative Commons License 5 napja -1 0 17008

Ha bp.-i vagy, küldj egy mailt, a DMF/DMSO/toluol kipróbálásban tudok segíteni.

Előzmény: ToPe12345 (16994)
naox Creative Commons License 6 napja 0 0 17007

Ha meg arra gondoltál, hogy ezzel a reakcióval gyártass butirolaktont, ami valóban egy jó oldószere sok polimernek, akkor két gond van:

1) ahhoz savas közeg szükséges (a hypó lúgos), különben a termék tovább oxidálódik/polimerizál

2) a butirolakton "C listás" kábítószer. Nem kéne másokat az előállítására buzdítani. Pláne nyilvánosan.

Előzmény: Peroximane (17005)
naox Creative Commons License 6 napja 0 0 17006

"Miért lenne életveszélyes a hypo+THF?"

Meglepő, elsőre nem is gondolnánk, de oxidálja:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0040403900975257

A probléma az, hogy ha lúgos az oldat, akkor a reakció továbbmehet, kiszámíthatatlan, hogy végül milyen anyagok keletkeznek.

MIvel nem tudod pontosan milyen reakciókra számíts, abban sem lehetsz biztos, hogy nem száll el. Tízszer megcsinálod, semmi gond, és tizenegyedszerre fox felrobbanni.

Nem véletlenül van az oldószereknek egy kompatibilitási táblázata. Sok olyan pár van, ami "alapból" nem reagál, de mégse kompatibilis (a leghíresebb tán az alkohol+bróm, ami ritkán autokatalitikusan robban). Étert és hipót csak akkor keverünk, ha az éter oxidációja a cél.

"Hogy igaz-e azt nem tudom,"

Ez a lényeg. Nem baj, hogy nem tudod, de akkor ne is ajánlgasd másnak. Ha nem tudod felmérni a szakmai normáknak megfelelő pontossággal, alapossággal, hogy mennyire veszélyes egy dolog, akkor egyszerűen ne javasold másnak.

Előzmény: Peroximane (17005)
Peroximane Creative Commons License 6 napja 0 0 17005

Miért lenne életveszélyes a hypo+THF? Ha megeszi az ember biztos életveszélyes, mint a fagyállónál, de nem étkezési célra gondoltam a használatát...

Preparativ kémiában én olvastam már olyat hogy ilyen rendszerben végeztek reakciót. És amúgy még azt is olvastam, hogy a THF oxidációjával (talán megy hypoval is?) keletkezett anyagot használnak tisztítószernek, elvileg  a pillanatragasztóra is jó. Hogy igaz-e azt nem tudom, nem próbáltam.

ToPe12345 Creative Commons License 2016.05.23 0 0 17004

Köszönöm a tippeket oldószer ügyben, megpróbálok minden félét, amit be tudok szerezni!

Előzmény: naox (17000)
naox Creative Commons License 2016.05.23 0 0 17003

Ezek eléggé életveszélyes ötletek.

Légyszi, ne ötleteljetek a kérdező kontójára! Ha van megfelelő ismeretetek, akkor segítsetek, de a minden józan alapot nélkülöző ötleteket ne javasoljátok.

NEm keverünk THF-et hipóval. sose.

És nem csináluk olyat, hogy glikolban főzünk valamit (pláne nem lúgosban), ugyanis a glikol forrpontja 200fok, ami önmagában is életveszély, de amúgy közel 100 fokkal van a lobbanáspontja fölött.

Előzmény: Peroximane (17001)
Misland Creative Commons License 2016.05.23 0 0 17002

Üdv., következőt szeretném kérdezni. A képen látható kávéfőző forralóterének alsó fele alumíniumöntvény. Barna, teflonnak látszó réteggel van bevonva, a hibás részeken feketére korrodált.

Ez a fekete rész milyen vegyület, mennyire lehet káros az egészségre alkalmi vagy tartós kávéfogyasztás esetén? Mechanikailag nem egy stabil anyag, tehát például fekete szemcsék is le tudnak válni belőle. Dörzsszivaccsal már kezeltem, amennyire lehetett.

Vízköves volt, kisavaztam. Nálam reverz-ozmózis, utánsózatlan vizet kapna, ha ez számít olyan szempontból, hogy "agresszívabb" víz, esetleg jobban kioldhatna valamit?

Peroximane Creative Commons License 2016.05.23 0 0 17001

Esetleg hypo+THF-el lehetne eredményt elérni? Vagy etilén-glikolba NaOH-t tenni és azzal főzni?

naox Creative Commons License 2016.05.22 0 0 17000

a dimetil-ftalát, v. dibutil-ftalát is egy-egy olyan oldószer, aminek lehet egy esélyt adni. A MEK-peroxid nem fog zavarni.

