Keresés

Részletes keresés

ruzsa janos Creative Commons License 8 órája 0 0 17173

köszönöm a tanácsokat. a vegyszerboltban sajnos 1 literes palackok vannak, kénytelen leszek totózni, mert a teljes készletet azért nem szeretném felvásárolni. 
kaptam még egy ötletet: etil-acetát (ez ugyanis 1300 ft, míg a xilol mondjuk 4500 / liter)

W_B Creative Commons License 12 órája 0 0 17172

Szia,

nyilván ezek különböző anyagok:

kloroform, avagy triklór-metán: CHCl3

diklór-metán, avagy metilén-klorid: CH2Cl2

diklór-etán: CH2Cl-CH2Cl (szimmetrikus diklór-etán, mert van aszimmetrikus diklór-etán is: CH3-CHCl2)

Ha lehet, érdemes őket kerülni.

Előzmény: rferi (17171)
rferi Creative Commons License 13 órája 0 0 17171

Én erről ezt találtam, idézet:

"If this is the case, simply obtain a bottle of dichloroethane (chloroform, novolac remover and dichloromethane have also shown some promise)."

Ez pontosan mi is magyarul?

Di-klór-etán, vagy di-klór-metán (Sztem nem mindegy)

Előzmény: naox (17169)
Antisystem Creative Commons License 15 órája 0 0 17170

Supralux H-300 aromás higító... azt kapsz minden 2. festékboltban, obiban, nem is túl drága (cc 1300 Ft/l), és összetételére nézve zömmel xilol-izomérek némi etilbenzol-szennyezéssel, és 8-10% n-butilacetát. (észter)

ÜdV

Előzmény: ruzsa janos (17163)
naox Creative Commons License 19 órája 0 0 17169

benzolt ne (karcinogén, és úgyse tudod beszerezni), helyette toluol, vagy xilol megteszi.

Ami még segíthet az a metil-etil-keton, a sztirol alapú dolgokat jól oldja.

Az összes vegyszert megpróbálhatod a körúti vegyszerboltban megvenni.

Műanyagot ha feloldani nem is könnyű, de duzzasztani (puhítani) a lágyítóként használt anyagokkal lehet. Ilyen pl. a dibutil-ftalát, vagy újabban a solketal. De ezeket nehéz beszerezni.

Előzmény: Pomber Béla (17167)
Pomber Béla Creative Commons License 19 órája 0 0 17168

Juteszembe... tömény ecetsav, de az tényleg veszélyes anyag. Az lehet, hogy lekapja.

Előzmény: Pomber Béla (17167)
Pomber Béla Creative Commons License 19 órája 0 0 17167

Ez is a szakmám.:-)

Még az etil-acetátot és valami aromásat (toluol) próbálhatnál meg, de az sem fog segíteni. Ha polimer, akkor az kevés oldószerrel támadható. Mondjuk egy acetonba illetve aromásba (akár benzol is) áztatás (1-2 napig!) még megérne egy misét.

ruzsa janos Creative Commons License 19 órája 0 0 17166

nem az átlagfelhasználó számáea ralaltak ki ezt. infra ill fekete fehér fotózáshoz jó. a szokványos módszer egy fadarabbal levakarni (nemvicc)

Előzmény: Bela_Vak (17165)
Bela_Vak Creative Commons License 25 órája 0 0 17165

" felső réteget kellene leszednem úgy, hogy a szilícium meg az arany vezetékek nem károsodnak" ezt reszletezned? Annak a vedoretegnek a funkcioja pont a mechanikai vedelem, azaz a vedoreteg nelkul (es most tegyuk fel, hogy feloldhato, es nem lekaparnod kell, bar valszeg nem vagy ilyen szerencses) igen hamar hasznalhatatlanna valik barmire is akarod hasznalni. 

ruzsa janos Creative Commons License 30 órája 0 0 17164

ruzsa janos Creative Commons License 30 órája 0 0 17163

uraim/hölgyeim,

egy fényképezőgép képérzékelőről (cmos) kellene eltávolítanom a mikrolencséket és a bayer-szűrőt. az alaplap egy szilícium kristály, annak a felületén vannak a pn átmenetek, vezetékek stb. meg valami védőréteg. Elvileg valahogy raszteresen felviszik a folyadékot, majd gondolom polimerizálják vagy valami ilyesmi.