Előzmény: ToPe12345 (16998)
barkócza Creative Commons License 2016.05.22 0 0 16999

Bocs, teljesen félreértettem. BGA-val még nem mertem kísérletezni, nem irigyellek. A ragasztó leginkább valami epoxi  lehet, azt nem egyszerű eltávolítani úgy, hogy a maszk és a nyák is megmaradjon.

Előzmény: ToPe12345 (16998)
ToPe12345 Creative Commons License 2016.05.22 0 0 16998

BGA tokozású csipekről van szó. Mobil telókat javítok, meg tableteket, de laptopban is sokszor le vannak ragasztva, de ott inkább csak a sarkok. Le tudom forrasztani őket, de le kellene tisztítani a panelt, meg a csipet is, ha újra akarom golyózni és visszatenni vagy áttenni másik alaplapra.

Toluolt találtam jó árban, de DMF-et még nem. Szerintetek műgyanta-aktivátor jó lehet? Nem tudom a műkörmös akivátorban mi van, nekem a műgyantához valami metil-etil keton-peroxid oldat volt dimetil-ftalátban.

Előzmény: barkócza (16997)
barkócza Creative Commons License 2016.05.22 0 0 16997

Csak a félreértés elkerülése végett: Ugye, nem csipről chip-on-board technológiával, hanem rendes, tokozott SMD IC-ről van szó?

Nem annyira azért festik le, hogy ne tudd javítani, hanem inkább azért, hogy ne lehessen lemásolni. Valószínűleg gondosan kiválasztják az anyagot, mármint hogy ami őt leoldja, az a tokot is szétkapja. Szerintem válassz egy olyat, ami legalább megduzzasztja, és szép türelmesen ecsettel-ruhával, akármivel koptasd le.

W_B Creative Commons License 2016.05.22 0 0 16996

"Ragasztó-polimerekre a DMSO/DMF szerintem nem valószínű, max a poliszulfon-polimereket oldaná, amit ragasztóban nehezen tudok elképzelni."

Nekem volt olyan ragasztott kötés, amit csak DMF-es áztatással tudtam szétszedni.

Előtte acetonnal, és kloroform-metanollal próbáltam.

(Vinyóban lévő mágnes volt ragasztva)

Két pengéjére felvitt fekete festéket is csak DMF-el tudtam leoldani.

(Fallkniven G1)

Egy próbát megér.

Előzmény: naox (16995)
naox Creative Commons License 2016.05.22 0 0 16995

Ragasztó-polimerekre a DMSO/DMF szerintem nem valószínű, max a poliszulfon-polimereket oldaná, amit ragasztóban nehezen tudok elképzelni. Egy-két aromás oldószert kéne még megpróbálnod, azok más metódussal hatnak, mint az eddig próbáltak, talán beválhatnak. És van még egy egzotikus oldószer család, amik az aceton magas forráspontú analógjai: MEK, MIBK (metil-etil-keton, metil-izobutil-keton), amik polimerek oldásánál néha nagyon be szoktak válni, akár melegítve is. Mást (első körben) nem próbálnék ki.

Azt, hogy valami nem megy, azt persze nagyon nehéz bizonyítani, hisz ha 100 oldószer nem működött, akkor is lehet, hogy a 101. fog. Egyelőre mindenesetre úgy tűnik, hogy az oldás felejtős és marad a melegítés.

ToPe12345 Creative Commons License 2016.05.21 0 0 16994

Semmi infóm nincs a ragasztóról, gyanítom, hogy pont azért van leragasztva, hogy ne lehessen javítani...

Forrólevegős pákával leszedem a csipet, kb. 270 fokon, itt viszonylag képlékeny ez a ragasztó, de itt a legsérülékenyebb a csip és a panel is.

DMSO-t találtam eBay-en, de DMF-et nem. Elég drága egy próbához... Beválhat? Szeintem Etil-acetátot is próbáltam, az lehet a mostani aceton-mentes körömlakk lemosókban.

Közben NaOh-t is próbáltam IPA-ban oldva, Más már tényleg nincs itthon... :-)

Szóval lehet, hogy oldhatalan?

W_B Creative Commons License 2016.05.21 0 0 16993

DMF, DMSO ?

Esetleg klórozott+alkohol keverék, pl. kloroform+metanol ?

Előzmény: ToPe12345 (16991)
naox Creative Commons License 2016.05.21 0 0 16992

Kb. mindent megpróbáltál, de talán még érdemes lenne egy aromás oldószerrel (toluol, xilol) és egy észterrel (pl. Etil-acetát) próbálkozni.

Sajnos sokféle ragasztó van, ami ha megköt, többé már nem oldható fel. Érdemes volna esetleg a hőmérsklettel játszani? Forró levegős páka?

Arra nincs esély, hogy a ragasztóról valami műszaki leírást találj, hogy legalább körülbelül tudjuk, hogy mi a kémiai összetétele?

Előzmény: ToPe12345 (16991)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!