Ezt a felső réteget kellene leszednem úgy, hogy a szilícium meg az arany vezetékek nem károsodnak. Le lehet kaparni, viszont a következő oldószerek egyike sem segített: metanol, sebbenzin, diklór-metán, aceton, híg foszforsav (ezek voltak kéznél az optikajívítás miatt). Ha lágyabb lenne, már az is segítség.

Ötletek?

Statin Creative Commons License 5 napja 0 0 17162

Amig valaki ki tudja ezt mondani hibàtlanul addig ihat mégegy pohàr bort....

Előzmény: W_B (17161)
W_B Creative Commons License 6 napja 0 0 17161

Köszi ! :-)

1,3- Diklór-1,3,5-triazin-2,4,6-(1H,3H,5H)-trion- nátriumsó-dihidrát (klórtartalom: 56 %)   Hatóanyag szinonimái : Nátrium-diklór-izocianurát dihidrát

Előzmény: Antisystem (17160)
Antisystem Creative Commons License 2016.08.23 0 0 17160

Az szörnyen titkos dolog:)))

http://vpn.malen.hu/webbolt/pdf/728.pdf

3. pont:)

ÜdV

Előzmény: W_B (17159)
W_B Creative Commons License 2016.08.23 0 0 17159

Sziasztok !

Tudja valaki, hogy mi a Hypo por összetétele ?

A gyártó szerint nem klórmész.

W_B Creative Commons License 2016.08.18 0 0 17157

Nyilván nagyon függ a szemcsemérettől, és hogy mennyire kristályos/amorf.

Előzmény: Törölt nick (17156)
naox Creative Commons License 2016.08.17 0 0 17155

a H2S talán kevéssé valószínű.

A SO2 első lépésben kénessavat csinál, ami a kénnel először H2S2O3-at, majd további politiosavakat képez. Állítólag ezek adják a "kénkő" szagot.

Régi könyvek azt írták (újabbakból ez hiányzik, szóval lehet, hogy nem tutira igaz), hogy a kén felületén mindig élnek kénbacik. A kén magától nem oxidálódna levegőn (ha valaki ráér ampullázzon le sterilen egy kis ként, és egy év után nézze meg a pH-ját...), de a bacik enzimei katalizálják. És nemcsak a már emlegetett politiosavak keletkeznek, de mindenféle büdös szerves anyagok is. Szóval eszerint a kénkőszag az bacikula.

Az tény, hogy frissen átkristályosított vagy desztillált kén teljesen szagtalan.

Előzmény: W_B (17153)
W_B Creative Commons License 2016.08.17 0 0 17153

A felületén lassan reagál a levegő oxigén/nedvesség tartalmával, és SO2 meg H2S keletkezik.

Előzmény: Törölt nick (17152)
moonshadow Creative Commons License 2016.08.16 0 0 17151

Szerintem elfedné világos lazúr is, közvetlenül fenyő deszkára kenve a rezes lenolajat, ott nem is látszik zöldnek ahol barnább erezete van a fának:

Előzmény: naox (17149)
naox Creative Commons License 2016.08.15 0 0 17150

idővel a legjobb lazúr is lepereg, de egy jó (pl. milesi) pác 100 évig tartja a színét.

Előzmény: naox (17149)
naox Creative Commons License 2016.08.15 0 0 17149

egyrészt majd 20 év múlva légyszi írd meg, hogy hogyan vált be...

Másrészt mennyire lett zöld a fa a lazúr nélkül? Egy nem túl sötét pác elfedheti?

Előzmény: moonshadow (17148)
moonshadow Creative Commons License 2016.08.15 0 0 17148

Végül is megoldottam, egyszerűbben.

Merítettem a lucfenyő pergolát 8%-os rézgálic oldatban, amíg száradt, káliszappan oldatból rézgálic oldattal lecsapott réz szappan trutyit feloldottam 80-90 fokon lenolaj kencében (20 g szappanból készült réz-szappant /lenolaj liter), és sötét olivazöld rezes lenolajat kaptam. Azzal beeresztettem a fát, plusz kapott tetejébe egy dió fedőlazúrt lezárásnak, és kész is. 

Előzmény: barkócza (17122)
Peroximane Creative Commons License 2016.08.13 0 0 17146

Ventilált kénport nem lehetne használni ilyen célra? Vagy az büdös lenne (kis mennyiségben is van egy jellegzetes szaga, nagy felületen nem tudom milyen lehet...)? Vagy nem is lenne elég hatásos?

Előzmény: naox (17143)
naox Creative Commons License 2016.08.12 0 0 17145

ez a legnagyobb gondom vele. Pontosan nem tudni, mivé is bomlik, de ha lesz Ca-klorid, klorát (és nyilván lesz), azok biza higroszkópos dolgok, aligha szerencsések a falon.

Előzmény: vlacko (17144)
vlacko Creative Commons License 2016.08.12 0 0 17144

köszi naox. A klórmésszel mi történik hosszútávon? Elbomlik CaCl2-ra és szabad klórra?

Előzmény: naox (17143)
naox Creative Commons License 2016.08.11 0 0 17143

ismerősnél úgy bevált, hogy vizes réz-szulfáttal kifestett, majd száradás után ráment diszperzittel. De a réz kékes színe átütött. Mondjuk jól nézett ki.

A "profi" festékek részben tiabendazol-t tartalmaznak, ami egy eléggé ártalmatlan anyag, de nem tudom, hogy beszerezhető-e. A másik általános összetevő a MIT/CIT páros (https://en.wikipedia.org/wiki/Methylchloroisothiazolinone), ami brutál hatékony, samponokban is használják, de allergizálhat. Nálunk pl. Rokonsal S-1 néven fut, szintén filléres megoldás.

Végül fontos még a jó öreg benzilalkohol is, mint antifungális szer.

A réz kivételével nagy kérdés, hogy meddig maradnak hatásosak a falon. Néhány év után alighanem elbomlanak/párolognak/oxidálódnak.

Előzmény: vlacko (17132)
Antisystem Creative Commons License 2016.08.11 0 0 17142

Nézd, én általában bukok a régi receptekre - nem véletlen van meg a II. (1896) és a III. (1909) kiadású Magyar Gyógyszerkönyv is, (meg persze digitalizálva az I. is, de az mindenkinek megvan, aki letölti: http://mek.oszk.hu/11800/11892/11892.pdf ) - de ez első blikkre is tévútnak tűnik,  tudod, van némi különbség az anyagok in vivo meg in vitro hatása közt. A rézgálic és társai, tehát az egyszerű nehézfémsók, szinesfémsók azért alkalmatlanok in vivo (tehát élő szervezetben) való felhasználásra fertőtlenítő szerként - hiába ölik in vitro (üvegben, tehát kémcsőben:)) a mindenféle kórokozót - mert rögtön és erőteljesen kicsapják a biológiai folyadékokban jelen lévő fehérjéket, és ezzel azonnal megkötődnek a felhasználás helyén, mintegy védőburkot képezve a kórokozók köré...  Ugye erre végezhetünk frappáns kísérletet is rögtön, híg tojásfehérje oldat a kémcsőbe, és bele pár csepp rézszulfát oldat... egyébként laborban régen ezt használták a vér sűrűségének mérésére, a vizsgálat úgy zajlott, hogy ismert sűrűségű rézszulfát oldatokból készült sorozatba  cseppentettek 1-1 cseppet a beteg véréből, és ahol a csepp a folyadék közepén lebegett és nem a felszínen maradt vagy nem a kémcső aljára süllyedt, nos az volt a keresett érték .

(aztán később rájöttek, hogy kemoterápiás anyagnak a nehézfém-komplexek már alkalmasabbak, szóval a penicillin-éra előtt pl. a kálium-tetrajodo-merkurát komplexet (higany-II-jodid kálium-jodid feleslegében oldva, lásd még Nessler-reagens) használták híg oldatban szarvasmarha aktinomikózisa kezelésére)

Na, a lényeg az, hogy élő szervezetben csak attól az anyagtól várhatsz komolyabb kórokozókat ölő hatást, amelyek nem csapják ki a fehérjéket.

ÜdV

Előzmény: Wesch (17139)
W_B Creative Commons License 2016.08.11 0 0 17141

Régen sok mindenben "merészebbek" voltak, aztán rájöttek jópár anyag károsságára.

Szerencsére ólomacetátot (ólomcukor - ez is veszélyes név) már nem lehet szabadon kapni.

Előzmény: Wesch (17139)
vlacko Creative Commons License 2016.08.11 0 0 17140

Köszi szépen! ki fogom próbálni!

Előzmény: Antisystem (17134)
Wesch Creative Commons License 2016.08.11 0 0 17139

Igazad van....dehàt ez nem belso hasznàlatra volt a régi idokben sem kitalàlva...a gombàs kormot ecsetelték vele. Csak egy példa a sok kozul hogyan gyogyitottak régen.

Előzmény: Enantioszelektív (17138)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!